deren en dat bedrag beschikbaar te stellen op den post „onderhoud van schoolbanken lagrr onderwijs". Prof. Van der Hoeven alhier heeft welwillend de taak aanvaard eene herziening te bewerken der crimineele wetboeken. Een tijdstip van voltooiing is echter, naar de minister van justitie meedeelt, nog niet aan te geven. De Gymnastiek- en Schermvereeniging „Sparta" zal hare tweede openbare uitvoe ring geven op Zaterdag 20 November a. s. des avonds te half acht in de stads gehoor zaal. Behalve werkzaamheden aan werktui gen, met gewichten en op wapens, zal door de muziek nog een klein programma worden uitgevoerd terwijl na afwerken van het pro gramma gelegenheid zal zijn tot dansen. Gisteravond om half elf werden de bewoners van de Doezastraat opgeschrikt door een vervaarlijk geratel dat met allerlei slin gerende bewegingen over de geheele straat werd vernomen. Het was een karretje met een paard bespannen, dat van Stompwijk kwam en nu met een bons pal tegen het gymnasium tot. staan werd gebracht. Van het karretje was het achterwiel geloopen, tenge volge waarvan de voerman tegen den grond werd geworpenen zoo was het paard er van doorgegaan. De inan moet zich nog al be zeerd hebben, althans hij liep erg mank. Sommige vrouwen, nog niet van den schrik bekomen, ook omdat zij nog nooit zoo iets gehoord hadden, waren van gevoelen dat de mau een been gebroken had, hetwelk echter van eene andere zijde werd tegengesproken. Hedennacht is een persoon, in de Noord-Rundersteeg woonachtiguit zijne woning gegaan en tot nog toe niet terugge keerd. Dat zou nu niet zoo'n groote bizon dei beid zijn ware 't niet dat er redenen zijn om te vermoeden dat den man een ongeluk zou zijn overkomen; zijn pet en zijn klompen zijn reeds gevonden; het overige nog niet Men houdt zich bezig met in de Oude Vest naar hem le dreggen. Men schrijft ons: De meeste landlie den maken toebereidselen het vee nu naar stal te halen, zoo zij dat nog niet gedaan hebben. Het weiland wordt te nat, //het raar raakt er af" en de koeien beginnen „af te slaan." Klagen doet men echter niet, want het is half November, het vee heeft een best najaar gehad en nu behoeft men niet op een dag of wat langer te zien, want de hooiberg is goed gevuld. Als het voor jaar meeloopt kan er nog wel hooi over schieten. J1UZIKK, LKTTKKEV KM KUMST. Geboorted. (1587) van Joost Van den Vondel. Uit 's-Hage woidt aan de N. R. Ct gemeld: De tenor Lor an tdie als „Faust" slechts matig voldeed, maakte het veel beier bij zijn tweede en derde debut in „Le songe d'une nuit d'été" en Mignon". Hij is niet jong meer, maar heelt goede restes. Men kan het er mee doen. Waarschijnlijk zal hij worden aangenomen. Onze landgenoot de heer Charles Smulders, te Maastricht, heeft den eersten prijs aan het conservatoire te Luik behaald voor het fuga. Dyna Beumer, die Vrijdagavond te Groningen zou zingen, werd door ziekte ver hinderd. Zij vertrok van Bremen naar Brussel en moet hair kunstreis door Silezië opgeven. Te Berlijn behaalde zij veel succes. Het blijkt thans dat de Parijsche „Aca demie des Beaux-Arts" (afdeeling muziek) eerst Gernsheiin op het oog had voor het correspondeerend lidmaatschap, in plaats van Liszt, maar dat de meerderheid later van gevoelen veranderde en Sgambati verkoos. Deze werd met bijua algemeene stemmen gekozen. De Amerikanen, die in practischeu zin de meeste andere volken overtreffen, bewijzen dit ooko. a. door op hunne affiches eene teekening te geven van de zitplaatsen in den schouwburg. Zelfs gaan enkelen nog verder: fifth avenue theatre geeft zelfs tee- keningen van elke verdieping met aanwijzing van de (zeer talrijke) uitgangenzoodat ieder bij biandgevaar weet, waar hij een uitgang kan vinden, die hem in de open lucht brengt. BIMEMLANDSOHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 18,635,207,Ö36, en bij de betaalmeesters 1,518,437,82. Tezamen ƒ20,183,645,456. Degenen, die bij de vervulling eener opengevallen plaats als kweekeliug-stenograaf bij de slaten-generaal in aanmerking wen- schen te komenworden uitgenoodigd zich schriftelijk, met overlegging van eeu uit sg m mrm mm ci treksel uit hunne geboorte-akte, aan te mel den bij de gemengde commissie voor de stenographic uit de beide kamers. Zie ver der Staatse, van 16 dezer. De Staatsct. bevat het verslag van i het examen ter verkrijging van het getuig schrift van bekwaamheid voor de betrekking van leerling-consul. He N. li. Ct. verneemt, dat de ram- schepen en monitors, die nog niet voorzien zijn van electrische lampen, daarvan nog in dit jaar voorzien zullen worden. Volgens telegram van Aden gaan de werkzaamheden voor het bergen van het stoomschip Prins Hendrik en lading goed vooruit. Het schip is reeds gedeeltelijk vlot gekomen en naar ondieper water gesleept. Uit de van Aden ontvangen berichten, blijkt dat de aanvaring van het stoomschip Prins Hendrik door het stoomschip Hubbuck, zich als volgt heeft toegedragenDe Prins Hendrik had Batavia den !3den October verlaten inet een diepgang van 20 voet voor en 21 voet achter, arriveerde den 31 sten October te 7 uur 30 minuten namiddags te Aden en ankerde ter reede zoo dicht mogelijk onder den wal. Even na uiiJder- nacbt te 12 uur 40 minuten was men met de koleninname gereed, het anker werd ge licht en met de machine langzaam achteruit- gewerkt, aangezien het schip met den kop naar den Aden wal gezwaaid en er voor geen genoegzame ruimte was Onder het achter uit stoomen zag men de zijlichten en het toplicht van een recht op de Prins llendiik aankomend stoomschip, dat hoewel gewaar schuwd door 3 stooten met de stoom fluit, niet tijdig genoeg van koers veran derde. Dit stoomschip, de Hubbuck, trof de Prins Hendrik aan stuurboordzijde een weinig voor den bazaansmast, juist in de hut van den administrateur en maakte op die hoogte een verticaal gat van 24 voet. Passagiers en mails w erden daar 'p onmid dellijk ontscheept. Na de aanvaring kwam ds Prins Hendrik weer ten anker en werden alle pogingen aangewend om het schip vlot te houden. Deze mocüten echter niet oaten; het acnterruim, de machinekamer en het ketelruim stonden spoedig vol water, ter wijl des ochtend te zeven uur vijf voet wa ter in het groot ruim werden gepeild, liet voorruim bleef aanvankelijk droog. Met de lossing werd zoo spoedig mogelijk aangevangen; te 12 ure 's middags waren circa 3ÜUÜ bn. koffie droog gelost2000 in. koffie, na deze gelost, waren geheel doorweekt. Experts bevalen aan te trachten het lek met planken te voorzien en het schip leeg te pompen, waartoe, na bekomen machtiging van belanghebbenden, terstond werd overgegaan. In navolging van Utrecht, is men te 's Gravenhage bezig eene commissie te vor men tot luisterrijke viering van den 70sien verjaardag van Z. M. den koning. Vooral tracht men daartoe de mede- en samenwer king van directeuren van vereenigingen te verkrijgen. (N. li. Ct.) Donderdag den 2eu December a. s. zal de hertog d'Almodovar, gezant van H. M. de koningin-regentes van Spanje aan ons hof, een groot diner en daarna eene soiree geven ten huize van het gezantschap te 's liage. Uit een staat, vanwege het hoofdbu reau van politie te Amsterdam opgemaakt en bij het dossier van het oproerproces ge voegd, blijkt dat op den 25 Juli jl. niet minder dan zeventig politie-agenten uiin of meer ernstig zijn verwond geraakt en voor een gedeelte in het gasthuis werden opge nomen. De heer Domela Nieuwenhuis heeft zijne volgelingen doen denken dat Multatuli hun geestverwant was, door in dien zin over Douwes Dekker op vergaderingen te spreken. Verleden week liet de heer Domela Nieu wenhuis op de vergadering in het Volkspark eene ovatie brengen aan mevrouw Douwes Dekker. De volgelingen die natuurlijk van den prins geen kwaad weten en maar volgelingen zijn riepen daarop „Leve Mulialuli" en hieven het vrijheidslied aan. Multatuli kwam er op deze wijze nog al goed af, want had de heer Douiela Nieu wenhuis in afkeurenden zin over Multatuli gesproken dan had men een oorverdoovend „weg met Multatuli" vernomen. De heer Douwes Dekker zelf is echter met een hul debetoon uit zóó onbevoegde keelen niet zeer ingenomen en maakt daarom het vol gende bekend „Om misverstand uit den weg te ruimen verklaar ik dat de meeningen der sociaal- deuiokraten over de middelen ter verbetering van den treurigen toestand, waarin een zeer groot gedeelte der bevolking van Europa verkeert, mij voorkomen in hoofdzaak on juist te zijn". Gisteren middag werd de tentoonstel ling- van de laatstelijk opgevischte voor OL3 mm (BL.i m rxwJ werpen uit het op den lOden October 1799 nabij Terschelling vergane fregat de Lutine in het, Tolnuis te Buiksloot geopendin tegenwoordigheid van eeltige autoriteiten waaronder de burgemeester van Amsterdam en genoodigden. De catalogus bevat 154 nummers, waarvan vooral de aandacht trek ken twee kanonnen, waarvan een met volle lading opgehaald werd, kogels, granaten, pistolen, degens, enterbijlen, gouden zegel ringen en eene belangrijke verzameling gouden, zilveren en koperen munten. De opbrengst der tentoonstelling, die tot 16 geopend blijft, is ten bate van het Willem Barendsfonds. Opnieuw is te Arnhem proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw uit Wester- voort, die kunstboter voor natuurboter trachtte te verkoopen. Uit Deutichem wordt aan de N. R Ct. gemeld: zekere M te Kilde, gemeente Berg, heeft zijne 26 jarige dochter meteen spade zoodanig op het hoofd geslagen, dat men voor haar leven vreest. De politie heeft den dader in bewaring genomen. De justi tie van Arnhem was heden overgekomen om in loco onderzoek te doen. Uit Lichtenvoorde wordt aan de Zulf. Ct'. gemeld: Een even plotseling sterfgeval als onze gemeente dezer dagen ondervond, is opnieuw van hier te vermelden. De heer S. uit Rotterdam, die hier weldra een tot dat doel gekochte woning zou betrekken, was hier bij zijn familie gelogeerd en gat dezen morgen den schilder eenige aanwijzingen voor de te verrichten werkzaamheden, toen hij plotseling voorover viel en onmiddellijk was overleden. De overledene was vader van een talrijk gezin en nog in de kracht van zijn leven. Zondagavond ontstond in de tapperij van zekeren IJ. op de Worp te Deventer, een hevige twist tusschen een huzaar en twee burgers, welke zoo hoog liep dat de huzaar de beide burgers met een nies ern stige wonden aan het hoofd toebracht. De huzaar, die de wijk had genomen, werd opgespoord en gearresteerd. De boterophrengst vermindert volgens het llandel&blad in Gelderland en Overijsel zeer, maar ook de hoedanigheid neemt zeer af. De prijzen gaan hierdoor dagelijks achteruit. Zij zijn echter liooger dan sedert eenige jaren in November het geval was, hetwelk te meer opmerkelijk is bij de lage prijzen van vet en vleesch. Men leidt hier uit af, dat het verbruik van boter, dat in de laatste jaren door het verbruik van mar garine zeer was verminderd in ons land, weder is venneerderd. Hoewel de qualiteit der natuurboter in de laatste weken zeer is verminderd, zij door de meerdere zorg, die de boeren bij de zuivelbereiding in acht nemen, veel beter dan ia jaren in het na jaar het geval was. Te Twelloo hebben eenige lieden een paar dagen geleden een geheele smederij des nachts leeggehaald. Evenwel blijkbaar niet met het doel om te stelen, want den volgenden morgen vond men al de vooiwer pen, groot en klein, over den weg verspreid liggen. Waarschijnlijk had men vergeten, de smederij des avonds te sluiten, en hebben de grappenmakers den eigenaar op deze wijze op het gevaarlijke zijner nalatigheid willen opmerkzaam maken. Donderdag ging zekere T. W.te Hee renveen nadat hij was getrouwd, zich zoo te buiten aan sterken drank, dal de politie genoodzaakt was, hem achter slot en gren del te brengen, zoodat de pas getrouwde vrouw zeer onverwacht van haar echtgenoot werd beroofd. Deze scène bracht een on gewoon groote menigte volks op de been, waardoor 'tjonge paar alle redenen heelt om „dank te brengtn voor de vele blijken van belangstelling, op den huwelijksdag onder vonden". [Jas. Cl.) Te Oost- en West-Souburg doet zich het volgende geval voor. Voor de vacature van hoofd der school aldaar deed het dage- lijksch bestuur nadat de gemeenteraad besloten had om de vroeger bestaan hebbende jaarwedde van f 850 met f50 te verminde ren onlangs eene oproeping van sollici tanten op eene jaarwedde va:i f 800 (onder nadere goedkeuring van gedeputeerde staten.) Uiervoor meldden zich elf sollicitanten aan. lutusschen konden gedeputeerde staten zich met de vermindering dier jaarwedde niet vereenigen en hebben hunne goedkeuring aan dat raadsbesluit niet verleend. De gemeenteraad is nu bij den raad van state in liooger beroep gekomen en ziet met belangstelling de beslissing te gemoet, vooral nu het blijkt, dat op die verminderde jaar wedde toch een meer dan voldoend aantal sollicitanten is opgekomen om daaruit eene keuze te kunnen doen. 's 6U I VENII iü K. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot bet aannemen en dragen der onderscheidingsteekenenachter hunne namen vermeld: jhr. W. Van Citters 'e 's Gravenhage, commandeurskruis van de Koninklijke orde van Isabella la Catholica van Spanje; W. F. Mondriaan te'sGraven- iage, onderscheidingsteeken 4de kl der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Sinron Bolivar van Venezuela. Door Z. M, is benoemd tot subst.-of ficier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Zutplien, jhr. nir. J. H. J. C. Martens van Sevenhoven, thans subst.-griffier bij ge meld college. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Januari 1887, benoemd tot commies der posterijen van de vierde kl. A. II. Willinge, thans surnumerair der posterijenen tot com mies der posterijen van de derde kl. A. J. C. Begheyn, thans commies der posterijen van de vierde kl, Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd, tot paardenarts 3de kl. bij het 1ste reg. veld-artillene, de rijksveearts P. Brouwer. De luit. ter zee 1ste kl. J. Cardinaal, geplaatst bij den marine-torpedodienst, wordt met 1 December a. s. op non activiteit gesteld. De minister van financien zal op 18 en die van marine op 19 dezer geen audiën tie verleenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELtilE. De koning heeft aan 350 veroordeel den wegens de gebeurtenissen te Charleroi geheel, aan 300 gedeeltelijk kwijtschelding van straf toegestaan. Schmidt en Falieur krijgen geen gratie. ENÜEJiA MD. Eene groofe revue over de vloot zal op de reede van Spithead worden gehouden ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der koningin. Tegen Zondag 21 November hebben de socialisten eene groote zamenkomst bij- eengeroep' nop het Trafalgar plein te hou den. Van daar zouden zij eene deputatie naar lord Salisbuiy's woning, in Arlington- street, zenden. Naar de Central News ver neemt, ziet de overheid in dit laatste plan eene aansporing tot bedreiging en geweld- dadighedei Uit Calcutta wordt gemeld, dat de troepen van den Emir van Afghanistan de opstandelingen geheel hebben verslagen en dat daarmede de opstand der Ghilzais tegen zijn gezag geheel ten einde is. Volgens de berichten werden tien wagens vol afgeüou- wen hoofden door den zegevierenden bevel hebber naar Kaboel gezonden. De Times meldt uit St. Petersburg, dat de prins van Mingrelie, de caudidaat voor den Bulgaarschen troon, zich onder weg bevindt naar St. Petersburg. Aan de Daily News wordt uit Odessa gemeld, dat de firina Krupp ten spoedigste het zwaar geschut aanvoert, hetwelk zij bij contract ter verdediging van Sebaslopol moet leveren tegen de aanstaande lente. Aan de Times wordt gemeld, dat de Sobranje eene motie van vertrouwen heeft aangenomen in het gereconstrueerde regent schap en m het ministerie, tevens verklarende dat Karaveloff een landverrader is. De Bul- guarsche regeering heeft aan den Russischen consul, le Burgas, den Russischen kapitein Nabokolf, den hoofdaanlegger van den op stand te Burgas, uitgeleverd, die door den krijgsraad ter dood veroordeeld was. EttANKH IJ K. De kamer van afgevaardigden zette gisteren de beraadslaging over de staatsbe- grooting voort. In de couloirs werd verzekerd, dat de lieer Rouvier, een der candidaten voor den post door wijlen Paul Bert in Tonkin be kleed, een weigerend antwoord heelt gege ven op de hem gedane voorstellen. De nieuwe voorzitter der radicale groep, welke een honderdtal volgelingen onder de leden der kamer telt, heelt zijn programma ontwikkeld, waarin hij o. a. de opzegging van het concordaat vraagt. Men zegt, dat Paul Bert zijn leven verzekerd had voor 6UU.000 frs. en dat hij 10000 frs. rente nalaat. Aan het Journal des Débals wordt uit Weenen geschreven, dat men daar, in de diplomatieke kringen, niet ernstig gelooft aan de candidatuur van prins Nicolaas van Mingrelië. Men zegt, dat Rusland een Sla- vischen vorst voor Bulgarije wil, en men noeinl Bozo Petrovics, oom van vorst Nico laas van Montenegro. Dat er door de mogendheden een collec tieve stap te St. Petersburg zou zijn gedaan, is niet waar, zegt de correspondent. Van den beginne af bestond er een stilzwijgende

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2