NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. üe/.t* ('o 11 ra ut verschil ut dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 11 December 1886. W°. 292. ABVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. ouran Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 200e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den Hen November 1880 (Gemeenteblad No. 4 van 18S1). Brengen ter algemeene kennis dal tot hel doen Inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt; der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pieterskerkstraat; der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 6den tot en met den 18en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen lol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van haltwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsché Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leidrn, 2 December 1880. iTADSNIEUWI. Door Z. M. is benoemd tot hoogleeraar in de verloskunde en de vrouwenziekten aan de universiteit alhier de heer dr. H. Treub, adsistent aan het academisch ziekenhuis. De Leidsche Studenten-almanak voor 1887 zal morgen verkrijgbaar zijn. Een portret van den rector-magnificus dr. H. G. Van de Sande Bakhuizen prijkt over den titel. De almanak bevat nevens hetgeen in eiken almanak behoort, opgaven omtrent al wat het hooger onderwijs te Leiden en zijne instellingen betreft, verslagen van de lotge vallen van Academie en Studentencorps college-verslagen en het mengelwerkdat gedeeltelijk geïllustreerd is. Volgens dezen almanak is het aantal stu denten aan de Leidsche Academie aldus verdeeld corpsl. oud-corpsl. niet-corpsl. te zamen Wis-ennatuurk. 20 12 25 57 Lett, en wijsbeg. 28 25 28 81 Godgeleerdh. 28 4 16 43 Rechtsgel. 345 64 23 432 Geneeskunde 179 54 113 346 595 159 205 959 Het corps verloor door den dood 2 leden. Heden morgen zijn door de politie in eeu herberg aangetroffen en vervolgens naar 't politiebureel geleid drie personen uit Am sterdam, die getracht hadden daar op de bekende wijze andere personen tot kaartspel te verlokken, zonder voorzoover bekend, eenig succes te hebben. In den nacht van Woensdag op Don derdag jl. is door de politie als verdacht aangehouden een man, dragende een zak met einden zinken pijp. Zij die dergelijke pijpen van hunne woningen missen, worden verzocht zich aan 't politiebureel te ver voegen. Door de politie t.e Haarlem is op ver zoek der politie alhier aangehouden en her waarts overgebracht zekere W. V., die ver dacht werd van verduistering, terwijl op verzoek van eerstbedoelde politie te dezer stede aangehouden en naar Haarlem is over gebracht zekere W. V., die, met medeplich tigheid van cene vrouw P. T., zich aan diefstal in eene slaapstede had schuldig ge maakt. Bij den heer Hollmann, café //Die Porte von Cleve" op de Breestraat alhier is in den wintertuin een automatische weeg machine geplaatst evenals die aan het sta tion en eveneens afkomstig van the auto matic Weighing Machine comp. te Londen. Men kan dus ook hier, en nu op meer besloten terrein, voor 3 ct. weten hoe zwaar men weegt, (lichamelijk natuurlijk.) Hedenmiddag te half drie ongeveer ging eeu paarddat door een huzaar op een ander paard gezeten bij den toom werd ge houden, op den Soeterwoudschen singel aan 't hollen zoodat de huzaar het dier moest loslaten. Het is echter spoedig daarop weer opgevangen en aan den geleider teruggegeven. Bij de firma Van Druten, uitgevers te Sneek, is verschenen het eerste nummer van een in plano gedrukte lijst van koers e4i rente der verschillende effecten, die aan de Amsterdamsche beurs verhandeld worden. He lijst is opgemaakt door den heer A. Min- derhoudleeraar in de wiskunde en het boekhouden te Sneek. Met een enkelen oogopslag kan men in deze lijst zien hoeveel werkelijke rente van de effecten der beurslijst wordt gemaakt, koers, aflossing, premiën, dividenden enz. in aanmerking genomen. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer M. K. J. J. Ter Kuile, geb. te Enschedé, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: Verkoop van erfenis." MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1810) van Alfred De Musset. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Goes15 Dec., 7^ u., in de con certzaal der sociëteit V. O. V. Das Glück von Edenhall, E. Humperdink; Sonate voor piano en viool (3deelen)Ed. GriegMee- resabend eb Wanderers Nachtlied, A. Rubin stein Duetten voor sopraan en bas, E. Hiller Reverie voor viool, H. VieuxtempsFantasie Tannhauser voor ld.,Columbus, E. Hummel. Solistende heer A. Lysen (Middelburg), viool; en dilettanten. Direc teur: de beer C. Samans. Afd. Bergen op Zoom16 Dec., 7j u. in de zaal der N. V. //Thalia." Die Jahres- zeiten, Jos. Hay dn. Solisten: Mej.J. Dirk zen (Alkmaar), sopraan (dil.); de heer B. J. De Goey (Leiden), tenor; de heer E. D. (Leiden), bas. Directeur: De heer A. Bruyn. Begeleiding: De stafmuziek van het 3de regiment infanterie. Jolian Smit en Maike Hekkema zullen Zondag, Maandag en Woensdag te Breda, Gorkum en Dordrecht medewerken in con certen van de //Nederl. Toonk.-Vereeniging". Dr. Burgersdijks vertaling van Shakes- peares „Wintertale" zal in Januari te Am sterdam worden opgevoerd. De hoofdrollen zijn in handen van Bouwmeester, de dames Erenkel, Rössing en De Vries. Anna Haverlands gastvoorstellingen in ons land zijn wegens ziekte der artiste ge staakt. Veel succes schijnt de Duitsche ac trice overigens te Amsterdam niet te hebben gehad. Bamay is te Hanover ziek geworden en moest zijn gastvoorstellingen daar afbreken. In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 10 dezer wordt medegedeeld eene tabel, bevattende de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over Septem ber 1886. In de avondzitting van gisteren der tweede kamer bleef bij de voortzetting van het debat over hoofdstuk V der staatsbe- grooting de heer Rutgers nader aandringen op grensregeling tusschen Amsterdam en Nieuwer Amstel. De minister verklaarde alleen de zaak verder te zullen onderzoeken. De heer Beelaerts drong aan op gelijk matige toepassing door de verschillende ge westelijke besturen van de bepalingen omtrent het geven van buitengewone vergunningen volgens de drankwet. Ook dit punt zou de minister overwegenwijziging der drankwet achtte hij vooreerst ongewenscht. De heer A. Mackay drong aan op staatszorg voor invalide landloopers die niet naar een rijkswerkinrichting kunnen worden gezonden. De minister wees er op dat dit veel geld zou kostenmaar zou de zaak overwegen. De heer Schimmelpenninck van Nyenbeek wenschte vrijheid voor homoepatische dok toren tot aflevering van hunne geneesmid delen als geen apotheker die verkoopt. De minister meende dat de geneesk.-wet die uit zondering niet toelaat. De heer W. Van Dedem wenschte staats toezicht op de begrafenisfondsen. De minister verklaarde dat de commissie benoemd voor het ontwerpen eener wettelijke regeling der levensverzekeringen tot zes verschillende con- clusien was gekomen. De regeering zou weldra eene keus doen en dan ook de be grafenisfondsen regelen. Op art. 67 (subsidien aan geneeskundigen en vroedvrouwen) was een amendt.-A. Mackay voorgesteld tot vermindering met de helft FEUILLETON. 78.) jDat doet mij genoegen, Carlos, maar waarom zegt gij mij niet, wat voor eene zaak dat is, waaraan gij deel zult nemen?" vroeg Dora. //Zulk een jong vrouwtje als gij behoeft niet alles te weten; laat het u voldoende zijn, dat ik veel geld zal verdienen en in staat zal zijn, u al de weelde te verschaffen, waaraan gij gewoon waart, als de zaak slechts eenigermate gelukt. Ik zou zoo gaarne wil len, dat het u aan niets ontbrak, waaraan gij vroeger gewoon waart, en gij zult het als mijne vrouw evengoed hebben als wanneer gij Graham's echtgenoote waart geworden." Dora maakte zich ongerust over deze uit vluchten. Wat was dat voor eene onderneming, die hij zoo zorgvuldig voor haar verzweeg? Zij vermoedde niet, dat er speelbanken waren, waarin de slachtoffers door alle mo gelijke middelen gelokt worden, waar man nen al hun vermogen verliezen; en toch was het het plan van haar echtgenoot haar tot helpster bij dit snoode handwerk te maken. De arme vrouw zuchtte diep. z/Ik zal ook met minder tevreden zijn, Carlos," zeide zij, Mals gij weer dat wildet zijn, wat gij in de eerste weken van onze verbintenis waart. Ik zou u zoo gaarne op alle mogelijke wijze behulpzaam zijn, maar ik vrees, dat mij de geschiktheid er voor ontbreekt." yZeker, gij kunt mij wel helpen, maar op welke wijze kan ik nog niet zeggen. Nita zal u voorbereiden op de nieuwe plichten, die u te wachten staan, indien gij u door baar wilt laten leiden." z/Nita! Hebt gij haar medegedeeld, wat gij zoo zorgvuldig voor mij verbergt? Ik vrees dat ik nog jaloersch op haar word hoewel ik nu meer van haar houd dan vóór mijne ziekte." yHet was dwaas van u zoo iets van mijne zuster te denken. Zij heeft veel ver stand en ik nam altijd raad met haar, voor ik iets nieuws ondernam." yHoe is dat mogelijk, Carlos, als gij haar eerst kent, sedert zij te New-York kwam, om inlichtingen omtrent haar echt genoot in te winnen; daarenboven is zij uwe zuster niet, maar de weduwe van uw broeder Mendoza barstte in lachen uit. fO, ik heb mij versproken, mijn beste ik heb mij onduidelijk uitgedrukt. Ik wilde eigenlijk slechts zeggen, dat ik bemerkt heb, dat Nita veel algemeene kennis bezit, en zij kan mij in vele dingen voortreffelijke!) raad geven, waarvan gij, in uwe kinderlijke onervarenheid, nog niets weet. Laat u slechts door haar leiden tracht iets van hare menschenkennis over te nemen, en spoedig zult gij in hare plaats mijn raadgeefster zijn." z/Ook in dit opzicht mag ik niet onder Nita's voogdij staan. Ik ben lang geen kind meer, en ik meen, evengoed als ieder ander, te kunnen beoordeelen, wat voor ons bei den het beste is. Papa zeide altijd, dat ik veel verstand van handelszaken had." z/En hij had daaraan groot gelijk, beste Dora, maar uwe geschiktheid in dit opzicht heeft nog eenige leiding noodig, voor ik altijd uw raad kan volgen. Ik beveel u Nita aan als een persoon, die takt en oordeel bezit en gij zult goed doenals gijgedu rende mijne afwezigheid, uw voordeel doet met het nauwe verkeer, dat tusschen u zal ontstaan. Dit gesprek vermeerderde slechts het on aangenaam gevoel, dat in baar binnenste zetelde. fHij is bevreesd mij zijne plannen mede te deelen," dacht zij met bitterheid. rHij aarzelde niet, ze Nita toe te vertrouwen, want zij heeft noch grondbeginselen, noch geweten." Daar Dora geen antwoord gaf, meende haar echtgenoot dat zij zijn wenk inet be trekking tot Nita, ter harte zou nemen. Hij had op het punt gestaan, zijne ware verhouding tot Nita te verraden, doch hij wenschte dit ook verder voor haar geheim te houden, want hij wist, dat, als zij bekend was met het bedrog, dat hij van den be ginne tegenover baar vader had volgehouden, zij het laatste spronkje vertrouwen in hem zou verliezen. De trouwe zorg die Nita gedurende de ziekte van hare schoonzuster had getoond, had Dora tot oprechte dankbaarheid gestemd. Zij had zich inniger aan hare schoonzuster aangesloten en hierop en op de slimheid van Nita vertrouwde Mendoza, toen hij zijne vrouw en zijne zuster tot voorbereiding zijöer lage bedoelingen overgaf. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1