NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt d a g e 1 ij k s behalve op Zon- en F e e s t d a g e n.i ABOfilNERIEfllT: Vrijdag 26 November 1886. N°. 279 200® Jaargang. A O V E R T E N T I E N Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leidsche I Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg fe. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dej gemeente LEIDEN, brengen Ier algeineene kennis dat, ingevolge art. II van hel koninkl. besluit van 9 November 1^51 (Staatsblad n°. 142) in verband met Zijner Majesteils besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n°. t^O), op Zaterdag den 27en November a. s. 's middags te twaalf uren op bel raadhuis eene vergade ring van kiesgerechtigden zal worden gehou den om de plaatsen aan le vullen vau de heeren J. ZAALBERG JCz. P. L. C DRIESSEN, 11 C. 1I ARTEVELT en W. F. VAN II KTROP Tz. die met het einde dezes jaars als leden van de kamer van Koophandel en Fabrieken moeien aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerslgemeld besluit op nieuw benoembaar zijn; dal de lijst van kiesgerechtigde, waartegen hezware kunnen worden ingebracht hij hel Gemeente bestuur, gedurende acbl dagen, te rekenen van den dag der aankondiging, ter inzage ligt op de secretarie dezer gemeente en dat de. inlevering der stembriefjes op bovengenoeinden dag geschied van 12—2 uren des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de stemop neming plaats heelt. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KXNTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Wet van 28 Juni 1881 Staats blad no. Iu2) lol herziening van de artikelen 264,265 en 266 der gemeentewet; Brengen ter algemeen»* kennis, dat hel le sup pletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1886, in afschrift gedurende vijl maanden op de Secretarie der gemeente (fin-incieele afdeeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegden dal elke aange slagene binnen drie maanden na de uit reiking van hel aanslagbiljet l»*gen zijnen aan slag bezwaren bij veizoekscliriflop ongeze geld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeelmg, van 'sraads beslis sing bij de Gedeputeerde Malen dezer provincie in beroep kan komen, wordende levens de ver plichting lol hel belalen van den aanslag door hel indienen van bezwaren en hel instellen van beroep niel opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE FREMERV, Weill lo. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 November 1886. ZONDAGSRUST. De algemeene vergadering der Nederland- sche Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust, die te vier uren geëindigd was, werd in de StaJs-Gehoorzaal te acht uren 's avonds gevolgd door eene openbare samen komst, waartoe eene talrijke schare, waar onder ve^ dames, was opgekomen en die ingeleid werd door eene korte toespraak van den voorzitter, den heer G. P. IttmannJr., van Rotterdam, waarbij hel doel en de strek king en het nut der vereeniging in breede trekken werden geschetst. Da. II. C. Lohr, van Rotterdam, betrad daarop den katheder en ontwikkelde met duidelijkheid de stelling: wat de vereeniging beoogt wat zij verricht en wat zij eischt van den staat, van de natie en van ieder burger, 't zij man of vrouw. Maar treffend was dan ook het tafereel van den bestaan den toestand, zoowel van bet zoogenaamde kapitaal als van den arbeid, in wier belang de vereeniging gesticht en werkzaam was en waarvan de grondtoon en de prikkel moest zijn liefde in den waren en edelen zin van dat woord. Daaraan sloot zich aan de rede van den volgenden spreker, dr. A. J. Th. Jonker, óók van Rotterdam, die op gevoelvolle wijze in schoone en welsprekende taal met hoogen ernst de godsdienstige strekking der ver eeniging uit een geloovig hart, dat geen dogma tot Leus heeft, maar eene overtui ging tooi t met innerlijke beweging der ziel die tot medelijden stemt en daardoor de nooden des volks opspeurt, beschouwt en tracht te verbeteren. Treffend was de voor stelling hoe verschillend Jezus de schare overzag en op het hart droeg, tegenover den wijsgeer en den kunstenaar. Iloogstopmerkelijk was de sti'te die er heerschte en de aandacht die betoond werd gedurende de voordracht der beide sprekers, en nadat de vice-voorzitter, jhr. 11. Six, nog een woord van hartelijke belangstelling voor het lot der arbeiders, die de Zondags rust geheel of voor een gedeelte moesten missen, had doen hooren, sloot de voor zitter de samenkomst, die ook, gelijk den geheelen dag, deed blijken, dat de Neder- landsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust recht van bestaan heeft. Een aantal der toehoorders trad dan ook toe tot het lidmaatschap, dat minstens eene contributie van slechts vijftig cents 'sjaars eischt. HTADINIEUWI. Hedenmorgen werd naar zijne laatste rustplaats aan de Groenesteeg overgebracht het stoffelijk overschot van den hoogleeraar Abraham Everhard Simon Thomas. Rond de geopende groeve had zich een onteloaar aantal vrienden geschaard, pro- fessoren, vakgenooten, studenten en parti culieren. Toen de sierlijke lijkkist waarop drie kransen boveu het graf geplaatst was nam de rector magnificus, de heer Van de Sande Bakhuyzen, het woord om de vele verdiensten van den overledene te schetsen en het verlies dat wetenschap, hoogeschool en maatschappij door zijn heengaan geleden hebben. Na den rector traden nog de groeve nailer de heeren prof. Zaayer namens de faculteit van geneeskunde. Van Wijngaaiden namens het Leidsel) studentencorps, Slute- maker als voorzitter der Medische faculteit, prof. Iluet als hoogleeraar, dr. Bo'ursse Wils uit naam van de Leidsche afdeeling van de maatschappij van geneeskunde en Ds., Cha- vannes als predikant bij de Waalsche gemeente waarvan de overledene ouderling was. Allen spraken, diep getroffen, woorden van on verdeelden lof over don man wien ze daar naar zijne laatste rustplaats brachten en de heeren Van Wijngaarden en Slotemaker voeg den aan hunne woorden ieder nog een fraaien krans. Nadat door een zoon van den overledene voor de laatste eer aan zijnen vader bewezen de dank der famielje was overgebracht ver liet de breede schare, onder den indruk van den gevoelige» slag, het kerkhof. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen een bediende der So- siteit Amicitia, die een jaar geleden van een der bezoekers een gouden ring ontvreemd en voor korten tijd dezen van de hand ge daan heeft. Proces-verbaal is opgemaakt tegen twee vrouwen, J. B. en K. IJ., die op eene bleek werkzaam, verschillende goedeien van daar hadden weggenomenwaardoor zoowel de pa trones al9 de klanten benadeeld werden. Aangehouden is zekere J. B.alhier woonachtig, die zich aan bedelarij beeft schuldig gemaakt. Op de te Amsterdam gehouden ver- kooping van munten en penningen uit de verzameling van wijlen den heer Theod. G. Bom zijn o. a. de volgende artikelen ver kocht tegen de daarachter vermelde prijzen. Penningen: 1574 P. Az. Van der Werf, tijdens het beleg van Leiden f 14.25; Jolian Van der Does, bevelhebber van Leiden, id. (op het zwaard: ^Contra F") f56. MUZIEK, LETTEREN E\ KU\9T. Sterfdag (1876) van E. J. Kiehl. Zekere Paul Von Janko heeft een nieuwe klaviatuur bedacht; de toetsen lig gen daarbij niet naast elkaar, maar boven elkaar, in zes reeksen en zijn smaller en korter dan de gewonen. Het gevolg is, dat tonen, die op de gewone piano ver van elkaar liggen, bij Janko's klaviatuur bo,ven elkaar liggen en dus gemakkelijk te bereiken zijn, en dat akkoorden kunnen worden aangesla gen, die anders slechts bij vierhandig spel uitvoerbaar zijn. Voor de uitvoering van veelstemmige composities, quartetten enz. kan deze vinding van groot nut zijn. Janko beeft op een concert te Berlijn zijn vinding practisch doen kennen. Een goed kinderboek werd door Myra uit het Eugelsch in onze taal overgezet. Het heet: ffDe geschiedenis van Krispijn" en behandelt het lief en leed van eenige kinderen uit een Londensche achterbuurt. - Leopold Kompert, een der beste let terkundige van Oostenrijk en Duitschland, is overleden. Zijn verbalen uit hetJoodsche volksleven, waarvan ook bier te lande de vertaling gretig werd gelezen, getuigden van groot talent, van diepen ernst, van veel gevoel en poezie vooral. De afil. voor wis- en natuurkundige wetenschappen van de Kon Akademie van Wetenschappen zal op 27 November te Am sterdam, eene gewone vergadering houden. FEUILLETON. 67.) Toen Dora dezen langen brief haastig overlas, wa9 het haar alsof de stem haars vaders uit het graf tot haar sprak; hare te genwoordigheid van geest keerde terug, zij vatte weder moed, zooals dit altijd het geval is bij menschen zooals zijin oogen blik ken van zware beproeving; zij begreep wat haar plicht was, en bpsloot dien ook te vervullen er mocht gebeuren wat er wilde. Hare wangen waren met een lichten blos bedekt toen zij Farley den brief gaf en zeide: yDe inhoud van den brief is voor ons allen bestemdwees zoo goed hem hardop voor te lezen." De verbazing van den rechtsgeleerde, de woede en de ontsteltenis van Mendoza ston den op beider gelaat duidelijk te lezen, na het voorlezen van den brief. 7 De papieren zullen nooit aan het adres verzonden worden," riep Mendoza met heesche stem uit. 7Dora's vader moet krank zinnig geweest zyn, toen het by hem op kwam, om zijne dochter op deze schandelijke wijze aan gebrek en armoede bloot te stellen. Wij zijn de bezitters, en als de tegenpartij het ons wil ontrukken, kunnen zij er nog jaren op wachten." Ilij stak zijne hand uit, om den bundel papieren, die nog op de schrijftafel lag, te grijpen, maar Farley was hem voor. Ilij greep het pakket en liet het in zijn wijden jaszak glijden. 7Bedaar, bedaar mijnheer! zeide hij. Deze papieren zijn bij laatsten wil aan mijne zorg toevertrouwd, en ik ben er verantwoordelijk voor. Wat is in dit opzicht uwe meening, mevrouw p" z/Niet anders, dan dat ik liever met het zwaarste werk mijn brood wil verdienen, dan een gulden behouden van het geld, dat Frederik Graham toebehoort, zelfs al was de goede naam mijns vaders niet bij de te ruggave betrokken. Zijne wenschen moeten, zonder dralen, nauwkeurig vervuld worden. Ik verpandde hem daarvoor mijn woord, toen wij de laatste maal bij elkander waren, boe- wel ik toen niets wist van den aard van het onrecht, noch van den slag, die daardoor aan mijn vermogen werd toegebracht." Mendoza staarde haar half waanzinnig aan toen zij dit zeide, maar zij zag hem niet aan. Zij was bevreesd het gezicht welk3 schoonheid zoo noodlottig voor haar was geworden door toorn en ontsteltenis mismaakt te zien, maar zij verontschuldigde zijne verbittering gaarne. Ook voor haar was het een harde slag geweest, toen zij vernam, dat zij afstand moest doen van hare schoone bezittingen en gelijk stond met die millioenen, die door harden arbeid in hun levensonderhoud moes ten voorzien. Zij wilde haar echtgenoot trouw ter zijde staan in den strijd om het bestaan en, wat hare toekomst ook mocht zijn, haren plicht vervullen. rik geloof dat gij volkomen gelijk hebt, mevrouw," zeide Farley met een ietwat on vaste stem; fdoor het voorstel van uw echtgenoot zou ook niets gewonnen zijn. De wil van mijn ouden vriend moet worden opgevolgd, en het is onze plicht, om zijne nagedachtenis voor schande te bewaren. In weerwil van alles wat geschied is, handelde hij slechts volgens zijn beste weten en wat hij verkeerd gedaan heeft, heeft hij weten goed te maken." z/Gij moest meer aan de belangen der le venden, dan aan die der dooden denken," riep Mendoza uit. 7In zulk eene ellendig ingewikkelde en toch zoo gewichtige aange legenheid mag geen overijld besluit genomen worden. Mijne vrouw zal missenien van mee ning veranderen, als zij wat rustiger geworden is en ik eerst met haar gesproken heb. Ik verzoek u daarom hedenavond 7 Hoogland" nog niet te verlaten, daar ik, voor uw vertrek, nog gaarne een paar woorden met u wenschte te spreken." De advokaat boog en Dora ging naar baar echtgenoot. fik hoop niet, Carlos, dat gij zult trach ten mij van datgene terug te houdenwat ik als noodzakelijk beschouw. Als wij hierin van meening verschillen, zou dit mijn ver driet, dat toch reeds zoo groot is, nog zeer vermeerderen." 7Als wij alleen zijn zal ik u mijne mee ning zeggen over hetgeen wij zoo even ver namen. Ik meende, dat gij mij volkomen vertr mwdet, gij schijnt echter iets \oor mij verborgen te hebben, wat ik het recht had te weten. Wij zullen ons een oogenblik verwij deren, ten einde ons met elkander te verstaan." Dora volgde baar echtgenoot met een bloe dend hart. Dr. Farley bleef alleen achter. 7Die man zal nooit toestaan, dat het overschot van het vermogen vau mijn vriend alleen voor het gebruik van Dora wordt vastgezet," dacht de advokaat. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1