NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zou- en Dinsdag 21 December 1886. Na. 300. Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. J A C II T. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leidsche Couran Feestdagen. ASOfi! NEMEN T: Voor Leidenper 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs per iiniinrr io t'eni. 200e Jaargang. ADVERTENTIE»: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. tiroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen5 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: !Scheepi»akersstee<c 6. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 312 323 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stillis-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat tot koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Slads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags le een sar. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente LEIDEN, brengen ter kennis van belanghebbenden dat wegens het invallen van den eersten Kerstdag en den Nieuw jaarsdag oo Zaterdag, de Vee- en Haas- markten zullen worden gehouden op Woensdag 22 en Woensdag 29 De cember e. k. en de Zaterdagsche Week markten op Vrijdag 24= en Vrijdag 31 December a. s. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE FR EMERY, Welh. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 December 1886. De COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZUID-HOLLAND, Gezien hel besluit van de Gedeputeerde Staten van den 7den December 1886 no. 95; Gelet op art. 11 der wet van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dal, bij bovengenoemd besluit van de Gedepu teerde Stalen de Jacht op klein wild in deze Provincie wordt gesloten op Vrijdag den Sisten December aanstaande met zonsondergangmet uilzondering van hel in art. 15, sub. lelt. g dier wel bedoeld jachtbedrijf, van hel vangen van houlsuippen mei laat-, warof valflouwen, hetwelk blijft toegelaten tot en met den 23sten Maart 1887. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks le doen gebruikelijk isalsmede in het Pro vinciaal Blad en in de Nederlandsclie Staats courant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gravenhacb den Oden December 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 23 December 1886, des namiddags le twee uren. Onderwerpen: 1*. Beëdiging en installatie van Mr. N.L.J. Van Bultingha Wichers als lid van den Gemeenteraad. 2°. Benoeming van vier leden der Plaatse lijke Schoolcommissie. (314). 3°. Idem van een Praelector in de Ver loskunde. (320). 4°, Verzoek van C. Winkler Prins, om con tinuatie als stads Genees- en Heelkun dige. (323). 5°. Idem als voren van J. A. Longepee. als stads Heelkundige. (323). 6°. Voordracht tot ontbinding van het con tract in zake de tolheffing aan het Delft- sche trekpad. (312 en 325). 7°. Suppletoire staat van de gemeente-be grooting, dienst 1886. (315 en 325.) 8°. Begrooting van Vrouwen-Kraannnoeders, dienst 1887. (317). 9". Voorstel tot wyziging van het Regie» ment van de R. C. Armen cn het Wees'-' en Oudclicdcnhuis. (321). 10°. Idem tot op nieuw vaststelling van de Verordeningen op de heffing cn invor dering van bruggeld. (322 en 325). 11°. Voorstel tot wijziging van het Raads besluit op de heffing van de plaatselijke directe belasting. (297 en 316.) ITAD8IIEUWI. Door W. Van der Meer, pachter van de opbrengst der tolgelden aan het Delftsclie trekpad en de erven van den overleden borg W. F. Kasteelen is bij adres ontbinding van het pachtcontract verzocht met 1 December 1886 tegen betaling van eene som van f 6000. De pacht is aangegaan voor den tijd van vijf jaren met ingang van 1 Mei 1882, voor f 2995 per jaar, terwijl de vorige pachtsommede bij openbare verpachting bedongen, bedroeg f2316 per jaar. Na aftrek van het op 30 Juni jl., door den pachter betaalde, nadat hij bij rechter lijk vonnis tot betaling van de verschuldigde pachtsom met de rente veroordeeld was, be draagt het tot 1 Januari 1886 verschuldigde nog 6585.05® terwijl op het tijdstip van 1 December jl. waarvoor de ontbinding van het contract is aangevraagd, de schuld be droeg f 9330.466. Het komt burg. en weth. voor dat eene ontbinding van de pachtovereenkomst in het belang van de gemeente is aan te bevelen en dat daarvoor voldoende billiikheidsgron- den zijn aan te voeren. Ook brengt zulks de billijkheid mede ten aanzien van de erven van den overleden borg Kasteelen, die ook bij ontbinding van het pachtcontract op de voorgestelde voorwaar den, eene belangrijke schade zullen lij den, nu op den pachter zelve het verschul digde niet kan worden verhaald. Op grond van een en ander meenen burg. en weth. dat er termen bestaan om met het aanbod genoegen te nemen, met dien ver stande dat het pachtcontract worde ontbonden met 1 Januari 1887, onder bepaling dat alle kosten gevallen of nog te vallen op de aan hangige procedure komen ten laste van den pachter en de borgen. Ter vervulling van de vacaturen welke op 81 December a. s., in de plaatselijke school commissie ontstaan, door de periodieke af treding van de heeren: I. mr, J. S. D. Van Doorn, II. F. H. A. Driessen, III. dr. C. J. Van Ketwich en IV. dr. A. W. Kroon Jr.; dient de commissie aan den gemeenteraad eene voordracht met de volgende dubbel tallen in: I. mr. J. S. D. Van Doorn, jhr. C. C. Van der Wijck, II. F. H. A. Driessen, mr. N. K. F. Land, III. dr. C. J. Van Ketwich, dr. A. Kluyver, IV. dr. A. W. Kroon Jr. en dr. A. E. J. Holwerda. Burg. en weth. bieden den raad aan een slaat van af- en overschrijving ter vaststel ling, strekkende tot verhooging van enkele posten der begrooting, dienst 1886, waar van gebleken is dat zij voor de behoefte niet voldoende zijn. Volgn. 115. Belooning en premiën aan brandspuitlieden en beambten; te verhoogen met f 200. Volgn. 126. Middelbare scholen; te ver hoogen met f255. Volgn. 139. Kosten van vergelijkende examens; te brengen van pro memorie op f342. Volgn. 140. Onderstand, vervoer en ver- plegingskostenmitsgaders die van genees kundige hulp aan arme doortrekkende per sonen; te verhoogen met f400. Volgn. 165. Pensioen, lijfrenten en wachtgeldente verhoogen met f 80. Volgn. 176. Uitkeering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten te verhoo gen met f 2650. Volgn. 187. Onderhoud en aankoop van voorwerpen belangrijk voor de oudheidkunde en de geschiedenis der kunst; te verhoogen met f860. De commissie van financien adviseert den raad tot wijziging van art. 16 van de ver ordening regelende de heffing der plaatselijke directe belasting en stellen te dien einde voor te doen vervallen de woorden^worden de belanghebbenden door burg en weth. ambtshalve aangeslagenna door voormeld college, wanneer zulks door hem noodig wordt geacht, te zijn gehoord of opgeroepen" en daarvoor te lezen ^berichten zij vooraf den belastingschul dige schriftelijkin welke klasse zij voor nemens zijD, hem te rangschikkenen stellen zij hem eenen termijn van 8 dagen, binnen welken hij, hetzij bij eenvoudigen brief, hetzij mondeling in hunne vergadering, des- verlangende daartegen zijne bezwaren kan inbrengen." Nog bericht deze commissie aan den ge meenteraad dat zij geene bedenkingen heeft tegen de in hare handen gestelde begrooting van vrouwen-kraammoeders dienst 1887 waarom zij voorstelt die begrooting goed te keuren, in ontvang en uitgaaf ad f 2174.85, Burg. en weth. stellen den raad vooreen praelector in de verloskunde te benoemen welke betrekking door het overlijden van den hoogleeraar dr. A. E. Simon Thomas vacant is geworden. De faculteit der genees kunde adviseert, desgevraagd, voor die be trekking voor te dragen den nieuwbenoem- den hoogleeraar in de verloskunde dr. H. Treub, alhier. Door HH. regenten van de R. K. armen en het Wees- en Oudeliedenhuis is voorge steld eeuige wijzigingen te brengen in het reglement dier instellingen. Bnrg. en weth. geven alsnu in overweging, volgens voorstel FEUILLETON. 84.) Als hij hoort, dat ik een afkeer van hem heb, dat ik hem als den boozen geest be schouw, die in het huis mijns vaders sloop, als de slang in het Paradijs, om dood en verderf om zich te verspreiden, dan zal hij begrijpen, dat wij moeten scheiden. Gaarne wil ik hem mijn klein vermogen als losgeld geven, en ik zal ook niet bevreesd zijn, hem alles ronduit te zeggen." fSteek uw hoofd gerust in den muil van den leeuw, maar het moet u dan ook niet verwonderen, als hij het verplettert. Ik heb u gewaarschuwd, meer kan ik niet doen," zeide Nita schouderophalend. De sterren staan reeds aan den hemel, over twee uren zal Carlos hier zijn." Beiden sloegen den weg naar het dorp in. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. DORA POOGT TE VLUCHTEN. De toestand, waarin Dora verkeerde, toen zij zich in hare kamer afzonderde, is moeielijk te schetsen. Met afschuw dacht zij aan de boeien, die haar aan zulk een man, als Mendoza nu bleek te zijnketenden. Zij haatte zich zelve, dat zij hem zoo blind had kunnen beminnen, dat zij zoo gelukkig had kunnen zijn, door zijne schijnbare toewijding, terwijl hare vlucht haar vader op het sterf bed wierp. jJk verdiende eene zware straf," zuchtte zij, maar niet deze, niet zulk een ver schrikkelijke niet zulk een vreesdij ke." Zij zat aan bet venster en peinsde, met bet hoofd in de handen geleund, over een ontvluchtingsplan. Haar eenige, vurige wensch was, de beiden te verlaten, die zij evenzeer vreesde. Waarvan zij moest leven, wat er later van haar moest worden, daaraan dacht zij niet. Als zij maar eerst de vrijheid terug had! De vooruitzichten op een gunstigen afloop waren zeer slecht. Zij bad geen gelden den diamanten iing en overige sieraden had Mendoza haar reeds lang ontnomen. ylk moet vluchten, ik moet," mompelde zij. ,/Ik mag mij door deze menschen niet als helpster bij hunne euveldaden laten ge bruiken. God zal mij helpenom hen te ontloopen, en als de Algoede zich van mij afkeert, omdat ik eene onwaardige ben, kan ik mij nog in zee storten. Beter de dood dan die smaad." Zij stond eindelijk op, pakte eenige kle dingstukken in een kleine reistasch, stak het zware gouden medaillon, dat de beeltenis harer onders bevatte en een koralen arm band, die hare moeder nog gedragen bad, bij zich, om misschien op die kostbaarheden, die voor haar eene onschatbare waarde had den, eenig geld ter leen te krijgen, en ze weer te kunnen inlossen, zoodra zij bij hare vrienden was aangekomen. In de nabij heid van het dorp waar zij woonde, lag eene kleine stad. Hierheen wilde zij zich begeven en eenmaal daar, zou het haar niet moeielijk vallen, New-York te bereiken. Zij wilde langs de kust gaandaar zijingeval zij achtervolgd werd, in de holen der zand heuvels eene schuilplaats hoopte te vinden. Toen alles voor hare vlucht gereed was, knielde zij neder en nooit vloeide er van meuschelijke lippen een vuriger gebed dan hetgeen zij op dit oogenblik in haar doods angst ten hemel opzond. Bevende stond zij op, nam het taschje op, en sloot de deur achter zich. Onhoorbaar sloop zij door den gang. Zij wist dat Nita bezig was alles voor haar eigen vertrek in gereedheid te brengen, en daarom hoopte zij, dat hare vlucht tot Mendoza's aankomst niet opgemerkt zou worden. De afstand van het nabijzijnde station be droeg ongeveer een uur. De sterren fonkel den aan den hemel, en, door den angst voortgedreven, snelde zij voort. Dora was nog zwak ten gevolge van bare lange ziekte, zoodat zij dikwijls moest rusten. Alleen in den nacht, aan de eene zijde een donker dennebosch, aan de andere de onmetelijke zee, werd hare ziel met angst vervuld. In de verte hoorde zij een dof veelstemmig geluid, waaruit zij opmaakte, dat hare vlucht was ontdekt. Nu hooide zij dui delijk het blaffen van een hond. Als door den schrik versteend bleef zij staan en strekte met wanhopigen blik de handen naar boven: tfO, God! zij hebben bloedhonden achter mij losgelatenriep zij bijna waanzinnig uit. Wezenloos zonk zij ter aarde. De vloed kwam op, en niet lang zonde het meer duren, of zij zoude door de onmetelijke wa teren verzwolgen worden. Mendoza was ondertusscben in het hotel aangekomen, en daar hij de kamer zijner vrouw gesloten vond, ging hij naar die zijner zuster, waar hij beiden hoopte te vinden. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1