van den Haarlemmermeerpolder, totdat hij in 1864) tot hoogheemraad van Rijnland en na het overlijden van den heer Hoog tot dijkgraaf van dat hoogheemraadschap werd benoemd. Te Haarlem woonachtig moest hij zich toen, volgens het reglement, in Leiden of in de onmiddellijke omgeving dier ge meente met der woon vestigen. Nog on langs werd hij voor den tijd van zes jaren door Z. M. den koning in zijne betrekking herbenoemd. De overledene, in leven ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, werd in October 1880 tot lid van den Leidschen gemeenteraad gekozen van welk college hij den lsten Mei 1884 ophield lid te zijn door verplaatsing van zijne woonplaats naar Ter Wadding. Gedurende de doorgraving van Noordholland voor het Noordzeekanaal was de heer De Clercq lid der commissie voor die doorgraving. De heer De Clercqzoou van den beken den Nederlandschen improvisator Willem De Clercq, was tot 1884 voorzitter van de afdee- ling Leiden der Hollandsche maatschappij van landbouw. De overledene was een werkzaam man met een helder doorzicht en standvastig ka rakter. Juist in den moeilijksten tijd na de invoering nl. van het nieuwe reglement kwam hij in zijne betrekking bij Rijnland en de tallooze veranderingen en wijzigingen, die het gevolg waren van die invoering, heeft hij met den hem eigenen ijver mede tot stand gebracht. Ontegenzeggelijk ver liest het hoogheemraadschap Rijnland in den beer De Clercq een werkzaam en algemeen geacht dijkgraaf. Bij beschikking van den minister van «♦«of inister van binnenlands;he zaken, is mg van 1 Januari 1887, benoemd dopzichter bij het onderhoud der versiteitsgebouwenK. De Boer Hzn. :n, thans buitengewoon hoofdopzich- uet onderhoud van gemelde gebouwen. )e 1ste luit. van het O.-I, leger A. thans voor 5 jaar bij dat hier te ,edetacheerd en ingedeeld bij de 2de 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden, met ingang van den lsten Febr. a. s. jii verzoek overgeplaatst bij het 2de reg. inf. te 's Bosch. De 2de luit. J. H. Van der Hegge Zijnenvan de 4de comp. 5de bat. 4de reg. inf. te Gouda, zal van 16 Jan.28 Febr. a. s. den wapencursus bij 's rijks geweer winkel te Delft bijwonen, en zulks ter ver vanging van den lsten luit. Th. Rutgers van der Loeff, van dat reg., die daartoe aan vankelijk aangewezen was, doch door ziekte is verhinderd. Men heeft zich in den afgeloopen nacht toegang weten te verschaffen, door het verbreken van eene glasruit, tot de woonkamer van den winkelier De Vries, aan de Oude Vest alhier. LJit eene in die kamer staande secretaire zijn eenige gouden en zilveren sieraden ontvreemd, benevens eene som van p. m. f 500. De dader of daders zijn onbekend, terwijl de politie onderzoek doet. In de op 26 dezer te Utrecht gehou den bestuursvergadering van den Algem. Nederl. Wielrijdersbond werd benoemd tot voorzitter der commissie voor reisaangelegen- heden de heer L. A. Thomée alhier. Dezelfde heer werd benoemd tot lid der commissie tot uitgifte van den bonds-reiswijzer en tot mederedacteur van het bondsorgaan, terwijl de heer E. W. baron Van Wassenaer alhier benoemd werd tot lid der commissie voor de wedstrijden. De bondsbegrooting voor 1887 werd vast gesteld met een geraamde uitgaaf van p. m. f 6500 en een geraamde ontvangst van f 7500, dus met een waarschijnlijk batig saldo van p. m. f 1000. Uit het rapport aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, uitgebracht door de commissie benoemd tot het instellen van een vergelijkend onderzoek naar de schatting der typen in de verschil lende districten van Nederland ter uitvoering der wet regelende de herziening der belast bare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen, blijkt, dat in het district 's Gra- venhage, waarvan Leiden een onderdeel uit maakt, de schatting hoog wordt geachtzijnde de typen genomen onder Oegstgeest van bouwland sectie E n°. 243 voor f 150 het bunder, n°. 598 voor f 130 en n°. 417 voor f 100, van weiland sectie E n°. 322 voor f 115 en n°. 210 voor f 100, terwijl onder Wassenaar bollengrond sectie F n°. 1670 op f 225, tuin u°. 503 op f 175, hakhout sec tie B n°. 993 op f 50 is geschat. Alles natuurlijk de eerste klasse of het hoogste. (Maandblad n°. 12.) Gisterenvoormiddag was zekere C. v. d. D., arbeider bij den landbouwer J. v. d. P. te Zoeterwoude, bezig met het afsteken van een hooischelft, toen het hooi plotse- atc ai mm «w m.z mm m: ling van boven aan de schelft afviel en hem daaronder deed geraken. Niettegenstaande dadelijk pogingen werden aangewend den man van onder het hooi te verlossen, scheen er toch te veel tijd verloopen te zijn om hem nog levend te voorschijn te brengeu, daar alles wat in het werk werd gesteld om de levensgeesten op te wekken bleek vruchte loos te zijn en slechts de dood van den man, door den inmiddels geroepen genees heer, kon worden geconstateerd. In handig formaat en net linnen bandje met rijkvergulden stempel en verguld op snee is een Byou-Almanak voor 1887 door de firma C. A. Spin en Zoon te Amsterdam vervaardigd. De inhoud van de 160 door figuurlijnen omlijste bladzijden is bizonder zaakrijk. Behalve den gewonen kalender en de verschillende opgaven in eiken completen almanak voorkomende bevat het boekje, dat niet in den handel is, al wat op het gebied van post en telegraphie voor binnen- en bui- tenlandsch verkeer in den meest uitgebreiden zin maar wetenswaardig is. 't Zal zeker inenigen handelsvriend gedurende het jaar 87 van veel nut zijn. MUZIEK, LETTEREN KV SiUVST. Geboortedag (1774) van G. Witsen Geysbeek. Het Dagblad van Z.-Jl. en 's Gr. verneemt dat het onderwijs in de geschiedenis der muziek aan onze Kon. Muziekschool zal worden opgedragen aan den heer A. Seif- fertdie in de solo-zangklasse door den heer A. Spoel zou worden vervangen. Tot 3de onderwijzer aan de stadsmu- ziekschool te Gouda is benoemd de heer Paul Prill, te Rotterdam. Christine Nilsson zal den 13den Jan. te Parijs medewerken op de eerste van de twee soirées, aan de werken van Scandina vische meesters gewijd. Deze worden geor ganiseerd door Oscar Comettant, die, inge volge een zending van de Fransche regeering in Zweden, Noorwegen en Denemarken de volksliederen en de moderne muziek ging bestudeeren. Onder de jongste debutanten op het Engelsch tooneel zal ook een dochter van Charles Dickens optreden in eenige belang rijke rollen. Men herinnert zich dat de Amerikaan- sche regeering 3 jaren geleden een recht van 30 pCt. instelde op schilderijen en beeld houwwerken uit den vreemde. Thans is deze bepaling in zoover gewijzigd, dat schilde rijen van voor 1700 zullen worden vrijge steld. Men verwacht dat dit de bron zal zijn van allerlei knoeierijen met moderne schilderijen en van talrijke vervalschingen. BINNENLANDSCHË BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghehbendendat op 1 April 1887 de betrekking van leeraar in de Nederlandsche taal en aardrijkskunde aan de rijks hoogere burgerschool met 3jarige cursus te Zaltbom- mel te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 Ja nuari 1887 aan te melden bij den inspec teur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. Van Eyk te 's Gravenhage. De le luit. S. P. Lindhoutvan het 4e reg. inf., thans gedetacheerd bij de mili taire verkenningenwordt den 1 Mei a. s. eervol van die detacheering ontheven en zal bij zijn korps tèrugkeeren. Eene collecte aan de huizen ten be hoeve van de armen der Ned. Herv. gem. te Oudshoorn, heeft ruim f 616 opgebracht. Voor het Grieksch treedt thans eene dame op. In de N. R. Ct. schrijft mevrouw A. W. Kroon, de weduwe van een voor- maligen conrector, een pleidooi voor het be houd van die taal bij de opleiding onzer jongelieden. Gisterennacht heeft in het kantoor van de heeren S. te Vlaardingen inbraak met poging tot brandstichting plaats gehad. Na de voor- en binnendeur geopend te heb ben, die door een toeval niet op het nacht slot waren, heeft men onmiddellijk bij den ingang den vloer met petroleum gedrenkt en toen in brand gestoken. Gelukkig was juist op dat pand de nachtwacht, die den brand opmerkte en dadelijk kon blusscheu. Vermist wordt er niets en van de daders was geen spoor te ontdekken. Bij een daar in de nabijheid liggend schip van den heer P. was bet touwwerk afgesneden; men zou alzoo geneigd zijn aan baldadigheid te deu ken, daar ook van het touwwerk niets is meégenomen, maar dan kan het eene bal dadigheid van de ergste soort genoemd wor den want bij het ontbreken van de nacht wacht had een kolossale brand niet uit kunnen blijven, omdat het woonhuis van een der «KJ» ULJ jum. -J*. heeren S. onmiddellijk aan het kantoor grenst. Sedert 11. Zaterdag wordt uit het ge sticht Meer en Berg voor epileptische ziek ten, gelegen onder de gemeente Heemstede, vermist Hendrik Hobé, oud 27 jaren mid delmatig lang, met blond haar en brand- vlek in het aangezicht, gekleed met blauwe jas, zwarte broek en phantasienoedonder goed gemerkt 32. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. De burgemeester van Heemstede verzoekt uamens den direc teur vau genoemd gesticht opsporing en aanhouding. Te Amsterdam heeft de sneeuw den dienst der trammaatschappij danig belemmerd. Niettegenstaande de stadsreiniging, behalve het vaste personeel van ongeveer 40U man, 500 buitengewone arbeiders in dienst had genomen om de sneeuw op te ruimen en de Amst. Omnibus-Maatschappij 250 man aan het werk had, behalve het personeel der pekelkarreu met de spoorborstelsbleef het tramverkeer Zondag nog zeer onvoldoende, en kon de tot heuvels geveegde sneeuw zelfs op verschillende hoofdwegen, niet worden weggevoerd. Br lag dan ook achttien cen timeter sneeuw, van de windzijden opge waaid, tot voeten hoog. Door de Amst. Oinu. Maatschappij werd 50.000 kg. bergzout gebruikt; trouwens er moeten 95.000 meter rails van sneeuw ont daan worden. De maatschappij gebruikt dat zout er voor, omdat die soort vrijdom van accijns heeft. Reeds in Augustus begint zij haar pekel te bereiden in groote vergaar bakken, die in tijden als deze maar al te goed te pas komen; want dit heeft de sneeuw met de slakken gemeen, dat zij er niet tegen kanwanneer men haar onder de pe kel zet. Een loodgieter te Hoorn, die gisteren de sneeuw uit de goten op de Groote Kerk moest scheppen, had het ongeluk daarvan af te vallen, zonder evenwel eenig letsel te bekomen doordien hij in de sneeuw, welke des nachts, evenals op vele plaatsen in den omtrekwas gevallenis terechtgekomen. Het is wel een wonder, dat de man van zulk een hoogte ongedeerd er is afgekomen. Het Kerstfeest gaat met tombola's ge paard. Niet ieder krijgt uit zulk eene tombola een aandenken, dat hem nu juist boven alles welkom is. Zoo deelde ons een onzer bekenden mede, dat jaren geleden in het Geldersch stadje D. een oud-zee officier, die daar zijne dagen in ruste sleet, voor de opgerichte tombola 41 raatrozen hoeden zond. Hoe hij in het bezit daarvan kwam, wist onze zegsman niet meer. Het gevolg was, dat aan de houders op eenen veertig nommers even zoovele matrozenhoeden ten deel vielen. De mogelijkheid dat daarna die hoeden zouden worden gedragen en dit hoofddeksel te D. in de mode zou komen, werd echter niet verwezenlijkt. Maar... In de volgende tombola waren weder zevenendertig matrozenhoeden. Zevenender tig van de eenenveertig winners hadden hunne prijzen weder voor andereu beschik baar gesteld. Of ook in volgende jaren de Kerstfeest- tombola nog aan die eerste gift in afne mende mate herinnerde, durfde onze zegs man niet verzekeren. (Arnh. Ct.) Onder Eibergen kreeg een mandie een kind weg wilde halen, dat gevaar liep onder een gekapt wordenden boom te ge raken, zelf den boom op het lijf. Hij brak een der beide beenen en ontving op andere plaatsen ernstige kneuzingeuzoodat men voor het behoud van zijn leven vreest. Men schrijft uit Enschede aan de Z. C. Zondagavond heeft nabij Enschede in de gemeente Lonueker eene vergadering van socialisten plaats gehad, alwaar Croll, v. d. Stadt, Fortuijn, enz. als sprekers optraden; door hen werden de gewone theorieën ver kondigd. Het zingen van liedereD op straat werd door de politie belet, zoodat zij met stille trom zijn gekomen en vertrokken. De persoon van K. K. te Staphorst werd in het begin der vorige maand op gruwzame wijze mishandeld. Het gevolg is, dat hij sedert totaal blind is en ook overi gens nog steeds in zorgelijken toestand ver keert. Dezer dagen is hij naar Utrecht over gebracht om aldaar in het gesticht voor ooglijders verpleegd te worden. De persoon die verdacht wordt het misdrijf gepleegd te hebben, zekere J. C., bevindt zich reeds geruimen tijd te Zwolle in voorloopige hech tenis. Weldra zal hij aldaar terecht staan. Men schrijft uit Drente aan de N. R. Ct. n Gruun midwinter 'n zoor Pao- schen", is een algemeen bekend Drentsch gezegde. Wordt de voorspelling in omge- keerden zin bewaarheiddan mogen de voor spellers tevreden zijn, waut het wintert thans zoo erg, dat alle dorpsstraten zoo glad zijn, dat geen liefhebber van jsteffenen" (met paarden rijden) het wagen zal, een ritje te ondernemenzoodat er dit jaar van het ge liefkoosde paardrijden op //Sint Steffensdag" niets komen zal. Beter zijn de kinderen in hun schik, die op hun wijze ,/steffenen" en daarmede het voortbestaan van een ander oud gebruik bestendigen. Zij gaan des och tends vóór tien uur naar het huis hunner ooms of tantes of andere familieleden of bij goede buren, voorzien van een weinig hooi; waarvan zij iets aan een der koeien uitdee- len, onder de woorden: z/Hum koe, hum koe, 't is Sunt Steffen morgen, Honderd gulden veur die koe En 'n dikke stoetbrug toe;" waarvoor een dikke ,/Stoetebrugge" als be looning aan den knaap of het meisje, die der koe deze eer aandeed, wordt uitgereikt. Het „steffenen" van koeien was vroeger in oostelijk Drente zeer algemeendoch heeft thans slechts onder familieleden en door kinderen van minvermogenden plaats. Te Borgerte Oosterhesselen en elders werd vroeger veel aan dit volksgebruik gedaan. Uit Diever wordt aan de N. R. Ct. van 27 December gemeld: Zooals men weet, bestaan in Drente nog altijd de persoonlijke diensten. Toen hedenmorgen de aarde bedekt was met eene dikke laag sneeuw, die de wegen versperde, werd door de bemoeiing van de straatweg-commissie al spoedig de sneeuw- slede langs die wegen gesleept. Op zand wegen gaat dat uit den aard der zaak niet, en spoedig werden daarom de ingezetenen door klokgeklep om den dorpstoren verza meld, en werd daar door den burgemeester bevolen, dat uit ieder gezin, waarin man nelijke personen van 1860 jaren aanwezig zijn, binnen een uur een persoon present moest zijn, gewapend met een ballastschop, tot wegruiming van sneeuw van de zand wegen en voetpaden. Het is een zeer op wekkend gezicht, dat werken in massa, waarbij de sneeuwballen natuurlijk niet wor den vergeten, en moge het voor de ver wende stadskinderen ongerijmd schijnen, dat een burgemeester u maar voor zulk werk kan requireeren, ze doen het in Drente met lust, het werk is zeer spoedig verricht, en het kost geen geld. Sedert eenige dagen passeerden velen des avonds met angst den weg naar Wil- helminadorp, omdat het.... bij 't Hoofd spookte. Vele dorpsbewoners hadden het spook menigmaal gezien en nagestaarddoch het verdween dan weder dadelijk uit het oog. Daar het gerucht zich alom verspreidde zou de veldwachter beproeven het spook te ontdekken en de veiligheid te herstellen. Kort van beraad en kloek van besluit ging de wakkere man op verkenning uit en ver school zich op genoemde plaats. Dit maakte de zaak evenwel nog ergerwant toen meen den de bevreesde avondwandelaars in den dienaar van het openbaar gezag het spook te zien. Het duurde echter niet lang, of de veldwachter kwam tot de ontdekking dat de gevreesde verschijning niets anders was dan eenminnaar. Van dat oogen- blik af is nu gelukkig de weg weer veilig. (Midd. Ct.) In de brandkast van den heer Deb- baut, den kapitein der Cléopatre, wiens lijk dezer dagen te Stavenisse aanspoelde, is op last van het parket geopend geworden en volkomen leeg bevonden, terwijl ze geen spoor van inbraak vertoonde. Volgens het zeggen van sommige personendie met Deb- baut zaken deden, droeg deze zijn geheel vermogen bij zich. Een twee-eu-negentig-jarig man, die onlangs te Terbant (iEngwirden) overleden is, laat niet minder dan 102 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen na. 's 6RAVENHAGE. Door Z. M. is aan den heer A. Cler mont directeur van de Luik-Maastrichtsche Spoorwegmaatschappijverlof verleend tot het aannemen der versierselen van officier der orde van Leopold, hem door ZM. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. zijn herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervangerin het kanton Enschedé, A. Peteri; in het kanton Alphen J. Piek; in het kanton Oud-BeijerlandA. C. Stork. Door Z. M. is A. Th. Huynen be noemd tot burgemeester der gemeente Mheer. Door Z. M. is aan mej. C. E. W. Stummel, geb. te Munster (Westphalen), mits zij overigens aan de bij de wet gevor derde vereischten voldoet, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs. Door Z. M. zijn, bevorderd tot por tier bij '8 rijks werf te Amsterdam, de boom wachters H. Teerds en J. A. Fey, en be noemd tot portier bij 's rijks werf te Helle- voetsluis de takelaars A. Van Vliet en D% L. De Goede.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2