OKAVENIIAQE. Door Z. M. is aan deu heer Charles De Groof, vice-consul van Portugal te Vlissiu- gcn, verlof verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is aan den sergeant der inf. van het leger in Ned.-Indie H. H. Schade! vergunning verleend tot het dragen van de Duitsche herinneringsmedaille voor den veldtocht tegen Frankrijk in 1870-1S71. De heer Robert S. Hunter, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Dan-el- Baïda, is als zoodanig door de Marokkaan- sche regeering erkend. De minister van financien en van oorlog zullen op 9 en de minister vau marine op 10 dezer geen audiëntie verleenen. Ter herinnering aan den geboortedag van wijlen koning Willem II, is gisteren wederom op het voetstuk van het standbeeld op het Buitenhof een bloemkrans nederge- legd. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. nUITSCH L AW D. Bij het onderzoek der wet nopens de uitbreiding van de werking 'der Ongevalswet tot de zeelieden, inden bondsraad, werd op de bezwaren, door de zeesteden tegen de wet ingebracht, zeer ernstig gelet. De socialisten hebben hun voorstel weder bij den rijksdag ingediendom den normalen arbeidsdag van 10 uren in te voeren. Voorts brachten zij opnieuw de wetvoorstellen ter tafel strekkende om kinderen beneden de 14 jaren niet in fabrieken te doen arbeiden en den arbeid van vrouwen te beperken. K IJILA D. Het vertrek van de keizerin van Rus land en haar zoon naar Cannes, werd op het laatste oogenblik uitgesteld. it u n e i De senaat, de kamer en de H. synode, overeenkomstig de bepaling der constitutie in congres vereenigd om den metropolitaan- schen primaathet hoofd der autocephale kerk van Rumenie, te verkiezen, hebben Mgr. Joseph, bisschop van den Beneden-Douau, met 190 st., tegen 51 op Mgr. Melchisedec en 6 op den metropolitaan van Moldavië, verkozen. Tot het bekomen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de volgende adressenaan welke het prospectus der ten toonstelling is toegezonden het hoofdbestuur der vereenigiug tot bevordering van fabrieks- cn handwerksnijverheid in Nederland, te 's Graveuhage (dr. J. Th. Mouton, voorzit ter); het bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen (secretaris de heer mr. C. C. E. d'Engelbronner, te'sGra- venhage); het hoofdbestuur der Nederland sche Maatschappij tot bevordering van Nij verheid (de heer F. W. Van Eeden te Haarlem algemeen secretaris-penningmeester); de direc tie van het Koninklijk Nederlandsch Handels museum te Amsterdam; de Centrale Ver eeniging van Nederlandsche industrieelen (secretaris mr. D. Josephus Jitta, te Am sterdam). Vrijdag is te Montreuz, waar hij zich tot herstel van gezondheid bevond, op 55- jarigen leeftijd overleden de gepensioneerde kolonel der Nederlandsche marine E. J Van der Sleyden. De rechtbank te 's Hage veroordeelde gisteren den persoon, die een zak met manu facturen daar ter stede ontvreemd had, tot 3 maanden gevangenisstraf, waarvan 1 in mindering werd gebracht, als reeds in pre ventieve hechtenis doorgebracht. De substituut-officier van justitie, mr. Hulshoff, eischte gisteren 8 maanden gevan genisstraf tegen een recidivist, die thans wederom terechtstond wegens diefstal van een wekker te Delft, welke daad hij voorwendde bedreven te hebben onder den invloed van een borrel. Het klokje werd door hem ver kocht. Uitspraak a. s. Maandag. De man, die zoo kwaad werd toen men zijn hondje mishandelde, dat hij een vuur test op het hoofd van den mishandelaar stuk sloeg, kreeg gisteren, ter kalmeering, van de rechtbank f 10 boete. Zondag zijn te 's Hage aangekomen eenige hooge Japansche autoriteiten. Zij hebben intrek genomen in het Hotel des Indes en werden bij hun aankomst aan het Hollandsche station ontvangen door den ge zant van Japan aan ons hof. Het D. v. Z.-E. en 't Gr. deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent de loopbaan van den heer J. D. graaf van Rechteren van Ahnemdie Zaterdag 1.1, over leed. De ontslapene, die den 22n Juni 1799 geboren werd, begon zijn carrière in 1817 als officier der artillerie. Koning Willem 1 droeg hem de betrekking op van intendant van Het Loo, in welke functie hij werkzaam bleef, totdat koning Willem II hem, bij den aanvang van HDs. regeering, tot gouverneur van Drente aanstelde. In 1883 verwisselde hij Drente met Overijsel. Tot in 1847 bleef hij gouverneur van Overijsel, en werd toen door koning Willem II tot lid van den raad van state en opperstalmeester benoemd. Bij de nieuwe organisatie van den raad van state verliet hij dat hooge staatscollege met den titulairen rang van staatsraad in buitengewonen dienst. In den Belgischen veldtocht maakte graaf Van Rechteren zich zeer verdienstelijk als majoor van een bataljon Geldersche schut terij als blijk van waardeering verkreeg hij de Militaire Willemsorde. Door gedep. staten van Noordholland is geweigerdburg. en weth. van Enkhui zen te machtigen, vergunning te verleenen tot den verkoop van sterken drank in het eerlang te openen spoorwegstation aldaar. In de plaats van den heer G. Van der Vliet, die bedankte, werd gisteren te Amsterdam de luitenant Metelerkamp tot bestuurslid der harddraverij- en ren vereeni ging gekozen. Na lang debat werd verwor pen een verzoek der Amsterdamsche Sport club om f 500 subsidie als prijs voor wed rennen, eventueel den volgenden zomer te Bussum te houden. De wedstrijd voor meubel- en spie- gelfabrikanten, door het Nederl. Handels- museum te Amsterdam op het getouw ge zet, zal zeker doorgaan. Nog enkele dagen blijft de inschrijving opengesteld. De Amsterdamsche Varkenslachtersver- eeniging, overtuigd, dat de verkoop van Amerikaansch varkensvleesch enz., zooals die thans plaats heeft, is ten nadeele der burgerij en schadelijk voor de volksgezond heid, en dat die verkoop, op de thans ge bruikelijke manier, is in strijd met den bloei van den Nederiandschen landbouw en een oneerlijke mededinging jegens het Neder landsche slachtersbedrijf heeft in een dezer dagen gehouden vergadering beslotenhet bestuur te machtigen, om, hetzij alléén of met medewerking van andere vereenigingen, de noodige stappen te doen, om van de Ned. regeering te verkrijgendat de verkoop van bedoeld varkensvleesch alleen dan moge plaats hebbeu, wanneer op het te verkoopen of ten verkoop uitgestalde Amerikaansche Ka TE2 m J» «Si WW OB3 varkensvleesch op duidelijk zichtbare wijze deszelfs oorsprong is aangeduid. In eene zitting der arrondissements rechtbank te Alkmaar is de zaak behandeld van den belangrijken horlogediefstal onlangs te Hoorn gepleegd door vier jeugdige Am sterdamsche personen. 1 7 getuigen werden gehoord. Als verdedigers waren toegevoegd mrs. F. H. G. Van der Hoeven en J. Ver dam. Door het openbaar ministerie, waar genomen door mr. F. F. Karseboom, sub stituut-officier van justitie, werd zoowel als door de verdedigers hulde gebracht aan den commissaris van politie der 2e sectie te Am sterdam en de onder hem behoorende be ambten der recherche wegens de groote activiteit en het beleidvol optreden, in deze zaak ontwikkeld. De eisch is voor A. J. Heggie 3 jaren, voor H. Izaaks 2 jaren en 6 maanden, voor I. A. Van der Hoek 1 jaar en voor A. J. Fiege 2 jaren gevangenisstraf. Uitspraak 10 December. J. V. te Muiden struikelde Zaterdag middag, terwijl hij eenige manden met bok- kings voor zich uitdroegzoo geweldig tegen den grond, dat hij onmiddellijk dood was. Voor rekening van mevrouw de wed. Bulkley zal te Apeldoorn een ziekenhuis worden gebouwd, uitsluitend bestemd voor kinderen van behoeftige ouders. De speel tuin voor kinderen, tot heden nog geslo ten, zal belangrijk vergroot worden. Reeds is met het werk aangevangen. Ook die speeltuin is eene stichting van mevrouw Bulkley. Uit Renkum meldt men aan de N. R. C. In deze gemeente, waar sedert den laatsteu tijd de veiligheid bij nacht nog al te wen- schen overliet, hebben eenige der voor naamste ingezetenen, op de meer afgelegen villa's wonende, voor eigen rekening gedu rende de wintermaanden eeue nachtwacht aangesteld. Thans zullen ook de bewoners der dorpstraat gelden bijeenbrengen, om iemand in gelijke betrekking aan te stellen, en die tevens tot onbezoldigd rijks-veld wachter zal worden benoemd. Tot dusver is in deze welvarende plaats vanwege de gemeente geen nachtpolitie benoemd, zoo dat de aanstelling van deze personen, vooral ook met het oog op de tallooze bedelaars, die dagelijks de dorpen op het platteland afloopen, niet overbodig is te noemen. De directeur der Weezeninrichting te Neerbosch heeft voor het achtste weeshuis reeds duizenden gulden ontvangen. Nog slechts ongeveer f 2000 ontbreken. Zoodra deze gelden zijn ontvangen, zal met den bouw een aanvang worden gemaakt. Bij zekeren K., in de Heisteeg te Arnhem, brak Zaterdag, tengevolge van het omvallen eener petroleumlamp, brand uit. Een vrij hevige binnenbrand was daarvan het gevolg, die echter spoedig werd ge- bluscht. Een der kinderen bekwam echter zoo hevige brandwonden, dat het reeds des avonds daaraan overleed. In den loop van den zomer werden voor Belgie vele dennenbosschen te Deven ter en omstreken opgekocht. De kooper bleef evenwel in gebreke de boomen op tijd te vellen en in ontvangst te nemen. Thans worden weder dennenbosschen te koop ge vraagd. Men wachte zich voor teleurstel ling. (N. R. C.) Door de politie te Hardenberg is een ontvluchte van Ommerschans aangehouden en naar zijn vorig verblijf teruggebracht, dat hij nu voor de 22e maal was ontvlucht. In St. Anna Parochie (Fr.) heerschen de mazelen zoo hevig, dat de bewaarschool slechts door 5 kinderen wordt bezocht. Bij gelegenheid van het St. Nicolaas- feest zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag twee koffiehuizen op de Groote Markt te Middelburg door de politie moeten wor den ontruimd. In het eene was twist ont staan tusschen burgers en onderofficieren van het garnizoen, waarbij een sergeant de sabel had getrokken. In het andere, dat op verzoek van den koffiehuishouder z*lf werd ontruimd, werd bovendien nog door een der aanwezigen, tot tweemaal toe, een arrestant der politie ontzet. Men heeft te Sluis een onderlinge levensverzekering voor varkens opge richt; natuurlijk met dien verstande, dat de 40 leden elkander bij 't verlies van een var ken schadeloos stellen. Zaterdagvoormiddag waren 4 personen bezig met jagen te Berlikum nabij de Duu- geusche brug. Twee hunner, P. Fleuren en H. Roijak- kers, beiden aldaar woonachtig, stonden op 13 meter afstand van elkander, toen het ge weer van laatstgemelde afging en het schot in de rechterzijde van den eerste terecht kwam, waardoor deze onmiddellijk een lijk was. De overledene was 32 jaar oud en laat eene vrouw met drie kinderen na. Roijakkers is na afloop der industrie voor- loopig op vrije voeten gesteld. (P. Nb, Ct.) o rr»*. /m.. nr. B E L (U 1 E. Het hof van cassatie heeft het beroep van den afgevaardigde Van der Smissen verworpen. De Brusselsche Nord, een der officieuse Russische organen, bevat een uitvoerigen brief uit St.-Petersburg waarin men leest: yNiet liet bezit van Konstantinopel vraagt Rusland; het zou niet weten wat daarmee te doen. Wat het verlangt is de effectieve sluiting der zeeëngten. Wanneer de Sultan als werkelijk wachter voor dezen optreedt; aan Rusland afdoende waarborgen geeft voor haar ouscbendheiddan kan Rusland de trouwste bondgenootde hechste steun wor den van Turkije; want geen enkele andere combinatie zou het zulk een veiligheid kun nen schenken.1' FK WItKU K. De bureaux van de drie groepen der linkerzijde waren gisteren in het Palais Bour bon vergaderd. Zij zagen af van het denk beeld, bij de heeren Grevy of De Freycinet met het oog op de kabinetscrisis stappen te doen. Alleenlijk stelden zij aan hunne groepen voor, een gemeenschappelijk pro gramma op te maken, ten einde den duur van het toekomstig kabinet te verzekeren. In de kamer van afgevaardigdenwelke overvol bezet was, heerschte veel opgewon denheid. Op de bank der ministers zag men echter alleen den heer Goblet. Een afge vaardigde van het departement der Seine stelde voor, de zitting tot heden te verda gen. Hij meende dat de Parijsche bevolking een stap behoorde te doen bij den president der republiek. De heer Floquet, voorzitter der kamer, kwam tegen dit denkbeeld op. Men moest den heer Grévy alle vrijheid laten, en het was volkomen nutteloos den president der republiek telkens op den voorgrond te stel len. Er zijn verantwoordelijke ministers, in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet. De kamer verwierp verschillende motiën, strekkende tot verdaging voor onbepaalden tijd of voor een verwijderd tijdstip. De volgende zitting werd vervolgens op heden bepaald. In de Couloirs werd verhaalddat de heer Michelin heden op de bureaux der kamer een voorstel zal nederleggen tot herziening der grondwet. De heer Floquet had gisteren een onder houd met den president der republiek, die hem polste over de vraag of hij het voor zitterschap van den raad zou willen aanvaar den. Floquet toonde zich niet ongeneigd om toe te stemmen, indien de heer Grévy hem de aanneming tot plicht stelde. De president der republiek heeft ook de heeren Clémenceau, Ferry, Brisson en Devès over den toestand geraadpleegd. Van 1 Jan.—1 Dec. 1886 was het aantal reizigers van Frankrijk naar Enge land via CalaisDover 202.807of 23.844 meer dan in de elf eerste maanden van 1885. Generaal Pittié was reeds een maand lijdendmaar hij bleef steeds zijn werkzaam heden bij Grevy vervullen. Sedert 29 Nov. echter moest hij thuis blijven. Hij was 57 jaar oud, had als militair een gunstig ver leden, was ook als auteur bekend en zeer bemind door zijn aangename vormen en goed karakter. Een hartkwaal, waarbij nog een buikaandoening en rheumatiek kwamen, maakte een einde aan zijn leven. De over ledene wordt heden begraven. Zijn opvolger zal vermoedelijk zijn kolonel Lichtenstein die reeds lang deel uitmaakte van Grévy's militair huis. E O Y P T E. Te Caïro werden Zaterdag telegrammen ontvangen van kolonel Chermside. Daaruit blijkt, dat, volgens verklaring van door de Egyptische troepen gemaakte gevangenen, de vijand aanstalten maakte om in Duzera een inval te doen. Voor het verkenningskorp9 van generaal De Montmorency trokken de Derwischen in allerijl terug. De inboorlingen te Sarras maakten een demonstratie, maar bij de komst der Egyptische troepen hielden zij zich bezig met veldarbeid. Kolonel Cherm side staat thans tusschen Sarras en Wady Haifa. AMERIKA. Gisteren is bet congres te Washington geopend met eene boodschapwaarin de pre sident der republiek o. a. zegt, dat, ofschoon de houding der Canadeesche overheden ten opzichte der Amerikaansche visschers gestrekt heeft om de vriendschappelijke betrekkingen te benadeelen, de hoop bestaat dat de onder handelingen met Engeland spoedig zullen lei den tot eene bevredigende regeling der vis- scherij-quaestie. De president verklaart zich verder voor de bescherming van den letterkundigen eigen dom en voor de toetreding tot de Berner conventie. Hij is ook voor afschaffing der rechten op buitenlandsche kunstwerken. De staatsontvangsten hebben de uitgaven verre overtroffen, en daarom is eene nieuwe verdeeling der belastingen noodzakelijkmaar toch wordt eene verandering niet wenschelijk geacht in de tegenwoordige politiek, welke uitgaat van het beginsel, de voornaamste inkomsten te putten uit de invoeriechten. In de boodschap wordt weder aangedron gen op het staken van het slaan van zil veren munt; als aanbeveling tot dien maat regel wijst de president ook op de vermeer dering, welke de uitvoer van goud in den loop van dit jaar heeft ondergaan. Uit het rapport van den minister van fi nanciën blijkt, dat de ontvangsten in het dienstjaar dat met Juni jl. eindigt, hebben bedragen 336,439,727 dollars, de uitgaven 242,483,138 dollars. Het uitzicht bestaat, dat in het loopende dienstjaar de ontvang sten 90 millioen hooger zullen zijn dan de uitgaven. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 7 Dec. De prins-regent Luit- pold van Beieren is alhier aangekomen. Hij werd door den keizer, den kroonprins en de overige prinsen aan het station ontvangen en op de hartelijkste wijze begroet. PARIJS, 7 December. De heer Grevy heeft dezen morgen den heer Le Royer, den president van den senaat, ontvangen. Het gerucht wint veld, dat Floquet de opdracht om een kabinet samen te stellen zal aan vaarden. WASHINGTON, 6 Dec. In het rapport, dat door den minister van financien Manning bij het congres is ingediendwordt afschaf fing aanbevolen van de wet tot gedwongen aankoop van zilver en het congres aangeraden te verklaren, dat de Vereenigde Staten be reid zijn zich aan te sluiten bij Frankrijk, Duitschland en Engeland, ten einde depots te openen tot vrije aanmunting van zilver en goud, naar eene verhouding, vast te stellen bij internationale overeenkomst. De heer Manning raadt ook aan de in voerrechten te verlagen, en wel de rechten op onbewerkte stoffen, maar hij is niet voor de afschaffing der suikerrechten en de in voerrechten op dranken en tabak. Hij gelooft echter, dat wollen stoffen vrij moeten zijn en dat een gelijke verlaging der invoerrech ten op alle soorten van wollen stoffen aan beveling verdient.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2