BUITENLANDSCHE BERICHTEN. aanvankelijk meer toelichting had kunnen gegeven worden, meende dat de toelichting in de memorie van beantwoording ruim schoots het ontbrekende had aangevuld. Het amendement werd met 59 tegen 18 stemmen aangenomen. De post subsidiën voor nieuwe histori sche gedenkteekenen werd met 55 tegen 28 stemmen aangenomen. Bij art. 160 opperde de heer Rutgers be zwaar tegen het kostelooze gebruik van het Paviljoen te Haarlem aan de Maatschappij van Nijverheid en meende hij, dat het tot rechtsgebouw had kunnen worden ingericht, wat de minister ontkende. Bij de afdeeling Staatscourant drong de heer Van Kerkwijk aan op bezuiniging en vermindering van abonnementsprijs. Daar de minister daartoe uiet geneigd scheen, kondigde hij tegen het volgend jaar een amendement aan. Hoofdstuk V werd aangenomen met 68 tegen 3 stemmen (de heeren De Vos, Keu- chenius en Bahlmann). De begrooting der Landsdrukkerij is een parig aangenomen, nadat de minister en de lieer Rutgers de klacht over slechte correctie hadden weersproken. Heden 11 uur de suikerwettenwaarop nog een amendement is voorgesteld van de heeren Gildemeester en Van der Goes, strek kende om de heffing van den cijns op den vrijen aanplant tijdelijk buiten werking te stellen en mitsdien het regeeringsvoorstel tot uitstel van betaling te beperken tot den cijDs op den verplichten aanplant. De Staatscourant bevat de statuten der vereeniging tot stichting en instandhou ding van eeue Christelijke Nederduitsche Hervormde Bewaarschool te Warmond. Met het stoomschip Soerabaija zal 18 December aanstaandete 2 uur 's avonds, eene brievenmaal worden verzonden van Rot terdam naar Padang en Batavia. Generaal Demmenie was slechts 50 jaar oud. Op 20-jarigen leeftijd tot tweeden luitenant, in 1860 tot eersten luitenaut, in 1867 tot kapitein, in 1875 tot majoor, in 1880 tot luitenant-kolonel en in 1883 tot kolonel benoemd, was hij in den aanvang van dit jaar boven de formatie tot den rang van generaai-majoor verheven. Op 19 Augustus 1884 aanvaardde hij het civiel en militair bestuur van Atjeh. Onder zijne leiding is de concentratie volbracht. Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Nov. 1886 vervoerd 21336 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3081.096 goederen en diversen f 336.156; totaal f 3417.25. Van af l Januari tot en met ultimo Nov. 1886 vervoerd 281630 reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 45286.69 goederen en diversen f 4084.14; totaal f 49320.88, per dagkilometer f 16.406. Na eenig debat heeft de gemeenteraad te 's Hage gisteren tot directeur van het gemeente museum benoemd, den heer Ser- vaas van Rooijen, gemeente-archivaris, met 19 van de 35 stemmen. De heer Van Riemsdijk, wiens benoeming door burgemees ter en wethouders was aanbevolen, erlangde 12 stemmen, de beer Zilckeu éen stem, terwijl 3 blaucobiljetten waren ingeleverd. Een paar weken geleden bood een schipper aan de wissel- en effecten bank te Rotterdam een reeks opeenvolgende coupons ter inwisseling aan. Den kassier dier bank kwam het groote aantal dier meereudeels sedert jaren vervallen coupons verdacht voor. Hij sloeg daarom het register op, waarin de nummers der effecten zijn ingeschreven, waarvan de politie aanhouding en opsporing verzocht. Daaruit bleek hem, dat deze nrs. overeenkwamen met die, welke door de po litie waren opgegeven en welke door ver schillende belangrijke diefstallen met braak waren vermist geworden. De schipper werd aan de praat gehouden en de politie per telefoon met het geval in kennis gesteld. Deze oordeelde het nuttig den schipper in arrest te nemen. De man verklaarde toen de coupons, die eene waarde vertegenwoor digen van f 1400, in betaling ti hebben ontvangen van een handelaar in aardappe len in de Panuekoekstraat. Deze naar de herkomst van deze coupons door de politie ondervraagd zijnde, gaf voor die te hebben gevonden en wist daaraan zulk een natuur lijke uitlegging te geven, dat de politie hem en den schipper voorloopig wederom op vrije voeten liet. Kort daarna had eene twist plaats tusschen de vrouw van den aardappelkoopman en hare schoonzuster, waarbij deze laatste de vrouw verweet dat onder hare bedstede een kist met gestolen goederen stond. Dit gaf de po litie aanleiding zich nogmaals met de zaak te bemoeien. De koopman en later diens vrouw werden in arrest genomen en eene huiszoeking in zijne woning gedaan. Daar vond de politie wat zij zocht. Het gevolg was dat reeds zes personen zich voor deze n^t w-c m sn - zaak in hechtenis bevinden. Aan den rechter commissaris mr. Bouvin werd de instructie opgedragen. Deze moet aan het licht hebben gebracht dat verschillende voorwerpen afkom stig uit groote diefstallen met braak zijn. De bovengenoemde coupons moeten hebben toebehoord aan eeue dame, die op de Schie- kade gewoond heeft en bij wie de effecten, waartoe de coupons behoorenzijn gestolen. Deze dame is een paar dagen nadat de dief stal te haren huize gepleegd was, van den bekomen schrik overleden. Van dezen dief stal werd indertijd een poldergast verdacht, doch die men na zes maanden preventief gevangen te hebben gehouden, wegens ge brek aan bewijs heeft moeten laten loslaten. Onder de gearresteerden bevindt zich ook een bekende opkooper, bij wien door de politie vele zeer comproiniteerende stukken zijn gevondeu. Ook zou de justitie door deze zaak op het spoor zijn gekomen der daders van den diefstal, verleden jaar ten huize van den heer J. aan deu Oostzeedijk zijn gepleegd. (Maasbode.) Een arbeider onder Strijen vond ver leden week bij het „tuigmak" maken van een tweejarig paard zijnen dood. Hij viel van de kar en daarna trapte hem het paard den schedel stuk. De man was weduwnaar en laat vijf nog zeer jeugdige kinderen na. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners is Maandag diefstal gepleegd op een bovenhuis in de Verlengde Fraus-Halstraat te Haarlem. Vermoedelijk heeft de dief zich met een valscheu sleutel toegang verschaft. Hij heeft uit een linnenkast ontvreemdeen bankbiljet van f 60, twee van f25, twee gouden ringen gemerkt J. A. K. en H. P. 8., een nikkel horlogeketting met gouden medaillon, en een granaten broche met oor knopjes. De rechtbank te Amsterdam deed gis teren uitspraak in de zaak tegen G. L., die de vorige week terechtstond wegens brand stichting door o ivoorzichtigheid (omwerpen van een petroleumlamp met een voetkussen) en sprak hem van het ten laste gelegde vrij. Onder de landloopers die gisteren voor de Am8terdamsche rechtbank verschenen was er een van eerst 18 jaren, een knaap gezond van uiterlijk en recht van lijf en leden, die door den dood zijns vaders tot armoede vervallen was; eveneens een land- looper; die reeds zeven malen naar de be delaarskolonie was opgezonden. Drie Japausche autoriteiten, waaronder de vicomte K. Fujinami, die de zuivelberei ding hier te lande onderzoekenzijn Zon dagochtend te Amsterdam aangekomen en in het Bible Hotel afgestapt. Na Maandag te Haarlemmermeer, „Bad hoeve" van wijlen deu heer Amersfoorclt, nu in handen van den heer P. H. Smithuijsen, bezocht te hebbenmaakten zij gisteren een uitstapje naar Purmerend en De Beemster. Het gezelschap is onder geleide van den heer Bauduin van 's-Hage. Tusschen de Linnaeusstraat en de cein tuur-baan te Amsterdam is men thans bezig eene kunst-ijsbaan aan te leggen, die door middel van eene stoommachine onder water kan worden gezet. Het publiek zal toegang hebben tegen entrée en door middel van abonnements kaarten. Aan de zijde van de Linnaeusstraat wordt eeue ruime tent gebouwd, waarin verver- schingen te verkrijgen zullen zijn. De baan is 400 meter lang en zal des avonds door electrische booglampen worden verlicht. Ook bestaat bet plan muziekuit voeringen te doen plaats hebben en hard rijderijen uit te schrijven. (A.) Een winkelier te Amsterdam had ge adverteerd dat hij een knecht noodig had, en sollicitanten opgeroepen om zich 's avonds bij hem aan te melden. Wel vijftig mannen gaven aan die oproeping gehoor. Prins Wilhelm van Baden is Maan dagmorgen per Rijnspoor van 10.30 naar Karlsruhe teruggekeerd, ua gedurende zes weken in het Amstel-Hótel onder behande ling van dr. Mezger te zijn geweest. De scheepvaart op de Hoogeveensche vaart en bijgevolg de afvoer van turf uit de uitgestrekte veenderijen te Nieuw-Am sterdam, was in de maand November druk ker dan in de laatste vijf jaren het geval was. Bij de poging tot diefstal in het kantoor van den heer Prins, rijksontvanger te Purmerend hebben drie dames een bewijs van groote cordaatheid gegeven. Zij waren alleen thuis en aarzelden toch niet, toen zij beweging in het kantoor boorden, te gaan zien. Toeu zij den inbreker onder een les senaar zagen liggen, had een den moed het kantoor door te gaan, de deur die naar den tuin toegang geeft, van binnen af te draaien, den sleutel bij zich te steken en weer door het kantoor terug te gaan. Hierna sloten zij de communicatiedeur tusschen huiskamer <£2 «U» ma.. VB. - en kantoor; zoodat de inbreker gevangen zat en, bij de thuiskomst van den heer Prins, spoedig in handen der politie was. Op zijn 71slen verjaardag is te Hoog- karspel overleden de heer K. De Jong, oud-lid der tweede kamer voor het district Hoorn en burgemeester van 11 oogkarspel. Door de arr. rechtbank te Arnhem is gisteren uitspraak gedaan inzake M. v. D. sigarenfabrikant te Wageningen, wiens fa briek op 30 Oct. door brand werd vernield. De rechtbank veroordeelde beklaagde, wegens oplichting door bedriegelijke middelen (het te veel ontvangen van een belangrijk bedrag van de Brandassurantie-Maatschappij), tot 8 maanden gevangenisstraf, f 0.50 boete, subs 1 dag en in de kosten. Te Enschedé en te Kampen worden door bestaande vereenigingen of opgerichte commissiën, pogingen in 't werk gesteld om 's konings 70n jaardag luisterrijk te vieren. Véór eenige jaren, toen G. Lensing scheper (schaapherder) te Schoouloo was, passeerde daar een rijtuig met een Holland- sche dame, die nog nooit een scheper had aanschouwd en dien gaarne wilde zien. Op verzoek van den voerman kwam Lensing, gehuld in zijn grooten, langen wauten pijak ker, die hem tot aan de enkels reikte, zijn voeten gestoken iu stevelklompen en zijn hoofd bedekt met een ruige berenmuts, bij het rijtuig. Vol verwondering riep de dame uit: „Het lijkt toch veel op een mensch I" (Ass. Ct.) Maandag is brand ontstaan op de hof stede van P. Dossche, ouder de gemeente Yzendijke, halfweg Biervliet. De brand was zoo hevig dat men in verschillende deelen van de provincie Zeeland deu gloed, ja zelfs de vlammen ervan konde zien. Men meldt aan de M. Ct. daaromtrent de volgende bijzonderheden De landbouwschuur is met al wat er in is in de asch gelegd. Veertien paarden, 24 koeien, varkens, ge- dorschen en ongedorschen granen werden een prooi der vlammen. De inboedel is verzekerd. De boer en boerin waren afwezig door fa miliebezoek de knechten waren ter kerk meid en koewachter waren alleen te huis. De brand ontstond kwart over zeven uur; de toestand van de bewoners, die een goed half uur later thuis kwamen, leverde een treurigen aanblik op. Geen wonder, dat voor de vrouw geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, 't Is nog geen maand geleden dat de hofstede van zijn buurman in denzelfdeu polder, Oranjepolder, afbrandde. De brandspuiten van Biervliet, Hoofdplaat en Yzendijke waren op het terrein spoedig aanwezig. Het gebouw, het eigendom van den Belgischen heer baron H., is niet ver zekerd. De oorzaak van de ramp wordt al gemeen aan een onbekende booze hand toe geschreven. Een jong paard is met verbrande staart en manen de vlammen ontkomen. Dezer dagen werd gemeld, dat er uabij het station te ilelvoirt stukken hout op de rails waren gelegd, om den spoor trein te doen ontsporen. Later bleek, dat de geheele zaak verzonneu was met het doel den stationchef eene loffelijke vermelding te bezorgen. Thans verneemt de N. R. Ct., dat deze stationchef in zijne betrekking is geschorst. '9 <-Kl VEVIl il-E. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemeD en dragen der onderscheidiugsteekenen, achter hunne namen vermeld: J. C. Van de Poll te Amsterdam, haven- en dokmeester, rid der der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk van Saksen-Weimar-Eisenach dr. H. J. Viukhuyzen te 's Gravenhage, ge neesheer ridder 3de kl. der orde van de IJzeren Kroon van Oostenrijk; mr. R. J. W. C. De Nerée van Babberich en Camp- huysen te Babberich (gemeente Zevenaar), grondeigenaar, ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, waartoe hij door Z. H. den Paus benoemd is; mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis te 's Gravenhage, opper-kamerheer grootmeester van het koninklijk huis, ridder grootkruis der Koninklijke Portugeesche orde de Nossa Senhora da Conceifao de Villa Visosa. Door Z. M. is aan D. N. Wentholt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuidbroek. Door Z. M. is met ingang van 25 December 1886, aan J. A. Kallen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Spaubeek. Door Z. M. is de veearts M. E. Ben- tinck., te Apeldoorn, voor het tijdvak van 16 December 1886 tot en met 30 Septem ber 1887, benoemd tot adsistent bij 's rijks veeartsenijschool te Utrecht. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Jan. 1887, ter vervanging van de op 31 Dec. e. k. aftredende en niet herkiesbare leden van de geneeskundige radentot leden dier raden benoemd: Zuid-Holland: dr. P. J. Dupont, te Rot terdam dr. T. Breesnee, te Sommelsdijk; J. Broeksn.it, heel- en vroedm., te Zwijn- drecht; A. Van Scherpenzeelapotheker, te Schoonhoven; J. A. J. Van de Ven, apotheker, te Dordrecht; dr. T. H. Blom Coster, te 's Gravenhagedr. J. Vroesom de Haan, te Rotterdam. Voorts zijn, met ingang van 1 Jan. a. s., benoemd tot plaatsverv. leden van de ge neeskundige raden Zuid-Hollanddr. C. J. Snijders, te 's Gra- vesande; dr. C. J. Vaillant, te Schiedam; W. A. L. Legebeke, apoth. te Rotterdam; dr. E. A. Van der Burg, hoogl. te Leiden; mr. A. J. Roest, te Rotterdam. Door Z. M. is de heer H. A. Sissingh art9, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het personeel van de geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indie. Door Z. M. is de heer M. F. Rossow, tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd en aangesteld tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indie, De minister van koloniën zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. BELUIK. De koniDg van België heeft aan Stan ley, die in Amerika bezig is voordrachten te houden, getelegrapheerd om dadelijk terug te komen, dewijl zijue aanwezigheid in Congo vereischt wordt. ENCELAXI. Bij gelegenheid van het 50-jarig regee- rings-jubiieum der koningin zal in Mei of Juni van het volgend jaar niet alleen eene groote revue over de vloten ter reede van Portsmouth, maar ook eene groote wapen schouwing over de troepen bij Aldershot plaats hebben. Daaraan zullen, behalve de vrijwilligere en de militie, ook troepen uit Indie en de koloniën deelnemen. De boe kenmarkt zal het jubileum verheerlijken door een reusachtig verzamelwerk onder den titel „De regeering van koningin Victoria, een overzicht over eene halve eeuw van voor uitgang". De uitgever, H. Ward, heeft de verschillende deelen van het Werk aan de eerste autoriteiten ter bewerking gegeTeu. Lord Wolseley heeft op zich genomen over het leger te schrijvenlord Brassey over de marine, Courtney over de financien, Giffen over den nationalen rijkdom, sir J. Caird over den akkerbouw, prof. Huxley over de wetenschap en de beroemde recensent Ar cher over het tooneel. Men verzekert dat ten gevolge van de jongste beraadslagingen door den Engel- schen ministerraad is besloten, om het vaste Egyptische leger tot 10,000 en het Engel- sche bezettingscorps tot 5000 man te ver minderen. Zaterdag 11. werd te Londen, onder voorzitterschap van den lord-mayor, eene bijeenkomst gehouden tot oprichting van een fonds voor behoeftige, tot werk lauger on bekwame handelsreizigers en hunne weduwen. Er bleek reeds 1380 bijeen te zijn. Het hof te Dnblin deed gisteren uit spraak in het rechtsgeding tegen den heer Dillon. Het verklaarde dat het plan of cam paign, d. w. z. de combinatie tusschen de pachters om slechts die pacht te betalen welke hun goeddunkt, volkomen onwettig is; dat de redevoeringen van den beschul digde strekken om schending van aangegane verbintenissen en openbare wanorde uit te lokken. Het hof gelast derhalve, dat Dillon voor zichzelven een borg stelle van 1000 p. St., en dat hij binnen twaalf dagen twee andere borgen ieder voor 1000 p. st. aan- wijze, als waarborg voor zijn toekomstig goed gedrag. Blijft hij daarmede in gebreke dan zal hij een gevangenisstraf van zes maan den ondergaan. Aan de Timet wordt nit St. Petereburg gemeld, dat er weder geruchten in omloop zijn over het aftreden van den heer Von Giers en van den minister van financiën Bunge. Als de vermoedelijke opvolger van dezen laatste wordt genoemd de heer Vis- hingnadsky, die aan den keizer een belang rijk rapport over de Russische financiën heeft uitgebracht. De Daily Next meldt uit Konstanti- nopel, dat de Porte verboden heeft de meer derjarigheid van den Qriekschen kroonprins in Turkije te vieren. Stanley, die het bevel zal voeren over eene nieuwe expeditie naar Afrika ter be vrijding van Emin-bey, wordt op 22 dezer te Londen verwacht. Hij zal het oog hou den op de samenstelling der expeditie, welke binnen twee maanden zou vertrekken.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2