BINNENLANDSCHE BERICHTEN. «r *c m mm mm mcz mm ki ci mm wlj vc /m.. m r*c» was aan al die duizenden een stoel als zit plaats aan te biedenbehoeft wel geen be toog. Behalve het totale stremmen der pas sage, dat daarvan een noodzakelijk gevolg zou wezen, zou het vóórkomen van groote ongelukken bij het verlaten van het feest terrein dat van zelf dringend verbieden. Maar al zag men enkele bezoekers van de concer ten op Zomerzorg .en het Schuttersveld ook met verlangen naar een stoel uitzien, met genoegen namen wij waar, hoe op schier alle gezichten eene aangename en vroolijke feeststemming te lezen stond." Verder zeggen verslaggevers nog: „wij mogen de beschrijving van het feest nog niet eindigen alvorens te hebben medegedeeld dat liet bestuur der studente i-societeit Minerva onze vereenigiug de beleefdheid had bewezen haar bestuur uit te uoodigenna afloop van het feest op Zomerzorgeen bezoek te komen brengen aan de studentensociëteit. „De hartelijke ontvangst die ons daar ten deel viel, gaf ons weder het bewijs, dat, evenals de Leidsche burgers dit na den op tocht getoond hadden, ook nu de Leidsche studenten van hunnen kant te kennen wilden gevendat ook zij gaarne de gelegenheid aan grepen om den band tusschen studenten en burgerij te versterken." Het slot van het verslag nemen we hier geheel over; het luidt aldus: „Indien het na deze beschrijving nog noo- dig is, kunnen de volgende cijfers voor het succes onzer jonge vereeniging spreken. „De 3 October-Vereeniging telt op dit oogenblik 1865 leden, waaronder 225 do nateurs. De totale ontvangst bedroeg f3390.85, de totale uitgaaf f3110.35 zoo dat de kas sluit met een batig saldogroot f 280.00. Hoe gunstig die cijfers ook klinken, zoo mogen wij ons niet ontveinzen, dat zij voor een groot deel te danken zijn aan het bui tengewoon prachtige weer, waardoor wij op den feestdag nog aan entróes ontvingen eene som van ruim f 440. Daarom zij ons, alvorens dit verslag te eindigennog deze opmerking vergund. „Ieder, die eenigszins bekend is met de moeielijkheid om geruimen tijd vóór de feestviering de plannen met bijbehoorende begrooting van onkosten op te maken, weet van hoeveel belang het is, dat men op een vast bedrag van ontvangsten kan rekenen. Zij, die met de 3 Oetober-vereeniging inge nomen zijn toonen dit daarom door lid te blijven, of, zoo zij het nog niet zijn, lid te worden en dit niet uit te stellen tot on middellijk vóór den feestdag, maar door zich, liefst zoo spoedig mogelijk voor het lidmaatschap aan te melden bij den laten penningmeester, den heer J. Goedeljee, H oogewoerd 152." „Wij eindigen dit verslag met den wensch uit te spreken, dat de door ons bestuur genomen maatregelen uwe goedkeuring mo gen wegdragen en dat gij moogt voortgaan aan het bestuur uwen steun en uwe mede werking te verleenen tot bevordering van den bloei der 8 Oetober-vereeniging". Een voorstel om den heer Was voor zijn uitvoerig verslag hartelijk dank te zeg gen wordt met applaus aangenomen, terwijl de voorzitter mededeelt dat het verslag ge drukt en aan de leden toegezonden zal wor den. Nogmaals wordt nu dank gebracht aan de 6 heeren die bij de uitdeeling op den feestdag hunne hulp hadden verleend. Nu wordt overgegaan tot de reglements wijziging. We zullen die wijzigingen en de discussiën daarover niet geheel opnemen aangezien het gewijzigd reglement gedrukt en aan de leden rondgezonden zal worden. Alleen melden we dat we bij de discussie tot de wetenschap kwamen dat 240 studen ten lid der vereeniging zijn. Omtrent art. 8, waar gezegd wordt dat telkenjare 3 bestuursleden aftreden die niet dan na een jaar herkiesbaar zijn, ontstaat eenige discussie die echter voor het tegen woordig bestuur niet dan vleiend kan genoemd worden. Er was namelijk een adres ingekomen van 26 leden waarin betreurd werd dat reeds nu, na een zóó moeielijk jaardrie bestuursleden wellicht zouden moeten heengaan, wanneer ze niet herkozen werden. Het adres be oogde eene verandering van bedoeld artikel iu dien zin dat „niet dan na een jaar" zou worden veranderd „in terstond." Over deze wetsverandering wordt eenige discussie ge voerd, grooteudeels voortvloeiende uit be zwaren door het bestuur zelf in het belang der vereeniging daartegen geopperd. Na die discussie bracht de voorzitter het voorstel der 26 heeren in stemming (gaan staan of blij ven zitten) waarvan de uitslag was dat het voorstel met overgroote meerderheid werd aangenomen en het artikel in geweuschten zin gewijzigd. De overige wetsveranderingen zijn meest van redactioneelen aard. De voorzitter stelt nu voor al de wijzigingen en bloc aan te nemen, heigeen door applaus wordt goed gekeurd. Hierna maakt de heer Brouwer den leden bekend, dat dus aan elk hunner een gedrukt gewijzigd reglement, een gedrukt verslag en eene alphabetische naamlijst der leden zal worden toegezonden. Dit laatste gebeurt om den leden een gemakkelijk over zicht te geven wie hunner vrienden of be kenden nog geen lid zijn, zoodat dezen nog kunnen worden opgewekt hun lout te her stellen. Nu aan het laatste punt van de agenda gekomen, nl. de verkiezing van drie nieuwe bestuursleden stelt de heer Adr. Verhoog Sr. voor, nu het reglement het toestaat, de drie aftredende bestuursleden (de heeren Was, Van Keenen en Driessen) terstond bij accla matie te herkiezen. Na een oorverdoovend applaus zegt de voorzitter, dat dit alléén mogelijk is wanneer niemand der leden zich daartegen verzet. Hij verzoekt dus hen die er tegen zijn op te staan. Ieder blijft zit ten, zoodat de drie genoemde heeren her kozen zijn. Nu de agenda is afgehandeld spreekt de voorzitter de wenschelijkheid uit dat voor de vereenigiug rechtspersoonlijkheid zal wor den aangevraagd. Hiertoe zal wellicht spoe dig eene korte vergadering worden belegd. In Mei, zegt de voorzitter verder, zal vol gens het reglement eene vergadering wor den gehouden, waarin plannen voor de vol gende feestviering zullen moeten worden ingediend. Het bestuur doet een beroep op den steun der leden; plannen door leden, met begrooting van kosten ingezonden, zul len zeer welkom zijn. De heer Kiek Jr. staat nu op omhoopt hijnamens de vergadering hulde te bren gen aan bet bestuur en de beste wenschen voor den bloei der vereenigiug uit te spre ken. De vergadering hechtte door luid applaus hare goedkeuring aan het door den heer Kiek gesprokene. De voorzitter dankt voor die blijken van waardeering, namens het bestuur, den heer Kiek en de vergadering en sluit met de beste wenschen voor de 8 Oetober-vereeni ging de vergadering. (xEiIIEENTERAAD. Zitting van den gemeenteraad op Donder dagmiddag 9 December 1886 des namiddags te 2 uur. Aanwezig zijn, de heeren: Le Poole, Van Reeneu, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Bredius, Juta, Bool, liartevelt, Driessen, Was, De Goeje, Vos, Knappert, Cock, Van Hoeken, De Fremery, Van der Hoeven, Land en Verster. Afwezig met kennisgeving de heeren Kaiser, Zaalberg en Eockema Andreae. Door de ongesteldheid van den voorzitter neemt de oudste wethouder, de heer De Fremery, diens plaats in; hij roept de wel willendheid der heeren raadsleden bij deze zitting iu en spreekt den wensch uit dat spoedig de heer De Laat de Kanter den voorzittersstoel weêr zou mogen innemen en dat hij voor de gemeente eu zijne famielje nog lang gespaard zou mogen blijven. Van instemming met dezen wensch werden door de leden blijken gegeven. De secretaris leest nu de notulen die worden goedgekeurd en gearresteerd. Ver volgens doet de heer De Eremery voorlezing van de volgende Ingekomen stukken. Dispositie van de Gedep. Staten van Zuid- Holland dd. 22/24 November jl. B. N°. 3316 (3de aid.) G. S. n°. 21ten geleide van het goedgekeurd le suppletoire kohier der plaats, directe belasting, dienst 1886. Dispositie van de Gedep. Staten van Zuid- Holland dd. 3U Moveraber/3 December jl. G. S. n°. 40/5 ten geleide van het goedge keurd raadsbesluit tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting dienst 1886 ad f 1788 (kosten van het aanschaffen en onderhouden van Schoolmcubelen van de kweekschool voor onderwijzers). Missive van de Gedep. Staten van Zuid- Holland dd. 15/19 November jl. B. n°. 545 (2de afd G. S. n°. 80 ten geleide van dc vastgestelde begrooting der dd. schutterij, dienstjaar 1887. Missive van Mevrouw de wed. Dr. A. E. Simon Thomas, houdende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenoot in leven Praelector in de Verloskunde. Verzoek van den heer W. H. Bosch, om afschrijving van pi. dir. belasting dienst 1886 wegens vertrek uit de gemeente. Bezwaarschrift van P. De Boer tegen zijnen aanslag in dc pi. dir. belasting dienst lj-86. Adressen van G. W, Van der Drift c. s. H. G. Van Woerkum c. s. en G. C. Sanders c. s. in zake het voorstel van burg. en weth. tot het verplaatsen van dc Westlandsche markt van den Nieuwen R(jn naar de Kal vermarkt, Verzoek van J. C. Spaargaren tot het doen maken van een schoeiing in de Haarlemmer- trekvaart, tot het plaatsen van een yzeren hek voor zijne woning aan die vaart en tot overname van het Vischschrappershuisje aan de Aalmarkt. Idem van de Wed. De Vroede geb. Mar lijn oin onthefling van de betaling van school geld over 3 kwartalen voor haar zoontje, leerling der Hoogere Burgerschool. Idem van het kerkbestuur der Parochie van O. L Vrouwe Hemelvaart tot demping van het Sint-Jansgrachtje en het gedempte in eigendom te bekomen. Voordracht van de plaatselijke schoolcom missie voor de benoeming van vier leden. Nu benoemt de waarn. voorzitter de hee ren Cock, Was en Driessen tot eene com- missie tot onderzoek naar de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid den lieer inr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. Terwijl de commissie zich tot dat onderzoek ver wijdert, wordt de vergadering een oogenblik geschorst om weder te worden geopend na dat de commissie weêr ter raadzale is ver schenen om als rapport uit te brengen dat de geloofsbrieven in orde zijn bevonden waarna de waarn. voorzitter voorstelt tot de toelating te besluiten. Met algemeene stem men wordt dit voorstel aangenomen. Met 15 stemmen (5 briefjes waren in blanco) wordt het verzoek van den heer D. J. Braakenburg, om continuatie als adjunct stads genees- en heelkundige toegestaan. Tot lid der commissie voor de bewaar scholen wordt benoemd de heer dr. H. Treub met 19 stemmen. 1 blanco. Tot 2de onderwijzer aan de school 3de klasse n°. 2 wordt benoemd de heer J. W. Wuyster met 18 stemmen. 2 blanco. Tot derde onderwijzeres aan de meisjes school 2de klasse mej. A. L. Meyners met 16 stemmen; 2 briefjes waren in blanco in geleverd terwijl 1 stem op mej. Dutry van Haaf ten en 1 op den heer Eijn van Draat werd uitgebracht. Tot leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium de heer P. Fijn van Draat met 19 stemmen; I blanco. Alsnu worden zonder discussie of hoofde lijke stemming goedgekeurd of aangenomen de volgende voorstellen. Voorstel tot aanvulling van de Verorde ning tot regeling van het Herhalingsonder- wijs. Verzoek van R. J. Coronel, om terugbe taling van schoolgeld. Idem van P. G. Timpom eene stoep te leggen aan de Haarlemmerstraat. Idem als voren van J. J. Huy, aan de tloefstraat. Idem als voren van W. S. Marsman aan de Haarlemmerstraat. Idem van I. P. Vreeburg, om eene schoeiing te plaatsen aan de 11 aarlemmer- trekvaart. Idem van D. Pander, om eeneloozing te maken naar de Haarlemmertrekvaart. Idem van de directie der Leidsche Duin water-Maatschappij om water te leveren aan bewoners der fleereustraat onder Zoeterwoude. Voorstel betrekkelijk eene tijdelijke voor ziening van het onderwijs in de oude talen aan het Gymnasium. Bij de behandeling van het verzoek van den heer Coronel verklaarde de heer Vos buiten stemming te zullen blijven. Daar niets meer aan de orde is en nie mand meer het woord verlangt sluit de waarnemende voorzitter de vergadering. De toevoer van water uit de water leiding in deze gemeente was dezen morgen tusschen half tien en half één gestremd, naar we vernemen door het springen van eene persbuis op Katwijk in verband met den storm. Hedenmorgen is uit de sloot langs de Gevangenlaan onder Oegstgeest opgehaald het lijk van een manspersoon. Het lijk kon, aangezien het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, niet terstond herkend worden. Men vermoedt echter dat het zou zijn het lijk van den eenige weken geleden vermisten W. uit de Noord-Rundersteeer alhier. WUÏIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1593) van H. Bouricius. In de Sneeker Courant vinden we het verslag van een concert dezer dagen door de „Dilettanten-muziekvereenigiug Appollo" gegeven onder leiding van den verdienstelijken directeurden heer Grefe. Over onzen stad genoot, den heer L. Leonides van Praag, die er zijne medewerking verleende nemen uit dat verslag bet volgende woordelijk over „toen, na den afloop van het laatste num mer der violoncelde voorzitter van Apollo", met eenige gepaste waardeerende woorden den held van den avond, den heer L. v. Pr. een fraaien lauwerkrans vereerde uit naam van de vereeniging. Met krachtig, aanhou dend applaus gaf het publiek zijne ingeno menheid met deze welverdiende ouderscheiding te kennen, getroffen als het was door het schoone, gevoelvolle en edele spel van den geëerden cellist. Eenvoud en reinheid waren de kenmerken van zijn meesterschapbe vallig, melodieus, nu tot u sprekend in krachtigen toon, dan u zacht wiegelend op de golven der poëzie, maar immer u aan genaam voortleidende door den doolhof der tonen, was zijn spel; geen effectbejag, geen salto-mortales, maar het gehoor streelen door altijd zangerige, weldoende geluiden, ziet- daar wat hij ons zoo ruimschoots gaf. Wij zeggen hem dank, tot wederziens!" Bij de firma Gouda Quint te Arnhem verschijnt eene Hollandsche vertaling van „Oorlog en Vrede", historische roman van Leo Graaf Tolstoï. Het boek is naar de Fransche en Hoogduitsche vertalingen ver taald door Titia Van der Tuuk en van een inleidend woord voorzien door Gerard Keller. In de(n) Gids van Juli j.l. wijdde de heer J. H. Hooyer aan dit werk een zeer waardeerende studie, terwijl de heer Cd. Busken Huet in het tijdschrift Nederland met ingenomenheid dit werk besprak. S. De Lange's „22e Psalm" voor ba- ryton-solo, koor en orkest, zal voor het eerst te Middelburg worden uitgevoerd en wel op het tweede concert van de zangvereeuiging „Oefening en Uitspanning." Paul Heyse heeft een kluchtspel ge schreven dat den titel draagt„Gott schütze mich vor meinen Freunden." De marmeren Ariadne van Aimé Mil let in het Luxembourg te Parijs heeft een barst gekregen van de ruggegraat tot aan den linkerboezem; ook armen en schouders zijn gebarsten. Men schrijft dat aan het marmer zelf toe. Een nieuw soort van impressario zwen del. Te Mexico, waar twee concerten van Adelina Patti waren aangekondigdhad zich een persoon door middel van valsche aan bevelingsbrieven voor haar impressario uitge geven en was ijverig aan het plaatsen ver- koopen gegaan. Toen de politie argwaan kreeg en naar New-York telegrafeerde, was het te laat. De gauwdief was er met 30.00(1 dollars van door. Het D. v. Z.-H. en Gr. meldtOm trent de gisteren in de afdeelingen der tweede kamer gevoerde beraadslaging over het wets voorstel van den heer Schaepmanbetrekke lijk art. 194 der Grondwet, meenenwijmet eenige zekerheid als de algemeene indruk te kunnen weergevendat bij een deel der liberale partij de ingenomenheid tegen eene Grondwets wijziging op het stuk van het onderwijs zich niet al te sterk openbaardeterwijl van den kant der rechterzijde de poging van den heer Schaepman om op deze wijze alsnog tot eene oplossing van de quaestie te ge raken niet zonder waardeering is ontvangen. Volgens mededeeling van den secre taris van het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust hebben de heeren mr. N. G. Pierson te Amsterdam, dr. J. C. Burkens te Rotter dam F. C. De Bas te 's Gravenhageen prof. M. A. Gooszen te Leiden allen hunne benoeming tot lid van het hoofdbestuur dier vereeniging aangenomen. Volgens bericht uit Aden, verklaren experts dat de tijdelijke reparatien waardoor het stoomschip Prins Hendrik naar repara- liehaven zou kunnen gesleept worden op él 2000 begroot worden. De kosten der volledige reparatien kunnen te Aden niet worden begroot. Door burg. en weth. van Aarlander- veen zijn aan den raad ter benoeming als gemeente-secretaris aanbevolen de heeren A. A. Lechner en J. Kneppelhout, beiden ambte naren ter secretarie aldaar. Gisterenavond omstreeks half negen uur is brand ontstaan op een bovenkamer van perceel n°. 4 in de Nieuwe Havenstraat te 's Gravenhage, terwijl de bewoners afwezig waren. Vermoedelijk is de brand ontstaan door een petroleumlampdie men brandende had achtergelaten. De bovenkamer is uit gebrand. Een haspelwagen van het commis sariaat van politie der 2de afd. gaf het eerste water. Verschillende spuiten, waaronder die van het regiment grenadiers en jagers, zoo mede de stoombrandspuit, waren aanwezig, doch behoefden geen dienst te doen. DE STORM. Het gerucht loopt dat hedenmorgen op de Zijl een schuit is omgeslagen waarvan een man te water geraakt en verdronken zou zijn. In het schoollokaal aan de Nieuwe School straat te 's Hage is gisteren voormiddag een stuk ijzer, dat van het dak was afgewaaid, door de ruiteu naar binnengedrongen, echter zonder eenig letsel aan de scholieren toe te brengen. Tengevolge van den hevigen storm ia heden ochtend een gedeelte van den nieuw

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2