BIN N EN LAN DSCHE BERICHTEN. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. mo: mm mco nm /m. •nar1. Blond Kaatje dacht„Och had ik maar Een broertje, een kleinen hartedief." „Toe" vleide zij #toe, Moederlief! Bestel er een aan d'ooievaar; Bij tante heeft hij 't wel gebracht, Maar zeker niet aan ons gedacht." Van de overbekende „Kiuder-Courant" die wij reeds in onze jeugd lazen en ver slonden is n°. 3 van den jaargang 18*6/87 verschenen. Hel Weekblad voor Jongens en Meisjes is sedert onze jeugd heel wat van uiterlijk veranderd, uiaar het inwendige bleef goed en onderhoudend, de plaat als bijvoegsel is gebleven, wedstrijden met prij zen worden nog steeds voor jonge geabon- neerden uilgeschreven en platen in den tekst zijn er bijgekomen. Keller, Agatha, Hen drik Van Balen en andere schrijvers van goeden naam zorgen er voor gezonde lectuur. Onze landgenoot, de componist B. Polak Daniels, is benoemd tot eerelid van de Academie van Letterkunde, Wetenschap pen en Kunsten te Rome. De gemeenteraad van Maastricht heeft besloten tot het uitschrijven van eene prijs vraag voor eeu plan van een aan te leggen fontein op het Vrijthof, waarvan de kosten op f 5000 worden geraamd. Als prijzen worden uitgeloofd f200, f 100 en f50. Sarah Bernharht zal den 15n Januari 1887 in de hoofdstad van Mexico optreden; doch de prijzen zijn zoo hoog gestelddat de onderneming dreigt te zullen mislukken. Zoo zal een abonnement op den eersten rang voor 10 voorstellingen 300 en een par terreplaats M, 5 kosten. In verband met het wetsontwerp op de Zondagsrust, herinnert de N. R. Ct er aan, dat drie eeuwen geleden, den 24sten April 1586, Kloris Van Pallandt, graaf van Culenburg, het volgende voorschrift uitvaar digde wegens het onderhouden van des Heeren dag: „Dat aan de Borgers en inwoners belast werd in de Voormiddag Preeke te komen, of zich siille in de Huizen te houden, om alle ergemssen te verhouden, zoo verre die Borgers en inwoners gedurende de Predica te, als voorheen, op de Merkt of Borg- walien zullen gaan wandelen, die zelve yder Drie Stads Pond zouden verbeurendat ook geene Herbergiers, gedurende den Gods dienst, Borgers of ingezetenen zouden mo gen zetten (tappen) op verbeurte van een Oudschilt." Gedurende de maand Oct. is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 526,397.07 en terugbetaald f 394,998.84, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 131,398.23. Aan het einde der maand Sept. was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 8,240,137.55, zoodat het gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Oct. 1886 bedroeg f 8,371,535.78. In den loop der maand Oct. werden 2622 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 793 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 134,828 in omloop waren. Naar het Lagblad van Zuid-Holland en 3 Gravenhage verneemt, is de heer jhr. De Jonge van Zwijnsbergen, kamerheer des konings en oud commandant van het korps koninklijke scherpschutters te 's Gravenhage, zeer ernstig ongesteld. Kaar men aan het J), v. N. mede deelt zullen op verschillende kantoren der posterijen bij de te verwachten drukte op den St. Nicolaasavond militairen hulp ver- leeuen. De menschen hebben een eigenaardige gewoonte en wel die van elkaar na te praten zonder verdere bewijzen en zelfs zonder om trent eene zaak te zijn ingelicht. Zoo wordt steeds hoog opgegeven over de luxe in huis vesting en voeding van gevangenen, en van allen die daarover hun oordeel zeggen hebben wellicht geen 2°/0 ooit eene gevangenis in wendig gezien. Wij zijn in de gelegenheid gesteld onderscheidene gevangenissen te zien maar durven een verblijf, langer dan voor een bezoek noodig is, niet aanbevelen, dan aan hen die er zooveel luxe in zien. Eu wat de voeding betreft kunnen we nu meê- deelen dat die in de gevangenis te Arnhem in dit jaar aan het rijk 12 J cent per dag en per man kostte doch, als nóg te duur, voor 't volgeud jaar gebracht is op 10J cent per dag en per man. Wie dat nu nog te veel vindt steke den vinger op. Men schrijft aan het Vad.Bij de openbare landverhuring voor den tijd van zes jaren, van grootendeels tee!landen, ge legen in de Koestal en langs den grintweg naar Wassenaar, zijn enorm lagere prijzen bedongen dan voorheen; 'l verschil is onge veer de helft, 't Is te hopen dat de teel- der hiermede geholpen is, want deze heb ben het de laatste jaren zeer slecht gehad; de verhuurders letten alleen op hun eigen belang; alles gaat „publiek"; niemand heeft eenig voordeel van ben, zelfs de armen niet omdat ze in de stad wonen, terwijl den ver huurder nog tien percent onkosten toekomt vanwege de verhuur; op een veiling van fuOOU f 6000 nijpt dit. Hierover wordt ernstig geklaagd. De teelderij van witte en bloemkool is dit jaar weder zeer ongunstig, op het veld wordt van de witte kool niet meer dan drie cent per stuk gemaakt; sommige zijn niets waardde roode kool echter is meer gewild. De bloemkool is door het late warme weer geheel „misboren", zooals men dat noemt, d. i. door de kool heen zijn vele blaadjes van de plant doorgedrongen en zij ziet ver der geel. Deze plant verlangt wind en geen zonneschijn. Zaterdagnamiddag om 5| uur had op de rivier de Oude Maas onder Doitschen wal een ernstig ongeluk plaats. De sleepboot Anna 3, met vier schepen op sleeptouw, was juist door de spoorbrug gestoomd, toen het eerstvolgend schip eeu Groninger tjalk, genaamd Johanna, schipper J. A. Lukkie, met pulpe geladen tegen het remming- werk voer. Doordien de volgende drie sche pen met geweld tegen hun voorganger op drongen, bekwam dit zoo belangrijke schade dat het onmiddellijk omsloeg en zonk. De opvarenden, vier in getal, konden slechts met levensgevaar door het personeel der andere schepen gered worden. Ook de overige schepen moeten min of meer aanzienlijke schade heb ben bekomen. Het ongeval wordt geweten aan den sterken vloed. 1i. Cl.) In de Donderdag gehouden terecht zitting der rechtbank te Haarlem stond te recht de vruchtenkoopman M., wegens be- leediging van den commissaris van politie alJaaraan wien hij op 29 October jl. op zijn bureau heeft toegevoegd, dat hij par tijdig was jegens hem en eeti valsch proces verbaal tegen zijnen zoon bad opgemaakt. Het O. M.waargenomen door mr. A. A. Van der Mersch, substituut ollicier, achtte die uiting zóó beleedigenddat hij eene klacht te dier zake van den commissaris had uitgelokt, toen hij had vernomen wat er gebeurd was, en deed bij zijn requisitoir opmerken, dat de gesproken woorden veel erger waren dan al hetgeen tegen genoem den ambtenaar in den regel door menschen, die meenden verongelijkt te zijn, werd ge uit. De verdediging van den beklaagdedat die woorden hem als het ware uit deu mond gevallen waren, kon hij niet aannemen, omdat hij in woede naar den commissaris was toegeloopen, dezen niet eens aan het woord liet komen en tot driemaal toe de zelfde woorden herhaald had. Hij requireerde eene geldboete van f 25, subsidiair 5 dagen hechtenis. De uitspraak is bepaald op 2 December. Dezer dagen is, volgens de Zaanl. Ct., het zoo bekende Czaar Pelerhuisje te Zaan dam uit handen van Z. M. den koning overgegaan in die van den keizer aller Russen. Op Tessel levert de stroo-enveloppen of foudralenfabricatie, die vooral des winters plaats heeft, aan vele behoeftige gezinnen werk. De handelaren in genoemd artikel zorgen gewoonlijk voor slroo en touwdat zonder winst aan de werksters wordt over gedaan. Te Doorn had Vrijdagnamiddag het volgende ongeluk plaats. Een 14jarig meisje, dat met den goederentrein van de Ooster stoomtram was medegereden wilde al spe lende onder het rijden van den eenen wagen in den andere springen, doch viel daarbij en kwam tusschen de wagens. Met gebro ken arm en gekneusde ledematen moest zij onder geneeskundige behandeling worden gesteld. De toestand van het meisje is be vredigend. De koopman S. te Arnhem zond dezer dagen zijn knecht, zekeren J. De 13.uit om eenige gelden te betalen en gaf hem ongeveer f 104 in handen. J. De 13. eigende zich dit geld toe, vertrok naar Nijmegen en van daar naar Utrecht. Op verzoek van de politie te Arnhem is hij echter te Utrecht gearresteerd. Een liefdesavontuur, zooals het op hef platteland hoogst zelden voorkomt, werd voor eenige dagen in een Twentsche buurt schap afgespeeld. Eene 21 jarige rijke boe rendochter had eene betrekking aangeknoopt met een jongeling uit eene naburige gemeenlt; maar de stiefvader van het meisje wilde er niets van wetenen het leven in de ouder lijke woning was dus voor het meisje, zoo als licht te deuken is, alles behalve roos kleurig; maar wat men ook deed, zij bleef haar uitverkorene getrouw, en ofschoon zij niet anders over den drempel kwam dan des Zondags naar de kerk, en dan nog altijd onder streng opzicht, bad de liefde toch middelen en wegen weten te vinden, om schriftelijk de verkeering voort te zetten. Voor eenige dagen bleef de dochter w at lan ger dan gewoonlijk te bedmen ging een kijkje nemen, en o schrik!het bed was onaangeroerd en bet meisje verdwenen! met hare beste kleedingstukken. De stiefvader laat er geen gras over groeien; in vliegende haast gaat bij naar het nabu rige dorp, de woonplaats van den vrijer, en verneemt daar, dat de jongelui dienzeifdeu nacht met een rijtuig naar Zutfen zijn ge reden, om met den eersten trein naar Rot terdam en van daar naar Noord-Amerika te vertrekken De stiefvader stoomt hen ach terna; maar te iaatTe Rotterdam aangekomen, vindt hij de jongelui reeds af gereisd vaar het. verre Westen. (Li Uit Borne wordt aan de N. 11. Ct. gemeld, dat door het omvallen van eene petroleumlamp de kleederen van den slokei Z. vlam vatten, tengevolge waarvan lnj zulke ernstige brandwonden bekwam, dal hij spoedig na het ongeval overleed. Uit Breda wordt aan de N. R. Ct. gemeldZateidag meldde zich aan het com missariaat van politie een huisvader aande bekentenis afleggende dat hij, Hij gelegen beid van een grooten branddie eenige jaren geleden aan de Buschstraat woedde, voor ten bedrag van ongeveer f IUUU had gesto len, teu nadeele van iemand, die reeds in liet gasthuis is overleden, 's Mans geweten liet liem geen rust, en van daar zijne be kentenis, die aanleiding gaf tot zijne in hechtenisneming. De schadeloosstelling, uit te keeren aan den vrachtrijder Koremans te Terlieyden die bij het spoorwegongeluk te Breda zijn wagen verloor, is door de maatschappij lot expl. van staatsspoorwegen vastgesteld op 1 2U0U, terwijl aan de andere personen, die lichte of zware kwetsuren bekomen hebben, naar evenredigheid uitbetaald is. Te Melick (Limburg) heeft men een dertigtal aarden vaasjes en schoteltjes uit gegraven. Men vermoedt, dat zij van Ko memscben of Germaauschen oorsprong zijn. 's G It A IliG K. Door Z. M. is benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw- de minister resident van Z. M. den koning van Italië te Lima, ridder E. De Gubernatis. De minister van oorlog zal op 2 Decem ber geen audiëntie verleenen. BELG1E. Uit Verviers wordt gemeld, dat 11. Za terdag bij aankomst der Engelsche pos» voor Duitscliland brsleind, die 3^ uur 's morgens van Ostende was vertrokken, van de bÜ postzakken 22 geopend weiden bevonden. 1HJ brieven met waarde, benevens de bor derellen, waren gestolen. De brieven waren voor Duitschlund, Oostenrijk en het Oosten bestemd. KM Gt;L4\ O. De avondbladen melden dat de Iersche regeering aanstalten maakt tot het zenden van troepen naar verschillende plaatsen, waar doortastende stappen zouden genomen worden tot het onderdrukken van de bewe ging tegen het betalen van pachtgelden. Eene aanzienlijke macht soldaten en politie beeft 8 igo bezet tengevolge van het bekend verbod des onder konings. De voor genomen meeting heeft dan ook te Sligo plaats gehad, maar (volgens eene geheime overeenkomst) m een dorp bij die stad. De afgevaardigden O'Brien en Kelly hielden daarbij redevoeringen, waarin zij de regee ring heftig aanvielen en verklaarden de be weging te zullen voortzetten. De Queens-Bench heeft het parle mentslid Diilon gedagvaard om aanstaanden Dinsdag voor haar tc verschijnen, wegens het houden op twee pachters-meetings van redevoeringen, welke strekken om den on derdanen der koningin vrees aan te jagen en verzet tegen de wet uit te lokken. De Observer verneemt, dat de Duit- sche rijksregeering zich ernstig bezig houdt met eene regeling van het Bulgaarsche vraagstuk, waarbij de belangen vau Oos tenrijk en Rusland op bevredigende wijze met elkander in overeenstemming zouden gebracht worden. F H I VKIUJ K. De kamer van afgevaardigden verwierp Zaterdag met 2'JJ legen 258 stemmen het amendement van den heer Michelin, tut ophelliiu van het gezantschap bij het Vaticaan. De minister De Ereycinet had deze ophef fing niet bestreden. In den verderen loop der zitting voerde de heer De Ereycinet liet woord over de regeerings, olitiek. Hij zeide, dat Frankrijk de rol van groote mogendneid niet moet nederleggen. Het behoort de verbrokkeling van het Turksche rijk te verhinderenhet mag niet toelaten dat tenige mogendheden Egypte in bezit neme. De quaestie betref fende liet Suez kanaal is eene bevredigende oplossing nabij. De regeering, zeide bij ver der, zet hare onbaatzuchtige politiek voort. Wat hare koloniale staatkunde betreft, moet zij zich beperken tot de organisatie der te genwoordige bezittingen. Hare politiek kan worden samengevat in deze woorden: voor zichtigheid en geestkracht. De heer De Ereycinet bestreed een amen dement van den heer Delafosse, strekkende tot intrekking der kredieten ten behoeve van afgevaardigden wien buitengewone zendingen worden opgedragen. Hij zag daarin een soort van blaam. Het amendement werd met 313 tegen 185 stemmen verworpen. De kamer verwierp verder een voorstel van een harer leden, om het krediet voor het gezantschap bij liet Vaticaan van 7U,U00 op 30,000 f'rs te verminderen. Op eene vraag van den heer Delafossef antwoordde de minister De Ereycinet, dat het belang der republiek en de zorg der re geering bestaan in handhaving van den vrede. Deze verklaring lokte toejuichingen uit. In de Couloirs wordt verteld, dat de commissie voor de belastingeu met algemeene stemmen het invoerrecht op alcohol van vreemden oorsprong van 30 tot 40 francs verhoogd. De Parijsche gemeenteraad heeft een motie uitgebracht voor een monument ter herinnering aan de Eransche revolutie, op de plek wa.r vroeger het Paleis der Tuile- rieu stond. De Parijsche pers heeft een commissie gevormd, waarvan mannen van alle partijen deel uitmaken Paul De Cassagnac en Clémenceau zijn eere-voorzitters en welke zich ten doel stelt, een reeks groote feesten ie geven ten voordeele van de noodlijdenden door de overstroomingen in het zuiden van Frankrijk. Onder de voorgenomen feestelijkheden, welke voornamelijk in het „Nijverheidspaleis" en het Hippodrome zullen plaats hebben, is, naar men zegt, ook een stierengevecht. Men zal daarbij echter zorgen, het leven van paarden en stieren te sparen. Gisterennamiddag werd in de zaal Tivoli te Parijs, eene bijeenkomst gehouden, door het comité der progressistLch radicalen van het departement der Seine belegd. De anarchisten, in de zaal aanwezig, trachtten zich van de estrade mpester te maken, en een geduchte vechtpartij ontstond, waarbij vele personen gewond werden. Nadat twaalf onruststokers in hechtenis waren genomen, deed de politie de zaal ontruimen. Men zegt dat de graaf van Parijs met zijn kinderen eenigen tijd in Portugal zal doorbrengen. Zij zullen bun intrek nemen in het kasteel van Al félle, tegenover Lissabon. Aan le Monileur de VAlgérie wordt uit Bel-Abbès getelegrafeerd, dat aldaar een groote valscbheid in geschrifte is gepleegd, die voor den haudel van die streek een ware ramp is. Men spreekt van 480.000 frs. Verschei den kooplieden zijn dientengevolge in staat van faillissement verklaard. SPASJ K. Don Carlos is te Vierreggio aange komen. Hij lijdt vrij ernstig aan eene keel ontsteking. ITA LIE. De minister Robilant verklaarde Za terdag in de kamer van algevaardigden in antwoord aan den heer Santonufrio Dellavalle, dat Italië met alle mogendheden in goede betrekking verkeert. De regeering heeft in het Bulgaarsche vraagstuk eene alwaclitende doch waakzame houding aangenomen, terwijl zij tevens de raadgevingen ondersteunt van andere kabinetten om voorzichtigheid te be trachten. Niemand kan er voortaan aan twij felen dat itaiië's medewerking volkomeu is toegezegd aan elke mogendheid, welke, even als de italiaansche, den vrede en den eerbied voor de tractalen wil handhaven. De dagbladen zeggen dat de verklaring van den minister Robilant een gunstigen in druk beeft gemaakt. Lavigerie beperkte de zendingen in Congo tot het Oostelijk gedeelte, namelijk tot het geen men de evenachts meren noemt. De propaganda bracht eene reorganisatie in de apostolische vicariaten van Nyan/.a en Tan- giiuica en richtte er audere op in Opper- Contro tusschen Zanzibar en het land Gallas; uaardoor is in een groot deel van Congo de viije hand gelaten aan de Belgische zendelingen. OUITICII LAND. Op voorstel van Windthorst heeft de rijksdag bij acclamatie de leden van het pre sidiaal bureau herkozen. Dinsdag eerste lezing der begrooling.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2