*lz3 «a mw. pen van deze twee uitmuntende vrouwen gevloeid. k Ten slotte haalt spreker met voorliefde eenige schrijvers aan die over de liefde in het huwelijk 't hunne gezegd hebben; zoo Vondel, Borger, Bogaers, Beets, en met het uitspreken van een gevoel van dank baarheid aan onze nationale letterkunde die die huiselijke liefde zoo schoon beschreef, maar er dan ook in ons Nederland ruim stof voor vond, eindigde prof. dr. Jan Ten Briiik deze belangrijke verhandeling. Een der vele dankbare patiënten van dr. Mezger heeft te Amsterdam een eigen aardig bewijs van erkentelijkheid gegeven. De heer C. Stransny, kapelmeester van het Palmengarlen-orchest te Frankfurt, heefteen „Dr. Mezger-Marsch" gecomponeerd en aan den arts opgedragen. Het is een frisch en levendig muziekstukje; ongetwijfeld is ook de marschvorm (pas redoublé!) eene symbo lische hulde aan den docter, die zoovele onwillige onderdanen weder lenig heeft ge knepen. Een fraai uitgevoerd en welgelij kend portret van dr. Mezger in werkcostuum verhoogt de aantrekkelijkheid van dit stukje en maakt het voor souvenir dubbel geschikt. De heeren H. L. Berckenhoff en Engel- bert de Chateleux zijn uit de redactie van Be Lantaarn getreden. De alom bekende wereldgeschiedenis van Schlosser is thans door de Turksche po litie in beslag genomen, ofschoon reeds twintig oplageu van dit werk ongestoord in Turkije waren ingevoerd. Van Van Limburg Brouwers „Akhbar" is een Deensche vertaling geschreven. Sacher-Masoch bevindtzich thans te Parijs. „Proserpine" van Saint-Saens zal in het Czechische theater te Praag worden op gevoerd. BINMNLANDSCHE BERICHTEN. In de avondzitting der tweede kamer van Donderdag is de beslissing gevallen over de suikervoorstellen. Met 45 tegen 34 stemmen is aangeno men het amendement van de heeren Gilde- meester en Van der Goes, strekkende om tijdelijk buiten werking te stellen den cijns op den vrijen aauplant van suiker en gedu rende 5 jaar uitstel te verleenen voor de betaling van de helft van den cijns op den verplichten aanplant door gouvernements contractanten. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel der regeering tot tijdelijke schor sing van het uitvoerrecht op suiker van Java. Dit voorstel is met 50 tegen 26 stemmen aangenomen, nadat met 46 tegen 31 stemmen een amendement van de heeren Van Kerkwijk, Schaepman en Van Alphen was aangenomen strekkende om de schor sing gedurende 5 en niet 2 jaar te bepalen. De heeren W. Van Dedem c. s. trokken hierop hunne voorstellen in. Heden hervatting der beraadslagingen over de staatsbegrooting. De minister van binnenlandsche zaken heeft op verzoek van de arbeid-euquête com missie de gemeentebesturen doen uitnoodigeu, vau de hoofden der openbare en bijzondere scholen een opgaaf te vragen van het getal kinderen, die in 1885 de dagschool blijvend hebben verlaten, voordat zij den leeftijd van 12 jaar bereikt hadden. Tevens wordt mede- deeliug gevraagd van de redenen, waarom die kiudereu zoo vroegtijdig aan de school werden onttrokken. Volgens het Bat. Nieutosb. heeft de oud- leerling van het gymnasium Willem III, thans student in de rechten te Leiden, de heer Oei Jan Lee, zoon van een Chinees op Banda, in Nederland naturalisatie als Nederlander gevraagd. Het schijnt dat op dit oogeublik in Ned.-Indie, en voornamelijk op Java, gul denstukken in omloop zijn, die op de be- driegelijkste wijze zijn nagebootst, vermoe delijk geslagen op valsche stempeis. Ook de scheikundige samenstelling van het metaal wijkt geheel van de gewone vervalschingen af en helpt mede om door kleur en klank de nabootsing te volmaken. Verscheiden exemplaren zijn aan 's rijks Munt te Utrecht onderzocht, en daarbij is gebleken dat het zeer moeielijk zal zijn om, indien deze stukkeu in grooteu getale zijn vervaardigdze uit de circulatie te weren. Ook voor Nederland is het gevaar van invoer volstrekt niet denkbeeldig. De correspondent van de N. R. Ct. te St. Petersburg meldt van 30 Nov./12 Dec.: Men weet dat Z. M. de koning het huisje van Czaar Peter te Zaandam ten geschenke heeft gegeven aan den keizer van Rusland. Ziehier in welke bewoordingen het officieele Russische blad van deze schenking melding maakt: „De keizer heeft den llden November er in toegestemd, dat de Russische gezaut te 's Gravenhage de geheimraad graaf Kapnist, het geschenk aanneme van het huis, waarin Czaar Peter de Groote te Zaandam in 1697 gewoond heeft, welk geschenk aan Zijn Ma jesteit door deu Koning der Nederlanden is gegeven. Sedert dat tijdstip was dit huis steeds bezocht geworden door toeristenen het had eene zeer bijzondere vermaardheid gekregen sedert keizer Paul het in 1781 had bezocht, en wijlen keizer Alexander II, toen nog grootvorst-troonopvolger, in 1839. „Koning Willem de Eerste had met het oog op de historische beteekenis van het be roemde huisje, waaraan zoovele herinnerin gen der groote daden van den machtigen voorvader der Russische keizers zijn verbon den, het van de eigenaars gekocht, en het aangeboden aan de prinses van Oranje Anna Paulowna, later koningin der Nederlanden. Toen heeft menom het huisje beter te be waren, er een steenen gebouw om heen ge maakt, en er een opzichter en een bewaker in geplaatst, die belast zijn met het onder houd. Nadat eerst prins Hendrik het ge ërfd haden later zijn doorluchtige broeder, de tegenwoordige koning der Nederlanden, was het huisje te Zaandam het persoonlijk eigendom van Zijne Majesteit. „Bezield met gevoelens van vriendschap voor den keizer van Rusland heeft de koning der Nederlanden het voornemen te kennen gegeven dit huisje te schenken aan Zijne Keizerlijke Majesteit, die het heeft aange nomen. „Aldus is dit schoon gedenkteeken van den grooten hervormer van Ruslandzoo dierbaar aan het Russische volk, het eigen dom geworden van den keizer van Rusland dank zij de gevoelens van vriendschap van deu koning der Nederlanden voor ons land en voor zijnen monarch." In de gisteren gehouden zitting van het kantongerecht te 's Hage werd voortge zet de behandeling der voor eenigen tijd medegedeelde zaak betreffende het verstrek ken van onbruikbaar drinkwater aan bewo ners van het Schilderslaantje aldaar. Alvorens de ambtenaar van het openb. min. overging tot het nemen van zijn requi sitoir, werden als deskundigen gehoord h charge dr. Koppeschaar, en op verzoek van den beklaagde dr. Anema, arts te Sche- veningen. Dr. Koppeschaar verklaarde dat het water, door hem scheikundig onderzocht, schadelijk was voor de gezondheid, terwijl dr. Anema te kennen gaf dat hij zich dezen ochtend naar het Schilderslaantje had begeven, aldaar het water had geproefd en hij het smakelijk en goed drinkwater had bevonden. Hij deelde verder mede, vernomen te hebben dat men- schendie daar lange jaren hadden gewoond, nimmer door cholera of typhus waren aan getast. Het water was door hem niet schei kundig onderzocht, omdat de praktijk had geleerd dat water, scheikundig zooge naamd onzuiver, toch geen schadelijke ge volgen voor de gebruikers behoefde te heb ben en de praktijk soms in strijd blijkt met wetenschappelijk onderzoek en theorie. De ambtenaar van het openb. min. eischte daarop voor den beklaagde eene boete van f 5tegen welk requisitoir werd opgekomen door den heer 11. Mooleubeek, praktizijn te 's Hage, die zich tot het ten laste gelegde feit bepaalde, en opmerkte dat het water, door dr. Koppeschaar onderzocht, later was gepompt dan dat waarvan de onbruikbaarheid zijn cliënt was ten laste gelegden dat pom pen op onderscheidene tijdstippen verschil lend water kunnen geven. Hij kon niet ge- looven dat, zooals in de dagvaarding was gesteld, de wet woningen met voldoend drinkwater gebiedt. Hij concludeerde ten slotte tot vrijspraaken wees er op dat die vrijspraak eene geruststelling zou zijn voor de vier h décharge gehoorde getuigen, die bevreesd zijn anders minder goed water te zullen bekomen. De kantonrechter zal over acht dagen uit spraak doen. Gisterenmorgen om half elf is eene vrouw, die van de Goudsche markt kwam, bij de Goudkade door den sneltrein, van Utrecht komende, overreden. Zij was ter stond een lijk. Men schrijft aan de Tijd uit Rotterdam: Omtrent de aanhouding van personenschul dig aan belangrijke diefstallen, meerendeeis met braakin de laatste tien jaren gepleegd, kan nog nader worden gemeld dat thans in het geheel zeven personen zijn gearresteerd, onder welke ook de uitdrager H., bij wien de politie, toen zij huiszoeking deed, ineen kachel een groote hoeveelheid baar geld heeft gevonden. Hij was tijdens de huiszoeking afwezig. Toen hij vernam wat ten zijnent was ge beurd, heeft hij zich eerst gedurende een dag en een nacht schuilgehouden in een logement in de Raamstraat, waarna hij zich j vrijwillig aanmeldde aan het bureau van j politie in tie Meermanstraat. In den laatste» tijd had H. meermalen bij verschillende goudsmeden goud en juweelen verkocht of doen veranderen. Zoo liet hij o. a. nog niet zeer lang geleden een met edelgesteenten bezetten gouden bracelet ver maken tot een parure. Op het Haringvliet tusschen Helle- voetsluis en Stellendam is Woensdag door een hevige» rukwind de hoogaars van schip per T. Van Nes omgeslagen, met het nood lottig gevolg, dat een der opvarenden, een vijftienjarige jongen, in de diepte verdween. De overige bemanningschipper en twee knechts, werd met levensgevaar gered door schipper Lokker en de zijnen, de equipage van den 9chokker ten dienste van den wa terstaat. Van Nes werd bewusteloos aan wal gebracht en verkeert in bedeukelijken toestand. De trein, die gisterenavond te 7 uren 25 aan het station buiten de Weesperpoort te Amsterdam aankwam, reed, vermoedelijk ten gevolge van eene minder juiste bedie ning van den Westinghouse-remzd<5 on zacht tegen een reservewageu 3de klasse, dat deze over den aan het einde van het station staanden stootbalk gewipt werd en op de straat terecht kwam. De passage weid niet gestremd. De wagen wordt gesloopt. Tijdeus het woeden van een binnen brand ten huize van den horlogemaker A., aan de Zevenhuizen te Amersfoort, zijn hoogstwaarschijnlijk een 14-tal zilveren hor loges ontvreemd, althans zij zijn verdwenen, en de eigenaar heeft de politie verzocht hem in de opsporing er van behulpzaam te wil len zijn. U. B.) In den afgeloopen nacht is ten huize van den pastoor te Zeist, door inklimming met eene ladder, welke zich op de aangren zende buitenplaats bevond, een diefstal ge pleegd van verschillende zilveren voorwerpen lepels, vorken, enz. Ten nadeeie van de dienstbode werden een gouden horloge en eenig geld ontvreemd. Be Post verneemt, dat de toestand van Jeanne Lorette, in de gevangenis te Arnhem, thans niet onrustbarend meer is, en ook vóér eenige dagen toen zij volgens de Arnh. Ct. bijna op sterven lag geen sprake van gevaar was voor haar leven. Men moest de „interessante gevangene" uu maar verder laten rusten. Vermoedelijk zal zij na volbrachten straftijd nog wel krachten genoeg overhouden, om haar beschermers persoonlijk haar dank voor de betoonde belangstelling te komen betuigen. Tengevolge van het gebeurde met een rijksambtenaar te Sittard, die door een smok kelaar werd verwond, zijn de kommiezen aldaar van revolvers met kogels, in plaats vanzooals tot nu toemet hagel voorzien. Aan de gehuwde vrouwen, werkzaam in de aardewerkfabrieken van de firma P. Regout en de Céramique te Maastricht, is aangezegddat zij met 1 Januari a. s. niet meer tot den arbeid in de fabriek zullen worden toegelaten. De Maas te Maastrichtblijft wassende en zal, zoo voortgaande, weldra de hoogte van 3.80 M. boven nul hebben bereikt, als wanneer zij buiten hare oevers treedt. Thans wijst de peilschaal 3.50 M. In den omtrek en in de stad doet zich de hooge waterstand reeds gevoelen. Tal van buurt wegen zijn onbegaanbaar. De fabrieken en molens, die door het water van Maas en Jeder gedreven worden, staan stil. Vele kelders zijn volgeloopen terwijl een gedeelte van het stadspark mede onder water staat. Ook de scheepvaart ondervindt belemmering daar de stoombooten Luik niet meer kunnen bereikenmaar te Herstal moeten lossen. Den 21 sten dezer zal voor de recht bank te Roermond de zaak behandeld wor den tegen J. D. en A. V. te Venloo, ver dacht van frauduleuzen invoer van een wag gon suiker in het begin van dit jaar. Aan het grenskantoor werd op het verder vervoer van dien waggon een vrijbiljet afgegeven, omdat verklaard werd dat hij chloor-kali en kunstmest bevatte, doch bij aankomst te Rotterdam werd daarin 9000 kilo suiker bevonden. Niet minder dan 33 getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. De troep Zigeuners is, ofschoon de Nederlaudsche politie aan de grens de wacht hield, gisteren toch op Nederlandsch grond gebied teruggebracht. Voor hen was in België plaats genomen op den spoortrein, en op die wijze is onze politie verschalkt. Langs het station Eijsden zijn zij op Nederlandsch grondgebied gebracht. Voor- loopig zal onze regeering hen daar toelaten, terwijl inmiddels de onderhandelingen met naburige regeeringen over deze aangelegen heid worden voortgezet. Een vroeger bericht, dat zij uit België naar Duitschland waren overgebracht, was onjuist. (N. R. Ct.) «ravekhace; Door Z. M. is G. F. Hendriks ontslagen nis secretaris van het polderdistrict Herwen, Aerdt en Pannerdenprovincie Gelderland. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen, als aan: M. H. Colpaart, wed. van M. Westveer, in leven meter en taxateur van de turf, f494: M. L. Van Alphen, wed. jhr. mr. W. G. Hovy, in leven agent der domeinen, f232; jhr. A. C. Von Wei- Ier, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. f2347; J. A. H. G. Wilmar, idem, f 1894; S. T. De Visser, opziener der domeinen, I 486; C. J. Denick Patijn, comm. bij het dep. van financien f 1587; F. A. A. Beek huis, comm. 1ste kl. bij 's rijks belast., f499; J. VV. Croes, idem, f478; M. V. Veeren, idem 2de kl., f430, E. Broek smit, idem, f230; H. Wennegers, comm. lste kl. bij 'srijks bel. f461; A. Fievez, idem, f504; J. Moolhuizen, hoofdcomm. 2de categorie bij 's rijks bel.f 427J. Van Wijaarda, comm. 2de kl. bij 's rijks bel., f328, W. Fermie, idem lste kl. f496; W. P. Van Visvliet, betaalmeester, f2100. LAATSTIi BERICHTEN. In de zitting van de tweede kamer drong bij algemeen debat over het hoofdstuk marine de heer Schepel aan op vereeniging der departementen van oorlog en marine. De heer Smit bestreed de rijkswerven als onvoldoende. De heeren Viruly, Seret en Kooseboom drongen aan op vaste plannen bij den minister. De heeren Schimmelpen- ninck van der Oye en Rutgers stelden ver trouwen in den minister maar de heer Rut gers bestreed de ramtorenschepen. De minister verdedigde het behoud van het auxiliair eskader in Indie en den aanbouw van groote schepen en achtte rijkswerven voor haar doel geschikt. Hedenavond voortzetting. Na het hoofd stuk marine komen terstond het hoofdstuk koloniën en de middelenwet aan de orde. Op hoofdstuk VI Marine zijn door den heer Viruly-Verbrugge 5 amendementen voorgesteld, strekkende: 1°. om op art. 5 te schrappen f 600 voor tractementsverhoo- gingen verleden jaar geweigerd en thans weer voorgesteld; 2°. om art. 7 te vermin deren met f 700 teneinde niet over te gaan tot de benoeming van een hoofdingenieur meer voor den algemeenen dienst; 3° om art. 11 te verminderen met f 5000 ten einde, ten behoeve van de reizen der ingenieurs niet meer te verleenen dan het toegestane voor 18864°. om art. 22 te verminderen met f 50,000 zijnde de eerste termijn voor het steenkolenmagazijn te Amsterdam; 5°. om hetzelfde artikel te verminderen met f 20,000 zijnde de eerste termijn voor het steenkolenmagazijn te Dordrecht. Op hoofdstuk VIII Oorlog heeft de heer Reuther 5 amendementen voorgesteld om alle posten voor de oprichting van de school- compagnie of militaire school te Haarlem te schrappen. De minister van justitie heeft bij be sluit van 14 Dec. jl. den rijksveldwachter der 3de klasse (brigadier-titulair) C. P. Kooy te Houtrijk en Polanenzijne bijzondere tevredenheid te kennen gegeven wegens zijn beleidvol en moedig gedrag bij de aanhou ding en gevangenneming van den dader van eenen in den avond van 4 December jl. ge- pleegden manslag. De minister van justitie heeft toege kend de rang van brigadier-titulair aan den rijksveldwachter der 3de klasse C. P. Kooy, te Houtrijk en Polanen (Haarlemmerliede en Spaarnwoude). PER TELEGRAAF. LONDEN, 17 Dec. Dillon en zij'ne medebeschuldigden ziju na een kortstondige behandeling hunner zaak door den rechter van politie, tegen borgstelling, in vrijheid gesteld en over een week terug ontboden. In het bevel tot inhechtenisneming wordt hun ten laste gelegd, dat zij hebben samen gespannen ten einde de pachters te bewegen hun pacht, welke zij volgens de wet ver plicht zijn te betalen, niet te voldoen. BERLIJN, 17 Dec. De Bulgaarsche de legatie is hier dezen middag aangekomen en heeft haren intrek genomen in het hótel Kaiserhof. St. PETERS BURG, 17 Dec. Het offi- cieuse Journal de St. Petersbourg ziet in de carididatuur van prins Ferdinand van Coburg een ballon d'essai van de Bulgaarsche regen ten, ten eide de demonstratie tegen Rusland voort te zetten. De Bulgaarsche delegatie is niet bevoegd, iemand den troon van Bal- garije aan te bieden. Het bericht, dat geene enkele mogendheid tegen deze candidatuur bedenkingen zou hebben ingebracht, is te dwaas om er over te spreken.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2