NIEUWS- ED VERT KNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze ('oii ra lit ver: ij lit dadelijks* behalve op Xoii- eii Feestdagen. Woensdag 29 December 1886. T°. 306. jooe j««r«ang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leids ourant ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden.00. Prijs per Nummer 10 ('ent. ADVERTENTIES: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 324 329 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen Ier kennis van belanghebbenden dat wegens het invallen van den eersten Kerstdag en den Nieuw Jaarsdag on Zaterdag, de Tee- en Kaas markten zullen worden gehouden op Woensdag 22 en Woensdag 29 De cember e. k. en de Zaterdagsche Week markten op Trydag 24 en Trijdag 31 December a. s. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE FREMERY, Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leides, IR December 188ft. MUZIEK, KETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1821) van M. v. Heyningen Bosch. Onze bekende baryton W. C. Deckers vierde dezer dagen zijn 60-jarigen geboorte dag. Ondanks dien leeftijd is zijn stem nog even vol en krachtig als vóór jarenen nog steeds vindt men hem bereid zijn talent te leenen, waar dit ter liefde van de kunst of tot medewerking, ter bereiking van een goed of edel doel, verzocht wordt. De Amster- damsehe Zangvereeuiging Amicitia"waar van Deckers eerelid is, liet dien dag niet onopgemerkt voorbijgaan. Een deputatie van twee leden kwam hem complimenteeren en vereerde hem de kostbaar in goud gedreven insignes dier vereeniging. De „Zangver- eeniging" en de Liedertafel „Oefening en Uitspanning" te 'e Bosch, van welke laatste Deckers een reeks van jareD geheel belange loos medewerker is, lieten zich bij dit feest niet onbetuigd. Een Amerikaan heeft 500.000 frs. ge boden voor Millats „Angelus". De eigenaar heeft geweigerd. Pol De Mont heeft een tooneelstuk geschreven, van éen bedrijf en in rijmlooze verzen, dat weldra te Antwerpen zal ver toond worden. Bij uiteengaan der tweede kamer zijn de vde wetsontwerpen onafgedaan geblevenling der gemeenschap door electrischmhonen (V. V. uitgebracht 1 Dec.)bekiging eener overeenkomst met de Ned. loorwegmij. (V. V. uitgebracht 9 Dec.)iging van art. 329 van het wetb. vanfrecht (V. V. uitgebracht 13 Oct.)veiring der grens tusschen Bus- sum en Hsum (Mem. van Antw. inge zonden 6 onteigening voor de vaart- verbeteringschen Rijn en Schie (Mem. v. Antw. zonden 4 Dec.); onteigening voor uitbrg van haven- en sluiswerken te IJmuiffV. V. uitgebracht 4 Nov.); grensverantg tusschen De Lier en Maas land (Men Antw. ingezonden 3 Dec.); verzekering: uitvoering van werken be treffende daterstaat (ingediend 19 Sept.) wijziging einvulling der wet op het recht van vereen^ en vergadering (ingediend 27 Sept.) ,;eling van het aandeel der geldmiddele Ned.-lndië in de conversie (Mem. v. A. ingezonden 3 Dec.); bepa lingen ter hdering der Zondagsrust (in gediend 23;t.); wijziging der wet van 1847 op heloorgaan van schuldbrieven (Mem. v. A. ingezonden 6 Dec.); goed keuring eeneerklaring betreffende art. 34 der overeenlot omtrent de grensscheiding met België (V. uitgebracht 7 Dec.); ont eigening vooen tramweg naar Schevenin- gen (V. V. tgebracht 3 Dec.)wet tot regeling vant notarisambt (ingediend 27 Nov.); onteijng voor den spoorweg naar den Hoek vadolland (ingediend 16 Dec.) Van rorigdtingen zijn nog de genees kundige wetb de wijziging der gemeente wet, de wijing van het Reg.-regl. van Ned.-lndië eiet auteursrecht op beeldeude kunsten onafgiao gebleven. NR. Ct.) De miier van financiën maakt be kend dat hefildo van 's rijks schatkist op 24 Dec. bedrp bij de Nederlandsche Bank 24,604,956., en bij de betaalmeesters ƒ2,024,428,1 Te zamen ƒ26,629,384,35'. De eevolgende verzendingen van brievenmalen )or Curasao langs den weg van New-Yoi zullen plaats vinden op 31 December, 14n 26 Januari, 4 en 18 Fe bruari, 2, 11 en 25 Maart, 6 15 en 29 April, 11 en 20 Mei en 3 en 15 Juni e. k., met den trein, die te 7.14a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. De kapitein-ingenieur P. G. Van Scherm beek, die onlangs uit Japan terugkeerde, wordt met 1 Januari a. s. ingedeeld bij het corps genietroepen te Utrecht. Op 15 dezer ontbraken bij de rege- menten infanterie 183 korporaals en waren aanwezig 63 sergeants-titulair en 161 kor poraals, ter bevordering tot sergeant of fourier geschikt, doch die moeten wachten op vacatures. De voornaamste Nederlandsche han delssteden worden thans bezocht door een paar agenten van een Engelsch bankiershuis, die al het zich in ons land bevindend En gelsch goudgeld tegen tamelijk hoogen prijs opkoopen. Een huzaar, die Zondag in de Passage te '8 Hage in een opgewonde bui zijn sabel trok, om „voor de grap" er mee te balau- ceeren, liet het wapen vallen en het kwam juist op het hoofdje terecht van een kind, dat onder moeders geleide naar een Kerst feest .ging. Met een ernstige wond door bewoners van het Achterom aanvankelijk verbonden moest het meisje naar huis teruggebracht worden. De huzaar maakten zich nit de voeten. Van de verdronken schepelingen van het aan den Hoek van Holland gestrande stoomschip Egret zijn 6 lijken aangespoeld of opgevischt. Dat van den loods Steehou wer wordt nog gemist. Bij het redden van de 11 overige per sonen der bemanning hebben de weinige be woners der overzijde van den Nieuwen Wa terweg zich zeer verdienstelijk en hulpvaar dig betoond door het verschaffen van hulp en kleedingstukken. Men heeft zich te Zwijndrecht te vroeg verheugd over de halte, die aan de spoor wegbrug zou opgericht worden en die in de winterdienstregeliug der staatssporen reeds was opgenomen. Tengevolge van een ver schil tusschen den minister van waterstaat en de exploitatie-maatschappij over de vraag wie de kosten van de halte moet betalen, is de halte nog niet verrezen en ontbreekt ook nog de gelegenheid tot in- en uitstap pen. En men had wegens 't heuglijk nieuws de vlaggen reeds uitgestoken! Uit Amsterdam wordt gemeldDe telegrafische gemeenschap met Engeland en van Engeland met alle overige landen van Europa is gisteren geheel verbroken, eerst te 4 uur kon met Engeland via Denemarken getelegrafeerd worden tegen 26 cent per woord, en nog met groote vertraging; zeer ongeriefelijk voor de effectenhandel. Hoe eigenaardig er soms met diplo ma's van tentoonstellingen wordt rondge sprongen, bewijst het volgende staaltje: Een bakker, in een der Zaansche ge meenten, verwierf voor zijne inzending op de in dit jaar te Amsterdam gehouden Bakkerij-Tentoonstelling de zilveren medaille, met een diploma. Het diploma beviel onzen bakker e :hter maar half; hij gaf 'taan zijn huisschilder, die de symbolische voorstellin gen met harde kleuren heeft geschilderd, zoodat het nu, naar den, zin van den be kroonde, in een lijst achter glas, eeneeere plaats in diens winkel hèeft gekregen! (Zaanl. Ct.) Te Loosdrecht is eene werkstaking uitgebroken onderde nachtwachts. Eenige personen uit de buurtschap Mijn- derne, die, evenals alle in de termen val lende mannelijke ingezetenen, overeenkom stig de plaatselijke verordening, met een hiertoe aangesteld persoonden dienst van nachtwaker bij beurten moeten waarnemen of doen waarnemenhebben er voor bedankt. Aanstonds is echter door den burgemeester in den dienst voorzienterwijl bij verdere weigering de rechter er bij te pas zal dienen te komen. In zake de poging tot moord op A. Van Veldhuizen te Achterveld, onder Bar- neveld, meldt men aan de N. R. Ct.dat de stiefzoon als verdaohte is aangehouden; hij blijft echter alle schuld ontkennen. Te Kampen viel gisterennacht zulk eene groote massa sneeuwdat de circus van den heer H. Blanus, waarin juist den vorigen avond de eerste voorstelling gege ven was, bijna geheel is ingestort. Men is druk bezig de tent weder op te bouwen. Te Deventer werd ontdekt, dat eene vrouwmoeder van drie kinderenen wier FEUILLETON. 90.) De man, zoo schoon als een gevallen engel, bekende zonder omwegen, dat hij een duivel in menschelijke gedaante was. Zoo geschokt bleef Dora zitten, totdat hij weder begon „Ja, ik ben een booswicht; ik heb van af mijne jeugd met de wereld in voortdu- renden krijg geleefd; maar er gloeide nog een enkel vonkje in mijdat mij tot het goede dreef, en ik had werkelijk het doel, om mij te beteren. Het vermogen, om het welk ik n huwde, moest mij in staat stellen, om zoo eerbaar te leven, als een mensch van mijne beginselen slechts kan doen. Maar de schurkenstreek van uw vader heeft alles vernietigd. Hij was inderdaad nog erger dan ikwant hij was een schijnheilige, een huichelaar, die onder het masker van een vroom christen den hein toevertrouwden knaap bet vermogen ontstal. Hij zou u aan hem hebben verkocht, als gij zijne bereke ningen niet had verijdeld, door met een man te vluchten, -en gij nu reeds moede zijt. Eeu lieve vadé Een lief kindDat moet ik bekennen „Wat gij dr zegt, verscheurt den laat- sten band, die»r tusschen ons bestaat, viel Dora hem iu e rede. „Mijn vader deed, waartoe gij not hadt kunnen besluiten hij gaf alles tag, toen zijne plannen door mijn ongelukk* huwelijk werden gedwars boomd. Geene lacht der aarde zal in staat zijn, mij aan d zijde van den man te doen blijven, die d nagedachtenis mijns vaders op die wijze esmaad heeft, die zelfs be kent, dat hij zulk een diepe verachting koestert voor as goddelijke en menschelijke wetten. Licht :n duisternis konden even goed bij elkandr wonen als wij beiden na hetgeen gij mij zoo onbewimpeld hebt verklaard." //I)at zullen 'ij zien. Ik heb u te veel medegedeeld, ot u te laten loopen en zal u onder de streigste tucht houden, tot gij weer verstandig ijt geworden en gij u met hart en ziel wijdt aan het leven, dat ik voor u uitkoos." ilk zal nooit tot dat standpunt afdalen. De eigenaar v® dit huis is een rechtscha pen man, en ':k zal hem om bescherming tegen u smeeken. Hij zal mij gelooven, als ik hem mijne geschiedenis mededeel en mij bijstaan, om mij uit uwe hand te redden." Wel, wel! Wilt gij dat doen? Het is echter jammer dat ik u dat reeds onmogelijk heb gemaakt, voor gij begonnen zijt. De vlucht van gistéren kwam mij daarbij zeer ter stade. Ik heb de menschen hier in huis bij die gelegenheid vertelddat gij dikwijls aan waanzin leedt en dat gij gedurende deze vlagen er vermaak in schepte, van de uwen allerlei slechte dingen te verhalen, zooals krankzinnigen dit meer doen." Deze mededeeling deed Dora in tranen losbarsten. Mendoza zag haar triomfantelijk aan. Zijn fraai gelaat vertoonde eene bijna duivelsche uitdrukking. Na eene lange pauze vroeg hij: „Nu, hoe denkt gij er over? Meent gij mij nog altijd te kunnen trotseeren? „Als het u gelakt is, mijnheer Higgs en zijne vrouw te misleiden, zal u dat niet met iedereen gelukken. Ik zal ieder, dien wij op onze reis ontmoeten, aanspreken, tot ik een medelijdend hart vind, dat zich door mijne beden laat overhalen om ten minste aan Farley te schrijven, in welk een strik ik ben gevangen. Hij zal mij dan zoo spoe dig mogelijk te hulp snellen." Mendoza lachte spottend, ofschoon haar bleek gelaat en hare bevende gestalte een hart van steen hadden kunnen vermurwen. „Ik zal dat alles voorkomen en wat dr. Farley betreft, ware het voor hem beter, stil te huis te blijven en zich niet met mijne zaken te bemoeien, anders kon misschien een kogel wel eens zijn schedel verpletteren, voor hij New-Orleans bereikt." Bij deze laatste bedreiging stierf elk sprankje hoop in Dora's hart. „Gij zult het toch niet wagen, den ouden man te krenken," zuchtte zij. „Niet? Ik zou hem meedoogenloos ver treden als een adder, die mij heeft gesto ken. En als gij u niet volgzamer toont, mijne schoone Dora, laat ik u in een particulier gekkenhuis opsluitenwaar men voor geld mijne bevelen zoo stipt nakomt, dat uwe vrienden nooit iets van u zullen hooren. In de eenzaamheid van uwe cel zult gij dan den tijd vinden, om al uwe christelijke deug den te beoefenen." „O God, is de duivel uit de hel neerge daald om mij te straffen voor de ondank baarheid, die ik jegens mijn vader heb getoond," mompelde zij. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1