NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. AiOfêSSEtöEMT: ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leidsche Courant i»eze Courant verschijnt daeIijksbehalve op Zon- en Feestdaen.j Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 Cent. t 1.25. 1.60. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingeni. contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees; 6. Donderdag 2 December 1886. N°. 284. 200= jaargang. Aan de geabonneerde» op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 18 November. Stads-tterichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 1 der verordening van j* JA"u^üitut 1871 (Gemeenleblad no. 14); Brengen ter alg.-meene kennis dat door hen is benoemd lol opper brandmrrsl er aan de Stads spuit no. 6 de lieer A. CHR1ST1 ANSE, tol brandmeester aan dezelfde Stads spuit de heer D. J. VAN AMKROM, en lot ailjnnct-braud- meester aan de Stads spuit no. 3 de heer A. VERHOEVEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE FREMERY, Weill lo. Burgemeester, E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 December 1880. «TADSNIEUWI. Wie zich het St. Nicolaasfeest ten nutte wil maken om famielje of vrienden te verrassen met een zeer practisch geschenk kan in dat voornemen slagen door naar den parapluiewinkel van de heeren Gebrs. Gubbi op de Aalmarkt te gaan en daar uit den voor deze gelegenheid uitgebreiden voorraad parapluies, entoutcas of wandelstokken eene keuze te doen. Ook bij de firma Taverne op de Boter markt behoeft men bij eene keuze niet ver legen te staan. Eene rijke sorteering van allerlei goederen van nut en tot sieraad is daarbinnen uitgeslalJ en lokt tot koopen uit. Ook heeft deze firma aan hare St. Ni- colaas-étalage ook nog een uitverkoop van enkele artikelen, tegen zeer lage prijzen, verbonden. En waar we bij al die niet eetbare arti kelen trek krijgen in iets waarvan we meer onmiddellijk genot hebben een boterlet ter, een stuk sinterklaas of ander gebak wandelen we even naar den winkel van den heer J. Van der Hom op de Hoogewoerd n°. 28, om van de St. Nicolaasétalage te nemen (en te betalen natuurlijk) wat van onze gading is. IJVIFERIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer A. C. Hartevelt, geb. te Leiden, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Het roodvonk in het buitengasthuis te Amsterdam gedurende de jaren 1880 1886." WUÏIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1786) van A. Brondgeeat. LEIDEN'S MANNENKOOR. Leiden's Mannenkoor gaf gisteravond zijn eerste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werden „Bede" van Richard Holvoor tenor solo en koor; „O! lass d'ch halten" van Jensen en „Erlkönig" van Schubertliederen voor bariton; „Floris V op het slot te Mui den", van-Jobs. Verhulst voor tenor solo en koor, en „Columbus", van Brambach voor soli en koor. Als solisten traden op de heeren B. J. De Goey (tenor), van Leiden en Arnold Spoel (bariton), leeraar aan de Koninklijke Muziekschool te 's Hage. Vooraf moet in herinnering gebracht wor den hoe bij elk mannenkoor zich de groote inoeielijkheid voordoet dat de werkende leden door hunne werkzaamheden buiten de ver- eeniging verhinderd worden de repetitien geregeld bij te wonen, zoodat dan met 't eene, dan weer met een ander gedeelte van het koor moet geoefend worden. Wanneer we dat weten mag zeker een woord van hulde den directeur, den heer Taylor, niet ont houden worden voor zijn onvermoeid stre ven om toch zijn wensch een flinke uit voering te geven vervuld te zien. Ook den leden die zich voor dezen avond buiten gewone uitgaven hebben getroost een woord van waardering, 't Is toch dédrdoor dat het der vereeniging mogelijk werd een solist te verkrijgen als den heer Spoel. De „Bede" van Hol werd goed gezongen en de solist, de beer De Goey, kon ons wel beval'en. De heer Spoel vertolkte ons nu „O! lass dich halten" een juweehje van Jensen en 't overbekende, doch daarom lang niet gemakktlijke, Erlkönig" van Schubert. De schoone klank van zijne stem ^van den heer Spoel natuurlijk) en de juiste voor dracht namen ons direct voor dezen zanger in. In „Erlkönig" was echter de toonhoogte ('t stond in f. kleine terts) te machtig voor zijne stem. De heer Spoel heeft en dat hoorden we ook in Columbus uitstekend veel school en zingt zeer muzikaal. In „Floris V" werd de zeer moeielijke solopartij door den heer De Goey goed ver tolkt. Ook in de koren werd met moed ge zongen. Het pièce de résistance was wel „Co lumbus" dat na de pauze werd ten gehoore gphracht. We hebben met deze compositie met genoegen kennis gemaakt't is een door en door muzikaal werkdoch t doet ons hier en daar aan plagiaat denken. Ook was 't wel wat hoog geschreven; gelukkig echter stond de voortreffelijke Kapsvleugel waarop de heer De Haas alles flink accompagneerde, op Parijsche stemming. Zoo nu en dan een beetje slrijkquartet was zeker niet overbodig geweest. De partij van Columbus werd door den heer Spoel meesterlijk gezongen. Ook de heer De Goey had in deze compositie ge legenheid nog 'een9 te toonen wat hij kan, en we kregen eén schoon, krachtig tenor geluid te hooren. Hij leidde het schoone motief „Dein Auge Herr das nimmer ruilt", dat.later door het koor wordt overgenomen, uitstekend in. We mogen niet eindigen zonder een woord van lof aan den heer Willem Van 1 peren, voor de uitnemende wijze waarop hij den heer Spoel bij zijne twee liederen accompagneerde. De heer Joh. M. Messchaert, wien onlangs de betrekking van professor aan het conservatorium te Keulen was aangeboden heeft volgens het 1). v. N. voor die benoe ming bedankt. In den ouderdom van 75 jaar is te Amsterdam overleden de heer I. Pierre Boas, een der oprichters van het Salon des Variéiés in de Amstelstraat. Te Assen is gisterenavond overleden de heer mr. J. A. Willinge Gratama, procu reur bij de arrond.-rechtbank aldaar, uitgever en redacteur der Pror. Drenlsche en Asser Courant. Geboren te Assen l Maart 1819, bereikte hij dus den ouderdom van 67 jaren. Men schrijft van den 30sten Nov. uit Brussel: Gisterenavond vond hier, in den Muntschouwburg, de eerste opvoering plaats van Leo Delibes' „Lakmé" welke opera een zeer gunstig onthaal vond. Mile Vuillaume, die de titelrol eveneens te 's Hage gecreëerd heeft, werd herhaaldelijk teruggeroepenen vooral na de aria „la fille du Paria" geest driftig toegejuicht. Ook de overige bezetting behaalde een welverdienden bijval. In Februari zal Lhérie te Kopenhagen en Stockholm in „Hamlet" optreden met Biauca Donadio als Ophelia. B INNEN LANÜSCHE BERICHTEN. De minister van marine verklaart in zijne memorie van antwoorddat het niet verantwoordelijk zou zijn, als de bouw van een nieuw ramtoreoscbip werd uitgesteld. Den bouw van schepen, om geleidelijk het auxilair eskader te versterken, acht hij noo- dig. Hij is tegen opheffing van het eska der, maar voor inkrimping der Indische militaire marine. >S— Verhooging van de bijdrage voor op leiding tot adelborst acht de minister van marine niet raadzaam, wijziging der pen sioenwet voor zeeofficieren niet noodzakelijk. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapitein ter zee J. H. Commijs, in den namiddag van den 29sten November jl. te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. (Sic.) Gedurende December, Januari en Fe bruari e. k. zal de verzending van brieven en andere stukken naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, over Engeland plaats vinden des Maandags, Woensdags en Vrij dags, met den trein van 5 33a uit Amster dam naar Vlissingen, in aansluiting respec tievelijk op de booten, die Woensdag uit Queenstown, Vrijdag uit Southampton en Maandag uit Queenstown naar New-York vertrekken. Met het stoomschip Zuidholland zal 4 December aanstaande, 's avonds te 2£ uur, een brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. Door Z. M. de koning zal in Decem ber eeno groote jachtpartij op grof wild ge houden worden, waaraau 0. a. de prins van FEUILLETON. 71.) „Hij heeft mij medegedeeld, dat gij u beleedigende uitdrukkingen tegen hem hadt veroorloofd en dat gij ons wilt verlaten. Ik hoop, mijnheer, dat u dit geen ernst is, maar dat gij bij ons zult blijven, tot er be slist is, wat er in deze treurige omstandig heden moet gedaan worden." „Ik geloof dat dit reed? is uitgemaakt," antwoordde de advokaat kortaf. »l)e wen- schen van uw vader zijn duidelijk genoeg aangeduid in den brief aan u, en ik raad u aan deze nauwkeurig uit te voeren." „Dat spreekt van zelf," hernam Dora. „Voor al het geld der wereld zoude ik geen smet op zijn nagedachtenis willen werpen. Eiken dollar, die Frederik Graham toebe hoort, zal hem worden teruggegeven en ik wilde u slechts verzoeken, hem niet uit mijn naam te vragen, iets voor mij te doen. Ik heb mijn echtgenoot deze voorwaarde ge steld, toen ik hem toestond, het weinige dat mij was overgebleven, naar eigen goed vinden te gebruiken." Het gelaat van Farley helderde op. „Gij hebt den goeden weg ingeslagen, Dora. Vergeef mij maar ik heb u reeds gekend, toen gij nog een klein kind waart, en ik stel een levendig belang in de dochter van mijn vriend. Ik dank u daarvoor, dat gij niet hebt willen toestaan. Graham op de eene of andere wijze geld af te persen. Uit achting voor u zal ik mijne meening omtrent den man, dien gij gehuwd hebt, niet uitspreken, hoewel ik het voor hem niet verheeld heb."Zij zuchtte diep. „Ik weet niet, wat er tusschen u is voor vallen, maar ik betreur dit misverstand meer dan ik kan zeggeu. Gij zult de goedheid hebben aan Graham te schrijven en hem alles op te helderen. Wij zullen „Hoogland" spoedig verlaten en ik verzoek u het geld, dat mij toekomt, ter beschikking van mijn echtgenoot te stellen." „Arin kind, dan zijt gij geheel aan zijne genade overgeleverd. Waarheen denkt hij te gaan en wat wil hij met uw kleiu vermo gen heginiieuP" „Ik weet niets van zijne plannen en waar hij heen wil gaan," antwoordde Dora moe deloos. „Ik huwde hem zonder toestemming der mijnen en nu moet ik zoowel het goede als het kwade met hem deelen." „Ongelukkig kindUw veredelende invloed zal de ziel van dien man misschien kunnen redden en ik geloof haast, dat het werkelijk uwe plicht is, deze poging te wagen. Maar indien deze mislukt, Dora, aU het u niet. gelukt, hem tot u op te heffen als gij gevaar loopt, tot hem af te dalen, scheur u dan van hem los en kom bij mij. Ik zal u tegen hem beschermen eu in alle op zichten uw trouwe vriend zijn." „Ik dank u, mijnheer, dank u van gan- scher harte, maar ik hoop, dat gij Mendoza te streng beoordeelt." „Om het even, Dora, denk aan mijne woorden en wees overtuigd, dat gij in alle omstandigheden op mij kunt rekenen. Maar ik moet gaan, want ik heb nauwlijks den tijd, om den trein te halen." „Wacht een oogenblik, tot ik het rijtuig heb besteld. Het regent nog." „Ik zou te laat komen, als ik wilde wach ten tot er ingespannen is. Het afdalen van de hoogte is prettig en zal mij goed doen. Vaarwel, Dora, ik heb uwe wenscheu be grepen en zal ze onverwijld uitvoeren.' Dora volgde met haren blik den wegsnel lenden vriend haars vaders, tot hij achter de boomen was verdwenen. Toen wierp zij zich uitgeput in haars vaders leuningstoel. Had de dood haar afgeroepen dan zou hij haar hoogst welkom geweest zijn want met de hartstochtelijke wanhoop der jeugd meende zij ciat nu alle geluk voor eeuwig voor haar verloren was. Branden !e van veriangen verwachtte Nita haar broeder op hare kamer. Mendoza had haar medegedeeld, dat hij te vergeefs gezocht had naar een testament van zijn schoonva der en beiden verheugen zich 111 de hoop, dat zulk een bewijsstuk niet aanwezig zou zijn; evenwel verlangde zij bepaald te weten, of Mendoza in 't onbeperkt bezit van het vermogen zijner vrouw gekomen was. Zij wist, dat hij bij haar zou komen, zoodra hij den advokaat kon verlaten, maar uur op uur verliepen en de schemering was reed9 ingevallen voor zij hein hoorde komen. Zijn zware, onvaste tred vervulde haar met angstige vrees. „Er is iets misgeloopenfluisterde zij, „of hij zou wel vlugger loopen. Zou de de oude zijn vermogen zoo belegd hebben, dat Carlos het niet kon bemachtigen, dat hij slechts over een deel der inkomsten kan beschikkeu (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1