wlm k m mm mm ocz: mat *32 wlj vm. Bentheim en de erfprins van Waldeckbroe der van H. M. de koningin, zullen deel nemen. Professoren bij de rechtsgeleerde facul teit aan onze vier universiteiten (van de Leidsche de HH. Van Boneval Faure, Buys, Fockema Andreae, Van der Lith, Van der Hoeven, Greve en D'Ablaing) hebben aan den minister van binnenlandsche zaken een adres gezonden waarin ze verklaren met de grootste belangstelling kennis te hebben genomen van het adres van 53 rectoren en conrectoren van gymnasiën aan denzelfden minister gezonden en besterad om te betoo- geu dat vele ernstige paedagogische fouten in de wet op het H. O. verbeterd zouden kunnen worden, die nu hunne pogingen om het gymnasiaal onderwijs aan zijn doel te doen beantwoorden, zeer bemoeilijken De hoogleeraren, onderteekenaars van het adres hebben ingezien evenals bovenge noemde rectoren en conrectoren dat het gym nasiaal onderwijs nog lang niet voldoet aan de verwachting, welke de wetgever daarvan koesterde. Onderteekenaars zien het kwaad voornamelijk in de overlading met leervakken waaraan de leerlingen ouderworpen worden. Ze bepalen zich, wat hun betreft, bij het Grieksch en raeenen dat voor de aanstaande juristen kennis van die taal bij het examen niet meer tnoet gevorderd worden. Ze spre ken dus als hunne meening de wenschelijk- heid uit dat men voor toekomstige juris ten de verplich1e studie van het grieksch OPHEFFë. De kenuis tochwelke de aaustaande ju risten van deze taal opdoenis veel te ge ring om hen in staat te stellen de vruchten van de Grieksche heschaving in het oor spronkelijke te genieten, terwijl voor de eigenlijke rechtsgeleerde studiën, voor zoover deze zich niet in eene bepaalde historische richting bewegen, kennis van het Grieksch geen enkel praktisch voordeel kan opleveren. De Ned. Sport geeft de volgende vin gerwijzing omtrent het bewaren van schaatsen. In den zomer niet insmeren maar netjes rei nigen, bewaren op eene volstrekte droge plaats en ze ten overvloede gedurende het seizoen nog eens oppoetsen. In den winter, na iiet rijden, met een stuk papier het ijs van den schaats strijken en thuis komende afdrogen. Daarna wrijft men de ijzers zoo lang met een goeden drogen doek af, dat zij niet meer beslaan, en legt of hangt de schaatsen bij de kachel. Zoodra de schaatsen de kamertemperatuur hebben aangenomen, poetst men de ijzers met droog poetspoeder af, zoodoende zal men steeds het genoegen hebben met blanke schaatsen op de ijsbaan te verschijnen, iets waarop elke rijder trotsch moet zijn. De IIolland8che IJzeren Spoorweg maatschappij heeft zich bereid verklaart om een vroegeren trein voor de Maandagsche graanmarkt te Rotterdam te doen loopen, mits de kamer van koophandel en fabrieken te Delft garandeere voor 100 passagiers tus- schen Leiden en tusschenliggende plaatsen tot Rotterdam, of voor iederen ontbrekende 50 cents betale. In den winkel van v. d. H. in de Zoigvlielstraat te 's Hage is Maandagavond door twee jongens de toonbanklade gelicht. De kwajongens waren eerst komen vragen of de juffrouw briefkaarten verkocht en zorgden, toen zij weggingen, dat de deur niet in het slot was. Toen een oogenblik later de juffrouw uit den winkel was, wis ten zij hun slag te slaan. Naar wij vernemen vertrok mevr. Bulk- ley, die sedert hare ïuvrijheidstelling onaf gebroken te Scheveningeu vertoefde, gister avond naar het zuiden van Frankrijk, waar zij tot herstel van gezondheid eenige maan den vertoeven zal. Dv. N.) In de gistereu te Rotterdam gehouden jaarvergadering der vereeniging Rotterdam- sche Schouwburg werden het verslag en de rekening goedgekeurd. De vereeniging telt 79 leden. Medegedeeld werd dat 76 obli gatiehouders, vertegenwoordigende f 54,900, afstand hadden gedaan van hun voorrechten. Behalve f 75,000, ingeschreven door drie stadgenooteu in de hypothecaire leening van f225,000, was ingekomen f 50,000. Het ontbrekende hoopte men te verkrijgenopdat de Schouwburg nog in het volgend jaar kunne bespeeld worden. D. VV., vleeschhouwer te Brielle, die beschuldigd werd vleesch aan het garnizoen aldaar geleverd te hebbendat niet zou voldoen aan het bestaande contract, werd door de Rechtbank te Rotterdam vrijgespro ken. In de Noordgronden is gestrand het Engelsch fregat Bramblelye, met lijnzaad van Calcutta naar Amsterdam. De beman ning, bestaaude uit 21 koppen,.is met de reddiugsboot te Nieuwediep aangebracht. Vijf man ziju op het schip, dat hoog en gevaar lek zit, achtergebleven. Bij het gisteren voortgezet getuigen- j verhoor voor het hof te Amsterdam in zake de beklaagden wegens de onlusten in Juli achtte de schoonzoon van Anna Tubergen zich verplicht mede te deelen dat deze ge tuige charge van Mater zich zeer vermoe delijk in den dag heeft vergist. Het O. M. was dan ook overtuigd dat de schuld van Mater niet wettig bewezen was en vroeg zijne vrijspraak. De schuld van al de overigen achtte hij echter wettig en overtuigend bewezen. Zijn eisch luidde voor: Schoneville een jaar, Staueke, Domna, Pietenen, Dirks en Fontijn elk 1 jaar en 3 maanden; Beesten 1 jaar en b maanden; Faille, Ileeren en Maria Potters elk 1 jaar, vrouw Bosman 9 en haar dochter 6 maanden gevangenisstraf. Hierna waren de verdedigers aan het woord. Zij pleitten voor de meeste beklaagden ontslag van rechtsvervolging, daar de dolus niet gebleken was. Overigens bevalen zij hen in de clementie van het hof aan. Uit spraak 10 December. De Nederlandsche Rashoenderfokkerij van A. Hartwaun Co. te Hilversum heelt aan Z. M. den koning een aanzienlijke hoe veelheid pluimgedierte geleverd, ten dienste van de lustoorden le Soestdijk en HetLoo. Het gerechtshof te Arnhem heeft gis terenmorgen uitspraak gedaan in zake den minister van financiën, eischer, en den heer G. Lohrmann, directeur der gemeentelijke gasfabriek aldaar, die bij vonnis van de arroudissements-rechtbauk, wegens over het dienstjaar 13*6/87 als directeur van voor noemde fabriek niet heefi gedaan eene be hoorlijke aangifte voor het patent, werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Bij 's hofs gemotiveerd arrest is, met ver nietiging van het vonnis, de administratie hare vordering toegewezen en de directeur, wegens niet behoorlijke aangifte van het patent, veroordeeld tot eene geldboete van 125 en in de kosten, zoo iu eersten aan leg als in hooger beroep, boete en kosten verhaalbaar bij lijfsdwang. Verdediger mr. F. N. L. Abersou. ArnhCl.) Vrijdagavond bezorgde de trein van 9 uren uil Duiischland aan de ambtenaren der douane te Winterswijk een buitenkansje. Bij visitatie van den trein werd in een rem- kast van een wagon met steenkolen een pak harde ge, aifumeerde zeep gevonden. De eigenaar hiervan liet zich niet zien, waarom toen het veivoertniddelde wagon, werd verbeurd verklaard, getaxeerd op f 1590. Den volgenden dag stelde de Duiische spoor wegmaatschappij echter borg voor de kosten zoodal de wagon naar zijn bestemming kon doorgaau. In Gelderland en Overijsel duren de groote buitenlaudsche inkoopen van allerlei soort rundvee voort. De prijzen zijn in den laatsten tijd voor sommige soorten ^gestegen. Ook de vraag uit het buitenland naar Friesch vee neeuit in de laatste dagen toe, zoo lat de prijzen stijgen. Er werden zelfs inkoopen gedaan voor ilaliaansche rekening. Te Leeuwarden ontstond eergisteren avond laat brand in eene woning op ülde Galileëu, tengevolge van het omvallen van eene petroleumlamp. Bij onderzoek bleek, dat dit te wijten was aan de onvoorzichtig beid der bewoners, een reeds bejaard echt paar, die beiden in hoogen graad beschon ken waien. De brand werd spoedig gebluscht, doch tegen beide personen is, op grond van het nieuwe wetboek van strafrecht, proces verbaal opgemaakt. Zaterdagmorgen kregen in de nabijheid van de kazerne te Leeuwarden een burger en een soldaat twist over het waterhalen uit de publieke waterpomp aldaar. De sol daat gaf liieibij den ander met een draag stok een hevigen slag op het hoofd, zoidat deze bewusteloos na.ir het ziekenhuis moest vervoerd worden. De dader werd in verze kerde bewaring genomen. Te Sappemeer is een boerenwoning ingestort, door een 84-jarig man bewoond; deze bleef gelukkig ongedeerd. Donderdagavond toen het reeds lang donker was, trad te Broek-Sittard de heer S. uit den tuin zijn woning binnen. Zijn trouwe houd Filax volgde hem op den voet. In de woonkamer gekomen gii.g de hond geducht te keer, eu wat ook de heer S. beproefde, Filax wildeniet zwijgen. Op het laatst moest de heer S. wel onraad ver moeden. Het eerste wapen, dat hem inde hand kwam hij was tuinier was ten stevige ijzeren mestvork. De heele kamer zocht hij door, onder de tafel, onder en achter de stoelen, niets vond hij, maar zijn hond bleef onverpoosd heftig blaffen en liet hem niet met rust. Daar valt het oog van deu heer S. op een oude kleerkast. Voor zichtig opent hij de dour, de hond spitst de ooren en spert de oogen wijd opeu; S. houdt de mestvork gereed en, jawel, daar zatbeuedeii in de kastde dief Heintje de Vos," die zeker zin had gekre gen in de kippen van den heer S. De dief werd terstond onschadelijk gemaakt. Te Veltwezelt, eene Belgische gemeente i nabij Maastricht, ziju door Belgische amb- 1 tenaren aangehaald 72 kisten sigaren, die men frauduleus uit Nederland had getracht binnen te smokkelen, terwijl te Vroeiihoven mede in de nabijheid gulegenop eene plaats vei borgen zijn gevonden 54 kisten sigaren, die men daar had nedergelegdin alv\ach ting van eene gesehikte gelegenheid om ze verder te vervoeren. Te Budel is een troep zoogenaamde Zigeuners aangekomen. Zij zijn ten getale vau 45 59 personen. Hun bezit bestaat in eenige balen en huiven, die zij gebrui ken om er tenten van te maken op de plaats waar zij kouten; overigens bezitten zij niets. Hel bout, dat zij noodig hebben om hun tenten op te richleunemen zij maar op de plaats waar zij dit hel best kunnen; op die manier hebben zij bijna een geheel üoscli van den gaaaf De Lescaille gekapt. Voural hebben zij veel hout noodig, om zich te verwarmen. Levensmiddeieu uebbeu zij ook niet bij zich, en geld evenmin; dientenge volge worden zij op kosten van de gemeente van spijs eu drank voorzien. Gisteren nog werd er een kruiwagen met wit en zwart orood heen gebracht, en ook een pak zout, dat door de Zigeuners voor suiker werd aangezien. Zij begonnen te roepen ^Souker, souker!" staken beide handen uit, om maar genoeg te ontvangen, en strooiden hel zout op hun brood, in een oogwenk hadden zij het hun bezorgde brood opgegeten. Het is, natuurlijk een groote lasi, eeu zware hy potheek voor de gemeente Budel, zulke lieden te moeten onderhouden, eu hoelang dit nog zal duren, is onbekend. Zij zijn, na eenige malen van de Belgische grenzen naar <ie Hotlaiidsciie te ziju overgebiacht, op de hoogte van Sumrnel en Luiksgestel, einde lijk van Sommei naar ilauiout gebracht, waar zij een nacht in de Katholieke school hebben gelogeerd. Toen heelt de burgemeester van Hamont hen de grenzen laten overzeilen op het liol- landsche grondgebied der gemeente Budel, op het gehucht, net Giool Schoot genaamd zij worden daar bewaakt vau den kant van België door de inaiéchaussées, de beambten der douane en de garde cmque, ouder be vel van den heer kapitein Bousson, ten einde hen uit Belgie te kteren. Ook onze brigade is daar ter plaatse, om de rust le handhaven en alle ongere geldheden te voorkomen. Zij krijgeu diuk oezoek van de inwoners van Budel eu 11a- mout', waut ieder wil de w ilde mannen zieu Zij zijn over het algemeen gezond. De vrouw van den hoofdman der bende heeft haar been gebroken. Het is te hopen, dat wij spoedig van deze schadelijke kostgangers mogen ver lost worden maar hoe, is lol nu toe met be kend, daar noch België, noch Bruisen hen wil opnemen, eu de politie van belde lan den voortdurend de grenzen bewaakt. [Tijd) Uit 'ie vele berichten omtrent aanran dingen in verschillende plaatsen van ons land blijkt, dat er vele landloupers rondzwerven die er geen bezwaar in zien iemand te be rooveu en, ingeval van weerstand, met een wapen tot berusting ui zijn lot te brenóeu. Zoo werd dezer dagen een schipper, die van Rijswijk naar Eist wilde luopen, bij het veer te V\ ijk bij Duurstede door twee peisoncn aangevallen, die hem geld wilden alpersen. Door zich duchtig met een mes te verweren wist hij dit le voorkomen, sciioou hij even wel een wond aan het rechteroog bekwam. Bloedend kwam hij te Eist aan, waar zijn schip lag. Iemand uit Heerlen, die Donderdagavond koeien voor zijn meester te Gulpen had al- geleverd werd bij 't naar huis keeren door twee onbekende personen op den openbaren weg, tusschen Gulpen en Wijlre, aaugeval- leuop den grond geworpen eu om de op brengst der koeien gevraagd. Niettegenstaande de man verklaarde, dal zijn meester het geld ontvangen had, werden zijne zakken nog onderzocht. De politie doet onderzoek. Ten slotte zij nog vermeld, hoe ook in Overijsel, en wel tusschen VYijbe en Olst, een aanranding is gepleegd. Een voermans knecht uit Wijhe, die met deu vrachtwagen van Deventer kwam, werd door een onbe kende om ongeveer 11 uur 's avonds, op den openbare weg aangerand, liet paard werd aangegrepen eu een onverlaat gelastte den voerman alles af te leggen, waarin deze natuurlijk geen zin had. Hij raakte met deu aanvaller haugeineen, en toen de on bekende een pak slaag had gekregen, ging hij op de vluc.it. De voermauskn cht liep nu naar zijn paard, dat met den wagen middelerwijl was voortgereden eu deed te Wijhe aangifte van het gebeurde. '«iiKimuAiic;. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, in gesteld bij Zr. Mr. besluit van 22 September 1855 n°. 64, toegekend aan: F. De Leef, koopman te Vlissingen, wegens het redden van drenkelingen op verschillende tijd stippen, onder anderen in het jaar 1880, toen hij uit de Schelde aldaar twee perso- lie met levensgevaar heeft gered. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Blerickgemeente Maasbree, W. A. Vissers, candidaat-notaris te Roermond. Door Z. M. is aan P. Brouwer, te Utrecht, op zijn verzoek eervol ontslag ver- 1-end als tijdelijk adsistent aan 's rijks veeart senijschool aldaar. Door Z. M. is de ïste luit. J. W. De Groot, van het wapen der inf., thans op non-activileitop pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen, bepaald op f 1605 'sjaars De minister van koloniën zal op 8 dezer geen audiëntie verleenen. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELGIE. Volgens een bericht in het ministe riële Journal de Brvxelle»heelt het kabi net den koning een ontwerp tot hervorming van het hooger onderwijs ter teekening aan geboden. Zunder de graden te herstellen zou er een bijzonder examen werden inge voeld voor de zoodanigen, die geen diploma van volledig doorloopen humanitaire studiën konden overleggen. De Romeinsche aniiqui- teiten zouden van de faculteit der wijsbegeerte en letteren naar die der rechten als aan hangsel tol de instituten worden overgebracht. De tijd voor de juridische studiën zou een jaar verlengd en de medische studiën op ver schillende punten aangevuld worden. Men schrijft aan het D. v. Z.-H. en 8 Gr. uit Brussel ter zake van den diefstal in den mailtrein dat geen der aanvankelijke verdachte personen is aangehouden. Men heeft ten laatste vernomen, dat drie perso nen Zaterdagochtend van het Noorderstation te Brussel met een huurrijtuig naar het Zuiderstation zijn vertrokken. Zij zouden over Calais naar Engeland gevlucht zijn. Opmerkelijk is 't, dat de geheele Engel- sche en Amerikaansche post, bestemd voor de bankiershuizen te Brussel, is rondgedeeld. Alleen de naar Polen en Rusland geadres seerde zakken zijn gestolen. Indien de dieven werkelijk over Calais vertrokken zijn, zijn zij voorzeker met de postboot van Calais-Dover naar Engeland teruggekeerd. Aldus wordt de meening der hooge ambtenaren, die met het onderzoek belast zijn, bevestigd, dat de dieven deel uitmaken van een bende Engelsche schur ken misschien wel van de bende, die in April 1886, onder dezelfde omstandig heden als nu, 900,009 frs. op den post trein van Londen naar Dover gestolen hebben. liet pakket heeft de hoop opgegeven, de dieven terug te vinden, daar aanwijzingen ontbrekende gestolen waarden niet opge geven kunnen worden en de nummers der banknoten en effecten onbekend zijn. ENGELAX D. Men herinnert zich, dat sir Edmund Henderson, die aan het hoofd der Londen- sche politie stond, naar aanleiding van bet niet krachtig genoeg optreden der politie bij eene socialistische demonstratie tc Londen, die plundering en ongeregeldheden van be tekenis ten gevolge had, als hoold der po litie afgetreden en door den heer Warren vervangen is. Thans hebben de Londensche eigenaars en koetsiers van ,cabs" hem als gedachtenis een keurig gedreven zilveren afbeeldsel van een cab en een paard aange boden als een bewijs hunner dankbaarheid voor hetgeen hij als hoofd der Londensche politie gedaan had, om de positie van de koetsiers eu eigenaars beiden te verbeteren. Volgens de Timet is de regeering van het Duitsche rijk voornemens, opnieuw eene maritieme demonstratie aan de kust van Zanzibar te doen plaats hebben, ten einde den Sultan van dat rijk schrik aan te jagen. Aan de Daily Newt wordt uit St. Pe tersburg gemeld, dat de Russische troonop volger eerstdaags tot herstel zijner gezond heid naar Cannes vertrekt, waarheen de keizerin hem vergezelt. FRAW KR IJ K. De minister De Frcycinet verklaarde in de gisteren gehouden zitting van de ka mer van afgevaardigden, dat Frankrijks in vloed op Madagascar van overwegenden aard is. De resident-generaal constateert in een telegram van 23 Nov., dat de toestand rustig is. Mgr. Freppel vroeg krachtig optreden en, zoo noodig, een militaire expeditie. De heer De Freycinet antwoordde, dat de vrees van mgr. Freppel overdreven is.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2