De lieer Greeve, lid van de tweede kamer en kantonrechter voor 's Gravenhage, is sedert ecnige dagen ongesteld. Omtrent het overgaan van het bezit van het huisje van Czaar Peter de Groote te Zaandam verneemt de C. d. I. M. uit goede bron, dat daarbij geen sprake was van verkoop. Z. M. heeft het den Rus- sichen keizer gracieuzelijk afgestaan. Het N. v. d. D. verzekert nu, dat reeds op den jaardag van het prinsesje het denkbeeld van bevrijding van mevr. Bulkley uitgesproken werd in een adres van geluk- wensching, door mr. W. J. Ten Hoet tot de koningin gericht. Het geschiedde in dezen vormdat het prinsesje als gunst op haar jaardag genade zou verzoeken voor „een arm, ziek grootmoedertje" (1) Daarop zouden de eerste stappen om gratie voor de vrouw te verkrijgen gevolgd zijn. Als directeur van het gemeente-museum te *8 Gravenhage wordt door burg. en weth. aldaar aan den gemeenteraad aanbevolen jhr. B. A. W. Van Riemsdijk, ambtenaar van het ministerie van binnenlandsche zaken, afdeeling kunsten en wetenschappen. 't Gebeurt meer, elk jaar durven we zeggen, dat enkele surprises van Sint-Nico- laas in 't water vallen. Maar zoo letterlijk als dat Zaterdag met een gansche Sinter- klaasbezending 't geval waskomt gelukkig slechts zelden voor. Zaterdagmorgen schrikte 't paard, dat voor een tijdelijk in dienst der pakketpost rijden den wagen gespannen was, op den Loos- duinschen weg bij 's Gravenhage, door den passeereuden stoomtram naar het Westland. Koetsier, paard, wagen en lading een menigte postpakketjes tuimelden in de sloot bij de houtkooperij. Gelukkig kreeg de voerman geen letsel en konden paard en karretje weldra op 't droge worden gebracht. Wat de pakketten aangaat ze werden grootendeels teruggevonden, maar hoe ze uit de doozen en kistjes en papieren te voor schijn zullen komen, dat laat zich denken! (Vad.) Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Volgens rapport van schipper Meel- graaf, heden aangekomen, was hem op de Noordzee door een Engelschen visscher een deel zijner vleet afgevischt, waarvan hij nog veel terugvond. Evenwel was hij 12 netten kwijt, en de rest was geheel in het onge- reede, waardoor hij de visscherij moest staken. Twee inwoners te Waddiuxveen, ver dacht van verschillende diefstallen van ko nijnen, hebben, na in een verhoor hun schuld le hebben bekend,de wijk ge nomen naar Amerika II Door de erven van wijlen den heer mr. D. Van Weel is aan de algemeene armen te Ooltgensplaat eene gift van f 25,000 ge schonken, welke som volgens den wensch van den overledene op bet Grootboek moet worden ingeschreven. Het gewone 8t. Nicolaasfeest aan kin deren der openbare scholen eerste klasse to Amsterdam in het Volkspaleis zal ook dit jaar niet achterwege blijven. Dinsdagavond e. k. heeft dr. Mezger 1200 kinderen bij zich te gast iu het Paleis voor Volksvlijt. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Uit hoorn in vroegere jaren werd men hier de nadering van het koude jaargetijde gewaar door de verschijning van bedelaars. In grooten getale kwamen deze lieden op vaste dagen een of tweemaal in de week, meest allen van Leiden, per stoomboot hier aan, stapten bij het uiteinde van Aalsmeer den Uiterweg op en trokken, bij elk huis aankloppende, naar het andere einde, van waar zij, met een flink daggeld in den zakper stoomboot naar huis terugkeerden. Dit was zoo erg, dat vele ingezetenen, ten einde niet telkens naar de deur te moeten loopeneen gleufje in een der ramen hadden laten makendoor hetwelk zij een cent naar buiten konden laten glijdende brutaliteit der bedelaars was zoo groot, dat men moest geven. Met de komst van een nieuwen burge meester, nu bijna drie jaren geleden, werd aan deze landlooperij spoedig een einde ge maakt. Men scheen toch liever armoede thuis te lijden dan door de politie naar Haarlem gevoerd te worden. Als een bedelaar de kans schoon ziet, waagt hij zich eene enkele maai nog hier, vooral in de buitenwijkenmaar in de kom van het dorp ziet menzelfs in den streng- sten winter, geen vreemden meer bedelen. Een arbeider aan het station te Helder, Zaterdagavond bezig zijnde de sneeuw van de rails voor den vertrekkendeu trein weg te vegen, had het ongeluk met dien trein in aanraking te komen, waardoor hij een been brak en zich ernstig aan het hoofd bezeerde. Zaterdagmorgen zou voor het hof te Arnhem uitspraak worden gedaan in de zaak Ka K m. D 00 ~WFW "M32 der drie personen, beschuldigd van diefstal van vee uit de weide. Een van hen, on der geleide van rijksveldwachters, nabij het paleis van justitie gekomen, keerde zich plotseling om en zette het op een loopen. De rijksveldwachter zette hein wel na, maar moest al spoedig den wedloop opgeven. De beschuldigde toch was hardlooper van be roep. Tot dusverre is hij nog niet opge s p oord. Arnhem heeft aan de gemeente Rotter dam de vaandels geschonken van de Rotter- damsche marine-vrijwilligers van 1 Bol Zekere V. 1). uit Avereest, die vrij willig dienst nam naar Ned.-indie, en na het ontvangen handgeld op den loop ging werd eergisteren na een hevig verzet tegen de politie gearresteerd, doch toen men hem met de stoomtram verder transporteerde, wist hij zijn geleiders te ontkomen, die hem, niettegenstaande alle pogingen, niet weder in handen konden krijgen. Zaterdag heeft de heer J. P. B.aan nemer van den bouw der meisjesschool te Assen, een bedrag van ongeveer f4000 (een gedeelte van de aannemingsom) bij den ge meenteontvanger geïnd, in zijn zak gesto ken, eerst een logement bezocht, zich daarna op weg naar huis begeven en aldaar be merkt, dat al het geld verdwenen was. Het dadelijk ingestelde onderzoek heeft nog tot niets geleid. Te Stads-Kanaal is men druk bezig met het opbouwen van de afgebrande aard appelmeelfabriek „De Nijverheid". Een hon derdtal timmerlieden en dertig smeden zijn dagelijks aldaar werkzaam. In het begin van het volgend jaar zai de fabriek weer geheel gereed zijn. De siroopfabriek is reeds weder in werking. Te Sneek is eene vrouw van bijna tachtig jaar verdronken. Men vermoedt, dat zij door een rukwind te water is ge raakt. Haar lijk is reeds opgevischt. S. B. Van Wartena ontmoette bij nacht op den weg te Suameer twee personen waarvan een hem de portemonnaie ontroofde, waarop de beide vreemdelingen het hazenpad kozen. S. B. zette hen na en greep in zijn vaart, zoo hij meende, den dief, doch 't bleek dat hij een bakker beet haddie naar huis ging. Zoo spoedig mogelijk werd van de zaak aangifte gedaan bij de politie te Bergumwelke zich spoedde naar de woning vau zekeren D., die al spoedig bekende, dat hij de portemonnaie niet, maar wel een gulden daaruit in bezit had, er bijvoegende dat zekere P. Z. de portemonnaie had. On verwijld begaf de politie zich naar P. Z. doch deze ontkende. Toen de politieagent, den volgenden morgen opstond, vond hij de portemonnaie met het vermiste muntbiljet van f 25 en een rijksdaalder er in voor zijue deur, zoodat er ruim f 3 ontbrak. Er is pro- ces-verbaal van het gebeurde opgemaakt. Te Laten (in Groningen) is iemand door eene koe gedood. De man had de koe voor eene kar gespannen en daar het dier onwillig was, had hij het mishandeld, waarop het iu angst of woede hem met zulk een kracht tegen den muur stiet, dat hij eenige uren later aan de gevolgen stierf. Ten bewijze dat niet alleen personen van aanzienlijken stand kwijtschelding van gevangenisstraf erlangen om gezondheids redenen, meldt men aan het D. v. Z.-Ii. ens Gr. uit Winschoten, dat, om dezelfde redenen, in dit jaar, in dat arrondissement aan twee personen uit de arbeidende klasse kwijtschel ding is verleend van het nog onvervuld ge deelte der hun opgelegde gevangenisstraf. Donderdag jl. zijn tijdens de werkzaam heden aan den Vlietepolder bij 't afsteken van grond van den ouden zeedijk drie werk lieden onder de neerstortende aarde bedolven. Eén hunner kwam met de schrik vrij, de tweede bekwam eenige kwetsuren, doch de derde brak op twee plaatsen het been. Een onlangs te Bergen-op-Zoom ge huwd paar heeft, na voor een aanzienlijk bedrag aan waren, vooral goud en manu facturen, ingeslagen en iu reisgeld omgezet te hebben, eene huwelijks-reis aanvaard, blijkbaar met het voornemen om niet terug te keeren. Te Venloo is in den afgeloopen nacht ingebroken op twee plaatsen. De dieven hebben het eerst de kas van den heer J. Wolters, zeepzieder, weten te bemachtigen en daaruit ruim f 150 ontvreemd. Verder wisten zij bij het spoorwegstation in het kantoor der Rhein.-Bahn te komen en de brandkast van boven los te schroevenwaarna de tweede bodem werd verbrijzeldom daar uit ruim 300 Mark te stelen. Opmerkelijk is het, dat sedert 3 weken de sleutel van gemeld bureau was zoek ge raakt en het slot niet veranderd is. Te vergeefs zoekt men tot nog toe naar de daders. Het station wordt steeds bewaakt. «^3 o w.j rrrm. /m. twm tt« CmK A V ENIIA (liK. Door Z. M. is tot burgemeester vau Bal goy benoemd W. J. C. De Bruynsecreta ris dier gemeente. Door Z. M. is aan den telegrafist 2e kl. bij de rijkstelegraaf F. C. Van Tbiel JAzn., op zijn verzoek, verlof verleend ge durende een jaar, met bepaling dat. het op 6 Dec. 1886 zal ingaan en zijn jaarwedde voor den duur van. dit verlof zal stilstaan. Door Z. M. is, met 15 Dec., a. s., benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Klundert, T. A. Van Heiten, thans telegrafist 2e kl. bij de rijks telegraaf. De heer C. Flechsig, benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Paranagua, is als zoodanig door de Braziliaansche regeering erkend. De minister van oorlog zal op 9 Dec. a. 8. geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN BELGIË. Aangaande den bekenden diefstal der Belgische postpakketten meldt de Précurseur dat zeker vermoeden bestaat ten opzichte van een drietal personen, die verleden Za terdag met den trein van 7 uur 19 min. des morgens van Antwerpen naar Amsterdam zijn vertrokken, waar zij te 1 uur een pak ketboot hebben kunnen vinden, welke recht streeks naar New-York vertrekt. Volgens een bericht aan de Ind. Beige zou te Londen een persoon zijn aangehou den, op wien sterke vermoedens rusten. EN GE LA X I». De koningin van Engeland zal bij ge legenheid van haar regeerings-jubileum van de Kaapsche struisvogelboeren een toilet met bij behoorenden waaier en parasol ten geschenke bekomen, dat geheel uit witte struisveeren vervaardigd werd. Iedere struis- vogelboer in het Kaapland zendt het co mité, dat zich tot het aanbieden van dit eigenaardig cadeau heeft gevormd, zijn schoon ste witte vederen en het zal zeker maanden duren, eer al de uoodige veeren bijeen zijn gebracht en de bekwame handen der voor naamste modiste in Kaapstad alles gereed zullen hebben. Bij gelegenheid van het jubilé van koningin Victoria zal o. a. een groot kin derfeest te Windsor worden gegeven. Op Castle Hill zal een bronzen standbeeld van de koningin worden opgericht. De plannen ter viering van het 50-jarig regeeringsjubileum der koningin volgen elkaar op en gelijken elkaar niet. Zoo maakt men zich nu weer druk in Londen om aan het einde van Oxfordstreet een buitengewoon grooten toren te bouwen, nog hooger dan de reeds beruchte Eifiel-toren namelijk 440 voet. De burgers van Windsor en Eton, voor niemand willende onderdoen, besloten in een gehouden vergadering, ter gelegenheid van het feest hunner vorstin een bronzen stand beeld der Jubilarisse te laten maken, dat op Castle Hil zal worden opgericht. De aan koningin Victoria aangeboden galawagen van den onttroonden koning Thee- bow van Birma kwam deze week van Man- dalay te Woolwich aan. De equipage is natuurlijk zwaar verguld en draagt Theebow's wapen (een pauw en een haas op gouden veld). Generaal Frederik Roberts, de tegen woordige bevelhebber in Birma, hoopt dat in Maart a. s. de benden opstandelingen geheel onderdrukt zullen zijn en het land dan genoeg onderworpen om een deel der troepen uit Birma te zenden. Er zouden dan 16.000 man in het land achterblijven. Generaal Montmorency ontdekte op een verkenningstocht de Soedaneesche opstande lingen op 15 mijlen afstand van Wady Haifa. Zonder één schot te lossen gingen zij op de vlucht. Volgens den Observer heeft het Brit- sche kabinet ter kennis gebracht van de Fransche regeeringdat Engeland op dit oogenblik niet in discussie kan treden over het vaststellen van een tijdstip voor de ont ruiming van Egypte, en dat het elk voor stel moet verwerpen betreffende de onzijdig- verklaring van het Suez-kauaal, waardoor op eeuigerlei wijze de gemeenschap met lndie, hetzij door het kanaal hetzij over de landengte, zou belemmerd worden. De pogingen, door Frankrijk bij andere mo gendheden aangewend om haar te bewegen pressie op Engeland uit te oefenen ter zake van Egypte, hebben geen goed onthaal ge vonden. FRAN k K IJ K. De heer De Freycinet verklaarde in de Zaterdag gehouden zitting van de kamer van afgevaardigden dat het kabinet, tenge volge der gisteren in de kamer gehouden stemming, zijn ontslag bij den heer Grévy heeft ingediend. „Wij kunnen", zeide hij verder, „aan een discussie over de slaatsbe- grooting niet deelnemen, omdat wij meenen daartoe niet het noodige gezag te bezitten. Wij verzoeken dus der kamer de zitting te verdagen." De heer Laguerre stelde voor, de zitting te schorsen, doch dit voorstel werd op alle banken met levendigheid verworpen. De volgende zitting werd op beden bepaald. In de couloirs werd verzekerd, dat de radicale linkerzijde haar bureau heeft afge vaardigd, om den heer De Freycinet voor te stellen eene interpellatie aan te nemen, waardoor een votum van vertrouwen zou worden uitgelokt. De heer De Freycinet gaf echter «en weigerend antwoord. De Union des Gauches heeft besloten, elk middel tot verzoening te ondersteunen, en in eene bijeenkomst der linkerzijde is gelijk besluit genomen. Ongeveer 150 afgevaardigden waren aan wezig op de gemeenschappelijke bijeenkomst van de twee fractiën der radicale partij. Na eer. langdurig debat over de vraag, of al dan niet een nieuwe stap bij den heer De Freycinet zou gedaan worden, verkon digde de heer Pelletan dat de president der republiek het voorzitterschap van den raad reeds aan een ander persoon had aangeboden. De bijeenkomst werd daarop tot hedenna- middag te 3 uren verdaagd. De persoon, dien de heer Pelletan be doelde, is de heer Floquet, doch in de couloirs der kamer wordt verzekerd dat het bericht onjuist is. In eene gisteren te Parijs gehouden bijeenkomst van de Union des gaucbes is de geneigdheid dezer groep gebleken om zich met de andere republikeinsche groepen I te verstaan over een gemeenschappelijk pro gramma, hetwelk eene regeringsmeerderheid op zich zou kunnen vereenigen. Het bureau werd met het stellen van zulk een pro gramma belast. Aangaande de kabinetscrisis wordt ge meld, dat de president der republiek tot dusver niemand bij zich ontboden heeft, en waarschijnlijk daartoe niet zal overgaan vóór de teraardebestelling van het stoffelijk over schot van generaal Pittié, op aanstaanden Dinsdag bepaald. Het nieuwe kolossale postkantoor te Parijs is ongeschikt gebleken voor zijn be stemming. Le National verneemt langs officieusen wegdat onderhandelingen aangeknoopt zijn om dit gebouw aan de eigenares der maga zijnen van le Bon marché af te staan, die daarin een succursaal zou vestigen. Indien deze zaak tot stand komtzou een nieuwe architect geroepen worden om binnen korten termijn plannen voor den bouw van een ander postkantoor te ontwerpen, dat verrij zen zou op de terreinen, welke openkomen ten gevolge der onteigeningenwelke noodig zullen zijn voor het stichten van de handels beurs. Parijs en Havre zullen weldra telefo nisch verbonden zijn. De minister Granet gaat in de volgende week naar Brussel, om de overeenkomst te teekenen voor de tele fonische verbinding tusschen Frankrijk en Belgie. De heer De Freycinet deelde Zaterdag in de kamer mede, dat het ministerie ont slag heeft genomen en noodigt de kamer uit haar zitting uit te stellen. Daarop wordt de zitting gesloten. Volgens te Parijs ontvangen bericht, heeft de Turksche regeering eene circulaire aan de mogendheden gezonden, waarin zij verzoekt de candidatuur van den prins van Mingrelië als vorst van Bulgarije aan te nemen. DUIT9CIILAN D. Bij de behandeling der legerwet in den rijksdag zegt de heer Windthorst, dat hij door de verklaringen, welke hij nu zal doenzich niet wil verbinden voor de stem ming van het centrum. Hoe het centrum zal stemmen, zal eerst bij de laatste lezing worden vastgesteld. Voor Kerstmis achtte Windthorst niet mogelijk de behandeling van het ontwerp ten einde te brengen, want dan zou een zorgvuldig onderzoek onmogelijk zijn. In het verbond met Oostenrijk ziet hij een duur- zamen waarborg voor het behoud van den Europeescheu vrede. Daarvoor zijn geen andere allianties noodig. Een oorlogs- begrooting voor den tijd van zeven jaren kan het Centrum niet toestaan, maar een begrooting voor drie jaren zou deze partij in overweging nemen. Of een diensttijd van twee jaren op het oogenblik wenschelijk is, is aan twijfel onderhevig. In beginsel kan men er slechts voor zijn. Hetgeen volstrekt noodig is, zal onder alle omstandigheden door het Centrum worden goedgekeurd.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2