NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Donderdag 30 December 1886, N°. 307. 200* Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leids Deze <0111-aut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOiWEftlESÜT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 t ent. ADVERTENTIE»: Van 16 regels0.90. Elke regel meer 0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Schcepuiakerssteeg 6. Stads-Berichten. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTERsk WETHOUDERS tak LEIDEN, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19den Augus tus 1861 (Staattblad N®. 72), betrekkelijk de Natio nale Militie; Herinneren hen, die op den l8,eo Januari 1887 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1868, alsmede hen, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór het volbren gen van hun 208le, ingezetenen zijn geworden, de verplichting tot het doen van de aangifie voor de nationale militie, in de maand Januari 1887. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehoudenomschreven is bij de arti kelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen die op den l,len Januari van het jaar hun 19df jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hijwiens vaderof, is deze overledenwiens moeder, of, zijn beiden overledenwiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 288ten Jnli 1850 (Staatsblad n®. 44) 2®. hij, die, geen onders of voogd hebbende, gedu rende de laatste, aa: iet in de eerste zinsnede van dit artikel vera de tijdstip voorafgaande, achttien maanden in lederland verblijf hield 3®. hij, van wiens ouders e langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemde ling, behoorende tot eenen Staat, waar de Nederlan der niet aan den verplichten krijgsdienst is onderwor pen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 208te, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1®. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2®. de in een vreemd Rijk achtergebleven ouder loze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten: 3®. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche be zittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden inge schreven, te vinden is in art. 16 der wel, waarhij is verordend De inschrijving geschiedt: 1®. van een ongehnwde in de gemeentewaar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2®. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3®. van hein, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de ge meente waar hij woont; 4®. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vad.-r of voogd het laatst in Neder land gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden ge daan te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8t*n en den 318tea Januari. Bij ongesteldheidafwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog geven Burgemeester en Wethouders kennis: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voormiddags 10 tot des na middags 3 uren, op Maandag 10 Jannari, voorde bewoners van de wijken 1,2 en 3, op Dinsdag 11 90 9 999 4 en 5, op Woensdag 12 9 99 9 999 6, op Donderdag 13 9 99 9 999 7, op Vrijdag 14 9 99 9 999 8 en 9 of de buitenwijk, Eindelijk, dat de geboorte-aktendie de belangheb benden bij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, hehooren over te leg gen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- deeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 lot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geborenaanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Courant van den 16den, 234ten en 308t«° dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FR EMERY, Weth. 1®. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 December 1886. HER-IJ K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hol landvan den 14den December 1886, n®. 16/1 Provinciaalblad n®. 70), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der maten en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1887; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der wet van den 7en April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder medeileeling dal daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-apotheek. en wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte maten en gewichten op den 4, 5, 6, en 7 Januari, voor de gewone gewichtenbenevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 11 en 12 Januaii, voor wijk II, op den 13 en 14 Januari, voor wijk III, op den 18, 19, 20 en 21 Januari, voor wijk IV, op den 25, 26, 27 en 28 Januari en 1 Februari voor wijk V, op den 2, 3, 4, 8 en 9 Februari, voor wijk VI, op den 10, 11, 15, 16, 17, 18, 22, 23 en 24 Februari, voor wijk VII, op den 25 Februari, 12, 3, 4, 8 en 9 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 10, 11, 15, 16, 17 cn 18 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbereiders, goud- en zilversmeden, specie- hauaelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 22, 23 en 24 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 25, 29 en 30 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; vdat voort» gedurende den herijk iu de gemeenten van den ijkkring buiten de standplaats, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 16 en 18 April, 7, 9, 28 en 31 Mei, 17, en 18 Juni en 8, 9, 29 en 30 Juli, van des morgens 9 tot des namid dags 3 orenen wijders na den 6 Augustusiederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 nar. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen o. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zijdie zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde maten en gewichten vóór den l8tea October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagenter herijking moeten aanbieden; e. dat, na het eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van maten en gewichten, niet \oorzien van de ver- eischtc steuipelmerkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat bij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of af keuringsraerk zijn voorzien, Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 9de" December 1886, de letter AT, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichtenen bij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaai-ing in de Letdtche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTERBurgemeester. Leiden, 29 December 1886. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Brengen ter algemeene kennis dal door CORN KLIS JOHANNES COSTER een verzoek- schrifl is ingediend om vergunning lol ver koop van slerken drank in het klein in hel perceel Kraaierstraal no. 1. E11 geschiedl hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden 29 December 1886. DE BURGEMEESTER der Gemeente LEIDENbrengt Ier algemeene kennis, dal het bareel van den Burgerlijken Stand op Zaterdag 1 Januari Kieuw- jaarsdag, zal geopend zijn van 122 uren des namiddags, doch uilsluilend voor zaken den Burgerlyken Stand betreffende De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leidbn, 29 Dec. 1886. STADSNIEUWS. Hedennacht te half vier overleed op den huize Ter Wadding onder Voorschoten de heer Stephanus De Clercq Wz., dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland. Nog gisternamiddag was de nu overledene wel gemoed in zijn drukken werkkring bezig op het Rijnlandshuis op de Breestraat alhier en was van ongesteldheid geen spraketotdat dezen nacht eene slijmberoerte hem aan fa- mielje en werkzaamheden waaruit hij zoo noode gemist kou worden, ontrukte. Den 18den November 1826 geboren werd de heer De Clercq, te Lisse woonachtig, na de invoering van het nieuwe reglement in 1857, bij de eerste verkiezing in Januari 1858, tot hoofdingeland van Rijnland geko zen. Daarna was hij eenigen tijd heemraad FEUILLETON. 91.) Mendoza, die hare woorden had verstaan, veranderde plotseling zijn spottenden toon en zeide met eene teederheid in zijne stem die zijne vrouw nog meer deed huiveren: rik heb nu alles opgebiecht; gij kent nu mijn verleden Dora. In mijn nieuw beroep zal '11~- eerlijk toegaan, daar geef ik mijn wooiu op. Er zullen slechts fatsoenlijke men- schen toegang tot onze salons bekomen, en de meesten van hen zijn niet minder erva ren dan wij. Wees overtuigd, mijne dierbare, dat ik uw belang slechts op het oog heb en laat u overreden om te doen wat ik van u verlang. Ik was ruw tegen u, maar heb er •werkelijk spijt van, want in weerwil van alles, wat ik zeide om u te krenken, bemin ik u oprecht." fik smeek u, ga nu heen. Ik kan het niet meer verdragen. Het is mij als moest ik sterven." fO, toch niet gij zult niet sterven mijne kleine, lieve Dora, gij zult leven en mijne trouwe, hulpvaardige raadgeefster zijn." Hij verliet de kamer en sloot de deur weer voorzichtig achter zich toe. Dora had zijne smaadwoordenzijne las teringen zijne vreeselijke bekentenissen ge laten aangehoord; maar toen hij plotseling weer van liefde sprak, zakte zij bewusteloos ineen. fik hoop toch niet, dat gij hard tegen haar waart, Carlos," zeide Nita, toen haar broeder weer bij haar was teruggekeerd. Gij zijt soms zoo opvliegend en zegt en doet dan dingen, die gij beter deedt, te laten." fik heb in elk geval veel meer gezegd, dan ik van plan was; maar Dora zou ieder een vertoornd hebben door haar aanhou dend verlangen om weg te gaan; waarheen, dat weet ik nietwant zij heeft geen toe vluchtsoord, als ik haar laat vertrekken. Zij wil volstrekt niet naar rede luisteren en praatte er van, om zelf haar brood te ver dienen; alsof een hulpeloos jong onervaren schepsel als zij, daartoe in staat ware." fik geloof dat zij het doen kan en wil," antwoordde Nita. fik geloof dat het het best ishaar een eed te laten zweren, om uw verblijfplaats niet te verraden en haar naar New-York te laten terugkeeren." fNeen, ik wil mijn lot niet in Dora's zwakke handen geven, wil niet door eenige onvoorzichtige woorden van haar in den af grond gestort worden. En welke eed zal haar verhinderen, om alles te vertellen, zoodra zij niet meer in mijne macht is? Al was eene scheiding vroeger nog mogelijk na ons laatste gesprek valt er niet meer aan te denken. Ik heb haar zooveel van mijn verleden medegedeeld, dat ik haar niet meer mag vrijlaten, zonder het grootste gevaar te loopen." fGij waart zeer onvoorzichtig en hebt de laatste hoop laten vervliegen, om haar ooit weer in uw belang te winnen." fDan moet zij zoo verstandig zijn om te gehoorzamen of het lot ondergaandat zij maar al te zeer verdient." Zijne stem klonk scherp en zijn blik uit dagend, en ofschoon Nita zeer bleek werd, waagde zij het niet hem langer tegen te spreken. Mendoza bepaalde des namiddags te ver trekken. Toen Nita opmerkte dat Dora nog niet sterk genoeg was voor zulk eene lange vaart, antwoordde hij somber: fik kan mij door haai niet laten ophou den. Gij moet haar een bedwelmenden drank toedienen, die haar ongevoelig voor de lange reis maakt en haar tegelijkertijd de gelegen heid ontneemt, om onderweg iemand aan te spreken, zooals zij mij heeft gedreigd. Ik heb op alles gerekend, hier is een slaap drank, dien ik uit New-Orleans heb mede gebracht. Meng het in den wijn, dien de dokter haar heeft voorgeschreven, dan zal zij er niets van bemerken." Nita zag hem strak aan terwijl zij vroeg: Is die drank volkomen onschadelijk, Car los? Is het werkelijk een slaapdrank of. „Een vergif, meent gij," viel hij haar in de rede, fneen, ik zal haar nog een kort uitstel geven, om hieraan te ontkomen. De droppels zullen alleen een vasten slaap ver oorzaken." Nita vond hare schoonzuster vermoeid en bleek, maar ten deele weer van de bezwij ming hersteld. Zij haalde Dora over een glas wijn te drinken, en het middel bleek zoo sterk te zijn, dat de arme vrouw spoe dig zoo onbewegelijk en hulpeloos lag, als Mendoza wenschte. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1