NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Iïeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 22 December 1886, N°. 301. 200e jaarKanS. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden f 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ftuuimer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. STADSNIEUWS. De bargemeester woonde gisteren voor het eerst weder de vergadering van het da gelij ksch bestuur bij. Bij het gisteren te Utrecht gehouden akte-examen in het Fransch is voor akte A mej. Th. C. E. Olivier te Leiden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1819) van Franz Abt. Sterfdag (1880) van George Elliot. Hedenmiddag te één uur nam in de Stadsgehoorzaal de openbare les van de Mu ziekschool der Maatschappij voor toonkunst alhier een aanvang. De middag was, als gewoonlijk, bestemd voor de lagere klas£*ïu, terwijl van avond te 7 uur de uitvoering voor de hoogere klassen zal plaats hebben. Een 25tal nummers voor piano, viool, violon cel en samenzang werden flink ten gehoore gebracht. Er bleek met veel vrucht gewerkt te zijn en „'t eerste optreden" van die kleinen, ook door de ouders met een gemengd gevoel van trots en angst tegemoet gezien, had zonder ongelukken plaats, 't Mag zeker eene verbetering genoemd worden dat ook bij deze openbare les proeven werden gegeven van de vorderingen der leerlingen in de oefe ningen in solfèges. Er werd aardig gewerkt, er werd flink gezongen en waar we die aardige groep flinke jongens en meisjes met zoo heldere stem metjes hooren zingen: Wees daarom eerlijk en oprecht Bij alles, wat gij doet In wat gij denkt en wat gij zegt, Dan leeft gij welgemoed; roepen we hun van harte toe /yzingt en zegt dat over 20 jaar nég eens en doet er dan naar". Mevrouw Cath. Beersmans zal haar 25- jarig jubileum als tooneelspeelster te Rotter dam vieren op Dinsdag II Januari a. s. Bij die gelegenheid zal zij optreden als Me dea iD het treurspel van dien naamen als juffrouw Guichard in Dumas' blijspel Mon sieur Alphonse. Te Leiden zal dit feest gevierd worden 17 Januari, te Zwolle 19, te Groningen 20, te Dordrecht 24, te Amster dam 27 Januari a. s., terwijl het voornemen bestaat deze feestvoorstelling ook te geven te Utrecht, Leeuwarden, Den Haag, De venter, Den Bosch, Gouda, Nijmegen, Utrecht, Arnhem, Delft, Brussel, Antwer pen, enz. De Vereeniging „Kunstmin" te Dor drecht heeft van het plan om haar lokalen te verbouwen voorloopig afgezien. De bekende Duitsche schrijver van kluchtspelen, Robert Linderer, is Donder dagochtend na een zware ziekte, in den ouderdom van 62 jaren overleden. Arthur Sullivan componeert de cantate; tekst van Tennjson, voor het jubilé van koningin Victoria. Te Stockholm is een nieuwe concertzaal ingewijd. Zij bevat 2000 plaatsen en 2 ruimten voor orkesten. Standbeelden van Jenny Liud, Nilsson, Lucca en Patti zijn in de vier hoeken van de zaal geplaatst en langs de muren 50 busten van componisten in nissen. Te Regensburg is door een toeval een geheel uit Carrariscb marmer vervaardigde Aphrodite ontdektdie volkomen met de te Florence staande Venus overeenkomt. On gelukkig ontbreekt het hoofd. Het grootste aantal piano's wordt in Duitschland gemaakt. Dit land levert er nl. jaarlijks niet minder dan 73000; daarop volgt Engeland met 45,000, de Vereenigde Staten met 42000, Frankrijk met 20,000 enz. Men kan dus veilig aannemen, dat elk jaar de wereld met 200,000 instrumenten verrijkt wordt. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 Dec. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ24,494,852,79, en bij de betaalmeesters ƒ1,952,722,42. Te zamen ƒ26,447,575,21. In zijn antwoord op het verslag der eerste kamer over de Indische begrooting, deelt de min. van koloniën o. a. mede, dat het advies van den raad van Indië over de uitzetting der heeren Sol en De Sturler zal worden toegezonden ter kennismaking door de ledendat hij inlichtingen van den gouv. gen. heeft ontvangen over het uitzonderings- besluit betreffende de politie op Tjiomas, doch dat hij zich nadere overweging voor behoudt, alvorens hij beslist, of 's konings goedkeuring noodig isdat de maatregel der Indische regeering, om aan de Ned. Handelmij. de verstrekking van werkkapitaal tot den eerstvolgenden oogst aan eenige on dernemingen in de vorstenlanden mogelijk te maken, aan bekrachtiging door de wet zal worden onderworpendat weldra een voor stel zal worden gedaan tot den bouw van een spoorweg op Sumatra's Westkust. De minister van marinede heer Ge- ricke, heeft zijn ontslag aan Z. M. den ko ning gevraagd. Als opvolger van den minister van marine wordt genoemd de kapitein ter zee Guyot. [Zutf Ct.) Aan de militairendie bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest dienst hebben ge daan bij den postpakketdienst, is daarvoor eene belooning toegekend van f 0.75 per dag voor een onderofficier of korporaal, en van f 0.50 per dag voor een soldaat. Door het hoofdbestuur der posterijen is aan het departement van oorlog aange vraagd om ook bij de te verwachten drukte met Nieuwjaar weder militairen op de post kantoren tot adsistentie te krijgen. De 26ste of laatste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bedraagt met de nagiften een totaal van f 107,309.51, zijnde de opgave van 657 locale comité's, waaronder Leiderdorp f 284; Oegstgeest f 100. Voor de rechtbank te 's Hage stond gisteren terecht eene huishoudsterdievan 8 tot 15 November jl. tegen een loon van f 1.75 in dienst zijnde, van haar meester te 's Hage, nadat zij dezen den dienst had opgezegd (daar zij niet ten koste harer eer bij hem wilde blijven dienen) uit het huis van haar meester verschillende tot de huis houding behoorende zakenalsbeddegoed kopjes en schoteltjes enz. ontvreemdde. Deze voorwerpenvolgens den eigenaar eene waarde van minstens f 15 vertegenwoordigende, ver kocht zij aan eene vrouw, die daarvoor be taalde f 2,25. Eene berisping over dezen naar verhouding veel te lagen inkoop prijs bleef niet achterwege. De beklaagde legde eene volledige beken tenis af en verklaarde den diefstal uit nood druft te hebben bedreven. De substituut-officier van justitie, mr. baron De Vos van Steenwijkeischte, in aan merking nemende de behoeftige omstandig heden waarin bekl. verkeerde en haar gun stig verleden, drie maanden gevangenisstraf tegen haar. Bekl.'s verdediger, jhr. mr. De Savomin Lohman, voor een ambtgenoot optredende, wees op verschillende verzachtende omstan digheden. Zijn cliente zou stellig haren on- berispelijken levenswandel hebben vervolgd, ware zij daar ter stede niet in handen ge vallen van den lsten getuige (de bestolen meester) in wiens dienst zij niet kon blijven wilde zij haar eer bewaren. Hij verzocht op- legging eener lichtere straf. Uitspraak heden over 8 dagen. Een Rotterdamsche postambtenaar schrijft aan de N. R. Ct. dat de mededeeling, als zou ter gelegenheid van St. Nicolaas het postkantoor te Amsterdam 6134 doorgaande pakketten hebben behandeld, niet juist is. Vol gens het tijdschrift voor posterijen en telegra- phie werden daar van 2-7 Dec. slechts behan deld 1634 doorgaande pakketten; te Rotter dam echter 6089. In het geheel werden in de St.-Nicolaasdagen te Amsterdam 31,594, te Rotterdam 21,801 en te 's Gravenhage 18,511 pakketten behandeld. Te Stellendam heeft een vreeselijk on geluk plaats gehad. Toen G. Van Es Za terdagmiddag met zijne hoogaars van de garnalen vangst terugkeerde, sloeg zijn vaar tuig even voor de haven om. De schipper met zijn zoontje en twee knechts raakten daarbij te water met het noodlottig gevolg, dat vader en zoon verdronken. De beide knechts werden gered door een schipper die zich toevallig in de nabijheid bevond. Het lijk van den schipper is gevonden. De Tijd vermeldt het gerucht, dat de socialisten voornemens zijn hun geestverwant Van Ommeren, die den 7den Jan. weer op vrije voeten komt, een feestmaal aan te bieden. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Purmerend: De veiligheid laat alhier den laatsten tijd wel iets te wenschen over. Bin nen enkele dagen is hier nu driemaal eene poging tot inbraak gepleegd, het eerst in het kantoor van den rijksontvanger, waarin de dief echter niets vond, maar door de FEUILLETON. 85.) Nita heette hem vroolijk welkom. „Ik kan u niet zeggen, hoe blijde ik ben," riep zij uit, „dat gij ons uit dit vervelend nest komt verlossen. Maar bij Dora zult gij meer tegenstand ontmoeten, eene veel grootere eigenzinnigheid, dan wij dachten. Al mijne pogingen, om haar met haar toekomstigen werkkring te verzoenen, waren vergeefs. Vandaag is er zelfs eene scène tusschen ons voorgevallen. Dora is toornig naar hare kamer geloopen en ik heb haar nog niet teruggezien." Mendoza's gelaat werd donker. „Ik zal haar wel spoedig tot rede bren gen. Daarom heeft zij dus hare deur geslo ten en mij op mijn vragen en roepen geen antwoord gegeven." „Het beste was, dat gij haar naar hare vrienden liet teruggaan." „Dat mag in geen geval gebeuren. Zij weet, waar ik heen ga, en zou mij verra den. Als gij naar mijn plan had geluisterd, om ons stil uit New-York te verwijderen was ons al die last gespaard gebleven, maar gij beloofdet mij gouden bergen, en ik was zoo dwaas, mij te laten bepraten." Het is nu te laat voor verwijten, Carlos. Ik stem toe, dat ik mij vergist heb, maar ik kan ook niet denken, dat zulk een jong schepsel zulk een ijzersterken wil zou hebben." „Ik ga dadelijk naar haar toe," riep Carlos wild. „Ik zal haar toonen, wie hier meester is, en ik verzeker u, dat zij spoe dig de lust zal opgeven, om zich tegen mij te verzetten." „Wees niet hard tegen haar, Carlos; gij hebt haar door uwe toegevendheid tot nu toe verwend." „Och kom! Wat meent gij, dat ik nog altijd de verliefde gek wil spelen? Ik zal mevrouw duidelijk verklaren wat haar te wachten staat, als zij mijne bevelen niet onvoorwaardelijk opvolgt." Mendoza snelde de kamer uit. Na eenige schreden was hij aan Dora's deur. Toen hij op zijn herhaald roepen geen antwoord kreeg, beefde hij van woede. Hij duwde met zulk eene kracht tegen het slot, dat het kraakte en opensprong en hij zelf in de leege ka mer tuimelde. De lamp brandde nog op de tafel. Met een enkelen blik zag hij dat er niemand was. //Kom hier, Nita," riep hij, „en vertel mij eens wat dat beteekent. Zij is weg en ik hoop dat zij zich verdronken heeft. Dan zouden wij al heel gemakkelijk van haar afkomen." Nita verbleekte en stormde de kamer bin nen. Spoedig begreep zij, dat Dora eene wanhopige poging had gewaagd om te vluch ten, maar niet aan zelfmooord had gedacht. „Dora is slechts weggeloopen en gij kunt haar spoedig inhalen. Zij heeft haai reis- taschje en misschien ook hare weinige voor werpen van waarde medegenomen. Vraag aan de menschen benedenom hunne be dienden ter uwer beschikkiug te stellen, om uwe weggeloopen vrouw weer op te zoeken. Zij zal doodsangsten uitstaan, dat zij zich alleen in den nacht op straat bevindt en zal blijde wezen, dat zij iemand heeft om haar te geleiden." „Ik zal haar nog wel meer angsten laten uitstaan, dan nu in de nachtelijke eenzaam heid, antwoordde Mendoza vertoornd. „Ik ben een verloren man als zij ontkomt." Die oude Farley zoude mij de politie op den hals zenden en als ik genoodzaakt werd het land te verlatenhoudt Cardina het geld, dat ik in die zaak gestoken heb. Als het daarom niet waszou ik wel oppassen dat ik mijne weggeloopen vrouw niet terug haalde." Eenige woorden waren voldoende, om den huisheer te overtuigen, dat mevrouw Men doza in een aanval van waanzin het huis ontvlucht was, en nu alleen op het strand ronddwaalde, als zij niet reeds was verdronken. Mijn God, zeide de man deelnemend, ik heb nooit aan haar bespeurd, dat hare geest vermogens gekrenkt waren. „Zij heeft dit uit hare laatste ziekte ge houden," antwoordde Mendoza, „'t is voor haar zeer gevaarlijk, in zulk een kouden nacht buiten te wezen. Wees zoo goed, mij te helpen om haar op te zoeken." „Ik weet slechts één middel, om haar zeker terug te vinden, als zij in het bosch verdwaald is." „Spreek vriend, want ik beef van bezorgd heid voor mijne vrouw." „Ik heb een hond, die er op afgericht is, vluchtelingen op te sporen, hen tegen den grond te trekken, en hen zoolang vast te houden, tot men hem gelast, los te laten, maar hij doet hen geen kwaad." Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1