rs^ mc m mm De minister van financiën is zijn ambt genoot voor oorlog te hulp gekomen in het gebrek aan gelddoor de betaalmeesters te machtigen, op voorloopige bewijzen, het noodigc geld aan de corpsen te verstrekken. In de maand Januari a. s. worden de alzoo uit 's rijks schatkist ter leen ontvangen gelden weder teruggegeven. De Engelsche pakketbootenwelke den 24sten van elke maand van Southampton naar Brazilië en la Plata vertrekken, zul len, wegens quarautaine maatregelenvoor- loopig Monte-Video en Buenos-Ayres niet aandoen, zoodat daarmede tijdelijk geene brievenmalen naar Uraguay en Buenos-Ayres zullen wórden verzonden^ De gemengde commissie voor de ste nographic uit de beide kamers der staten- generaal brengt ter kennis van belangheb benden dat de jaarlijksche cursus van sle- nographie zal geopend worden op Maandag den Sisten Januari 1887. Zij, die aan het onderricht wenschen deel te nemenkunnen zich aanmelden bij den heer C. A. Steger, De-Ruyterstraat, 50, te 's Hage. De aankomst van den trein met de koninklijke familie van het Loo in de resi dentie op aanstaanden Woensdag is nader vastgesteld op 3 u. 37 m. Aan den luit.-kolonel van den gene- ralen staf van het O.-l. leger C. C. Prager is wegens ziekte eene verlofsverlenging ver leend voor den tijd van 6 maandenzoodat hij zich thans op 1 Juni zal moeten be schikbaar stellen om, bq herstel van ge zondheid, naar Indie terug te keeren. (D. v. Z.-H. en 's Gr.) Het F ad. verneemt dat de toestand van jhr. De Jonge van Zwijnsbergen, kamerheer des konings, steeds zeer zorgwekkend blijft. Naar de W. R. Cl. verneemt zal de ci- viel-ingenieur de heer Rouwenhorst Mulder binnenkort opnieuw naar Japan vertrekken en wel op herhaald verzoek en in dienst van de Japansche regeering. Aan de weduwen der officieren van de landmacht, leden van het officiers wedu wen- en weezenfonds, zal bij de uitbetaling van het hun aankomend pensioen over het 4de kwartaal van dit jaar, eene buitenge wone toelage worden uitgekeerd ten bedrage van 20 pCt. van het jaarlijksch pensioen. De gunstige toestand van liet fonds heeft de directie lot deze uitkeering in staat ge steld, die zeker bij velen der betrokken weduwen hoogst welkom zal zijn. Het RalHbl. verneemt, dat een paar handelshuizen te Samarang hunne betalingen hebben gestaakt. Onder deze moet één huis zijn, hetwelk ongeveer 3 ton gouds aan schuldvorderingen in de Vorstenlanden heeft. Onlangs kwam een klacht voor in De Werkmanebode over het exploiteeren van kinderen in de Frausche open. De hoofd commissaris van politie heeft terstond een onderzoek gelast, waaruit het volgende ge bleken is. Alleen in de opera's n Aida'' en #Carmen" zijn dit jaar kinderen in de koren werkzaam geweest, in de eerste 12 en in de tweede 11, grootendeels dezelfde. Van al dezen had er slechts één den leeftijd van 12 jaar nog niet ten volle bereikt. Voor vervolging we gens dit eene feit zijn geen termen gevon den, omdat hetgeen die kinderen op het tooneel te verrichten hadden, niet geacht werd te behooren tot de bij de wet verbo den diensten. In dien zin is ook door den hoogen raad in hoogste instantie beslist, toen jaren geleden eene vervolging is inge steld, wegens het optreden van mej. Sophia Spoor bij het Nederlandsch Tooneel. Het Vad. voegt er bijdat de meesten der kin deren zoo niet allendoor hun ouders of betrekkingen reeds tot de tooneelwereld be hooren. Te Scheveningen is overleden de heer J. Dirks, hoofdingenieur van den water staat en oud-lid van de tweede kamer der staten-generaal voor Amsterdam. Door B. en W. van Rotterdam is af wijzend beschikt op het verzoek der Rot- terdamsche afd. van den Sociaal-democrati- sclien bond tot het beschikbaar stellen van de Veemarkt of de Beurs voor een openbare vergadering en tot het verleenen van ver gunning voor een optocht van werkloozen. Het Engelsche stoomschip Egret, van Londen naar Rotterdam met stukgoederen, is Zaterdagnacht 3 uur bij het binnenkomen door de hooge zee op den lagen strekdam bij het Zuiderhoofd van den N. R. Water weg vastgeraakt, de equipage verliet met eigen 3 booten het schip, doch deze sloegen dadelijk om, waardoor de loods en 6 man verdronkende kapitein en overige beman ning kwamen zwemmende aan land. Het was ondoenlijk voor de reddingbooten vai daar en Hoek van Holland, ook niet voor sleepbooten, hulp te verleenen, daar zij groot gevaar beliepen op den dam verbrijzeld te worden. Het schip is lek en heeft roer en achtersteven verloren. Daar door de firma Hoostouwslagers te Kralingen, in Frankrijk een groote touw- slagerij wordt opgericht, waar touwkabels en stalen trossen worden vervaardigd, zijn aan hun inrichting te Kralingen verscheiden werklieden bedankt. De séance, Zaterdagavond door den hof-mechanicus D. T. Bamberg op liet ko ninklijk paleis Het Loo gegeven werd bij gewoond door HH. MM. den koning en de koningin 11. K. H. prinses Wilhelmina, de adjudanten van Z. M., eenige hofdames en genoodigdenbenevens een vijftiental kinderen. Na afloop der soirée bedankte Z. M. den hof-mechanicus op eene minzame wijze. Blijkens den Utrechtschen Studenten- Alraanak voor 1887, is het aantal studenten, te Utrecht voor de eerste maal ingeschreven, 110; het totaal aantal 541, verdeeld als volgt over de faculteiten: corpsleden, oudleden, niet-leden. geneesk. 210 9 28 godgel. 90 2 34 rechtsgel. 76 4 5 wis- en nat. 42 2 19 letteren. 15 2 3 433 19 89 Het aantal promotiën, behalve de honoris causa, bedroeg in het laatste jaar in de godg. 1, rechtsg. 18, geneesk. 5, wis- en uatuurk. 2, letteren 4, samen 30. Het proponents-examen werd afgelegd door 18 studenten in de godgeleerdheidhet arts examen door 11 studeuten in de geneeskunde. In verbaud met het voornemen om Amersfoort als garnizoensplaats voor een regi ment infa.iterie aan te wijzen, is door den raad dier gemeente besloten tot aankoop, voor f 70,000, van een terrein onder Leus den ter grootte van ongeveer 860 hectaren, teneinde dit aan den staat der Nedeilanden als schiet- en oefeningsterrein in gebruik te geven. (Dagbl. v. Z:-H.) Onder de jonge weezen der weesin richting te Neerbosch is de mazelen-epidemie met kracht uitgebroken. Te Deutichem bestaat eene vereeniging van vrouwen uit den arbeiderstand, welke door de leideressen en opzichters in de ge legenheid zijn gesteld haar ondergoed en andere kleedingstukken op de minst kostbare wijze zelf te vervaardigen, waartoe zij 's weeks tweemaal in een verwarmd lokaal bijeenko men. De grondstoffen worden verstrekt op deze voorwaarde, dat zij na afwerking der kleedingstukken der kosten betalen, ter wijl J door de kas wordt vergoed. In ge vallen van nood wordt daarmede echter de hand gelicht'. De ontvangsten beloopen thans p. m. f 100 minder dan de uitgaven per jaar. De oud-burgemeester Tijchonwonende te Sippenaekenbij Epen (WittemLimburg), werd Vrijdag ochtend dood in zijne woning gevonden. Hij was aan het hoofd zwaar verwond. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De man had zich wegens ge meente-aangelegenheden vele vijanden ge maakt, en men verdiept zich derhalve in gissingen. (iV. R. Cl.) Iemand verkocht aan twee kooplieden voor eenigen tijd zeven vette koeien, waar van de prijs op 14 Dec. jl. te Groningen zou worden betaald. De schuldeischer was ter bestemder tijd en plaats aanwezig, doch de schuldenaars verschenen niet, waarop hij, niets kwaads vermoedende, een paar dagen dagen daarna een knecht naar hen zond, die echter terugkwam met de mededeeling, dat de een zeide, dat hij reeds betaald had en de andere, dat hij zijn schoonvader had verzocht voor hem te betalen en die het geld daarvoor gegeven had. Deze zaak zal eerstdaags voor de recht bank te Heerenveen behandeld worden. Het bestuur der Bredasche harddra verij- en renvereeniging heeft plan gemaakt voor wedstrijden, in 1887 te houden. De eerste zal plaats hebben op den 2en Paasch- dag des namiddags van 1 tot 5 uur. Een 7- 8-tal nummers zullen daarop voorko men, waaronder eene nationale harddraverij voor inlandsche hengsten, eene internatio nale harddraverij, eenige officierswedrennen en een concours met rij- en springpaarden. Een uitstekende maatregeldie in groote garnizoenen zeker navolging verdient, is te Bergen-op-Zoom genomen bij het tegen de Kerstdagen met verlof vertrekken van een groot gedeelte van het garnizoen. Een half uur voor het vertrek der treinen waren alle militairen voorzien van plaatskaarten en stonden zij in rij en gelid geschaard, onder toezicht van een adjudant-onderofficier, de aankomst der treinen af te wachten om daarna in volmaakte orde in te stappen. De adj.-onderofficier maakte de reis tot Rozendaal medeom ook daaraan dat drukke grensstation, de orde te handhaven. Bij terugkomst wordt op gelijke wijze ge handeld en het geleide tot in de kwartieren voortgezet NR. Ct Volgens De Courier de la Meuse is het bericht in het nummer van dat blad van 16 December opgenomen als zouden met ingang van 1 Jan. a. s. de gehuwde vrouwen, werkzaam in de fabriek van de firma Pierre Regout en in de (Jéramique te Wyckniet meer als werksters worden toe gelaten niet alleen niet onwaar, maar zelfs van allen grond ontbloot. füKAVENHAIiilj). Door Z. M. is aau D. Smit, gewezen meesterknecht bij den arbeid in het huis van correctie te Hoorn, verleend een pen sioen ten laste van den staat, van f393 's jaars. BUITËXLAM DSCHË BËRICHTËiN EN CfiLA II. Volgens The Evening Post van Dublin is de regeering voornemens om Healy we gens zijne rebellische uitlatingen in de jongste zitting van de Nationale League in staat van beschuldiging te stellen. Lord Colin Campbell heeft zijn eisch om echtscheiding in tweede instantie aan hangig gemaakt. Aan de Daily Neios wordt uit Peters burg gemelddat de Russische politie een wijdvertakte nihilistische vereeniging op het spoor is gekomen onder de werklieden in de provinciën Petersburg, Moskou en Wla- dimir, waar de grootste tabrieken van Rus land zijn. De ongeregeldheden, welke voor eenige weken in drie fabrieken bij Peters burg voorkwamen en waarbij de tusschen- komst der militaire macht noodig was, worden beschouwd als de eerste gevolgen dezer beweging. Die beweging wordt geleid door anarchisten, die zich buiten Rusland ophouden. Aan den Daily Chronicle wordt uit Cairo gemeld, dat Ras-Aloeia, de opperbe velhebber der Abyssinische troepen, de stad Kassala heeft ingenomen. Uit Cooktown (Queensland) wordt gemeld, dat de geheele bemanning van de Engelsche brik Emily door inboorlingen van liet tot de Louisiaden behoorende Johannes- eiland is vermoord. Het schip zelf werd door hen, na geplunderd te zijn, in brand ge stoken, zoodat het op 19 vadem zonk. Het doel waarmede de Einily zich in deze wa teren bevondwas de parelvisscherijen de kapitein had de onvoorzichtigheid gehad zeven inboorlingen in dienst te nemen om bij dit bedrijf behulpzaam te zijn. Op genoemden datum was de geheele equipage in de sloep met de parelvisscherij bezigen was de kok alleen aan boord achtergelaten met drie in boorlingen, die voorgaven ziek te zijn. De vier overige inboorlingen, die met de sloep meegegaan waren, wisten deze te doen kan telen, zoodat al hun makkers in zee vielen behalve een, dien zij echter met een stuk hout dood sloegen. Daarop begaven zij zich ijlings naar de Emily, haalden vandaar een geweer en schoten de schepelingen dood, die zich nog met zwemmen poogden te red den. De kok had inmiddels onder de handen der zoogenaamde zieken reeds zijn dood ge vonden. Engelsche oorlogschepen zijn naar de plaats der gruweldaad vertrokken. FRANKRIJ K. Bij de uitdeeling der prijzen van de Société de sauvetage hield generaal Bou- langer eene redevoering, waarin hij o. a. zeide: yDe redders hebben op de soldaten het onschatbaar voorrecht, dat hunne lau weren niet noodwendig bloedige lauweren zijn, verkregen bij de vaneenrijting des vaderlands. De redders vinden hun roem in het helpen hunner natuurgenooten te midden vau dien vrede, waaraan de volken zulk eene groote behoefte hebben, dat zij, die met het bestuur belast zijn, hun dien moeten verzekeren ten koste van alle opof feringen, voor zoover deze noch de eer, noch de veiligheid des lands raken. Volgens de bladen zijn de Engelsche autoriteiten schuldig aan den moord van de equipage van het Fransche oorlogsschip ,/Pen- gouin" door de Somalia te Ambadu. Zij zouden de inboorlingen namelijk hebben wijs gemaakt, dat de Franschen zich van hun gebied wilden meester maken. En de Fran sche zeelieden gingen zelfs zonder stokken gewapend aan boord. D VIT9CH L AX D. Graaf Grote, die als 2e luitenant bij de reserve werd ontslagen, nadat hij een hulde-adres aan den hertog van Cumberland had onderteekend, en die later als gewoon dragonder in Pruisischeu dienst trad, is dezer dagen van onderofficier tot vaandrig bevorderd. De Bulgaarsche gedelegeerden Grekoff en Kaltscheff, die prins Alexander van Bat- tenberg Donderdag tot Frankfort begeleid den, zijn te Keulen teruggekeerd. Vrijdag- voormiddag namen zij met Du.itroft' de be zienswaardigheden der stad in oogenschouw en zetten te 1.13, in gezelschap van den kort te voren uit Darmstadt aangekomen Storloff, de reis naar Londen voort. K ISLAND. Het gerucht loopt, dat de Czaar in een aanval van woede den Duitschen mili tairen attaché te St. Petersburg, majoor Villaume, met een revolver heeft doodge schoten De berichten uit St. Petersburg om trent de gezondheid van den kroonprins zijn gunstiger. De prins gaat 's avonds naar concerten en opera's. TURKIJE. Turkije heeft alle betrekking met Bul garije afgebroken en eischt staking van re- cruteering in Oost-Rumelie. 26000 man zijn te Odessa ingescheept met onbekende bestemming. De commandanten werden voor zien van verzegelde orders. A 91 E KI KA. Het bestuur van het internationaal geneeskundig congres, in September 1887 te Washington te houden, heeft zich tot de vertegenwoordigers der Europeesche regee ringen te Washington gewend, met verzoek deze uit te noodigen zich op het congres te laten vertegenwoordigen. De beambten op elf tramweglijnen te Brooklijn hebben den arbeid gestaakt, omdat de maatschappij bij een geschil met het per soneel de bemiddeling der knights of labour weigerde. Ongeveer 2000 personen weiger den den dienst. Met behulp van een klein gedeelte van het personeel, dat aan het werk bleef en eenige nieuwe koetsiers en conducteurs, die terstond werden aangeno men kon de maatschappij althans nog 35 wagens laten loopen. AHe gebouwen der maatschappij werden door de politie be schermd. Een samenscholing der werkstakers moest door de politie uiteengedreven wordeu, maar overigens werd de orde niet gestoord. De dienst werd den volgenden dag hervat, toen de maatschappij een deel der eischen inwilligde. Op de Louisville and Nashville Railway, welke Louisville en New-Orleans verbindt, staakten de remmers den arbeid, omdat de maatschappij twee van hen had ontslagen. Het verkeer werd daardoor gestremd. PER TELEGRAAF. FRANKFORT, 26 Dec. De Frankf Zeit. meldt, dat aan verscheidene sociaal democraten, onder wie de rijksdag-afgevaar digde Sabor, het verder verblijf is ontzegd binnen den kring, door den kleinen staat van beleg aangewezen. Zij moeten uiterlijk aanstaanden Dinsdag dat gebied verlaten hebben. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is de heer J. W. H. Crommelin, te Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1887, op nieuw voor vier jaren benoemd als directeur van het entrepótdok aldaar. Door Z. M. is aan dr. H. J. Van 't Hoff, scheikundige bij het laboratorium voor suikerouderzoek te Rotterdam, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Januari 1887, eer vol ontslag uit 's rijks dienst verleend. De rechtbank te 's Hage veroordeelde heden de huishoudster, die ten nadeele van haren meester aldaar verschillende huishou delijke zaken ontvreemdde, tot 1 maand ge vangenisstraf. De zaak van den tapper H. wonende Ba- gijnestraat te 's Hage, die ter terechtzitting van heden gedagvaard was wegens mishan deling gepleegd op zijne overleden huisvrouw (met den bijnaam de Vuurduivelin) werd op verzoek van den raadsman van beklaagde, advocaat mr. D. S. Van Emden, 14 dagen uitgesteld. Onder aanklacht van diefstal op Vrijdag 22 Oct. jl. van een gipsen Minervabeeld uit den winkel van een beeldhouwer te 's Hagestond heden voor de rechtbank te recht een metselaar, zonder vaste woonplaats die reeds een 4tal veroordeelingen ten zijnen laste had. Hij ontkende alle schuld en gaf voor het beeld van een ander gekocht te hebben. De knecht van den beeldhouwer die on geveer 2£ ure na den diefstal uitging, ont moette bekl. toevallig op straat in het bezit van het beeldhij volgde hem om hem aan een politieagent over te leveren, maar daar hij geen politiebeambte vond sprak de be diende den man zelf aan en ontnam hem

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2