BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister vau staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aan de rijks hoogere burgerschool met 3jarige cursus te Zaltbom- mel de betrekking van leeraar in de Neder- landsche en Frausche talen te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 6 December e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar on derwijs dr. W. B. J. Van Eyk te'a Graven- hage. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met April 1887 aan de rijks hoogere burgerschool met 5 jarigen cursus te Middelburg de betrekking van leeraar in Engelsche taal- en letterkunde te vervullen is. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekkiug in aanmer king wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 15 December e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar on derwijs dr. W. B. J. Van Eyk te's Graven- hage. Door de arrond.-rechtbank te Haarlem is, ter vervulling van eene opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeve ling: jhr. mr. B. M. De Jonge van Ellemeet, rechter in de arrond.-rechtbank te Breda mr. D. R. B. baron Van Lynden, subst.- officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Arnhem; en mr. J. De Clercq van Weel, kantonrechter te Haarlem. (Sl-C'l) Men deelt aan het D. v. Z.-ll. en Gr. mede, dat bij de plechtigheden van het hu welijk van prinses Elisabeth, dochter van HH. KK. HU. den grootaertog en de groot hertogin van Saksen, onlangs te Weiuiar voltrokken, Z. M. de koning zich heeft doen vertegenwoordigen door HDz Oj<per-hofmaar- schalk baron Fagel. Bij de huwelijksplech tigheden zijn onderscheiden Duitsche vorsten tegenwoordig geweest, o. a. de kroonprins van Duitschland. Volgens officiëele gegevens worden geen geneeskundigen gevonden in 105 ge meenten van Limburg, 103 van Noord- Brabant, 58 van Zuid-Holland57 van Zeeland, 37 van Noord-Holland, 36 van Gelderland, 29 van Utrecht, 21 van Overijsel, 13 van Drente, 6 van Groningen en 2 van Friesland. De ontdekking van den vermoedelijk schuldige aan den diefstal van jassen en parapluien uit een kledingmagazijn in het Noordtinde te 's Hage heeft zich hoogst eigenaardig toegedragen. Er vervoegde zich een ontslagen gevangene bij de politie met het aanbod om tegen een goeden fooi de koopers der ontvreemde voorwerpen aan te wijzen. Dit werd aangenomen, waarna de mededeelingen van den man werkelijk leidden tol iD beslag name der goederen door de politie. Als verkooper werd aange duid een persoon wiens signalement precies overeenkwam met het uiterlijk van den aan brenger van den diefstal. Deze kwam later nog bij de politie terug en was nu bereid tegen een nieuwe geldelijke belooning deu dader op te geven. Hiervoor is echter vriendelijk bedankt en werd de snaak zelf in verzekerde bewaring gesteld omdat de inmiddels verkregen inlich tingen geen twijfel overlieten of dief, ver kooper en aanbrenger waren in den aange houdene vereenigd, olschoon hij de twee eerste titels verwerpt. 't Koddigst van alles was nog, dat hij ten slotte de verklapping van den echten dader aanbood in ruil voorzijne vrijheid. Dinsdag stond voor ds rechtbank te Rotterdam terecht: D. W., slager, wonende te Brielle, beschuldigd van bedrog in den aaid der koopwaar. Bekl. was aannemer van de leverantie van het vleesch aan het garnizoen te Brielle, volgens welk contract het vleesch moet geleverd worden in stuk ken van 2 kilogram, zoodat in zoodanig stuk nooit kleinere stukjes van welken aard ook mogen zitten. Op deu 23sten Septem ber jl. was aeder bij bekl. vleesch gekocht, nadut het te voren door de voedingscommis sie was gekeurd en goed bevonden; doch toen het door den kok zou worden iu stuk ken gesneden, ontdekte deze, dat op zeer behendige wijze in twee stukken insnijdin gen waren gemaakt, welke wareh opgevulu met stukjes vet, vel en uitgedroogd vleesch. Toen men naar bekl. ging en hem daarop opmerkzaam maakte, gat' hij twee andere stukken daarvoor io de plaats. Bekl. ont kende ter terechtzitting het vleesch te heb ben opgevuld, doch zeide, hel te hebben afgeleverd zooals hij het had ontvangen. Het O. M. was van meening dat bekl. had overtreden art. 329 van het Wetboek van Strafrecht en eiscbte zijue veroordeeliug tot 14 dagen gevangenisstraf. JK&i je mm mm mzi wem Ka Mr. H. Ph. De Kanter, advocaat te Brielle, zeide, dat bekl. had voldaan aan het bij het contract gestelde, en dat in ieder geval niet bewezen is, zooals de 9trafwet vordert, dat in geval er al bedrog mocht hebben plaats gehad, bekl. daarvan de bedrijver was of het had geweten. Hij requireerde mitsdien de vrijspraak van bekl. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak in deze zaak op a. s. Dinsdag. Door dikken mist kwam gisterenochtend te Rotterdam geen enkele stoomboot aan. De eerste was de stoomboot Pernis, die weer te 9) uur vertrok. Al de andere kwa men, óf eenige uren te laat öf bleven de reis geheel schuldig. Van hier vertrokken booten die 's morgens vroeg varen, eerst tegen den middag. Dinsdagmorgen om 6^ uur is brand uitgebroken in den koestal van den land bouwer P. Zwart, gelegen aan de Raaks bij de gasfabriek te Haarlem. De brand was ontstaan door onvoorzichtigheid met licht en werd door den zoon van Zwart ontdekt en door dezen met behulp van het personeel van de gasfabriek gebluscht. De koestal is bijna geheel uitgebrandbenevens eene partij hooi op den zolder. Het vee is gered. Alles was verzekerd. Gisteren in den vroegen ochtend werd op de Landswerf te Amsterdam bij het doen der ronde de nabij een brug op post ge plaatsten schildwacht vermist. Vermoedelijk door slaap bevangen of door den mist mis leid is hij in het water geraakt, zooals na langdurig dreggen bleek, toen zijn lijk werd opgehaald. Op het door mr. Haas, advocaat te Amsterdam, gedaan verzoek, om kwijtschel ding van de door haar nog te ondergane straf, voor zijne cliënte Jeanne Lorette ge daan, is door Z. M. den koning afwijzend beschikt. De jeugdige gevangene schijnt, /.onder gevaar voor haar leven, in de ge vangenis te worden verpleegd en verkeert reeds in minder zorgwekkenden toestand dan voor eenige weken. De in het politieblad gesignaleerde persoon, zich noemende baron De Thouars, verdacht van een diefstal te Hoorn, is gis terennacht te Joure gearresteerd. Het bestuur der Samarangsche Han- delscomp. legde gisteren in de te Amster dam gehouden vergadering van obligatiehou- ders den toestand van zakeu blool, waaruit bleek, dat door een zeer treurigen samen loop van omstandigheden in indië, voorna melijk door opzegging van credieten, de be talingen moesten gestaakt worden. Pogingen om dit te verhoeden stuitten af op de on gunstige berichten die voortdurend uit Iudië komen. Uit den staat van zaken bleek, dat liet actief 2.8, het passief 2.1 iniliioen be draagt. Na enkele antwoorden op gedane vragen werd bij motie aan het bestuur dank en instemming betuigd met de gedane stap pen voor de aanvraag om surseance van betaling. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond Dinsdag terecht W. A. L.oud 39 jaren, van beroep zeevarende, geboren en wonende te Amsterdam, in hechtenis, be schuldigd van poging tot moord op den agent van politie Jelle Korfmaker. De voor naamste punten uit de akte van beschuldi ging hebben we reeds voor eenige dagen medegedeeld. Ter terechtzitting waren verschenen ver schillende getuigen, die het gebeurde toe lichtten. Na het hooren der getuigen was het woord aan het O. M. waargenomen door den adv. gen. mr. Jolles. Deze noemde besch/s daad poging tot een lagen sluipmoord en requi reerde zijne veroordeeling tot acht jaren ge vangenisstraf. De verdediger mr. J. P. A. N. Caroli meende dat bier noch van voorbedachten raad, noch van opzet om te dooden sprake kon zijn en was van gevoelen dat bekl. alleen bad willen mishandelen. De schedelfractuur stond z. i. niet vast. PI. beriep zich hierbij op het door hem ingewonnen gevoelen van deu Amsterdamschen arts dr. ii. De Wal. Daar de besch. naar pleiler's gevoelen in een door sterken drank veroorzaakten opge wonden toestand verkeerd had, moest z. i. slechts eene zeer lichte straf wegens een voudige mishandeling worden opgelegd. Maandag a. s. uitspraak. Maandagavond werd door den Soc. Democr. Bond een openbare vergadering ge houden waarin P. v. d. Sudt Jb.Zn. optrad met een rede getiteld: fNu is liet genoegontleend aan de woorden waarmede de Mou8termeeling wegens aanranding der verbindende kracht der wetten ontbonden werd. De spreker kreeg een fraaien bouquet van meereudeels roode papieren bloemen vervaardigd en hem aangeboden door een partijgenoot©. mn mm ej mm a. m -ar»- Nadat de vergadering te lialfelf onder het zingen van het Vrijheidslied en het aanhef fen van de kreten vLeve het socialisme", geëindigd was, trok eene bende van twee honderd personen zingende door de hoofd straten der stad. Kort na elf uur sloten zich op de Groenmarkt eenige hoofdagenten bij den stoet aan, welke in verband met de politieveror dening stilte geboden waarop behalve enkele kreten om ^stilte", allerlei geraas en getier vernomen werd. Joelende en fluitende trok de bende, waaronder zich als altijd vele vrouwen en meisjes bevonden naar het Oran jeplein, waar een kring gevormd werd en naar 't scheen Belderok, het centrum van den stoet, vaarwel werd gezegd. Nadat eenige kreten ter eeie van Belderok en Domela Nieuwenhuis waren aangeheven, trok men onder het roepen van Vooruit en niet terug".terug naar de buurt waar de samenscholing ontstaan was, onderweg af en toe zingende en fluitende. De orde werd overigens niet gestoord. Vad Tegen den tuinman F. F., die, gedu rende een reis van zijn meester en meeste res in het buitenland, inbraak in hun woning te Amersfoort pleegde en zich aan een be langrijken diefstal schuldig maakte, is 5 jaren gevangenisstraf geëischt, en tegen C. v. V., tapper te Amersfoort, 2 jaren, wegens helen van een gedeelte der gestolen voor werpen. De uitspraak werd op aanstaanden Maan dag bepaald. Uit Borne wordt aan de N. R. Cl. gemeldDe machinist stoker G. Z werk zaam op de fibriek van de firma II. Ten Wolde en Cie.had Dinsdagavond omstreeks half acht uren (even na het uilgaan der fabriek) nog iets in de machinekamer te verrichten. De lamp die hij daarbij gebruikte, viel oin, waardoor zijn met olie doortrokken werkpak vlam vatte. In een oogweqk stond hij in volle vlam. In doodsangst liep hij naar de op cenigen afstand verwijderde ver verij en sprong aldaar in eene kuip met water. In dien tusschentijd waren hem de kb eren van liet lichaam geheel verbrand. Met wonden overdekt, werd hij op last van den spoedig geroepen geneeskundige naar zijne woning vervoerd, waar hij na een vreeselijk lijden 's nachts om half vier over leed. De ongelukkige was 23 jaren oud en laat eene vrouw met twee kinderen onver zorgd achter. liet begin van brand dat op de machine kamer ontstond, werd door toegeschoten ar beiders spoedig gebluscht. Naar wij veruemenzal te Glasgow een van de aldaar voor de stoomvaart maatschappij Zeeland in aanbouw zijnde drie stoombooten, bestemd voor den dagdienst Vlissingen-Queenboroagheerstdaags te water gelaten worden. {Midd. Cl.) Te Tongeren (gem. Wije) is in een bosch het lijk gevonden van eene oude armoedig gekleede vrouw; het bleek bij on derzoek eigenlijk niets meer te zijn dan een geraamte, vermoedelijk afkomstig van eene vrouw, die, jaren lang bedelend in die stre ken heeft rondgezworven en altijd in eene schuur ol een boscli ging liggen slapen; ten minste men meende haar aan de nog aan wezige kleedmgstukken te kunnen herkennen. DeukelijK heeft ze op de plaats, waar de overblijfselen gevonden zijn, vóór eenige maanden reeds zich te slapen gelegd, en is zij daar, door eene ziekte overvallen, overleden. Na gekist te zijn, is het overschot naar de algeineene begraafplaats overgebracht. G KA »E\ II AG E. Door Z. M. zijn benoemd, tot bur gemeester: van Vlachtwedde L. 11. Van Sons- beeck, secretaris dier gemeente; van Ale- demblik B. Baggerman van Houwemnge; van Sevenum 1'. H. Everts, secretaiis dier gemeentevan Stellendam M. Breen en van Oostdongeradeel A. Sybenga. Door Z. M. is aan mej. M. C. Helt, geb. te kuckhof (Pruisen), mits zij overigens aan de daartoe bij de wtt gevorderde ver- eischten voldoe, vergunning verleend lot het geven van middelbaar ouderwijs hier te lande. Duor Z. Al. is, benoemd tot 2den luit.-kwartiermeester bij liet corps marinier», de bij dat corps dienende sergeant schrijver T. U. P. Bakker. De ofl'. v. gez. 2de kl. bij de zee macht T. Janssonius wordt met den 16den December a. s. geplaaU-t aan boord van Zr. Als. wachtschip le V\ ïlleinsoordom tevens dienst te doen in het hospitaal der marine aldaar. Door Z. M. is aan Ferdinand Krieg, geb. te Baden-Baden, en Robert Rieder; geb. te Eujserliof, vergunning verleend de geneeskunst uit le oefenen op Nederlaudsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogs vaartuigen, onder voorwaarde dat zij de wet telijke bepalingen omtrent de uitoefeuing der geneeskunst iu Nederland stiplelyk nakomen. BÜITENLANDSCHE BERICHTEN. BËLGIE. Omtrent de onlusten te Gent zijn nog de volgende bijzonderheden te vermelden: Men verzekert in de stad, dat door de werkstakers voor de laatste maal den fabri kant De Smet den eisch is gesteld, het dagwerk met één uur te verminderen en het salaris met twee centimes per kilo vei werkte stof te vermeerderen. Van het standje voor het vergaderlokaal eener anti socialistische meeting hebben wij gisteren gewag gemaakt. Een ander geval deed zich voor in een danslokaal, waar de Brabaiiponne gespeeld werd. Een tweehon derdtal socialisten begonnen daarop de Aiar- seillaise te zingenen er onUtond een flink gevecht, toen een andeie groep de Braban- ponne toejuichte. Om een einde aan het rumoer te maken deed de dirigent een dans uitvoeren op de wijze vau yWeg met Jat loonbederversras". Dit was den socialisten naar den zin; zij begonnen mede te zingen en wel met de woorden, hetgeen niet in de bedoeling van den orkestmeester had gelegen. Er werd geschreeuwd en met roode zakdoeken gewaaid, tot de politie de geheele zaal schoonveegde. In een ander lokaal had een gevecht tus- schen sjouwers van het dok plaats. De nacht wacht moést ter plaatse komen. Eenigen tijd reeds geleden en Maandag voor de tweede maal kreeg de commandant, der chasseurs- éclaireurs een dreigbrief thuis, waarin men hem verwittigde, dat de eerste kogel voor hem zou zijn. De gouverneur, het college van schepenen, de generaals der burgerwacht en der troepen hebben eene vergadering belegdtengevolge waarvan de chasseurs-éclaireursde batterij artillerie en de twee legioenen in vol uniform bijeengeroepen zijn. Het garnizoen werd geconsigneerd, de gendarmerie versterkt en het gewone aanplak billet aangehecht, waarin samenscholingen worden verboden enz. Te half zeven werd een groote menigte, die voor het lokaal var. Vooruit was samen geschoold, door de gendarmerie uiteenge dreven, nadat dit door de politie te vergeefs beproefd was. Overigens is de avond kalm afgeloopen en werd de burgerwacht, die de straten had afgezet, te 11 uren heengezon den en voor den volgenden dag 5 uren na middag bijeengeroepen. De socialisten hebben besloten voortaan geen huur meer te betalen. GAGËLAAD. Het prinsje van Battenberg is het 86e kleinkind van koningin Victoria, die bovendien reeds voor de 5e maal overgrootmoeder is. Alen verzekert, dat binnenkort het proces Dilke-Crawford opnieuw aan de orde zal komen. De vrienden van Dilke heb ben uit eigen beweging een onderzoek in gesteld en zijn een complot op het spoor gekomen, waarvan Dilke het slachtoffer werd. Alen meldt uit Konstantinopei, dat de Egyptische quaestie op het oogeublik rust. De Porte verwacht een nieuw rapport van Aloukhtar pacha, terwijl de Engelsche ambas sadeur White den uitslag afwacht der con ferenties tus8cheu sir Drummond Wolif en lord Salisbury. Italië moet aan de mogendheden hebben voorgesteld, den prins van Mingrelië als Bulgaarsch trooncaudidaat aan te nemen, op voorwaarde dat Rusland van zijn eisch af stand doet, dat de Sobranje ontbonden wordt. Volgens berichten uit Sofia zou de open bare meening in Bulgarije voor den prins van Mingrelië niet gunstig gestemd zijn. FRANKKIJK. In den aanvang der gisteren gehou den zitting van de kamer van afgevaardig den werden eenige zuurzoete woorden ge wisseld tusschen deu heer Ron vier en de regeering. De heer De Freycinet betuigde op ironische wijze zijn dank. De regeering, zeide hij veraer, was van oordeel, dat op den president van den raad niet de plicht rust bij elk hoofdstuk der staatsbegrooting te antwoorden. Hij betreurde de zoo even gesproken woorden, waarvan het doel is, om de kamer tegen de ministers op te zet ten. Hij rekende op de goedkeuring van alle republikeinen en gelooide dat zij, die legen de credieten stemden, het niet op het ministerie gemunt hadden. Daarop werd de beraadslaging over de staatsbegrooting hervat, en wel over hoofd stuk 49, waarop eergisteren door de kamer eene vermindering van 618,ÜUÜ frs. werd aangenomen. De algemeene rapportear, de heer Wil son, deelde mede tot welke verminderingen de commissie had besloten. De minister van financiën, de heer Sadi Carnot, verklaarde die verminderingen te verwerpen en de oorspronkelijke cijfers it handhaven.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2