Belangrijk voor iedereen! ADVERTENTIE N. Faillissement. Rangschikking van Crediteuren. Verkrijgbaar hoek Heerensteeg 2, Kantoor GELRIA Kom, ziet en overtuigt u. Hoogt- Regtbank, The Tramways trust Company Limited The Companyes Acts 1862 en 1867. Conkling Manufacturing Company, •a kk mc mm m_j 29 Te Smyrna en op Chios werd eergis- terenmorgen een hevige schok van aardbe ving waargenomen. Vele huizen zijn bescha- digd. Simon te Brussel heeft na 10 dagen zijn vasten gebroken, omdat er zoo weinig belangstelling werd betoond. Maar hij wil de proef te Londen herhalen. Volgens een in de Times opgenomen telegram uit Philadelphia i. d. 14 December is het stoomschip J. W. White, op de reis van Vicksburg naar New-Orleans, den nacht te voren in brand geraakt en bij de Bayou Sara (Louisiana) vernield. Naar gemeld wordt zijn 50 personen, meestal vrouwen en kinderen, bij deze ramp omgekomen. Bijna de geheele bemanning is gered. Voor zoo ver thans bekend is gewor den, heeft de vreeselijke orkaan der vorige week 128 schipbreuken veroorzaakt, waar van 61 ter hoogte van de Britsche kust. Het levensverlies was gelukkig niet zoo tal rijk als men bij het totaal cijfer der ram pen, tu8schen de 300 en 400, zou moeten vreezen. Op de hoogte der Britsche eilan den kwamen in 'tgeheel 28 meDschen om, terwijl aan vreemde kusten 66 personen ver dronken. Het totaal aantal schipbreuken voor het loopende jaar is thans 1490. Van den wielrijder Thomas Stevens, die, zooals wij nog onlangs meldden, een reis per rijwiel om de aarde maakt, is be richt ingekomen, dat hij Calcutta heeft be reikt. Hij meldde van daar: ^Gedurende mijn geheelen tocht door Bengalen heb ik slecht weder gehad, altijd maar regen en nog eens regen; de wegen waren in stroomen veranderd en mijn kleeren voortdurend druip nat. Ik ben door districten gekomen, waar de inlanders bij massaas stierven. Dat ik zelf niet ziek ben geworden, heb ik zeker aan mijn dagelijksche lichaamsoefeningen te danken, want ik ben anders niet zoo voor zichtig geweest. Ik heb onverschillig welk water gedronken, in natte kleeren geslapen en andere onvoorzichtigheden begaan, die niet te vermijden zijn op een reis per wieier door Indie in de maanden Augustus en September. Niettegenstaande alle ongemakken, was ik toch steeds opgetogen over de prach tige wegen, die op veel plaatsen zoo gelijk als asphalt-plaveisel zijn. Van Lahore tot Sasseram, een afstand van 1000 mijlen, is de weg de schoonste der wereld." Stevens wilde niet langer dan eenige dagen te Calcutta blijven, daar hij vreesde, bij langer oponthoud aldaar in China door den winter te worden overvallen, waardoor hij verhinderd zou wezen, tegen Kerstmis of Nieuwjaar, zooals hij hoopte, in Amerika te zijn teruggekeerd. Een eigenaardige oplichterij werd dezer dagen behandeld voor de rechtbank te Parijs. Dezen zomer maakten te Bordeaux een Pruisi sche deugniet, Prinz genaamd, en een Lotharingsche schavuit, Scheffer, met elkaar kennis. De een wilde aan de overzijde van den oceaan zijn geluk beproeven, terwijl de ander uit Sumatra was teruggekeerd, waar hij in Nederlandscheu dienst geweest was. Geen van beiden had geld, maar ze bezaten veel verbeeldingskracht en hadden 't ver gebracht in 't verzinnen van allerlei vertelseltjes. Met deze gaven toegerustgingen zij naar een zaakwaarnemer en vertelden dien een ge heimzinnige geschiedenis. Prinz, die zich baron De Lussac noemde, was een zoon van prins Napoleon en zou in bezit komen van 800.000 fr. Hij had echter 5000 francs noodig tot het vervullen van eenige formaliteiten. De zaakwaarnemer zette groote oogen opmaar wilde toch liever in Parijs nog eenigen in lichtingen inwinnen. Hij begaf zich naar de hoofdstad en nam zijn intrek in 't hotel Violet, waar men hem alles goeds vertelde van de familie Scheffer. „Baron De Lussac" ontving den zaakwaarnemer ten huize zijner bruid. De'bruid was de dochter van de portier ster, die den zoogenaamden schoonzoon grootmoedig de kamers van een afwezigen huurder, een hoofdofficier, ten gebruike had afgestaan. Mijnheer de baron toonde den zaakwaar nemer zijne wapenverzameling, den degen van zijn vader, verschillende decoratiesge schenken van generaal Cissey, en de 5000 francs werden hem uitbetaald. Naderhand bemejkte de goedgeloovige agent dat hij met oplichters te doen bad ge had en diende een aanklacht in. Prinz werd tot drie jaren en Scheffer tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Stukken buiten verantwoor delijkheid der redactie. OORLOG OF VREDE? Dreigend in de hoogste mate, is de tegenwoordige staatkundige toestand van ons werelddeel. Men behoeft geen zwaartiller te zijn, om tot het besluit te komen, dat waarschijnlijk de naaste toekomst ren ge- j weldigen en a'gemeenen oorlog zal te aan- schouwen gevenwaarbij de gebeurtenissen van 1870 onbeduidend zullen schijnen. Sindts jaren hebben de groote staten van Europa zich beijverd om hunne legers ge weldig te versterken. Ten koste, van de welvaart der volkeren hebben zij de oorlogs- begrootingen onzinnig hoog opgevoerd en de gevolgen daarvan, naast andere oorzaken, aanschouwen wij in den algemeen gedrukten toestaud, waarin handel en nijverheidvooral gedurende de laatste jaren verkeeren. De verderfelijke leer die luidt: Zoo gij vrede wilt, rust u uit ten oorlogzoo lang, door de groote mogendheden gehuldigd, zal ten slotte een der voornaamste oorzaken zijn, dat de toestand geheel onhoudbaar wordt en algemeene oorlog of gelijktijdige ontwapening, moet plaats hebben. Men bouwe geen luchtkasteelen of scheppe zich geen lichtbeelden. Algemeene ontwa pening zal wel tot de vrome wenschen blij ven behooren. De mogendheid die er onder de bestaande omstandigheden het voorstel toe deed, Duitschland misschien uitgezon derd, zou van zwakheid en vrees verdacht, zoo niet beschuldigd worden. 't Is waar, reeds herhaaldelijk hebben dreigende oorlogsgeruchten geloopen en bleef de vrede bewaard. Meer dan eens zijn de reeds opgeheven zwaarden weer in de scheede gestoken, maar de gevesten bleven omklemd en men kan toch niet altijd blijven dreigen. 't Is te vreezen dat de voorjaarszon van 1887 bloedige tafereelen zal beschijnen. De ontwakende natuur zal vermoedelijk getuige zijn van het lijden en den doodstrijd van velen, die, in deu bloei hunner jeugd, zul len vallen als slachtoffers van de eer- en de heerschzucht van enkele vorsten en staats lieden. Ongetwijfeld zijn zij ook niet altijd bij machte om de toestanden te beheerschen en den drang der omstandigheden weerstand te bieden, maar dikwijls toch, zou gemeen schappelijk overleg, indien de werkelijke ge zindheid om den vrede te bewaren bestond, dien vrede toch voor zeer lange tijdperken kunnen bestendigen. Zal, indien er oorlog uitbreekt, tusschen de verschillende groote staten van Europa ons vaderland geen gevaar loopen er in be trokken te worden? Wie durft die vraag volstrekt ontkennend te beantwoorden? Hoe zeer wij 't ook hopenhoe zeer wij er van bewust zijn, niets liever te verlangen dan onzijdig te blijven, wij moeten erkennen, dat er gevaar bestaat. Houden wij ons er van verzekerd, dat, zoodra een der groote mogendheden er haar belang in zal zien om ons land te bezetten, het voorwendsel dra gevonden zal zijn. Hoe lang 'reeds is in Europa den stelregel ver kondigd, dat macht boven recht gaat en waar zijn de staatslieden die er verzet tegen hebben aangeteekend? God verhoede dat Nederland, bij de ver moedelijk aanstaande gebeurtenissen, eene werkzame rol zal hebben te vervullen. Moch ten echter onze hoop eu onze verwachtingen teleurgesteld worden, laat ons dan, ongeacht ons gering aantal en gebrek aan oefeninggoed en bloed veil hebben, om de onafhankelijkheid van ons land tot het uiterste te verdedigen. Is eenmaal de vijand over de grenzen, dan wordt het weinig minder dan landverraad als men openlijk durft betwijfelen of wij in staat zijn hem deu toegang tot het hart van het land met goeden uitslag te betwisten. Op de Regeering rust de zware maar, indien zij goed wordt vervuld, later mis schien zeer dankbare taak, om er voor te waken dat zij niet door den loop der ge beurtenissen, worde verrast. Zij neme terstond maatregelen om er voor te zorgen dat, bij het uitbreken van den krijg, het leger bin nen weinige dagen strijdvaardig zijen dat ieder manschap, geroepen om er deel van uittemaken, reeds van te voren wete, waar voor hem het vereenigingspunt zijn zal. Bij elke goed ingerichte brandweer, ge tuige de Leidsche, weet ieder van te voren waarheen hij, ingeval er brand uitbreekt, zich te begeven heeft, om met de overige manschappen zijner spuit ten spoedigste ver- eenigd te zijn, ten einde gezamenlijk het woedend element te gaan bestrijden. Zóó zij 'took bij 't leger, dan is er geen gevaar voor verwarring en verkeerde beve len en wat wel 't voornaamste is, dan gaat er geen kostbare tijd verloren. Vooral het laatste, zou gevaarlijk zijn, want de viiand komt niet met de trekschuit. R. MARKTBERICHTEN. De aanvoer op de kaasmarkt te Woerden bedroeg 15 Dec. 95 partijen. Voor Goud- sche kaas bedong men 1ste soort van ƒ22.tot ƒ24.50, 2e soort 17.a21. zw. f Edammer a Derby a 2e soort fper 50 KG. Handel redelijk. Voorspoedig bevallen van een Zoon C. WIJTENBURG PADDENBURG. 14 December 1886. Heden overleed te Amsterdam mijn geliefde Zwager, Dr. C. E. HEYNSIUS. Mevrouw de Wede A. HEYNSIUS, Du Rieu. 15 December. De tweede Verificatie-Vergadering in het Faillissement van HENDRIK AL- BERTIJS DE LA BIJE Huisverwer, wonende te Leiden, is bepaald op Woens dag den iaden Januari 1887, des mid dags te 12 nrenin het Gerechtsgebouw aan den Korten Vijverberg te 'e Gravenhage. Mr. O. W. SIPKES, Curator. Leiden, 16 December 1886. De Rangschikking der Crediteuren in den op 10 October 1882 insolvent verklaar den Boedel van W. N. SCHRODER, Metselaar en Koopman te Oegeigeeetligt gedurende 14 dagen ter Griffie der Recht bank te 'e Gravenhage voor een ieder ter inzage. De Curator, Mr. H. J. RIJSHOUWER. Leiden, 16 December 1886. allerhande» Geldersche Worst, Serve- laat- en BoterhaminenworstRook- vleesch, gerookte Hammen, versche Krapjes, Rookspek, alle soorten Boter en Kaas. Alles tegen verminderden prijs. Afdeeling Equitetshof. REGTER CHITTY in zake en in zake De Schuldeischers van bovengenoemde Maatschappij worden opgeroepen om voor of op den 18den Jan narij 1887 hunne Namen, Adressen en bijzonderheden van hunne Schulden of Pretenties, en, zoo zij éénen Zaakwaarnemer hebben, zijn Naam en Adres aan RAKER PHILIP DANIELS N°. 57 Moorgatestreet, Londenden ambts halve aangestelden Vereffenaar der genoemde Maatschappij, in te zenden, en, zoo zij daartoe door den genoemden officieelen Ver effenaar worden opgeroepen, door hunne Zaakwaarnemers te compareren en bewijs hunner Scholden of Pretenties te leveren in de Kamer van den W. E. Gestr. Heer, Regter Chitty aan de Koninglijke Regt- bank, Strand, Londenop den dag en uur die zullen worden vermeld in de genoemde schriftelijke oproeping. Bij gebreke waar van zij zullen worden uitgezonderd van het genot eener uitdeeling, die mogelijkerwijze zal worden gemaakt vóórdat de Schulden definitief zijn geverifieerd. De dag van Dingsdag lstei* Februarij 1887, te 11 uren voormiddag, is vastgesteld voor het aanhooren van en beslissen over de Schul den en Pretenties, in de genoemde Regts- kamer. Gedateerd den 10 Mei 1886. RORERT MARSHAL, Eerste Klerk. WALTER, WEHR C0., 23 Queen Victoria street, Zaakgelastigden voor den officieelen Vereffenaar, Tengevolge van de belangrijke tariefsver laging voor postpakketten naar het buiten land, verzendt de Conkling Manufacturing Company in Birmingham, zelfs één enkel van hunne wereldberoemde Remontoirhorlo ges franco, zonder eenige lastige formaliteit, vrachtvrij huis van den besteller, voor de volgende fabrieksprijzen en dit naar iedere plaats in Europa. Wij fabriceeren als specia liteit slechts Rcmontoirhorloges (zonder sleu tel om bij den knop op te winden). De wijze om horloges zonder sleutels op te winden is cenc der praktiekste en beduidend- ste uitvindingen van den laatsten tijd. In plaats van met den zoo dikwijls moeilijk te vinden sleutel, wordt het uurwerk slechts door het omdraaien van den knop opgewon den. De kast behoeft daarvoor niet geopend te worden, er komt geen stof in, de olie vervliegt niet, de veer kan r\iet breken en het uurwerk vereischt zoodoende niet het tiende deel van reparatiën als die van het ouderwetsclie systeem. BEST ZILVER met secondewij zer, sterke mooi gegraveerde Kast, cristal glas do. met dubbelde Kast 18 KARAAT GOUDmet vlak cris tal glas, gladde Kast met mo nogram wapen of elegant ge graveerde versiering Klein formaat voor Dames Groot formaat voor Heeren sterke dubbele Kast, 13 rubis, een uitstekend solied uurwerk. Klein formaat voor Dames Groot formaat voor Heeren Royal Chronograph met se condewijzer, extra sterke Kast, prachtig graveerwerk, van den uitstekendsten arbeid (een horloge dat in winkels voor Fl. 120 verkocht wordt Hetzelfde uurwerk met dubbele gouden Kast (m plaats van open wijzerplaat Imperiaal Calender Chronome ter de maand, den dag en datum aangevende, met se condewijzer in het midden, 3 extra zware gouden Kas ten, het prachtigste en mooi ste horloge dat gefabriceerd wordt, en in winkels nooit onder Fl. 250 verkocht wordt Gulden 13 20 23 30 35 50 72 90 Franco, vrij van inkomende rechten» naar alle plaatsen. Monogram, Wapen enz. smaakvol ge graveerd Gl. 1.extra. Engelsche horloges zijn bekend als de bes ten in de wereld, beter dan Zwitserscben wat bewerking, preciesheid, soliede degelijke arbeid en duur betreft. De directe bestelling bespaart meer dan 50 pCt.want de horloge handelaars maken geene horlogesmaar kry- gen dezelve van hier en verlangen voor hun zclven een buitengewoon hoog profijt. Wij adverteeren niet als raarkschreeuwers, wij geven geen fabricaat half »voor niets" of «onder kostprijs" niemand kan dat maar wij verlaten ons op het gezond ver stand van het publiek cn op de bekende renommee van onze fabriek, die wij sedert 32 jaren door nauwgezette en soliede be diening verkregen hebben. Wij verwerken slechts het beste zilver en enkel 18 karaats goud. Al onze te verzen- dene horloges zijn gereguleerd, zorgvuldig in elegante Marocco-étuis gepakt en voor dadelijk gebruik gereed. Een bewys voor driejarige garantie wordt bijgesloten en ge durende dit tijdperk wordt iedere reparatie tegen franco inzending van het horloge gra tis uitgevoerd. Als garantie voor eene nauwgezette en degelijke bediening geven wij ons fabrikaat op 3 maanden proeftijd, namelijk, de koo- per heeft het recht om wanneer het ge kochte artikel gedurende dien tijd niet zijne volle tevredenheid wegdraagt, ons hetzelve tegen terugbetaling, zonder eenige deduc tie te retourneeren. Bankbiljetten en postzegels van alle landen worden als betaling aangenomen, ook kan men ons het bedrag bij postwissel overmaken. Iedere bestelling, zelfs dc kleinste, wordt met dezelfde zorgvuldigheid op den dag van ontvangst uitgevoerd, en is binnen 3 dagen in het bezit van den besteller. Men wende zich tot de 55 Alma Street, Birmingham (Engeland). MV Agenturen en Depóts worden op zeer gunstige voorwaarden op gericht.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 4