NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leids e Courant Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zou- en Feestdagen.) ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. 19-Nov€HBfrer-4&&6, - N°. 273. 200e JaarKung. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepinakersstees; 6. »T D iVIEIWS. Den 18den November jl. had de ge wone vergadering van de leden van het departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen plaats. Door den secretaris werd voorlezing gedaan van het verslag van het departement en van die zijner verschillende instellingen ov-^r het jaar 18851886. Deze zullen gedrukt worden en den leden worden toegezonden. Daarna bracht de co'mmissie, benoemd tot het opnemen der rekeningen en verantwoor dingen van den penningmeester van het departement en van die van de verschilleude instellingen haar rapport uit. Zij adviseerde tot goedkeuring dier rekeningen, waartoe werd besloten. Tot lid van het bestuur werd, ter vervanging van den heer Aem. W. Wijbrands, benoemd de heer prof. W. Van der Vlugt, terwijl voorts werden benoemd tot lid van de commissie voor de spaar bank, ter vervanging van den heer W. F. Moddermande heer C. H. Pleyte en tot leden van de commissie voor de spaarkas de heeren P. Marks en K. T Caron. De vergadering besloot daarna tot het verstrek ken van eene buitengewone subsidie van f 200 aan de commissie voor de leesbiblio theek en hechtte ten slotte nitre goedkeu ring aan van de commissie voor de spaar bank ingekomen voorstellen tot reglements wijzigingen. Dinsdagavond jl. hield het studenten- schietgezelschap Pro Palria eene ledenverga dering ten einde een voorstel van het be stuur te behandelen om in de 2de of 3de week van Juni 1837 het 20 jarig bestaan der vereeniging te vieren door een groot natio naal schietconcours in de duinen bij Den Haag; daarbij zouden dan leger, schutterij en weerbaarheid zich op de schietbanen kunnen meten. Het voorstel werd met al- gemeene stemmen aangenomen. Den zelfden avond vergaderde het gym- nastiekgezelschap Arena, waar besloten werd een crediet toe te staan voor den Universi- teitswapenstrijd die in Mei 1887 zal worden gehouden. Vanwege den Nederlandschen schaat- serïrijdersbond zullen internationale wedstrij den op schaatsen gehouden worden in den winter van 1886 1887 (natuurlijk indien die ijs wil maken) op een nader te bepalen dag, te Slikkerveer bij Rotterdam. Ook de Leidsche studenten-ijsclub hoopt aan den wedstrijd deel te nemen. MUZIEK, LETTERED E\ KUNST. Geboortedag (1772) van Coleridge. Van „Sjoelammit 't Lied der Liede ren, Liefdes lof, verdietscht door B. G. De Vries van Heyst", verscheen bij O. G. Vonk te Haarlem de tweede druk. De schrij ver heeft de studie van het schoone Oos- ter8clie dichtwerk voortgezet, en deze nieuwe uitgave levert daarvan het bewijs. Van Justus Van Maurik is weer een nieuwe bundel Novellen en Schetsen ver schenen „Uit één pen" bij (Tj. Van Hol- kema te Amsterdam.) Te Leipzig is in bet Gewandhans" een tot hiertoe onbekend gebleven Symphonie van Haydn uitgevoerd (op 66, Es inoli.) Reinecke had die ontdekt. Het werk vond veel bijval. Bij Hans Von Bulow's optreden in een concert te Dresden, ontstond een tu mult, georganiseerd door het „Deutsche Schulverein". Men siste, Boot en riep „De C/.ecii Hanush er uit" (Bulow had een poos geleden in een Czechisch blad geteekend llanush Von Bulow) „Wij zijn Duitschersl" En dit schandaal herhaalde zich telkens als Bulow optrad en heenging. De politie ver wijderde de ergste schreeuwers uit de zaal. In de Vox komt een flink opgezet ar tikel voor over „de Vlaamsche bewging" van de hand des heeren W. O. J. A. Pe perkamp. 't Is in waardeerenden zin geschre ven en spoort de Voxlezers tot medewaardee- ring dier beweging aan. De N. R. Cl. verneemt, dat de heer Fr. Gernsheim, ter gelegenheid van zijn jubilée, door den groothertog van Hessen benoemd is tot ridder 1 ste kl van de Philips- orde. Namens den groothertog is den heer Gernsheim deze onderscheiding overhandigd door den Duitschen consul generaal, verge zeld van deu vice-consul en den secretaris van het consulaat. De broeder van Heine, baron Gustav, heeft een groot aantal brieven van ileinrich aan Thiers, Guizot en Michelet. gedichten, opgedragen aan Friedrich Wilhelm IV, en een handschrift „Napeleon III" nagelaten Men beweert ook dat in de nalatenschap zal gevonden worden 's dichters autobiographic. Heine's broeders zijn nu allen dood. Al leen zijn zuster, Charlotte Embden Heine, ö4 jaar oud, leeft nog te Hamburg. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. Door de RijnL stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Oct. 1 ^.86 vervoerd 24235 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f3635.77® goederen en diversen f 452.86®totaal f 4U88.64. Van af l Januari tot en met ultimo Oct. 1886 vervoerd 26029t reizigers. De op brengst was: reizigersvervoer f 42205.59® goederen en diversen f 3697 98®; totaal f 45903 58, per dagkiloraeter f 16 77®. Dat dit jaar het jachtveld minder wildrijk is dan het vorige, bewijzen ook de onlangs te Wassenaar op de buitenplaatsen van Z. H. den prins Von Wied gehoudene jachten; slechts 600 stuks wild werd ge schoten, ongeveer de helft van het getal dat de jacht van het vorige jaar heeft op- leverd. Op het initiatief van eetiige ingezetenen van Deu Haag in hunne pogingenook door buitenlanders gesteund, is te 's Hage eene naamlooze vennootschap opgericht onder den naain maatschappij tot exploitatie van ijsbanen in Nederland. Deze maatschappij, op wier statuten reeds de koninklijke bewilliging is aangevraagd, stelt ten doel het aanleggen, inlichten en exploiteeren van ijsbanen in de groote gemeenten in Nederland. Reeds is achter het station van den Hollandschen spoor aan den Rijswijkschen weg een groot veld verkregen datwanneer van andere autoriteiten dezelfde medewer king wordt ontvangen, die het polderbestuur zoowel als de heeren Kruijswijk en Iwes be toonden nog dezen winter voor ijsbaan zal worden ingericht. Door eene stoommachine zal dit veld onder water worden gezet, waar door behalve liet verkrijgen van eene fraaie ijsbaan ook liet gevaar van het schaatsen rijden vermindert. Op dit veld, zal het, als de winter wat meewerkt, aan vroolijke partijen niet ontbreken. Het plan is toch meerdere ijsfeesten te organiseeren en Rus sische sledevaarten te houden, terwijl op de terreinen eene restauratie en muziektent zal verrijzen en electrisch licht, zoo mogelijk, zelfs de duistere avonden voor Kerstmis zal opvroolijken. Gisteren voormiddag is in het West einde te 8 Hage een werkman door eene plotselinge ongesteldheid getroffen, die on middellijk zijnen dood tengevolge had. Naar de N. Sckied. Ct. verneemt, zou de gewenschte deelneming voor het oprich ten van een onderlinge alcohol-fabriek te Schiedam zijn verkregen. „Moge het blijken te zijn een der meest practische middelen tot opbeuring onze aloude industrie, die reeds al te lang in een on- houdbaren toestand beeft verkeerd" zegt het blad. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht een man die aan den bur gemeester van Amsterdam een tweetal brie ven had geschrevenwaarin hij dezen met moord en brand bedreigde, bij aldien hij hem niet eene som van f 25 schonk. De man was zonder geld of middelen van be staan en peinsde op middelen om onder dak te komen. In de gevangenis? Liefst wel, als het kon. Maar daarin zat juist de moeie- lijkheid. Aau de politiebureelen wilde men hem wel een nacht oiu'erkoinen verschaffen, manr hem naar een kolonie doen opzenden wilde men niet. Ten einde raad schreef bekl. daarop de brandbrieven, ten einde de justitie te dwin gen, hem op te nemen. Het O. M. eischte een jaar gevangenisstraf, na betoogd te hebben, dat de nieuwe strafwet het schrijven van een brandbrief strafbaar stelt, ook al denkt de schrijver er in de verste verte ook niet aan zijne bedreiging ten uitvoer te leg gen. De heer mr. L. W. Van Gigch, als verdediger toegevoegdbestreed die ziens wijze en betoogde dat de nieuwe weteven zeer als de oude, alleen dan toepasselijk is wanneer de schrijver de ernstige bedoeling he^ft gehad werkelijk door zijne bedreiging geld af te persen. Uit Arnhem meldt men: Op vele stoomsteenfabrieken langs den Rijn, waar het stoken der steenen in de ovens uog in FEUILLETON. 63.) „Laten wij gaan," zeide Mendoza, „wij zijn weer goede vrienden, en ik zal trachten te vergeten, dat er mogelijkheid bestond, dat wij van elkander vervreemdden." Hij legde Dora's arm in de zijne en zij gingen samen naar huis. Brandon was nog niet opgestaan, toen Mendoza en Dora van hunne wandeling te rugkeerden, zoodat Dora naar zijne kamer ging om te zien of hij reeds wakker was. Hij lag met het gezicht naar den muur en scheen zoo rustig te slapen, dat zij niet bij het bed kwam, maar, nadat zij de deur voor zichtig gesloten had, naar de ontbijtkamer terugkeerde, waar Mendoza en Nita op haar wachtten. Nita bekeek hen beiden nieuwsgierig. „Uwe morgenwandeling schijnt u beiden niet goed bekomen te zijn," zeide zij spot tende. „Als een paar romantische tortelduiven hebt gij misschien over de verwoesting ge treurd, die de storm heeft aangericht. Het is dan ook een treurig gezicht, dat over schaduwde plekje, dat door zooveel eeden gewijd is, geheel verwoest terug te vinden, maar gij behoeft er daarom nog niet uit te zien, alsof u een geest verschenen ware. „Als ons dat is overkomen hebben wij hem weder tot rust weten te brengen," ant woordde Dora. Mendoza's gelaat stond nog strak en Dora gevoelde dat zij nog eerst moest boeten voor de beleediging die zij hem had aange daan, voor zij weer in genade zoude opge nomen worden. Het ontging Nita niet, dat er iets ongewoons geschied en dat Carlos inwendig woedend was, hoewel hij zich uiter lijk zeer kalm toonde. Toen Dora weer weggegaan was, om naar haar vader te zien, wenkte Nita haar broe der, om haar te volgen. „Kotn mede naar buiten," fluisterde zij, „en vertel mij, wat u zoo heeft doen schrik ken; gij zet een gezicht dat ik er bang voor word." Zwijgende volgde hij haar; toen zij door de voorkamers kwamen, naui Nita een shawl, wierp dien schilderachtig over hare schou ders en zeide: „Nu ben ik gereed om met uw geest kennis te maken. Ga mede naar de rots, en laat hem ten mijnen gevalle nog eens terugkomen." „Houd uw mond, totdat wij niet meer beluisterd kunnen worden." Toen zij ver genoeg van huis waren, om van daar niet meer gezien te kunnen wor den, haaide Mendoza het briefje uit den zak, dat Dora had gevonden en zeide bijna woedend: „Kijk eens! Gij kent de hand. En lees wat die satan daar ginds voor Dora heeft achtergelaten en wat zij ook gelezen heeft Nita werd doodsbleek, toen zij het had doorgezien. „Ik dacht, dat Wagner aan de andere zijde van den Oceaan was," zeide zij ang stig, „maar het schijnt, dat hij mij bedro gen, en voortdurend in de nabijheid onze handelingen heeft bespied. Als hij niet zoo bang was om zelf in den val le loopeu, had hij ons zeker aangeklaagd." „Hij trachtte mij te dooden, die ellen deling, omdat ik meer middelen in de hand had, om hem aan het gerecht over te leve ren, dan hij, om het mij te doen en nu hij mij niet openlijk durft aanpakken, maakt hij van elke lage mpthode gebruik, om mij in 't geheim te treffen 1" „Maar hoe hebt gij het er met Dora af gebracht? Gij hebt blijkbaar geen twist met haar, en tocb beweert gij, dat zij dit gele zen beeft." „Dat was gemakkelijk genoeg, „want zij houdt mij nog altijd voor een halfgod. Ik hield mijalsof ix erg beleedigd was en verweet haar, dat zij aan zulke lasterlijke aantijgingen geloof sloeg. Zij was hoogst tevreden over mijne spoedig verzonnen ver klaring, want zij had blijkbaar zeer veel ge leden, omdat zij aan de vlekkelooze eer van haar man moest twijfelen. Ha! hal Ik ben verlangend te weten hoe die verliefde gek kin zich zal gedragen als haar de schillen van de oogen vallen en zij achter de waar heid komt." „Maar als gij voorzichtig zijt, behoeft zij nooit iets te vernemen, want in dit geval laat zij ons ongetwijfeld in den steek." „Dat zal nooit gebeuren, ik laat haar niet los, en als die oude unar eerst dood is, maak ik haar geheel tot mijn slavin. Ik zal haar niet straffen voor de verootmoediging, die zij mij hedenmorgen heeft doen onder gaan, maar ik zal het haar bttaahl zei ten." „Zou het niet beter zijn, aan uwe eigene veiligheid te denkeu, inplaals van Dora te bedriegen Wordt vervolgd,)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1