NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Courant verschijnt dagelijks* behalve op Zon- en Feestdagen. ABQt\!NE!$EfêT Dinsdag 7 December 1886. Nn. 288. ADVERTENTIE W: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. DE BRUID EENS EEKLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per Prijs per Slimmer 10 Cent. r 1.25. maanden 1.60. 200o Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstceg 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaat lot koste looze vaccinatie en revaccinatie voor onvermogenden in het lokaal der Stads-VVaag op eiken Woensdag, des namiddags te een uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secrelaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 11 en November 1880 Gemeenteblad No. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot hel doen inschrijven van nieuwe leer lingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitge breid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouiv aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, tn het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Boommarkt der 2e klassevoor jongensin het school gebouw aan de Pielerskerkstraat der 2e klassevoor meisjesin het school gebouw aan de Breestraat; en wel van den 6den tot en met den 18en December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezon derd) van des voormiddags hal/negen tol negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van hallwee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE FREMERY Weth. lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 December 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 9 December 1886, des namiddags te twee uur. Onderwerpen: i. Onderzoek der geloofsbrieven van Mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers. 2. Verzoek van D. J. Braakenburg, om con tinuatie als adjunct-stads Genees- en Heelkundige. (300.) 3. Benoeming van een lid der commissie voor de Bewaarscholen. (301.) 4. Idem van een tweeden onderwijzer aan de school 3de klasse no, 2. (304.) 5. Idem van eene derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (306.) 6. Idem van een leeraar in de Engelsche taal aan het Gymnasium. (311.) 7. Voorstel tot aanvulling van de verorde ning tot regeling van het llerhalingson- derwijs. (298.) 8. Verzoek van R. J. Coronelom terug betaling van schoolgeld. (302.) 9. Idem van P. G. Timp, om een stoep te leggen aan de Haarlemmerstraat. (303.) 10. Idem als voren van J. J. Iluy, aan de floefstraat. (303.) 11. Idem als voren van W. S. Marsman, aan de Haarlemmerstraat. (303.) 12. Idem van I. P. Vreeburg, om een schoeiing te plaatsen aan de Haarlemmertrck- vaart. (307.) 13. Idem van 1). Pander, om eene loozing te maken naar de Haarlemmertrek vaart. (307 14. Idem van de directie der Leidsche Duin water-Maatschappij om water te leveren aan bewoners der Hccrenstraat onder Zoeterwoude. (308.) 15. Voorstel betrekkelijk eene tijdelijke voor ziening van bet onderwijs in de oude talen aan het Gymnasium. (309.) NTAOS1VIEUWI. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Oct. 1886 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 148 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegevenoverleden 81 personen, en wel beneden 1 jaar 20, 15 jaren 10, 514 jaren 4, 1420 jaren 1, 2050 jaren 13, 5065 jaren 16 6580 jaren 8, boven 80 jaren 4, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 1, lichaamszwakte, tering 11, klierziekte, rhachitissyphilis 1 absc. ulc. gangr. pyaem. haem. kanker 4, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus- schenpoozende koorts pokken rood vonk mazelen 1, huidziekten 1, stui pen trismusepilepsie 2apoplexie hersenziekten, krankzinnigheid 6, rugge- mergslijden, paralysis 2, keel- en longte ring bloedspuwing 7croup 2kinkhoest 1acute ziekten der ademhalingsorganen 4, chron. ziekten der ademhalingsorganen 7 hart- en vaatziektenrheumat. arthrit. 1 organ, hartgebreken, aneurysma 5, angina diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 4, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. cbron. ziekten der spijs verteringswerktuigen 6, ziekten d. organa urogenitalia 3, ziekten van bet kraambed 2gewelddadige dood 1verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 3. Bij de op heden gehouden openbare ver- kooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prij zen ƒ35, ƒ18.50, ƒ3.80 en ƒ1.85, laagste prijzen ƒ35, ƒ18.ƒ3.70 en ƒ1.85. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1825) van C. A. A. Oudemans. Eduard Bamberg is op 23 dezer 70 jaar oud en 60 jaar aan het tooneel. Die dag zal niet onopgemerkt voorbij gaan. De Stadsschouwburg is den jubilaris afgestaan votir een voorstelling, waarin ook leden van „Het Nederl. Tooneel" zullen optreden, en ook elders in den lande zullen ten zijnen behoeve jubileum-voorstellingen worden ge geven. De heer Bamberg hoopt dat de op brengst dier voorstellingen hem in staat zal stellen rust te nemen, en 't zal zeker niet ontbreken aan de welwillendheid van velen die hem daartoe de behulpzame hand zullen bieden. Binnenkort zal een levensschets van Bam berg met allerlei wetenswaardighedendoor den heer J. H. Rössing bijeengebracht, ver schijnen bij den uitgever Holkema, ook ten voordeele van den ouden tooueelspeler. De Amsterdammer, Weekblad voor Ne derland herdenkt het 50-jarig bestaan van De Gids met een plaat. In het midden Potgieter en Bakhuizen van den Brink en de oud-redacteuren R. Fruin, S. Vissering, P. J. Veth, H. J. Schimmel, Joh. C. Zim merman en P. N. Muller. Onderaan een drietal van de tegenwoordige redacteuren en de uitgever, de heer P. N. Van Kampen. Coquelin Sr., die zooals men weet, gebroken beeft met bet bestuur van het „Théatre Francais", is met een gezelschap tooneelisten naar Amerika vertrokken. Een afscheidsmaal, hem door velen zijner vereer ders aangeboden, is aan het vertrek vooraf gegaan. Het monument van Mozart te Weenen, zal nu eerstdaags naar bet centraal-kerkbof aldaar overgebracht worden, en daar eene plaats vinden naast de graven van Beethoven en Schubert. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van staat, minister van binnenl. zakenbrengt ter algemeene kennis, dat op 1 Februari e. k. en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practisclie examens van arts en tandmeestervermeld in de art. 2 en 8 der wet van 25 December 1878 {Staatsblad n°. 222). Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten vóór 1 Mei, moeten daarvan vóór 25 Januari e. k., zij die het examen na 1 Mei wenschen af te leggen, vóór 25 April schriftelijk opgave doen aan den voorz. der examen-commissie, en wel: te Leiden, bij den hoogl. T. Zaaijcr, te Utrecht, bij den hoogl. dr. L. C. Van Goudoever; te Groningen, bij den hoogl. H. W. Middendorp, en te Amsterdam, bij den hoogl. dr. J. Forster. De aandacht van belangstellenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staats courant van 5/6 Dec. opgenomen staten, betreffende I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand Augustus 1886 en gedu rende de eerste acht maanden van 1886, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sama- rang en Soerabaya, gedurende de maand Augustus en de overige maanden van 1886 te zamen III. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madura aan bet eind der maand Augustus 1886. FEUILLETON. 74.) Haar hart scheen als toegeschroefd, maar voortdurend werd zij gekweld door de wroe ging, dat, zij door dien heilloozen stap haar leven verwoest, dat van haar vader verkort en zich zelve eene toekomst bereid had, waarvoor zij terugbeefde. Mendoza's aanhoudende zorgen gedurende bare langzame genezing wekten wel een ge voel van dankbaarheid bij haar opmaar het vroegere vertrouwen in hem keerde niet terug. Hij had haar eenmaal een blik laten slaan in zijn laaghartig en wreed gemoed en dien blik kon zij, hoeveel moeite zij ook deed, niet vergeten. Zij meende verplicht te zijn, bij Mendoza te blijveD, maar zij zag angstig de toekomst te gemoet. Aan Mendoza ontging deze verandering niet, maar hij had zijn doel nog niet bereikt en bleef daarom de rol van liefhebbenden echtgenoot spelen, hoewel hij met moeite aan de verleiding kon weerstaan om te vluch ten. ZijDe zuster weigerde evenwel hardnek kig om hem te begeleiden en zonder hare medewerking was het niet wel mogelijk, zijne plannen uit te voeren. In weerwil van de aan Dora gegevene belofte had hij aan Graham geschreven en het zich als eene verdienste aangerekend, dat hij geen verdere aanspraken had willen maken op het vermogen zijner vrouw, dat Brandon langs on wettigen weg aan zijn pupil had vermaakt. Het testament, zeide hij, had voor den rechter geene waarde, maar als man van eer, wilde hij Graham geen proces aandoen. De goede naam van zijn schoon vader was hem te dierbaar, om de wereld de ware samenhang der dingen te willen blootleggen. Echter, voegde hij er bij, moest Graham wel weten, dat Dora een geheel onbemid deld man bad gehuwd en dat de kleine som, die haar was overgebleven, niet voldoende was om de eene of andere zaak te beginnen die hem in staat zou stellen, Dora een dragelijk bestaan te verschaffen. Waar van zoo veel, zonder eenige poging om iets te behouden, afstand gedaan werd, moest een verstandig man, als Graham, weten, welke verplichtingen hij tegenover de dochter van zijn voormaligen voogd had. Dora vermoedde niets van dezen eisch, zij zoude er ook nooit hare toestemming toe gegeven hebben; maar haar echtgenoot wist beter wat armoede voor haar beteekende en hij aarzelde dan ook niet, een plicht te ver vullen, dien hij tegenover zijne lieve, tee- dergevoelige echtgenoote op zich genomen had. Frederik Graham ontving den brief op deuzelfden dag, dat hij het door Farley ge zondene pakket met de papieren ontving, waarbij de advokaat een korten brief gevoegd had. Na de mededeeling van Brandon's dood en zijn laatsten wil, schreef hij: „Zeker zult gij het geheele vermogen van uw ouden vriend niet in bezit nemenzon der voor diens dochter te zorgen. Beleefd verzoek ik u, de som die gij voor haar wilt bestemmen, aan mij toe te vertrouwen dien de belaugen der jonge vrouw veel meer ter harte gaan, dan haren echtgenoot; welke redenen ik heb, om niet gunstig over hem te denken, zal ik u uitvoerig raededeelen, zoodra ik niet meer met bezigheden ben overladen." Graham was door het bericht van het plotseling overlijden van zijn voogd wel ge troffen, maar het verraste hem niet, daar hij wist, dat een hartkwaal Brandon had genoodzaaktzijne zaken neer te leggen alleen Dora wist dit niet. Hij had diep medelijden met de jonge vrouw, die door een slag vermogen, woon stede en de vaderlijke liefde verloren bad. Hij wist niets van den brief, dien zijn oom aan Brandon had geschreven, waarin hij dezen op zulk eene ruwe wijze tot eene spoedige verantwoording had gedwongen. Lil- burne zat nu tegenover zijn neef, onderzocht de bewijzen die hem zoo spoedig waren toegezonden en wenschte zich zelve geluk met den goeden afloop. Lilburne was een dik, slordig man, zijne grijze haren hingen verward om zijn groot hoofd en een paar scherpe, donkere oogen lagen diep in hunne kassen verborgen. Se dert het treurig einde van zijn zoon had hij troost gezocht in de wijnflesch en hoewel hij zeer goed wist, dat dit hem te gronde zou richten, was het hem niet meer moge lijk, zich aan dit kwaad te onttrekken. Al de pogingen, die Graham in het werk stelde om hem te redden, bleven vruchte loos. Hij moest zich bepalenom hem te bewaken als hij beschonken was en hem op te vroolijken, als hij weder tot bewustzijn was gekomen. (iWordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1