markies zcide hem, dat hij zooveel van zijn hooge C had gehoord cn verzocht die voor hein te zingen tegen hetzelfde honorarium als Gayarré in de opera te Madrid per avond ontving, namelijk 2000 fr. De zanger zette zich aan de piano en zong een gamma, welke met een hooge C eindigde. De mar kies applaudiseerde als een razende. Gayarré herhaalde het kunststukje en ging heen met een portefeuille, die 40U0 frs. bevatte. Als een zeer vertrouwbaar gerucht zegt het Soer. Hb. te kunnen mededeeleu dat de heer Scheltema als redacteur der Locomotief is afgetreden en de redactie van dat blad is aangeboden aan den heer Eyssell redacteur der Soerabaia Courant. Inhoud, 16de jaargang, n°. 26, van Be Huisvrouw. De Ontwikkeling der vrouw. Een annexatie-plan. Door dr. S. Sr. Coro- nel. Blikken op 't vrouwenleven. Door M. L. Quack. De ongetrouwde vrouw. Door G. Alberdingk Thym. II. Gravin von Cosel. Door L. Gedachten. Door M. Eene hoogeschool voor vrouwen. Door IJ. Meijer. Boekaankondiging. Berichten uit de vrouwenwereld in binneu- en buitenland. Allerlei. Huishoude lijke raadgevingen en mededeelingen Feuil leton. „Een lastig geval". Door Otto Roquette. (Slot.) „De zoon van mijn buurman". Door Sara Hutzier. Advertentiën. B1NNENLANDSCHË BERICHTEN. In antwoord op de spoorwegbegrooting verklaart de regeering, dat het wetsontwerp tot voortzetting van de lijn Schiedam Maassluis tot Den Hoek van Holland de kamer spoedig zal bereikeDen het dus niet onwaarschijnlijk is, dat in 1887 over de geheele uitgestrektheid der liju zal worden gewerkt. Sedert het bekend worden van den inillioenen-diefstal in Belgie, worden de uit Duitschland afkomstige, per spoor over Nederland verzonden brievenmalen, in den daarvoor bestemden wagen door een beambte der posterijen bewaakt. (N. R. Ct.) De dezer dagen nieuwbenoemde officieren zullen op 11 December beëedigd en in dienst gesteld worden. Eene luisterrijke soirée-dansante bij hertog en hertogin d'Almodovar de Valte, Spaansch gezant bij het hof der Nederlanden, vereenigde Donderdag vele aanzienlijken in de salons ten zijnen huize. Onder de be zoekers werden opgemerkt de ministers van buiteiilandsche zaken, financien en justitie, de gezant van Duitschland, baron Saurma; van Belgie, baron d'Anethan; van Portugal, burggraaf De Pindella, benevens de kanselier der Portugeesche legatie, de heer B. De Vries; alsmede de minister van Italië, graaf Delia Croce; voorts de secretarissen der gezant schappen van DuitscnlaudBelgie, Rusland, Frankrijk en Spanje en de oud-minister van buitenl. zaken, jhr. Van der Does de W illebois. De soirée, besloten met een cotillon, was zeer schitterend en te 2 uren na middernacht afgeloopen. Vergelijken we het bevolkingscijfer van eeuige der voornaamste plaatsen in Nederland ep 1 Jan. '40 met dat van 1 Jan. '86 dan blijkt het, dat het zielental te Arnhem en te Den Helder het sterkst is toegenomen. Arnhem had in '40 16,758 inwoners op 1 Jan. '86 46,233, vermeerdering aldus 176 pCt. Voor Den Helder zijn deze cijfers achtereenvolgens: 9,088, 21,109 dus 132; voor Tilburg 14,042, 31,424 dus 123; voor Rotterdam 78,098, 173,884 dus 121; Leiden 37,464, 44,650 dus 19; Delft 17,037, 27,131 dus 59; Dordrecht 20,991, 29,880 dus 42; 's Gravenhage 63,556, 138,696 dus 109; Groningen 33,484, 51,359 dus 53; Maastricht 25,483, 30,489 dus 19; Leeu warden 23,40029,329 dus 25Gouda 14,481, 19,240 dus 32; Schiedam 12,051, 24,844 dus 106; Breda 15,399, 19,947 dus 29; Zaandam 11,139, 14,044 dus 26; Amersfoort 12,889, 14,863 dus 16; Apel doorn 8,414, 17,369 dus 106; Kampen 9,072, 18,438 dus 103; Haarlem 24,012, 46,730 dus 94; Amsterdam 211,449, 372,325 dus 76; Utrecht 48,491, 77,431 dus 60; Zwolle 16,950, 24,722 dus 45; Nijmegen 21,182, 29,710 dus 40; Deventer 14,379 22,068 dus 53; Zutphen 11,550, 16,219 dus 40; Alkmaar 9,835, 14,884 dus 51; 's Hertogenbosch 21,961, 25,591 dus 16; Vlissiugen 8,981, 11,681 dus 31; Middelburg 15,858, 16,340 dus 3. Burg. en weth. van 's Gravenhage hebben benoemd tot brandweer-commandant den heer G. De Wijs, kapitein bij den genera- len staf van het O. I. leger. Door de arrond.-rechtbank te 's Gra venhage is, ter vervulling van eene open gevallen betrekking van recbter-plaatsver- vanger in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetiscbe lijst van aanbeveling Ka m mm mm o mfw «ro inr. J. G. S. Bevers, advocaat en procureur mr. B. M. Vlielander Hein, advocaat en procureur; en mr. J. W. S. A. Versteeg, commies bij het departement van justitie en advocaat; allen aldaar. Uit een pakkelder in de Jonkerstraat té Amsterdam, werden gisterennacht vijftig Groninger koeken ontvreemdbenevens een pak kleederen en een fluweelen hoed. Op het kapitaal vereischt tot behoud der chinine-fabriek te Amsterdam, is zoo weinig ingeschrevendat de liquidatie waar schijnlijk is. Bij eene in aanbouw zijnde villa aan den 's Gravelandschen weg te Hilversum vielen vier werklieden, door 't breken van eene plank, van een hoogen steiger. Een hunner, zekere W. L.iieeft zich inwendig gevaarlijk bezeerd; de overigen werden slechts licht gewond. Een viertal personen in blauwe kielen bezochten Laren om, zooals ze voorgaven, stuivertjes van een zeker jaar op te koopen. Daar men er echter voor vreesde, dat het op den inhoud der winkelladen gemunt was, slaagden zij niet naar wensch. De berekening van de kosten der voe ding voor de gevangenen in de gevangenis te Assen voor het jaar 1887heeft tot uit slag gehad, dat per dag en per persoon slechts eene uitgaaf noodig zal zijn van f 0.1068, dus nog geen elf centen. Vanwege de kamer van koophandel te Winschoten is onlangs een onderzoek ingesteld aangaande de smokkelarij op de Groningsch- Drentsche grenzen. Daarbij is gebleken, dat 68 kinderen dagelijks, en ongeveer 30 nu en dan zich met de.) sluikhandel bezighouden. Tegen den reserve-beambte J. v. 't E. bij de staatsspoorwegen te Sauwert, beschul digd van twee wagens op 21 Sept. te heb ben laten ontsporenwaarbij een conducteur gedood is, is door de arrond.-rechtbank te Groningen veroordeeling tot eene gevange nisstraf van 8 dagen en in kosten geëischt. Uitspraak 9 Dec. De Duitscher, die n 't laatst van Oc tober 11. te Oosterhout aangehouden en naar de gevangenis te Breda is overgebracht, is geen diefstal of medeplichtigheid daaraan ten laste gelegd kunnen worden. Hij is mitsdien uit de gevangenis ontslagendoch, aangezien hij zonder middelen van bestaan was, over de Duitsche grenzen getranspor teerd. 's (;have.\ hu-*: Door Z. M. is benoemd tot griffier der arrond.-rechtbank te Alkmaar, mr. H. Wes- seling, thans subst.-griffier bij dat college. Door Z. M. is, met ingang van 1 Ja nuari 1887, aan H. F. Bordewijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kamer bewaarder bij het departement van binnen- landsche zaken; en zijn met ingang van denzelfden dag, bij dat departement benoemd: tot kamerbewaarder J. P. Kalff, thans bode, en tot bode B. W. Woltering, thans vaste- knecht. Door Z. M. is aan mej. M. Knipprath, geb. te Aken (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Januari 1887, be noemd tot vaste-knecht bij dat departement J. G. Van der Horst. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, zijn, met ingaüg van 1 Januari a. s., bevorderdtot opzichter van den waterstaat lste kl. M. F. Klaassen, thans opzichter 2de kl.; tot opzichter van den waterstaat 2de kl. C. J. Van Sluys, thans opzichter 3de kl.; tot op zichter van den waterstaat 3de kl. N. Vis ser thans opzichter 4de ki.; en is benoemd tot opzichter van den waterstaat 4de kl. J. K. De Maaier. Door Z. M. is de lste luit. kwartier meester J. A. Neuwieler, van het 8ste reg. inf., thans gedetacheerd bij het koloniaal- werfdepot, op non-activiteit gesteld, in af wachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. BUITËNLANDISCIIE BERICHTEN. BEL» IE. Het parket te Brussel zoo schrijft de correspondent van het B. v. Z.-H. en Gr. heeft uit Londen bericht ontvan gen, dat de drie individuen, wier signale ment is opgenomen en die de vermoedelijke daders zijn vau den diefstal uit den mail- trein, te Londen zijn aangekomen. Zij wer den daar opgespoord. Men heeft thans de overtuiging, dat de dieven een medeplichtige hebben gehad te New-York, die hun het vertrek van de post heeft geseind, met op- mrm ml.j trrm. /m. gave van de waarden, welke de expeditie bevatte. Zonder die zeer duidelijke aanwij zingen zou men ook niet kunnen begrijpen hoe de dieven de Engelsche postbezending geheel ongeschonden lieten om zich alleen van de Amerikaansche meester te maken. KTV' U E L P». De Britsche regeering heeft een extra blauwboek uitgegeven over de Zuid-Afrikaan- sche zaken. Het behelst eene depêche van den opper-commissaiis Robinson, waarbij worden overgelegd de jongste officieele rap porten betreffende Bechuanaland. Daaruit blijkt dat de beschuldigingen door Wesley- aansche zendelingen ingebracht tegen de grens-politie, lasterlijk zijn. De opper-com- missaris acht de rechtvaardiging zoo volkomen, dat hij niets daaraan toevoegt. Ter gedachtenisviering van het feit, dat drie honderd jaar geleden de aardappel in Europa werd ingevoerd, is Woensdag 11. in de St. Stephens-Hall van het Westmin ster Aquarium te Londen eene tentoonstel ling van aardappelen geopend. Tal van soorten zijn aanwezig; ook is er een ver zameling van oude boekenkaarten en platen betreffende den aardappel. Voorts vindt men een afdeeling, die de aardappelziekten moet doen kennen, en één om over de wijzen van aardappelen te bewaren en te bereiden licht te verspreiden. Sedert Donderdagavond is nog een lijk gevonden in de mijn van Elemore bij Durham, waar eene ontploffing heeft plaats gehad. Twintig mijnwerkers zijn nog bedol ven, en men vreest dat allen den dood hebben gevonden. Aan de Times wordt uit Weenen ge meld dat graaf Kalnoky de groote mogend heden gepolsd heeft over de vraag of de vereeniging van Bulgarije met Oost-Rumelië niet behandeld en uitgemaakt behoort te worden alvorens de keuze van een vorst van Bulgarije plaats heeft. Italië en Engeland hebben hierop bevestigend, de andere re geeringen ontkennend geantwoord. Rusland en Turkije verklaarden, dat de modus ope randi, door Oostenrijk voorgesteld, in strijd zou zijn met het protocol der conferentie te Konstantinopelwaarbij bepaald is dat de vorst van Bulgarije gedurende vijf jaren met het beheer over Oost-Rumelie belast zou zijn. KAttKKK* K. De heer Sarrienminister van binnen- landsche zaken, bestreed in de kamer van afgevaardigden het amendement tot ophef fing der onder-prefecturen. Hij zou later zelf een ontwerp aanbieden tot gedeeltelijke opheffing. De minister De Freycinet ondersteunde zijn ambtgenoot en verweet der oppositie stelselmatig verzet. Hij achtte het gevaarlijk voor de republiekaan hare instellingen te raken. Niettemin werd het amendement met eene meerderheid van 13 stemmen aangenomen. Ondanks de krachtige bestrijding door de heeren Sarrien en De Freycinet, bad het kabinet de quaestie van vertrouwen niet ge steld. Toch werd in de Couloirs geloofd, dat de ministers De Freycinet, Sarrien en Gobet hun ontslag zouden nemen. In de Couloirs werd verder verhaalddat de begrotingscommissie weigerde aan het departement van marine kredieten voor ver scheidene jaren toe te staan tot verbetering der vloot; zij bewilligde slechts in 25 mil- lioenen voor het jaar 1887, tegen het ad vies des ministers van marine, admiraal Aube. Na de afkondiging van den uitslag der stemming (249 voor en 262 tegen) vroeg de heer De Freycinet schorsing der zitting, ten einde het kabinet gelegenheid te geven tot overleg. De zitting werd toen opgeheven. De ministers begaven zich gisterennamid dag te 5} uur naar het Elysée en boden den heer Grevy gemeenschappelijk hun ont slag aan. Het gerucht dat de Chandernagor in een cycloon met man en muis zou vergaan zijnwerd gisteren in de couloirs der kamer van afgevaardigden tegengesproken. Generaal Pittié, secretaris-generaal bij den president der republiek, is overleden. De ex-keizerin Eugenie is te Turijn aangekomen en zal weldra naar Rome ver trekken. OUIVICH LAI O. De rijksdag ving de algemeene be raadslaging over de legervoorstellen aan. De minister van oorlog betoogt dat de voor stellen in alle opzichten door de dringende noodzakelijkheid geboden worden. Het is eene uitgemaakte zaak dat Duitschlaod ondanks zijn vredelievende politiek, binnen eene niet verwijderde toekomst in eenen oorlog gewikkeld kon worden. Er is vol strekt geen sprake van een op het oogen- blik dreigend gevaar voor oorlog, maar de tijden zijn ernstig. De minister wijst op de talrijkheid van het leger, dat in vredestijd op de been gehouden wordt in Frankrijk, waar de stemming onder het grootste deel der bevolking geen maatstaf oplevert voor de vredelievende gezindheid, welke noodig zou zijn om in gerustheid voort te leven. Uitvoeriger mededeeling van cijfers is de minister voornemens te doen bij de behande ling van de voorstellen in de commissie. Naar de zienswijze des miuisters moet de rijksdag voor Kerstmis de voorstellen af doen wil de bedoeling der regeering bereikt worden. De regeering heeft gedaan wat zij kon om de kosten zoo laag te ramen als noodig is om den daaruit vloeiende belastingdruk niet ondragelijk voor het volk te maken. Het zou gevaarlijk wezen, de beslissing af hankelijk te maken van overeenstemming betreffende de belasting-politiek. De minis ter bestrijd verder de meening als zou het de regeering geen ernst zijn met haar ver langen om de legersterkte vast te stellen voor een tijdperk van zeven jaren. De heer Richter achtte den toestand niet zoo dreigend als door den minister van oor log was betoogd. Ook thans was de toe stand in zoover gunstiger, omdat, dank zij Bismarck's politiekhet bondgenootschap met Oostenrijk bestaat. Het gold hier geen dringend oorlogsgevaar, maar eene duur zame verhooging van de belastingen der bevolking; derhalve was een grondig onder zoek van de financieele zijde der quaestie noodzakelijk. De spreker wenschte invoering van den tweejarigen diensttijd; hij verklaarde zich tegen de vermeerdering van de sterkte des legers op voet van vrede met 1 pCt. en ook tegen het Septennaat; ten hoogste zou hij in een driejarige en, zoo mogelijk, slechts in een eenjarige oorlogsbegrooting bewilligeu. Nadat de minister van oorlog geantwoord had, dat de regeering eerst in de laatste dagen vóór de bijeenroeping van den rijksdag zich genoopt had gevoeld, de maand April van het volgend jaar voor het in werking treden der voordracht in het vooruitzicht te stellen, verklaarde de heer Saldern zich voor de ongewijzigde aanneming en sprak de heer Payer tegen het voorstel. Heden voortzetting. De sociaal-democratische leden van den rijksdag zullen een voorstel indienen tot wij ziging van art. 31 der grondwet, in dien zindat afgevaardigdendie tot gevangenis straf zijn veroordeeld, niet zonder vooraf gaande goed keuring van den rijksdag in hechtenis mogen worden genomen of gehou den. Tevens willen zij voorstellen, de zes afgevaardigden, die tengevolge van het te Freiberg over hen gevelde vonnis in de ge vangenis te Zwickau zittendadelijk op vrije voeten te stellen. Keizerin Augusta is van Coblenz te Berlijn aangekomen. Prins Hendrik van Pruisen is van Brunswijk, waar hij, gelijk gemeld werd, deel nam aan de hofjachtnaar Kiel terug gekeerd. De Japansche minister, generaal Sani, die 2 November uit Japan te Berlijn aan kwam, heeft eergisteren die hoofdstad ver laten; hij begaf zich naar Weenen. Te Ber lijn heeft hij alle militaire inrichtingen be zichtigd. OOITE N RIJF K. De acte van beschuldiging is gereed voor de eerste groep van anarchisten, die twee maanden geleden te Weenen in hech tenis waren genomen. Het zijn die, welke zilver gestolen hadden uit hunne werkplaat sen, om daarvan valsche munt te maken, ten einde het geld voor de uitvoering hunner aanslagen te verkrijgen. De Politische Correspondenz verneemt uit St. Petersburg, dat de voorgenomen reis van de keizerin en den czarewitsch naar de Rivièra nog twijfelachtig is. De keizerin zounaar beweerd wordtgaarne haar broe der, prins Waldemar, ontmoeten maar de Czaar is er tegente meer omdat de jonge grootvorst geheel als hersteld beschouwd wordt. HliLANO. Generaal Kaulbars zal aan den Czaar machtiging vragen tot het uitgeven van eene brochure over de handelingen van som mige huitcnlandsche consuls in Bulgarije en Rumelië. Bl'LG ARIJ E. De zaakgelastigde van Servië ver klaarde, dat de Servische minister van bui- tenlandsche zaken zal streven naar de nau were toehaling der goede betrekkingen met Bulgarije. A 91 E KI K A. President Cleveland lijdt aan een lichten aanval van rheumatiek.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2