Ka 3EC SB c nr ~w&a o a. m nr. Het aantal jongelieden dat vermoede lijk van het hier bedoelde onderwijs zal gebruik maken, 19naar men meent, ge middeld op 13 te stellen. Evenzeer acht hij de hulp van een adsis- tent bij het ethnographisch museum onont beerlijkomdat deze verzameling eene groote uitgebreidheid heeft verkregen, en op vier van elkaar verwijderde punten van Leiden verwijderd is. In den strijd omtrent het voortbestaan van rijkssubsidiën aan middelbare meisjes scholen wenscht de min. zich niet opnieuw te mengen. Hij heeft ze niet opnieuw voor gesteld uit zuinigheid in de begrooting van uitgaven, en omdat hij gelooft, dat de meeste van die scholen, ook zonder subsidie van rijkswege, wel zullen blijven bestaan. Hij meent de beslissing te mogen overlaten aan de kamer, wier votum, nog niet langgeleden aan de subsidien een einde maakte, in op- zegging van eene eenmaal verleende rijks subsidie ziet hij ook geen schending der goede trouwwaarvan in het adres van den Leidschen gemeenteraad vrij hoog wordt op gegeven, mits die opzegging tijdig geschiede. Al de hier besproken subsidien werden, tot wederopzegging toe, jaarlijks verleend. Art. 150. Het verslag van de aanwin sten der koninklijke bibliotheek over 1885 is thans verschenen. Wanneer de nieuwe catalogus gereed zal zijn, valt bij beperktheid der krachten welke daaraan arbeiden, bezwaarlijk te zeggen. Indien men de boekerij op de hoogte wilde brengen en houden van hetgeen op het ge bied van de geneeskunde en van alle mei de keunis der natuur in verband staande vakken verschijnt, zou men moeten begin nen met de jaarlijks voor deze instelling bestemde som op het allerminst te dubbelen. Of bij het beslaan der bibliotheken van de rijks-universiteit te Leiden èn van de poly technische school te Delft daartoe genoeg zame aanleiding bestaat, schijnt twijfelachtig De werkzaamheden betreffende de lengte en breedtebepalingen hebben ten vorigen jare bestaan in de bepaling van den hon zontalen afstand tusschen den appel van den Domtoren en het midden van den pilaar van het universaal instrument van Repsold in de meridiaanzaal van de sterre wacht te Utrecht, ten behoeve van de breed tebepaling van den Dom. Voorts zijn de in 1884 volbrachte waarnemingen voor de lengtebepaling tusschen de sterrewacht te Leiden en het observatorium van het depot de la guerre (Pare Monsouris) te Parijs grootendeels herleid. Door de arrond.-rechtbank te Alkmaar is, ter vervulling van de opengevallen grif fiersplaats bij dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lijst van aanbeveling.* mr. M. E Booy, rechter in de arrond.-recht bank te Tiel; mr. I. W. Losecaat Vermeer, subst.-grittier bij de arrond.-rechtbank te 's llertogenboschen mr. H. Wesseliug, subst.-griflier bij de arrond.-rechtbank te Alkmaar. Het Vaderland verneemt, dat eenige leden der tweede kamer het initiatief zullen nemen, om andere wetsontwerpen dan die van den minister van koloniën in te die nen, strekkende tot verlaging van op de suiker-cultuur drukkende lasten, zooals in het voorloopig verslag is aanbevolen. Het eerste boek van het herziene burgerlijk wetboek zal, volgens liet Vad, door de staatscommissie eerstdaags aan den koning worden aangeboden. Een ontwerp van wet op de faillissementen en de surcé- ance is binnenkort van de staatscommissie voor het wetboek van koopoande) te wachteu. Het Ned. llandelsmuseum heeft zijn tweeden wedstrijd voor Ned. fabrikanten van meubelen, spiegels en tapijten uitgeschreven. Prijzen zijn uitgeloofd voor meubileering van salons, huiskamers, slaapkamers, voor een heeren-schrijftalel, een dames schrijftafel, een salouspiegel en voor tapijlstof. De jury wordt door de deelnemers gekozen. Gaarne stelt de directie uitvoerige pro gramma's ter beschikking van belangstellen den. Volgens bericht uit Aden, dato 3 Nov. was de rest der lading van het stoom schip Prins Hendrik na lossing der 3000 balen gezonde en 2000 bn. beschadigde koffie, geheel doorweekt en afgekeurd als onbruikbaar. Er werd zoo snel mogelijk ge lost, dewijl door het zwellen der lading het dek reeds ontzet en eenige balken gebroken waren. Ook het benedendek was ontzet. De diakonie der Herv. gemeente te Wassenaar werd, evenals in vorige jaren, weder verblijd met een gift van 1 500 van mej. Jochems. [D. v. Z.-ll. en '«6r) Dinsdagavond ontstond brand ten huize van A. H., visscher, aan den Vceuweg on der Stompwijk, vermoedelijk door het in vlam geraken van eenige netten. Door tij dige hulp mocht men er in slagen, den brand in het begin te stniten. Door een dankbare herinnering aan den overledene geleid, deed het personeel van het Rijnspoorstation te 's Ilage een symbolieke grafkrans nederleggpn op de laatste rustplaats van hunnen betreurden stationchef den heer J. Kempsop het kerk hof Eik en Duinen. De inderdaad schoone krans van nage bootste rozenbloemen en blarenomsluit een teekening in kleuren door een zinnebeeldige gedachte ingegeven. De medaillonplaat stelt een doodenakker voor. Langs het grafgesteente van den ge- achten chef, gelegen onder de slap neerhan gende bladeren van een treurwilg, rolt een gevleugeld wiel als embleem van den werk kring, aan welken de ontslapene zich bijna een halve eeuw wijdde. Een rondschrift bevat eene passende op dracht van het Rijuspoorpersoneel. De eigenaardige gedachte van dit herin- neringsblijk komt te meer *tot haar recht omdat deze grafschildering is vervaardigd door de kunstlievende hand van een dtr ambtenaren aan het station aldaar werkzaam ook ouder den heer Kemps. Door de politie is aangehouden en overgebracht naar het huis van bewaring e*n persoon die aan baron V. in het Voor hout te 's Hage een brandbrief had gericht. In de duinen nabij Egmond aan Zee is door een jager een groote adelaar ge schoten. De vogel heeft eene vlucht van 1.80 meter en werd geschoten juist toen hij met een haas in zijne klauwen de lucht iuvloog. Het prachtige exemplaar wordt opgezet. Naar men verneemt, gaat het tegen woordig met de werving te Harderwijk wat beter, maar nog altijd ontbreekt er aan liet veieischte conti igent eeu 500 man. Te Gemert is het huis met stal en schuur, bewoond door den landbouwer W. Van G.door brand vernield. Het roerend goed is geaeel verloren gegaan. 62 schapen kwamen in de vlammen om. Alles was ver zekerd. Te Havelte lagen niet ver van elkan der twee stroopers op wild te loeren. De een wilde een haas schieten, maar trof zijn kameraad zoo gevaarlijk, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Aan den heer T. Van der Zee, bur gemeester te Enschede, is Maandag door eene commissie namens de burgers een pracht- album overhandigd, llet is gebonden in donkerbruin granaat fluweel, waarop is aan gebracht in zilver het wapen van Enschede, kronende een blank schild. Op liet schild liet monogram T. v. d. Z. Aan weerszijden vaii het schild, mat gewerkt, de lauwer bladeren doorslingerd met een band, waarop de namen Aljeh en Enschede met dato en jaarlallen, wijzen op de afhangende Militaire Willemsorde met het devies *voor moed, beleid en trouw", en die van den Neaer- landschen Leeuw met zijn ,virtus nobilitat". llet album bevat 261 namen. Eenige koeien van een veehouder te Oifingawier zwollen geducht op aan den hals en den keel. De veearts werd er bijge roepen en constateerde dat zulks het gevolg was van het eten en drinken uit een bak, die met menie geverld was. Onder Wirdutn is op den kunstweg de heer D. J. bij avond aangerand, erg mishandeld en beroofd van hetgeen hij bij zich had. Gisterenmiddag, omstreeks 2 uren, had te Breda een allerbetreurenswaardig on geluk plaats. Joh. Korcmans, vrachtrijder van Terheydeu op Breda, die bij zijn ver trek van daar den overweg van het spoor wilde passeeren, had het ongeluk door een in volle vaart aankomende rangeerende loco motief te worden aangeredenmet 't onge lukkig gevolg dat van de acht personeu die zich in zijn wagen bevonden, één, genaamd J. Gijsbrechts, wonende te Terheydeu, on middellijk op de plaats dood bleef, terwijl twee zwaar gekwetst en naar hét gasthuis getransporteerd zijn. De overige 5 personen kwamen er met lichtere kwetsuren af, ter wijl de voerman, die met zekere wed. Vis sers op den bok zat, zonder letsel bleef. Was het paard door den schrik niet een weinig vooruitgesprongen, dan hadden allen het ongeluk vermoedelijk met den dood moeten bekoopen. De wagen werd totaal verbrijzeldterwijl het paard ongedeerd bleef. De oorzaak van het betreurenswaardig ongeluk moet niet aan de spoorwegwachters te wijten zijn. (N. Bred. Ct.) Hoewel er van de zijde der justitie niet veel uitlekt over het onderzoek naar de voor eenige weken te Breda plaats gehad hebbende belangrijke diefstallen van zilver bij den kassier Van der Meer en den leer looier Lips, verneemt men toch, dat twee der door den officier van justitie te Breda in het Politieblad gesignaleerde verdachte vreemdelingen in hare handen zijn, zaodat er hoop bestaat dat spoedig eenig licht in deze duistere zaak zal worden ontstoken. (jV. B. Cl.) De oudste inwoner van Mierloo, zekere Joseph Meulendijks, is in den ouderdom van 95 jaar overleden. Den 5den Aug. 1791 geboren, vergezelde hij in 1812 Napoleon op zijn tocht naar Rusland en woonde daarna den veldslag bij Lützen en Bautzen bij. In 1815 streed hij te Waterloo en Quatre-Bras Steeds vond de man belangstellenden voor het verhaal zijner krijgstochten en avonturen, waarbij hij steeds met bewondering over den grooten veldheer sprak. De onlangs te Roermond veroordeelde brievenbesteller, die aan de politie hulp wei gerde daar hij in dienst was, heeft van dat vonnis cassatie aangeteekeud. Door Z. M. is goedgekeurd dat de bur gemeester van Alblasserdam, F. S Op ten Noort, is benoemd tot secretaris dier ge meente. Door Z. M. is met ingang van 1 De cember e. k., aan J. W. Van Kerkwijk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Gameren. Door Z. M. is aan dr. P. M. Mess, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuidholland. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is, met in gang van 1 Januari a. s.bevorderdtot opzichter van den waterstaat 1ste kl. C. Spoor, Az., thans opzichter 2de kl.tot opzichter van den waterstaat 2de kl. H. Boeree, thans opzichter 3de kl.j tot opzich ter van den waterstaat 3de kl A. Van Bloois, thans opzichter 4de kl.benoemd; tot op zichter 4de kl. J. Venema, te Ezuinatilen P. R. Kokthans tijdelijk bureelambtenaar bij den rijkswaterstaat te Nijmegen. GEMEENTERAAD. Zitting van Donderdag den 18den No vember 1886, des namiddags te 2 uren. Aanwezig waren de heeren: Driessen, Vos, De Uoeje, Was, Zaalberg, Nijkamp, Verster, Van der Hoeven, Le Poole, Van Reenea, Fockema Andreae, Land, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Juta, llartevelt, De Fremery, Van Hoeken, Knappert, Bredius en de voorzitter. Afwezig de heeren: Bool, Cock, Kaiser en Krantz en eene vacature. De notulen worden gelezen, goedgekeurd en gearresteerd. De voorzitter doet mededeeling van de volgende: Ingekomen stukken. Dispositie van dc Ccd Staten van Zuid Holland, dd. 26/30 October jl. B N\ .01)*"2 3de afd. G. S. n°. 73/, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit tol overname van de llavcrzaklaan bij den Stationsweg, ter bestrating. Missive van de Gedeputeerde Sinten van Zuid-Holland, dd 4 November jl. B. N .8*4 (4de afd) G. S n° 78. waarbij zij berusten in hel raadsbesluit van 21 October, houdende toekenning van subsidie aan Insiellingen van Weldadigheid. Dispositie van de Ged. Staten voornoemd, dd. iü November jl B. N°. 30.07 (3de afd) G. S. n~* 98. ten geleide van liet goedge keurd raadsbesluit van 21 October jl lot afstand in eigendom van een gedeelte sloot en berin langs bel erf aan de ilaarlcuimcr- trekvaart nan J. G. Spaargaren. Verzoek van J J. Iluytot liet leggen van eene sloep voor de deur der bovenwo ning lloelstruat G. Idem als voren van de weduwe Timp voor hel perceel Haarlemmerstraat 241/243. Idem als voren van W S. Marsman voor hel perceel Haarlemmerstraat n°. 315 en hel maken van eene watcrloozing. Idem van L Driebergen, om eervol ont slag als 2de ouderwijzer aan dc school der 3de klasse nn. 2 Verzoek van G. Van Ecdcu Sr. te Noord- wijk lol het leggen van eene watersloep aan de llanrlemmertrckvaart en liet eigendom hekomen van grond langs die Vaart. Verzoek van I). Pander tot hel maken van eene watcrloozing door de Haarlciiimcr- trekvaart. Idem van D. J. [frankenburgom continu al ie als adjunct Slads-Genees- en Heelkun dige bezwaarschriften van II. Dc Neef en A J Koster legcN hunnen aanslag in de plaats dier belasting dienst 18 Voorstel van hel Bestuur van l.ct R. K. Arme Wees en Oudeliedenhuis tol wyziging van hel reglement. Dal aan den eervol ontslagen lecraar aan de kweekschool voor onderwijzers J P. Lnn- cel ei'ii pensioen is toegekend van f 125 'sjaars berekend naar eene jaarwedde van f30»; krachtens art. 2 n 1 en art. 4 der verordening op het verleenen van pensioe nen aan gencenteainbicnaren en bedienden. Besluit van de Ged. Stalen van 8 Novem ber jl. n°. 18 medegedeeld bij Prov. bladn°, 64, houdende herbenoeming tot arrondisse- menls-schoolopzieners te Gouda Vlaardingen, en Sommclsdijk respectievelijk dc heeren Dr. D. Terpstra te GoudaMr. H. Ph. De Kanter te Brielle en J. Zaaycr Tz. le Dirks la nd. Aan de orde wordt gesteld punt 1 van de agenda n.l. voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 3de klasse n°. 2. Werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen Punt 2. Benoeming voor een derden onderwijzer aan de school 3de klasse n°. 2. Benoemd werd (nadat de openbare verga dering op voorstel vau den heer Nijkamp in eene gesloten zitting was veranderd) de heer J J. Van Bostelen te Oegstgeest met alge- meene stemmen. Punt 3. Idem van eene derde onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste klasse. Benoemd werd met 14 stemmen mej. J. C. C. Van Kempen te Haarlem; 8 stemmen werden uitgebracht op mej. M. Blanken alhier. Punt 4. Idem van eene derde onderwijzeres aan de leerschool. Benoemd werd met 21 stemmen mej. A. J. Creiner; 1 biljet in blanco. Punt 5. Verzoek van J. L. Creyghton, betrekkelijk de ontruiming van het Raam- land onder Leiderdorp, werd, na discussie tusschen de heeren Was, Du Rieu, De Fremery en de voorzitter, conform het voor stel van burg. en weth., met algemeene stemmen aangenomen; nadat een amendement van den heer Wa«, om den termijn 1 Maart tot 1 Mei te verlengen, met 16 tegen 6 stemmen was verworpen. Punt 6. Idem van de firma De Vries en Stevens, oin eene buizenleiding te leggen naar de Oostdwarsgracht, werd, na eene aan vulling in de voorwaarden door den voorzit ter en na discussie tusschen de heeren Bredius, Du Rieu en de voorzitter, zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Punt 7. Idem van mej. J. M. W. Van Schaik, om ontslag als tweede onderwijzeres aan de Leerschool, werd eervol verleend met ingang van 1 Januari a. s. Punt 8. Idem als voren van L. Drie- hergen, als tweede onderwijzer aan de school 3de klasse 11 2, werd eervol verleend met ingang van 1 Januari a. s. Punt 9. Idem van J. A. Bientjes, om terugbetaling van schoolgeld, werd, na dis cussie tusschen de heeren De Goeje, An dreae en de voorzitter, conform het voorstel van burgem. en weth., met 13 tegen 9 stem men afwijzend beschikt. Punt 10. Idem als voren van C. J. En- deri. Werd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 11. Idem als voren van G. H. Van Tongeren werd zonder discussie of hoofde lijke stemming, conform het voorstel van burgem. en weth., afwijzend beschikt. Punt 12. Idem van J. Kuiper, firma J. Parmentier en Zn., om eene stoep te leg gen aan de Mare; werd zonder discussie of hoofdelijke stemming toegestaan. Punt 13. Voorstel betrekkelijk het doen maken van een hulpschoollokaal. De be handeling van dit punt werd uitgesteld. Punt 14. Idem tot herstelling van het Gobelinbehangsel ten raadhuize, werd zon der discussie toegestaan. Punt 15. Idem betrekkelijk de verlenging van de tarieven der bank van leeuing werd zonder discussie aangenomen. Punt 16. ReKening van vrouwen kraam- moeders over 1885 werd zonder discussie goedgekeurd. Punt 17. Voorstel tot verhuring van het Raamland onder Zoeterwoude werd artikels- gewijze 11a eenige wijzigingen, voorgesteld door de heeren Van Hoeken, Andreae en Van der Hoeven, aangenomen. Punt 18. Staat van af- en overschrijving op de gemeentebegrootingdienst 1886, werd zonder discussie goedgekeurd. Punt 19. Vaststellingen van het eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1886, werd zonder discus sie aangenomen. Voor het sluiten der vergadering vroeg de heer De Goeje of burg. en weth. een voor stel bij den raad wilde aauhangig maken om in het vervolg ook aan voogden terugbe taling van schoolgeld toe te staan. Daar niemand meer het woord verlangd wordt de vergadering gesloten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De kamer van vertegenwoordigers heeft gisteren het ontwerp tot conversie der 4 pCts. Belgische staatsschuld in een 3} pCts. fonds, met 82 tegen 2 stemmen aangenomen. ENGELAXD. Er is sprake van eene internationale tentoonstelling te Dublin in 1888.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2