NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Zaterdag 4 December 1886. N". 286. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRUID EENS EERLOOZEN. ourant I)eze oura 111 v ersch ij ti t <1 age 1 ijksbehalve op Lon- en Feestdagen. A80f<JWESf3EiT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per "summer to Cent. AOVERTENTIEN: Van i6 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakers*!eeir 0. 200e Jaargnng. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 300 311 der Ingekomen Stukken met dit numiiier verzonden. ITADINIEII W I. Burg. en weth. leggen den gemeenteraad een adres over van den heer l). J. Braaken- burg, houdende verzoek om gecontinueerd te worden in zijne betrekking van adjunct, stads- genees- en heelkundige, welke den 6en De cember a. s. expireert. Onder mededeeling dat bij hun geen bedenkingen bestaan tegen de inwilliging van het verzoek geven zij den raad in overweging den adressant we derom voor den tijd van drie jaren in zijn betrekking te bestendigen. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den g meenleraad in overweging vergunning te verleenen tot het leggen van stoepen over eenkomstig aanwijzing van rooimeesters aan P. G Timp vóór liet buis op de Haarlem merstraat n°. 241/3, inet een ijzeren bek, aan J. J. Iluy vóór den ingang der bovenwo ning in de II oefstra at n°. 6, en aan W. S. Marsman vóór bet buis op den boek van de Haarlemmerstraat en de Heerengracht n°. 138, mits niet meer dan zes centimeters boven de straat uitspringende. Tengevolge van het aan den heer L. Drie bergen verleend eervol ontslag uit zijne be trekking van tweeden onderwijzer aan de school der De klasse n°. 2 is er eene vacature, ter vervulling waarvan burg. en weth. den raad eene voordracht aanbieden opgemaakt in overleg met den arrond.-schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoold der school, ter benoeming van een tweeden onderwijzer op eene jaarwedde van f700, als: 1°. Jacob Willem Wuyster, De onderwijzer aan de genoemde school 2°. Jan Pieter Lancelmede aan die school werkzaam en 3°. Hendrik Willem De Koning, 3e onder wijzer aan de school der 3e klasse n°. 2. Onder opmerking dat n°. 2 en 3 op de voordracht zijn geplaatstalleen om aan de vooischriften der onderwijswet te voldoen. Ter vervulling in de vacature, die den laatsten December dezes jaars in de com missie der bewaarscholen zal ontstaan door de periodieke aftreding van den heer Treub als lid dier commissie, beveelt deze aan de heeren dr. II. Treub en dr. A. Nijkamp Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging tot eene benoeming over te gaan. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek van li. J. Coronel geven burg. en weth. den raadaan adressant wegens vertrek uil «Ie gemeente met uit0. October jl. restitutie te verleenen van betaald schoolgeld over de maanden November en December van vier kinderen waarvan 2 leerlingen der Meisjes school 1ste klasse en 2 leerlingen der Jon gensschool Iste klasse tot een bedrag van f30 liet verschuldigde over een kwartaal be draagt. f 45. Ter vervulling der vacature van derde onderwijzeres aan de meisjesschool 2e klasse, ontstaan tengevolge van de bevordering tol 2e onderwijzeres van Mej Loman, bieden burg, en weth. den raad eene voordracht aan opgemaakt in overleg met den heer arrond - schoolopziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van eene derde onderwijzeres, aan welke betrek king is verbonden eene jaarwedde van f 550, als: 1°. Mej. Antoinette Louise Meyners, on derwijzeres te Weesper Carspel; 2°. Mej. Km ma Dut ry van Uaaften, onder wijzeres te Woubrugge en 3°. Mej. M. Van der Feenonderwijzeres te Zaandam. Met aantal leerlingen aan de genoemde school bedraagt 25Ö verdeeld over 0 klassen en even zooveel onderwijzeressen. Bij burg. en weth. bestaat geen bezwaar tegen de inwilliging van het verzoek van J. P. Vreeburg, om voor zijne rekening eene schoeiing te plaatsen en te onderhouden aan het Haarlemtnerlrekpad voor de nieuw ge bouwde woningen, bekend onder sectie C, gemeente Oegstgeest nos. 743, 813, 814 en 821, mits het werk worde uitgevoerd onder toezicht van den gemeente-architect. Evenmin bestaat er bezwaar tegen het verleenen van vergunning aan D. Pander om eene loozing te maken uilsluitend voor den afvoer van het hemelwater, van het ireuw gebouwd perceel onder de gemeente Leiderdorp, bekend onder sectie A n°. 2095, naar de Uaarlemuierlrekvaart mits zulks ge schiede onder toezicht van den gemeente-ar chitect, zonder hinder voor de passage, tegen betaling der kosten an het graven en her stellen van den weg, alsmede van een recht van een gulden en vijftig cents 's jaars. Burg. en weth. stellen den raad tevens voor aan de beide eventueel te verleenen ver gunningen de voorwaarde te verbinden ^be houdens de toepassing van de voorwaarden bij latere verordeningen door den gemeente raad van Leiden te maken.'' Mr. W. Van der Vliet en I. Ph Bosch Reitz als directeuren der Leidsche Duinwater- Maatscnappij gevestigd te Leiden hebben den raad te kennen gegeven dat verschil lende inwoners van de lleerenstraat (ge meente Soeterwoude) van genoemde maat schappij de levering van duinwater hebben gevraagd; dat de kosten van aanleg daar heen ongeveer f 1220 bedraagt en dat ze liet aanbod zouden wenschen aan te nemen indien minstens lOpCt. van de uitbreidings som door waterverbruik per jaar kon worden verkregen, welke som reeds nu, door het bedrag van verschillende contracten tezamen, overschreden worlt. Genoemde directeuren vragen nu den gemeenteraad van Leiden vergunning tot die levering, waartegen bij burg. en weth. geen bezwaar bestaat, be houdens de toepassing van de voorwaarden bij latere verordeningen door den gemeente raad van Leiden te maken. Burg. en weth deelen den gemeenteraad mede dat door curatoren van het gymnasium aan den leeraar L. Punt, die op 1 I November jl. zijne werkzaamheden heeft moeten slaken en zich gedurende drie maanden van allen arbeid zal moeten onthoudeneen verlof voor dat tijdsverloop is toegestaan, terwijl op voordracht van curatoren de waarneming van den dienst door ons tijdelijk is opge dragen aan de heeren J. M. Leopold en 11. Van Eek, candidaten in de klassieke letter kunde alhier. Eerstgenoemde is belast met het onder wijs in de oude talen in de derde, laatst genoemde met hetzelfde onderwijs in de tweede klasse. Curatoren hebben burg. en weth daarop in overweging gegeven een voorstel in te dienen om aan heide genoemde leeruren een renumeratie toe te kennen elk van f75 per maandongeveer overeenkomende met de bezoldiging die de heer Punt geniet. Burg. en weth. kunnen zich in allen deele met het denkbeeld van curatoren vereenigen en geven den gemeenteraad mitsdien in over weging het college van Hagelijksch bestuur te machtigen aan de heeren Leopold en Van Eek voormeld eene renumeratie van f75 per maand uit te keerenzullende alsdan te zijner tijd, zoo noodig, een voorstel tot ver hooging van het begrotingsartikel worden ingediend. Burg. en weth. leggen den rand eene voordracht over, ter vervulling van de va cature die zal ontstaan ten gevolge van het eervol ontslag verleend aan den lieer Th. Plummer, waaruit blijkt dat door curatoren na overleg met den inspecteur der gymnasia worden aanhevolen 1°. P Fijn van Drnat, leeraar aan de hoogere burgerschool te Venloo; 2°. J C. Grase, onderwijzer aan eene school te Londenen 3°. A. Picnot, tijdelijk leeraar aan de handelsschool te Amsterdam. Burg. en weth. geven den gemeenteraad in overweging tot eene benoeming over te gaan. Tegen een 5tal knapen is ter zake van het stuk trappen eener deur in de Vrou wenkamp proces-verbaal opgemaakt. Ter zake van bedelarij is tegen ze keren W. J. C. J. proces-verbaal opgemaakt, terwijl de delinquent ter beschikking van de justitie gesteld zal worden. Nog is proces-verbaal opgemaakt legen J. W. VV. die zich heelt schuldig gemaakt aan diefstal van een mandje appelen. Een begin van binnenhrand heeft heden ochtend in de P. K. Choorsteeg plaats ge had het is echter spoedig met emmers wa ter gebluscht. 11 eden namiddag heeft aan de Pieters kerk de 23 24 jarige v. d. M. een toe val gekregen. In dien toestand is zij in eene woning binnengebracht, alwaar men verder voor haar zorgen zou. We vestigen de aandacht op achter staande advertentie door middel waarvan de llollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij bekend maakt dat, als proefdes maandags, FEUILLETON. 73.) Ik sta er borg voor, dat zij die spoedig zal hebben afgelegd." Mendoza schudde het hoofd. „Gij kent Dora niet zoo goed als ik. Zij bezit meer wilskracht, dan ik ooit had ge dacht en zij bemint mij niet zoo blindelings, als ik meende. Het verstandigste, wat wij kunnen doen is het geld, dat zij tot mijne beschikking gesteld heeftmede te nemen en haar hier te laten. In dat geval zou Graham iets voor haar doen en zij is zonder ons er beter aan toe dan met ons." Nita dacht een oogenblik over dit voorstel na; daarop zeide zij beslist: „Neen, dat gaat niet. De politie zou u op die wijze op het spoor komen Dr. Far ley is de man niet, die u rustig met uw buit zal laten loopen en het is voor u niet wenschelijk, de aandacht tot u te trekken. Gij moet Wagner op een dwaalspoor voeren, door uw naam te veranderen en zoo siil mogelijk van bier te verdwijnen. ^Gij hebt misschien gelijk, maar Dora zal altijd een hinderpaal voor mij blijven. Zij zal zich nooit gewillig aan het lot on derwerpen, dat wij haar willen opdringen." „Och kom. Zij moet zich onderwerpen of u vrijwillig verlaten. Wanneet eenmaal haar trots gebroken is, kan zij u nog wel van nut zijn." „Maar het zal een vreeselijken strijd we zen, \óór Dora zich lot zoo iets laai leenen. Zij is niet zooals wij, zij heeft grondbegin selen en dergelijke dingen meer en als haar gevoel van recht worlt gekwetst, kan zij zoo stijfhoofdig zijn als een ezel. „Laat het maar aan mij over, om die principes aan het wankelen te brengen, haar eene zucht naar opschik en tooi in te boe zemen en haar zoo begeerig te maken, naar het vermaak onder eiken vorm, in een woord, naar alles, wat haar hier in deze klooster achtige eenzaamheid ontbreekt, dat zij over eenige maanden met alkeer zal terugblikken op het treurige leven, dat zij hier leidde." „Goed, neem haar maar eens onder han den en zie, wat er van te maken valt," zeide Mendoza onveischillig. „Ik moet mij nog een tijdlang goed houden tegenover haar, hoewel zij inij ergert door hare hoogdra vende begrippen en mij verveelt door al die liefdesbetuigingen." „Gij hebt haar toch niet verraden, dat gij haar alleen om het geld hebt gehuwd? Dat zou eene groole fout zijn. Uwe gehui chelde lief le is het eenige middel, waardoor wij haar voor ons doel kunnen overhalen" „liet ging bij oii9 laatste gesprek storm achtig toe; maar ik heb haar wtêr gerust gesteld door eenige vleierijen; op die wijze kan men eiken twijfel bij haar wegnemen." „Gij deedt het bestals gij u dadelijk gingt overtuigen hoe zij gestemd is." Mendoza stond op, om dezen raad op te volgen. Hij b gaf zich eerst naar de kamer zijner vrouw en toen hij haar niet vond, naar de bibliotheek die door het bijna uit gedoofde haardvuur nog flauw werd verlicht. Dora zat op een stoel, maar toen haar echt genoot haar aansprak, antwoordde zij niet. Hij ging naar haar toe en zag, dat al de kommerdie haar loodzwaar op de schou ders drukte, haar had overmeesterd. Bieek en bewusteloos was zij ineen gezonken. TWINTIGSTE HOOFDSTUK. FR. GltAlIAM ONTVANGT IIET BERICHT. Toen Dora uit den toestand, waarin Men doza Raar gevonden had, ontwaakte, begon zij te ijlen. De huishoudster werd geroepen eu zond dadelijk naar den dokter, die spoedig verscheen en den toestand der zieke voor zeer gevaarlijk verklaarde. De voorteekenen van eene lievige heisenziekte vertoonden zich. Mendoza scheen zeer getroffen en was het ook inderdaad, want indien zijne vrouw stierf, zonder een testament teil zijnen gunste te hebben gemaakt, kon hij op niets van de nalatenschap van Brandon aanspraak maken. Eigenbelang is soins eene even trouwe en zorgzame ziek en-oppasser als liefde, en de beidendie het meest door Dora's herstel konden winnen, lieten het aan onvermoeide zorg niet ontbreken. Nita waakte dag cn nacht aan Dora's bed en toonde eene toe wijding, waarvoor niemand haar iu staat zou hebben geacht. Langzamerhand kreeg de koorts het ka rakter van typhus, zoodat Dora dagen lang tusschen leven en dood zweefde. Eindelijk was de krisis voorhij maar het vooruitzicht, den strijd des levens opnieuw te moeten aanvaarden was voor Dora ver schrikkelijker dan het vooruitzicht van te zullen sterven, geweest was. liet verdriet, dat hare ziekte veroorzaakt had, had plaats gemaakt voor eene volkomene ongevoe ligheid. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1