NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Uitgevers: Gebroeders Muré. BUITEN LAN DSCIIE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLÖÜZEN. o u r E El I. IDeze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. A E 0 N n E NI E fJ T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Woensdag 8 December 1886. N°. 289. 200= jaargan». ADVERTENTIE!»: Van 1tj regelsƒ0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel; Scheepniakerssteeg 0. STADSNIEUWS. In de maand Nov. 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 125 kinderen, als: 71 zoons en 54 dochters, overleden 61 personen (van welke 5 elders woonachtig), als15 mannen19 vrouwen12 zoons en 15 dochters; daarenboven als levenloos aan gegeven 5. Gehuwd 54 pareu. Het was gisteravond op het zieken huis, zoowel voor verpleegden als voor het personeel, St. Nicolaasfeest; niemand werd er vergeten, 's Morgens begon de directeur de afdeelingen rond te gaan om allen van versnaperingen te voorzien. 's Middags ging hij weêr de afdeelingen rond om de kinderen beneden de 16 jaar een leesboek of een prentenboek te geven, terwijl aan de afdeelingen zelf gezelschaps spelen werden geschonkenganzenborden tramspellen, boerenschromenenz., drie aan elke afdeeling. 's Avonds te 61 uur ver scheen de heuschelijke Sinterklaas (dit jaar voorgesteld door den heer Saen zijn zwarte knecht (de heer SI.voor de klein tjes. Daar werd met milde hand van alles en nog wat uitgestrooid en uitgereikt; speel goed, suikergoed en wat niet al. Ieder kreeg wat, waDt natuurlijk waren allen, in de laatste dagen vooral, erg zoet geweest. Alle kinderzalen werden door den goeden Sint bezocht en tot dank werd hem daar toege zongen van 0Sinterklaas, goed, heilig man" eD van //zie, de ®a»n schijnt door de hoo rnen". Te half negen ongeveer was alles afgeloopen en klopte menig kinderhart sneller in bet zieke lichaampje, van vreugde over de nooit genoeg geroemde goedheid van den besten Sinterklaas. Donderdagavond a. s. zal in de ge hoorzaal alhier optreden het gezelschap Ne- derlandsche tooneelisten onder directie van den heer Ch. De La Mar. Opgevoerd zullen worden twee alleraardigste stukken die reeds een paar geslachten vóór ons hebben ver maakt en 't wel verscheidene geslachten na ons nóg zullen doen. 'tZijn n. 1.//De school meester, of een examen op het platte land" dat we indertijd zoo gaarne van onzen Judels zagen, en //Het huishouden van Jan Steen". De prijzen zijn nu zóó ingericht dat ieder er gebruik van kan maken, ter wijl naar aanleiding van de geschiktheid der stukken, ook voor kinderen ieder entrée nog het recht geeft een kind meê te brengen. Men schrijft ons het volgende: Een diepen indruk maakte de Sint-Nicolaas ochtend, toen het zoo donker was dat de melkboer op den tast naar de huisbel zocht en de bakker zich vergiste in de water- of melk broodjes. Later op den dag werd men zichtbaar aangedaan toen de wolken nog den blauwen hemel en de zon lieten zien. Voor deze buitengewone begunstiging werd Sint- Nicolaas, die toch nooit genoeg kan gepre zen worden, nog een pluim op de muts gestoken. Belust op kluiven waren velen reeds zichtbaar aangedaan geweest bij de aanschou wing van de geslachte vette varkens, wiens afgehouwen koppen voor het winkelraam, met een paar lodderige oogen op hun beurt den beschouwer aanstaarden en 's avonds door middel van een brandende gaspit uit hun snuit, hun onthoofding zouden toelich ten. Op de buitenlui hadden de warme boter letters van de grootste soort reeds een die pen indruk gemaakt. Hoegenaamd geen in druk maakten de water-en-melkvertelseltjes over Sint-Nicolaas en zijn knecht, waarbij de kinderen o. a. werden voorgesteld hun bedjes in de schemering te verlaten en op hun teentjes te sluipen naar de huiskamer, ten einde er het een en ander in ontvangst te nemen. Dat waren praatjes voor de vaak, zoo afgezaagd als ooitmerkte men aanen goed voor met een kopje saliemelk te zitten bij Saartje. De kinderhand is liever gevuld gauw, in deze onze dagen, met onderscheid en de grooten, die zich altijd onverschillig toonen voor de zoetigheid van Sintnicolaas, met de klacht dat de kinderen zóó begeerig zijn meenen ook wel eeas andersom. Op al de aanwezigen, officieren en verdere manschap pen niet uitgezonderd, had 11. Zaterdag reeds een blijkbaar diepen indruk gemaakt het plechtig uitreiken van een gedeukteeken voor 12-jarigen getrouwen militairen dienst, vlak voor het front. De persoonwien deze on derscheiding te beurt vielwas hierbij zicht baar aangedaan. Zulke dagen krijgen grooter afmeting dan men zich zou durven voor stellen en een stuivertje kan raar rollen. Echte vrijers en vrijsters doen zich zelfs in dat tijdsgewricht op, elkander trouw zwee- rende tot in den dood. En de tallooze surprises, die als een kruisvuur tot in de verste hoeken doordringenontvonken de vriendschap, of snoeren den vriendschaps band sterker dan ooit. Daarbij, voor hoe veel verscheidenheid is er gezorgd. Brand-je niet! In ijlende vaart worden op ijzeren platen taarten met gelei en blikken trom mels met geurige gebakken bezorgd. Uit den weg! Zulke lieden zouden anders ook in staat zijn diepen indruk te maken. Men behoeft zich niet te bedenken, nogmaals, er is voor verscheidenheid gezorgd. Wie toch zou het ooit gedroomd hebben dat Voorschoten NoordwijkscheLisse Haagsche en Noordwijk Rotterdamsche Sinterniklaas zou „etaleereu"? Die verscheidenheid zal vruchten afwerpen" en diepen indruk ma ken. Maar wat blijkbaar diepen indruk maakte, was gisterenavond het weer, dat parten begon te spelen, met regen en wind de marktbezoekers deed verstuiven en vluch ten naar hunne haardsteden. Hemeltje, wat regende het! En deskundigen verklaarden dat er nu eene //depressie" was ontstaan van groote beteekenis. Niemand twijfelde aan deze uitspraak, eene menigte, zelfs huisvaders niet uitgezonderd, beaamden haar ten volle, in aanmerking genomen dat zij reeds eene geduchte //depressie" op hun .geldbeurs ondervonden hadden. Zeer aan- nemenlijk dat zulk eene gewaarwording die pen indruk moet achterlaten. Toen deed men zich te goed aan glazen warme pons, ook om de zorgen, als zij er waren, van het hart te spoelen, en eene menigte werd tengevolge daarvan zichtbaar aangedaan. MUZIEK, E ETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1832) v. Björnsterne Björnson. De heer Alex. W. Heijblom directeur der Liedertafel Amphion te Rotterdam, is bekroond voor zijn /,Friedhoflied", gedicht van Muller van der Werra, naar aanleiding van een prijsvraag betreffende een lied voor vierstemmig mannenkoor, uitgeschreven door het muzikale tijdschrift ,/der Chorgesang." Niet minder dan 400 antwoorden waren in gekomen. De heer Conrad Behrens heeft met Lamoureux te Parijs een engagement geslo ten, om aldaar in April a. s., bij de op voering van de opera Lohengrin, de partij van den koning te zingen. De première van //Otello" van Verdi te Milaan is op 20 Januari bepaald. Gonnods Mis ter eere van Jeanne d'Arc zal in Juli worden uitgevoerd in de kathe draal van Reims. Pollini van Hamburg heeft Goldmarks z/Merlin" voor 100.000 Mk. aangekocht. De generale repetitie van ,/Patrie" van Paladilha en Sardou (14 Dec.) zal wor den gegeven ten voordeele van de noodlij denden door de overstroomingen in Frankrijk. De prijzen der plaatsen zullen van 100 tot 5 frs. zijn. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 4 Dec. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ24,011,401,21 en bij de betaalmeesters ƒ1,735,728,62. Te zamen ƒ25,747,129,83. Aan den voorzitter van de tweede kamer is het volgend schrijven door inev. Bulkley uit Scheveningendd. 6 dezer gericht: z/Hoog Edel Gestrenge Heer, Tot mijn niet geringe verwondering en verontwaardiging verneem ikdat in de ka merzitting van 3 December een telegram is ingekomen aan het adres van Uw Hoog Edel Gestr., mijn onderteekening dragende. Ik acht mij verplicht Uw HEd. Gestr. mede te deelendat dit telegram niet anders kan zijn geweest dan een mystificatie, daar door of namens mij nooit eenig telegram aan de Kamer is gericht, anders dan het adres van 2 December. Ik heb den heer hoofdcommissaris van politie te 's Hage en den heer commissaris van politie te Scheveningen verzocht onder zoek te doen wie de auteur is van deze laag hartige handeling. Met de meeste hoogachting" enz. Volgens bij de regeering ingekomen bericht zal van September 1887 tot April 1888 te Barcelona eene internationale ten toonstelling worden gehouden op het gebied van; landbouw, industrie, handel, onder wijs en moderne kunst, zeewezen, visscherij en vischteelt, schoone kunsten en electriciteit. FEUILLETON. 75.) Deze uitspattingen kwamen echter slechts met lange tusschenpoozen voor, anders zou het leven voor Graham ondragelijk gewor den zijn. Lilburne was een zeer beschaafd man en zijn omgang zeer aangenaam als hij niet onder den invloed van den wijn verkeerde. De groote genegenheid, die hij voor zijn neef koesterde, verwekte in diens hart eene teedere en toegevende kinderlijke liefde. z/Het doet mij genoegen, dat uw voogd de bewijzen van uw eigendom zoo bereid willig aan ons afstaat," zeide hij met een diepe basstem. //Ik vreesde dat het tot moeilijkheden aanleiding zou geven, maar daar hij ten slotte als een eerlijk man heeft gehandeld, wil ik hem vergeven, dat hij u onbekend liet met uw vermogen. Wel, daar is een, aan u geadresseerde brief van zijne hand. Ik denk, dat die ons zijn raad selachtig gedrag, in dit opzicht zal ophel deren." Graham nam den brief aan en antwoordde ernstig z/Mijn oude vriend is dood; gij moogt lezen, wat zijn rechtsgeleerde mij schrijft, en gij zult het misschien even vreemd vin den als ikdat hij mij tot zijn erfgenaam maakt en zijne eenige dochter slechts een paar duizend dollars vermaakt heeft." Lilburne uitte een kreet van verrassing. z/Hij zal daartoe wel een bijzondere reden gehad hebben, maar lees zijn brief eerst, dan zullen wij wel vernemen, waarom hij iets zoo buitengewoons heeft gedaan." Met een gebaar van ongeduld verbrak Graham het zegel en las het volgende: //Ah deze brief ooit in uwe handen komt, Frits, rust ik reeds in mijn graf. Ik gevoel, dat de dood met rassche schreden nadert en liet is mogelijk, dat mij nog slechts enkele uren zijn toegestaan, om eene verkeerde handeling weer goed te maken. //Sedert jaren heb ik u onthouden, wat volgens recht en billijkheid het uwe was, en toch beminde ik u als mijn eigen kind en hoopte u alles terug te geven, met de hand van het meisje, dat gij als kind had bemind. Dat zou inderdaad eene koninklijke vergoeding zijn, want Dora is een zeldzaam juweel, en ik ben overtuigd, dat zij uwe liefde zou beantwoord hebbenals ik zelf niet dien verrader in huis gehaald had, die mij mijn kind ontroofde, zonder zelfs mijne toestemming tot het huwelijk gevraagd te hebben en die mij en mijne dochter in 't verderf heeft gestort. yZij blijft achter, bijna zonder middelen, afhankelijk van haar echtgenoot, die naar ik vrees weinig kennis van zaken en nog minder vlijt bezit. Wees haar vriend, Fre- derik, als zij dien ooit behoeft en bewijs daardoor, dat gij mij het onrecht hebt ver geven, dat ik tegenover u bedreef." //Behoed mijn naam voor verguizing, door mijn vermogen, als een daad van vijand schap tegenover haar, van mij aan te nemen. De wereld zal bereidwillig gelooven, dat ik mijne dochter, tengevolge van haar geheim huwelijk, heb onterfd. '/Ik heb hier niets meer bij te voegen met buitengewone krachtsinspanning heb ik deze regelen geschreven. Ontvang den zegen van uw ouden vriend en den oprechten wensch, dat gij nooit evenals ik, in de ver zoeking gebracht wordt, om een plotselingen ondergang door het misbruiken van aan u toevertrouwde gelden te voorkomen. Robert Brandon." Zwijgende reikte Graham den brief aan Lilburne over. Het gezicht met de handen bedekkende, vergoot hij eenige bittere tra nen over het verlies van den man, dien hij als een tweeden vader had leeren eeren. Lilburne las den wanhoopskreet van een stervende met de meeste opmerkzaamheid en zeide toen, zachter dan hij gewoon was: z/De wegen der Voorzienigheid zijn won derlijk, maar hierdoor wordt bevestigd, wat ik vroeger reeds vermoedde. Ik was over tuigd, dat er eene reden bestond, waarom Brandon u zijn rijkdom verborg en de waar heid kwam dan ook aan het licht, toen zij niet meer te verbergen was." z/Och oom, spreek zoo niet. Ik kan niet verdragen, dat er beschuldigingen tegen hem worden ingebracht, die hij niet meer kan beantwoorden. Zijne rekening is afgesloten en ik ten minste wil niet over hem richten. Hij was altijd goed, lief en vrijgevig voor mij, en ik heb daardoor eene schuld tegen over hem, die ik moet trachten, op eene of andere wijze aan zijn kind te vergoeden. Arme Dorawelk eene verandering voor haar! Wat zal zij zich dikwijls verwijten dat zij door haar ondoordacht huwelijk, den dood haars vaders heeft bespoedigd." Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1