NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EERLOOZEN. idsche Courant I> e e Courant verschijnt riageIijksbehalve op Zoii- en Feestdagen. ASOEMME^IEEtlT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per, Nummer 10 l ent. Maandag 27 December 1886. N°. 304. 200e w^n*. ADVERTENTIE Al: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Op de Kerstdagen zal de LEID- SCHE COURANT niet verschijnen. DE ADMINISTRATIE. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8le alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma BAKKER en VAN DER VALK en hare rechtverkrijgenden tol het plaatsen en in werking brengen van een stoomketel met stoom machine in het perceel Haven of Oude Rijn n°. 14/16. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 December ^886. De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, brengt ter algemeene kennis dat het bareel van den Burgerlijken Stand op den Eersten KerstdagZaterdag 25 December zal geopend zijn van 122 uren des namiddags. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden 24 December 1886. ITADINIEVWI. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 40 tot 79 volwassen personen en 7 tot 19 kinderen. Gedurende de afgeloopen week is alhier 1 geval van diphtheritis aangegeven. Geen sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen voor. Bij de gisteren door den directeur en commandant der marine te Amsterdam ge houden aanbesteding voor de levering van vlaggedoek, was minste inschrijver de firma Van Hartrop Zn. te Leiden voor f 4443.43. UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van staatminister van binnenlandsche zaken van 23 December, zijn voor bet jaar 1887 benoemd tot adsistent bij de rijks-universi teit te Leiden: in het ziekenhuis: G. A. De Geus, C. L. Rümke, P. De Jong, W. De Jong en dr. C. M. Van Voorthuysen; voor de physiologieC. Le Nobel en dr. M. C. Dekhuyzen; voor de pathologische anatomie: dr. D. E. Siegenbeek van Heukelomvoor de scheikunde: J. C. A. Simon Thomas, dr. H. W. Bakhuis Roozeboora, dr. P. Van Romburgh en dr. C. Hensgenvoor de na tuurkunde: dr. R. Sissingh; voor de zoölo gie: dr. H. W. De Graaf; voor de sterre- kunde: W. Massink; voor de botanie: dr. J. M. Janse. - Door de geneeskundige staatscommissie zijn toegelaten voor het 1ste gedeelte van het arts-examen de heeren W. C. Kersbergen en C. P. Van Dillen, doctorandi. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1825) van Henri De Bornier. Te Middelburg is door de zangvereeni- ging //Tot Oefening en Uitspanning" Bachs „Johannis-Passion" uitgevoerd, onder leiding van den heer J. Cleuver en met medewer king o. a. van Paul Haase en Adele Asmann. Onder redactie van den heer mr. A. Kerdijk is verschenen het eerste nummer van den eersten jaargang van het Sociaal Weekblad. Medewerkers zijn de heerenmr. H. Goeman Borgesius, mr. J. T. Buijs,mr. H. L. Drucker, G. Emants, mr. H. Ter Haar Bzn.mr. G. A. Van Hamel, J. C. Van Marken, Jr. Hel. Mercier, dr. J. Th. Mouton, mr. B. H. Pekelharing, mr. H. P. G. Quack en dr. J. Zaaijer. Het blad zal noch de begeerte naar nieuwsberichten be vredigend noch bij voorkeur zich bewegend op staatkundig gebied, aan de bespreking van maatschappelijke belangen gewijd zijn. De heer Eduard Bamberg ontving van den heer Ch. Rochussen een toepasselijke teekening, ter herinnering aan zijn 60-jarige tooneelloopbaanals geschenk op zijn 70n verjaardag. Sedert 12 Dec. zijn in het Stedelijk Museum te Dordrecht een twintigtal schil derijen tentoongesteld, vervaardigd door twee jeugdige stadgenootende heeren Jan Veth en B. Koldewey. Het vrouwenportret van de eerste, De Vlashekelaars van den laatste, die op de tentoonstelling te Amsterdam zijn geweest, zijn ook aldaar te bezichtigen. Het plan bestaat, de tentoonstelling tot 1 Jan. a. s. te doen voortduren. Meissonnier's miniatuurschilderij yde rooker" is te Londen op eene auctie voor 1000 guinjes verkocht. BINN ËNLANDSCHËBERICHTËN. In de avoudzittiDg van de tweede kamer van gister is de discussie over de spoorwegen voortgezet en ten einde gebracht. Verschillende onderwerpen kwamen ter sprake. Aangenomen zijn de amendementen der com missie van rapporteurs op de spoorwegbe- grooting om niet over te gaan tot den bonw van de definitieve stationsgebouwen te Nij megen en Amersfoort. Voorts werd aange nomen een amendement dier commissie om te schrappen de post voor uitbreiding der werkplaatsen te Tilburg en een amendement van den heer Ruys om niet over te gaan tot den bouw van een woning voor den stationschef te Maastricht. Eindelijk is op voorstel der commissie de post voor onvoor ziene uitgaven op de spoorwegbegrooting met f361.000 verlaagd. De geheele be grooting is eenparig aangenomen. Heden 10 uur voortzetting der waterstaatsbegrooting. De verhooren voor de commissie van enquête uit de tweede kamer naar arbeids toestanden zullen den 4den Januari aanvan gen, voorloopig met het houden van dag en avondzittingen. De koninklijke familie wordt aan staanden Woensdag van het Loo met een extra-trein van de Ned. Rijnspoorwegmaat schappij des namiddags ten 2 ure in de residentie verwacht. HH. MM. zullen tot naPaschen voortdurend aldaar verblijf houden. Zoowel te Voorburg als te 's Graven- hage heeft onder de armen en behoeftige gezinnen op ruime schaal eene winteruit- deeling plaats gehad van brandstoffen, eet waren en andere levensbenoodigdheden van wege Z. K. H. prins Albert van Pruisen, die door dit weldadigheidsbetoon het edele voorbeeld door wijlen H. K. H. prinses Marianne, zijne moeder, gegeven, in eere houdt. De commandant van het reg. grena diers en jagers heeft toegestaan dat de mili tairen die den lsten Januari een verlof van 14 dagen bekomen, reeds den 3lsten De cember z<5<5 tijdig vertrekkendat zij het Nieuwjaarsfeest ten hunnent kunnen vieren. Tijdens gisteren het 4e bat. ja gers tot oefening was uitgerukt, is het gesloten kistje van een korporaal-milicien opengebroken en daaruit ruim f 1 aan geld ontvreemd. De milicien L. die hiervan ver dacht werd, en ook bekend heeft het mis drijf te hebben gepleegd, zal voor den krijgsraad terechtstaan, als beschuldigd van diefstal in de chambree. De nestor der Hagenaars, de heer J. Chapman Enthoveneen der laatst overge bleven oud-9trijders van Waterloo in ons midden, zal heden, 24 December, 101 jaren oud zijn. Hij is nog tamelijk gezond en levenslustig. Gaat hij ook weinig meer uit, 'tis meer omdat hij geen geleide gedoogt, dan omdat zijn oude dag het hem verbiedt. De oude heer, wiens echtgenoot, 10 jaren jonger dan hij, even kras voor haar leeftijd is, verheugt zich nog in 't bezit van al zijn, zij het dan ook, wat enkele betreft, door de langdurige diensten wat verzwakte zintuigen. (Fad.) Als een bijdrage tot het vestigen van een opinie over het gebruik van het schiet- masker bij het slachten van rundvee en paar den moge het volgende dienen De rijksveldwachter J. Aarts te Oud- Beierland vroeger onbezoldigd rijksveld wachter in dienst der Nederlandsche Vereeni- ging tot bescherming van Dierenzag in een paardenslachterij de dieren bij het sluiten gru welijk mishandelen. Om de pooten van het dier werden stroppen gelegd, waarna het, door het tegelijk met kracht aanhalen van die stroppen, ter aarde werd geworpen, zoodat doorgaans een of meer ribben werden ge broken. Vervolgens werd het dier den hals afgesneden en liet men het doodbloeden. Het duurde gewoonlijk tien minuten eer het dier dood was. Hij ontbood daarom van het bestuur der genoemde Vereeniging een scbietmasker en toonde den slachter het FEUILLETON. 88.) Zij zag in, hoe kinderachtig hare poging geweest was, om onder zulke ongunstige omstandigheden zulk een waagstuk te on dernemen; maar zij zeide tot zichzelve, dat er eenmaal een tijd zou komen, waarin zij de boeien van zich zou afschudden. In de plaats van een hartstochtelijke liefde voor Mendoza was een onbeschrijfelijke afkeer, een afschuw getreden, en onder zulke om standigheden kon zij het niet als verkeerd beschouwen, hem zoo spoedig mogelijk te verlaten. Zij stond op en kleedde zich. Dat Men doza haar had teruggebracht wist zij. Wat zou bij haar zeggen, als hij haar terugzag, hoe zou hij haar na hare poging om te ▼luchten, behandelen? Tot hare groote verbazing glimlachte hij vriendelijk, toen hij binnentrad. gQi) ziet er hedenmorgen niet zeer frisch uit," zeide hij schijnbaar opgeruimd, fmaar na de poets, die gij ons gisterenavond ge speeld hebt, is dat ook geen wonder. Wat bezielde u toch, dat gij juist op het uur, dat ik terugkeerde, wildet ontloopen? Ik hoop toch niet, dat gij mij wildet ontvluchten." Dora sloeg hare oogen neder en eene lichte blos kleurde haar gelaat. Deze verdween echter toen zij ontwijkend antwoordde: yJa, mijn plan was werkelijk om te vluch ten, maar die poging was werkelijk dwaas, en het verwondert mij volstrekt niet, dat ik achterhaald ben geworden." yGij waart toch niet weggeloopen, als uw moed u zoo spoedig in den steek laat. Ik vond u bewusteloos aan het strand en Dora viel hem haastig in de rede: *Ik viel in onmacht door het blaffen van dien vreeselijken hond. Meent gij, Carlos, dat ik het ooit kan vergeten, dat gij mij op zulk eene verschrikkelijke wijze liet ach tervolgen zonder nog te spreken van het gevaar, dat er aan verbonden was?" jOch kommeent gijdat ik mij van dat dier zou hebben bediend, als ik niet zeker had geweten, dat het te goed was afgericht, om u kwaad te doen? Gij zijt het dank schuldig, moet ik u zeggen. Als het u niet zoo spoedig had opgespeurd, waart gij ongetwijfeld verdronken, voor wij u baddeD gevonden." ^Misschien was zulk een ongeluk het beste voor mij geweest," antwoordde zij op bit teren toon. ^Toen ik het blaffen hoorde, trachtte ik de zee te bereiken; als ik niet in onmacht was gevallen, was ik nu niet meer hier als eene beklagenswaardige gevan gene, maar aan elk aardsch geweld ontrukt." Een vreemde glans lag over zijn gelaat, toen hij vroeg: 0 Waarom spreekt gij van u zelve als van eene gevangene? Ik wekte uwe levensgees ten weer op en heb het plan, u de middelen te verschaffen, om het leven volop te kun nen genieten. Ik hoop, dat gij niet zoo van mij vervreemd zijt, dat gij liever wilt ster ven, dan aan mijne zijde te leven?" ffZou het u leed doen, Carlos, als ik die vraag toestemmend beantwoordde? Ik was te jong, mijn eigen belang te begrijpen, toen ik u huwde, maar nu zie ik, dat dit lijnrecht tegenover het. uwe staat. Wij zullen de zaken nooit uit hetzelfde gezichtspunt beschouwen. Gij zult, als mijn echtgenoot, van mij vergen, dat ik ten minste voor de wereld met uwe plannen instem; maar ik kan niet van het zekere, al is het ook smalle pad afwijken, waarop ik door mijne opvoeding heb leeren wandelen. Daar dit nu eenmaal vast staat, is het misschien beter, dat gij mij vergunt, naar mijne vrienden terug te keeren, die mij gaarne zullen hel pen, om mijne toekomst te verzekeren. Ik ben gaarne bereid, van elke aanspraak op mijn klein vermogen af te zien, als gij toe staat Mendoza viel haar barsch in de rede. z/Gij moet mij toch voor een grooten dwaa9 houden Dora, als gij meent dat uw gepraat eeuigen invloed op mij uitoefent. Het komt niet bij mij op, u naar den ouden Farley te laten terugkeeren, opdat hij mij als een bedrieger vervolge, om mij het geld weer te ontnemen, waarop ik geen andere aanspraak heb, dan dat hij mij de middelen verschaft, om voor u onderhoud te zor- gen. jGij zult het geld behouden," antwoordde Dora, //Zonder op eene of andere wijze las tig gevallen te worden. Ik zal nooit toe staan, dat Farley voor die geringe som ooit iets tegen u onderneemt. Laat de band, die ons bindt, zoo los mogelijk worden, en laat mij gaande scheiding is voor ons beiden het beste." H Wat zijt gij toch eene liefhebbende echt- genoote Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1