NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ABOiNERIENT: Vrijdag 3 December 1886. N°. 285. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BLNN ENLANÜSC1IE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0-13. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmtikersstees: 6. 200» Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI EN, Gezien art. 6 der Verordening van den 11en November 1880 (Gemeenteblad No. 4 va» 18:51) Brengen ter algeineene kennis dat lol hel doen Inschrijven van nieuw, leer lingen voor dc openbare scholen vooi voorbereidend en voor meer uiige brei l lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs vuur jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid lager on derwijs: der le klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de Doummarkt «Ier 2e klasse, voor jongens, in het school gebouw aan de Pielerskerkstraat der 2e klasse, voor meisjes, in het school gebouw aan de llreeslraal; en wel van den fldeu lol en melden 18en December e. k., dagelijks (den Zondag iiitgezou derd) van des voormuldags hal negen lol negen uren, en op Miandag, Dinxlag, hondenlag en Vrijdag bovendien van hallwee lol twee uren des namiddags. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lridschr Courant. Burgemeester en Wel bonders voornoemd DE KvNTEIt, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 December 1886. ITADSK IEIIWI. Zooals bij advertentie in ons blad, en later door bespreking van het feest, reeds vroeger werd aangekondigd zal morgen avond in de Stads Gehoorzaal het conceit plaals hebben, uitgaande van de commissie voor de voLsbijeenkoinsten en waarvan de opbrengst zal strekken om aan kinderen van mingegoeden, die anders met leege handen huil St. Nicolaasfeest zouden moeten vieren, in de gelegenheid te stellen ten minste ook iets van dat kinderfeest bij uitnemendheid te genieten. Tot uitvoering van dat plan is zeer veel noodig; moeten we nóg meer tot deelneiniog aansporen dan we reeds deden 't zal dunkt ons wel onnoodig zijn, vooral voor meuschen die zelf kinderen hebben. Ten dienste van de vermeerderde ver zending bij gelegenheid van het St. Nicolaas feest zijn voor de posterijen in deze gemeente aangew ezen een korporaal en 12 man infan terie van het garnizoen alhier. Uit Leiden wordt aan het Bouwk. Weekblad geschreven De academische bibliotheek te Leiden, is aanmerkelijk uitgebreid. Men heelt daarbij de voorbeeldige inrichting van het beslaande gevolgd en alleen de plaatsing en beweging der vensters eenigszina praktischer genomen. De nieuwe zalen vormen dan ook één ge heel met de overige en geen deuren scheiden oud en nieuw. Toch moest het cachet van den slijl op deze zalen gedrukt, waartoe men in de eerste plaats de weinig artistieke maar zeer gemakkelijke houten leuningen langs de ijzeren spill rappen vervangen heeft door zeer net'e, maar voor de handen zeer pijnlijke leuningen van gesmeed ijzer, doch wat men verder voornamelijk in de beschil dering heeft doen uitkomen. Terwijl de overige zalen grijs en eiken zijn geschilderd, heelt men in de nieuwe vertrekken alle be timmeringen en kasten, en al liet ijzerwerk (kolommen, trappen, tusschenvloeren) een groen kleed aangetrokken, waarop-op kin derachtige wijze hier en daar gele en roode lijntjes zijn gehaald; de wilte plafondvlakjes, op den beganen grond, zijn met roode en blauwe figuurtjes versieid om er een pofiertjeskraam-decorateur van te doen water landen. Met recht rijst de vraag of dit de meest passende omgeving is voor de schat ten der wetenschap. NIZIEK, LKTTEHE\ K.\' KU\*T. Geboortedag (1812) van Hendrik Conscience. Bij zijn afscheidsvoorstelling te Am sterdam werd Possart met kransen en bloe men kwistig bedeeld. De heer L'Hamébood hem een lauwerkrans aan, namens de Am- sierd. nfdeeling van het „Nederl Tooneel- verbond'', en een kostbaar prachtwerk namens eenige kunstvrienden Met een korte, maar hartelijke toespraak, dankte Possart voorde ontvangst hem in de hoofdstad ten deel ge vallen. Het bekende Proeftooneel-plan van mej. Betsy Perk zal, volgens den dezer da gen verzonden beschrijvingsbrief, ter sprake komen in de a. s. jaarvergadering van het „Nederl. Tooneelverbond." Mile. Van Zandt zal in het begin van December naar het Zuiden gaan. Tijdens het tweede bediijf van „Freund Fritz" te Amsterdam viel eergisterenavond een stuk van een deur tusschen de zijschermen door op hel tooneel. Possart was alleen voor het voetlicht, „Ileere, lleere", riep hij uit, volkomen in de rol blijvende, „als de brave pachter maar verzekerd is tegen zoo'n on geval'' en toen beproefde hij het stuk deur te verwijderen, maar hij gaf't op; „ik ben te oud mijne krachten reiken nipt uieer." Eu de behandeling ging verder alsof er niets was gebeurd. De heer S. Van der Stempeltooneel- kapper aan het Grand Tliéatre, wiens bij zondere diensten door Possart zoo werden gewaardeerd, dat hij hein overal in den lande meênam, heeft van den kunstenaar een kostbaar en smaakvol herinneringsge schenk ontvangen. De violoncel van Stradivarius, de eenige die nog voorhanden is van den be roemden instrumentmaker en die in liet be zit van Joseph Servais was gekomen, is thans door een rijk Brusselaar voor 50.DUO frs. gekocht. H. M. de koningin van Belgie, die in den Muntschouwburg de eerste opvoering van „Lakiné" bijwoonde, heeft in erne der pauzen den componist, den hier Leo Üe- libes, hare ingenomenheid met zijn werk betuigd en hem, namens haren gemaal, het ridderkruis der Leopoldsorde overhandigd. Te Parijs is aangekomen een tenor, die door Patti ondrr de Mormonen werd ontdekt. Hij was toen 15 jaren oud en houthakker van beroep. De jonge man zal zich te Parijs in den zang bekwamen. Dooi de heeren Schimroelpenninck van der Oye van NijenbeekLiefiinck Goekoop, Vos de Wael en Kolkman, is op hoofdstuk financien een verhoogiug voorgesteld van f 24.UU0, om de regeering de gelegenheid te g^ven, tot het aanstellen vau persoiieel voor de zoo noodzakelijke verbetering van hjt kadasler. Door de commissie van rapporteurs over de ontwerpen der Grondwetsherziening is met het oog op de gewijzigde redactie van het artikel betredende het kiesrecht en het voorloopig kiesreglement door de regee ring voorgedragen, een nieuwe overweging in de afdeelingen der tweede kamer voor gesteld. Kolonel baron L. Th. J. A. Van Boe- copmilitie-commissaris te Groningen, is be noemd tot commandeur der orde van de Eikenkroon. Wij vernemen, dat van hoogerhand afwijzend is beschikt, op het verzoek van den majoor F. De Ba9, van den generalen staf, om naar zijn wapen de cavalerie terug#te mogen keeren. (Fad) Aan het bestuur van den Nederl. vrou wenbond tot vtrhooging van het zedelijk bewustzijn, gevestigd te 's Gravenhage, is door de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen toestemming verleend, in de stations en in de rijtuigen 3de klasse kosteloos eene lijst op te hangen van „Te Huizen, Logementen voor Vrouwen". Men meldt uit Scheveningen dd. 1 De cember: Volgens rapport van schipper Jacob Kuiper, lieden aangekomen, zijn hein eer gisteren door eenen Engelschen visseher tien netten met toebehooren moedwillig afgehakt die hij niet heeft kunnen terugvinden; de zelfde Engelsche visseher zeilde toen in de vleet van eene andere hem onbekende schuit, aan welker vleet hij belangrijke schade toe bracht. Het vernielen blijlt dus aanhouden. Te Botterdam is een proces gevoerd tusschen den kolonel commandant der schut terij en de ofiicieren-societeit tot teruggave van eenige bladen muziek, een paar pauken en eene groote trom, die in het leilelijk bezit der sociëteit waren en volgen» eischer aan het regiment toebehoorden. De kolonel werd door de rechtbank in zijn eisch niet- ontvankelijk verklaard, omdat de schutterij niet was een zedelijk hchaaui, dus ook geen rechtspersoon en de commandant alzoo niet in rechten voor haar kan optreden. De tweede serie van deelnemers aan het oproer op 26 Juli te Amsterdam, ten getale van 10, verscheen gisteren voor den FEUILLETON. 72.) Nita opende zacht de deur. Een blik op Mendoza's gelaat was voldoende om haar te overtuigendat er nog veel meer geschied was dan zij had gevreesd. Met ingehouden adem vroeg zij „Wat is er? Waarom ziet gij er zoover- schrikkelijk uit? Gij doet mij schrikken!" Hij trad binnen en ging, zonder een woord te spreken naar den schoorsteen om er tegen te leunen. Nita kon dat nijdige stilzwijgen niet lan ger verdragen. „Waarom komt gij hier, als gij niet wilt spreken, als gij mij niet wilt vertellen, hoe de zaken staan?" „Nu dan, wij zijn verloren, al onze plan nen zijn verijdeld en ik ben er een weinig beter aan toe dan vroeger, voor ik mijne vrijheid \erkocht en mij eene vrouw kocht, die nu niet veel meer dan een last voor mij zal zijn." „Kom, kom! Wat doet gij mij voor niets schrikken! Er is dus toch een testament gevonden en Dora is meesteres van het groote vermogenzonder het te mogen aanraken. Maar de interest is loch voor u en zij zal u niet kunnen verhinderen, die naar welge vallen te gebruiken." „Er is ook geen interest niets niets anders, als een paar ellendige duizend dol lars, die nog niet eeii9 voldoende zijn om een voddenwinkel op te zetten." „Ik ik b grijp u niet," stamelde Nita. „Brandon was tocli rijk en had geen schul den, hoe is dat dan mogelijk?" 0De oude Brnudon was een vervloekte bedrieger, een ellendige schurk, niet beter dan gij of ik, want hij heeft zijn pupil voor diens eigendom bedrogen en bet jaren lang als het zijne do> n voorkomen. Nu inoet alles weer worden teruggegeven, zoodat al het geld in de kofLrs van Fr. Orahain terecht komt. Farley beweert, dat een proces Bran don's naam slechts schande zoude aandoen en dat wij het toch zouden verliezen. Dora, met baar overdreven begrippen van eer en plicht, stond er op, dat baars vader9 be velen werden uitgevoerd en de advokaat nain h"t pak papieren mede, dat in eene geheime lade in de schrijftafel was verborgen, die ik toch zoo goed had doorsnuffeld, ik geloof, dat zij er alles van wist. Als zij mij maar een wenk gegeven had dat die dingen daar waren, had Farley ze nooit gezien" „Daar ben ik zeker van, maar vertel mij eens langzaam en duidelijk, wat er heden middag is voorgevallen. Misschien kan ik u raad geven, gij weet dat gij vroeger dik wijls daardoor uit moeielijkheden zijt. gered." „Dat laatste geef ik niet toe. Hel is waar, ik volgde uw raad bij meer dan eene gele genheid; maar of het tot mijn vooideel was, betwijfel ik bijna; maar ik heb niemand dan u, om mede te gaan, daarom zal ik u vertellen in welk eeue leelijke val ik zelf geloopen ben „Ga eerst zitten en maak het u gemak kelijk. liet In Ipt toch niet, de dingen te tragisch op te nemen. Elk wolkje heeft een zilveren achtergrond." Mendoza nam den zetel, dien zij hem toe schoof en zeide met een ruwen lach: „liet kan uiij weinig schelen, hoe donker de wolk is, als zij maar een zilveren regen over ons wilde uitstorten; maar daarop is niet meer te hopen. De zaak is afgeloopen en ik ben te arm om u het geschenk te geven dat ik u zoo grootmoedig beloofde Nita." Dan moet ik mij zonder dat behelpen en u bij eene nieuwe speculatie ondersteunen, die misschien beier zal uitvallen. Maar begin nuik word ongeduldig." Mendoza deelde haar alles uitvoerig mede. Toen hij geëindigd had, zeide hij terneer geslagen „Dat is eene treurige geschiedenis; maar wij moeten zoo goed mogelijk gebruik ma ken van het geld, dat ons overblijlt. Vier duizend dollar is niet vt-el, maar gij wordt er door in staat gesteldaandeelhouder te worden in de zaak te New Orleans, waar van gij mij hebt gesproken. Wel kunt gij niet als een voornaam, rijk man voor den dag komen en anderen allee voor u laten doen, maar gij zult genoodzaakt zijn er te gaan wonen en zelf hard mede te werken." „Wat mijne verwende, teergevoelige, deugdzame vrouw naar zulk eene plaats ine- denemeii?" riep Mendoza spottende uit. „De gedachte alleen, dat zij in een speelbank zou moeten wonen, zou haar de schrik op het lijf jagen." „Dan dwingen wij haar eenvoudig," ant woordde Nita koel, „bedelaars moeten niet kieskpurig zijn. Daar gij voor baar onder houd inoet zorgen, behoeft gij met hare vooroordeeleu geene rekening te houden. H or dl wcolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1