m mm mm mzi mm ma nemen, onder welke mevrouw Devine Letellier en de heer Emiel Blauwaert. Het WillemsFondswaarvan de heer Buis eere-voorzitter is, zal hem zijn prachtig borstbeeld, vervaardigd door Lambeauxen zijn geteekend portret door Van Loo, als blijk van hulde, aanbieden. (Portef.) l)e zoon van Sarah Bernhardt heeft den schilder Langlois in een duel zwaar verwond. Met duel was aangega.n omdat Langlois een aquarel had tentoongesteld, dat tot onderwerp had den alom bekenden strijd tusschen Sarah en de tooneelspeelster Noirmont. De schilder Andreas Groll te Weenen heeft van de koningin van Engeland de op dracht ontvangeneen levensgroot portret te maken van Alexander van Bulgarije. BINN ENLANDSCUË BERICHT EN Bij kon. besluit is beslist, dat de ontvangsten en uitgaven eener gemeentelijke gasfabriek niet op de gemeente-b grooting behoeven te worden uitgetrokken, maar kan worden volstaan met daarop slechts het saldo der rekening van die administratie uit te trekken. - I1H. MM. de koning en de koningin hebben f 300, II. K. II. de groothertogin van Saksen f 100 geschonken voor de win- terinschrijving der Ned. Herv. Diaconie te 's IIage. De Samarangsche Handels-Compagnie heeft thans schorsing van betaling aange vraagd. Naar wij met zekerheid vernemen, is het belicht van het D. v. N., dat de luit.- generaal J. 11. Kretzer tegen 1 Jan. a. s. pensioen zou hebben aangevraagd, onjuist. {Pad) Men maakt melding van de uitvinding van een nieuwen gasbrander, die, van bin nen voorzien van een kegel van magnesia, aan 'fc gaslicht de kleur van electrisch licht geeft. Het jongste nummer van Norsk ldralsblad deelt mede, dat de N'oorsche schaatsenrijder Harald Hagen, 21 jaar oud Axel Paulsen heeft uitgedaagd tot een wed strijd om het wereldmeesterschap op schaat sen en om 500 kronen op afstanden van 1000, 5000 en 25,000 meter. Hijdie twee van de drie malen wint, wordt tot over winnaar verklaard. Axel Paulsen heeft de uitdaging aangenomen, maar op voorwaarde dat de wedstrijd zoo vroeg zal gehouden worden, dat daardoor zijne reis naar Amerika niet vertraagd wordt. Naar alle waarschijn lijkheid zal de strijd te Christiania op liet einde van deze of het begin der volgende maand plaats hebben. Volgens hetzelfde blad heeft Axel Paulsen van den Nederlandschen Schaatsenrijdersbond eene uituoodiging ontvangen, om aan den internationalen wedstrijd te Rotterdam deel te nemen en Werner, Hagen en Qvillleldt aan te sporenmede te komen. Om half een Zaterdagnacht passeerde in Den Haag de heer M., ambtenaar van de Hull. Spoorweg-maatschappij, het Lam groen, toen een man hem aansprak en vroeg hoe laat het was. De lieer M. haalde zijn horloge uit om den juisten tijd op te geven, waarop de onbekende eensklaps het horloge met een ruk ontstal en het op een loopen zette. In het eerste oogenblik van verwar ring van den heer M. kreeg de dief zooveel vóór, dat hij onmogelijk was in te halen. Ook de politie, bij wie aangifte is geschied heeft den dader nog niet ontdekt. Een heer die Vrijdagavond omstreeks 7 uur door de Oranjestraat te 's 11 age liep, is aan een groot ongeluk ontkomen. Een kogel ging hem rakelings langs het oor. Ondanks vele ingestelde pogingen, is het niet gelukt don dader in handen te krijgen. Meerdere personen in de Oranjestraat hebben ook bet schot gi boord. Het Panorama te Rotterdam - gebouw en doek, de slag van Nieuwpoort voorstel lende, zal publiek verkocht worden. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Algemeene» Nederlandschen Wiel- rijdersbond wordt dit jaar te Utrecht gehou den op Zondag 19 Dec. a. s. De bond telt thans reeds 970 werkende en 199 kunstlie vende leden. Voor het kantongerecht te Alkmaar stond Vrijdag 11. terecht zekere N. Z. fabri kant te Uitgeest. De beklaagde, een zeer welgesteld man, maakt, naar 't schijnt, voort durend misbruik van sterken drank en werd den 22 October 11. bij verstek veroordeeld ter zake van dronkenschap op den openba ren weg tot 14- dagen hechtenis eu opzen ding naar een rijkswerkinrichting voor 3 maanden. Tegen dit vonnis kwam Z. in verzet en ontkende beschonken te zijn ge weest, overigens zijne verdediging overlatende aan uir. L. W. Van Gigch advocaat te Am sterdam. Deze meende, dat de veldwachter die de dagvaarding aan bekl. had beteekend, eens het bewijs had willen leverenhoe te recht de bekende miuisterieele circulaire de beteekeningen aan de veldwachters opdraagt, daar hij den bekl. had gedagvaard om den 15den October te verschijnen, omdat hij op 5 November d. a. v. dronken was geweest! Op grond, dat dit feit niet te bewijzen is en dus niet bewezen, vroeg pl. vrijspraak. Verder betoogde hij, dat de verklaring van den veldwachter, dat bekl. eene waggelende houding bad en wartaal sprak, geen bewijs was voor dronkenschap, waar, zooals in casu, noch misbruik, noch zelfs g-bruik vanster- ken drank is geconstateerd en vele personen waggelen en wartaal spreken (ja zeifs schrij ven zooals de verbaliseerende veldwachier) zonder dronken te zijn. Ook op dien grond vroeg pl. vrijspraak. Mevrouw Bulkley heeftnaar men aan het 1v. N. uit Apeldoorn meidt, aan de kinderen van de leden der Werklieden-Ver- eeniging aldaar een feest bereid. In den namiddag van 13 dezer heeft aan de Koningshoeven te Tilburg een tref fend ongeluk plaats gehad. De hulp-inaciii- nist viel van de stoomtram, die te uur van daar naar Waalwijk vertrekt; een der wielen ging hem over het hoofd, zoodat hij onmiddellijk dood was. Een der brutale indringers, die te Eindhoven bij verschillende inwoners, onder bedreiging met messen, geld afpersten, is aangehouden en gisteren ter beschikking der justitie te 's Bosch gesteld. Te Valkenswaard is het vangen van valken voor dit jaar weer afgeloopen. Men is in het bezit van vele valken gekomen, die deels naar Frankrijkdeels naar Duitsch land en Fngeland verzouden worden. Binnen betrekkelijk korten tijd worden zij goed af gericht, en uit die aanvrage blijkt, dat dit op hoogeu prijs wordt gesteld. N GKYVE3HAGE. Door Z. M. is di kapitein J. T. Le Maire, van het 1ste reg. int., tot dusverre h la suite van het koloniaal werfdepot, op non- aciiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. B ITS LAiN DSCHË BEttlCHT Ëti BELUIK. Het Journal de Bruxelles meldt, dat het ontwerp tot conversie der staatsschuld aanstaanden Dinsdag bij de kamer van ver tegenwoordigers zal ingediend worden. Naar men verzekert, is het station St'auleylalls (Congo-staal) ontruimd, wegens de vooildureiid vijandige houding der Ara bieren. ENUmLAK O. in een officieel ^communiqué" wordt medegedeeld, dat sir llenry Drummond Wolft' met kort verlof naar Engeland terug keert, en het doel zijner komst is, de regeering over den vooruitgang zijner zen ding in Egypte persoonlijk in te lichten en met haar van gedachten te wisselen over zijne onderhandelingen met Moekhtar-pacha. Keizerin Eugenie zal deze week aan koningin Victoria een bezoek brengen, om af.-cheid van haar te nemen voor haar ver trek naar het Zuiden. Uit Weenen wordt aan de Times be richt, dat de Russische regeering als candi- daat voor den Bulgaarsctien troon haren steun verleent aan den dertigjarigen prins Blaze Petrovics, zijnde een neef van den regeerenden vorst van Montenegro en een broeder van den voorzitter van den Monte- negrijnschen se.iaat. FKAKKU1J K. De kamer van afgevaardigden heeft met 379 tegen 45 stemmen een crediet toe gestaan voor de begralenis van Paul Bert. De lieer De Freycinet vroeg voorts een crediet om een jaargtld van 12,UUU fr. toe te staan aan de weduwe van Paul Bert. Na een levendig debat werd het crediet met 252 tegen 199 stemmen verleend. Verscheidene socialistische leden der uiter ste linkerzijde dienden daarop een voorstel in, strekkende om een jaarlijksch pensioen van 19(»0 fr. toe te kennen aan de nage laten betrekkingen van officieien en soldaten, in Tonkin overleden. De urgentie van dit voorstel werd met j80 tegen 189 stemmen verworpen. De stand der Rhóne en Durance is iets lager, doch het weder blijft steeds dreigend. Bij Avignon is eene algemeene daling, doch overigens heeft de tue-tand weinig verandering ondergaan. De gemeen schap is nog steeds gestremd. De graaf van Parijs zal zijn zoonden hertog tan Orleans, naar de krijgsschool te Sandhurst zeuden. l* ,i a Er zijn te Madrid militaire maatrege len genomen die beangstigend werken; ook uit de provincie komen verontrustende tij dingen. Te Cadix weigerden 790 naar Cuba bestemde soldaten scheep te gaan. Te Madrid heersclit diphtheritisvoor namelijk onder kinderen. In October stier ven 113 kinderen, in de eerste week vau November Cl. Volgens de Impartial zijn ten nadeele van de schatkist van Cuba 25 inillioen ont vreemd. Hooggeplaatste personen moeten daarbij betrokken zijn. ITA LIE. De kroondomeinen van Italië hebben te samen een waarde van 45.862.359 lire. Blijkens nadere bpriclilen omtrent den aanhoudenden zwaren regen in Boven Italië is de stad Alessandria door het ineer van Como overstroomd Ook de steden Pavn, Ca.-ale en Ferrara zijn ondergeloopen. IJe spoorwegdiensten tusschen Milaan en Turin, Turin en Savoua, Genua eu Veutiuiiglia, zijn geslaakt. Dij Ca<telliuo is de spoorweg onder den drang van het w ater uit de Tauaro bezweken, bij welk ongeval een goederen trein van 16 wagens in de rivier is gestort en volgens de voorloopige berichten de maclii nist en stoker zijn verdronken. Een nog ernstiger ongeluk heeft er plaats gehad bij Albenga, op de lijn GenuaVeutiuiiglia. Juist toen de trein van laatstgenoemde stad de brug van het station te Albenga naderde, werd de brug door het water weggeslagen en viel de trein in de diepte, met liet ge volg dat er 5 passagiers zijn omgekomen en vele andereu werden gekwetst.'le Ceriale, op dezelfde lijn, is nog eene andere spoor wegbrug vermeld. De gelieele lijn tussclien Genua en Ventimiglia heeft zooveel geleden, dat het naar berekening meer dan eene maand zal duren eer de gemeenschap kan zijn hersteid. Ook de zee was zeer onstui mig, zoodat verscheidene gedeelten der kust ouder water zijn gezet. Een Genueesch edelman, Rocca genaamd, die met een aantal bekenden naar het hotel Di Quinto was gegaan, om aldaar op het terras de werking der woedende zee te aan schouwen, werd door een zware golf mede- gesleurd, en ofschoon er dadelijk 4999 l'rs. op het vinden van zijn lijk werd uitgeloofd, is men daarin niet geslaagd. DUITSCH LA\ D. De door zijn tochten in Afrika be kende Duitscheontdekkingsreiziger dr. Fischer is te Berlijn aan galkoorts overleden. Te Frankfort zijn 28 socialisten in hechtenis genomen. II O Cr A R IJ E. Graaf Kalnokyminister van buiten- landsehe zskeu, lnelt Zaterdag in de zitting der llongaaische delegatie eene verklaring afgelegd, waarvan het volgende een uittrek sel is: De minister maakt onderscheid tusschen de zuiver Hongaarsclie en de Europeesche belangen. Wat da Oostcnrijksclie belangen betrelt, deze berusten op den grondslag van beginselen en op bet recht der algemeene verdragen. liet is eene zaak van het hoogste belang, dat het Berlijnsche verdrag ongeschonden blijve. Aan de mogendheden en aan Oostenrijk werd de belangrijke en moeielijke plicht op gelegd er voor te waken dat het grond- b ginsel der autonomische stelling van Bulgarije, zooals dit bij tractate» is gewaar borgd, niet geschonden worde. Een moei lijker taak der regeeriug beslaat hierin, dat hare handelingen niet den invloed onder vinden van eene oogenbhkkelijke ergernis, door de houding van generaal Kaulbars ver wekt. Dan zou men niets verkrijgen van hetgeen een beslissende uitwerking op de definitieve regeling in Bulgarije zou kunnen hebüen. liet is generaal Kaulbais wel gelukt, den Bulgareu op de uieest onaangename wijze R.islands werking te doen gevoelen, maar tevens is daardoor op nog nimmer be kende wijze de sympathie van Europa voor de Bulgaarsche natie opgewekt. De belangen van Oostenrijk eiscliendat geenerlei schending der tractate» plaats hebbe, dat de door Europa gewaarborgde autonomie ongeschonden blijve. De langdurige en moei lijke taak is ons dus opgelegd, den loop der gebeurtenissen met geduld en voorzichtigheid te volgen. De lieer 'lisza heelt met juist heid de algemeene strekking onzer politik ontvouwd, voor het geval dat wij in de ge legenheid w ierden gestel I, het Berlijnsche tractaat te verdedigen. Wij zijn zeker van de sympathie en medewerking van alle mogendheden, die de Europeesche verdragen willeu beschermen. K I SLAV Niet minder dan vier uitgevers van Fetersburgsche bladen (o. a. de f Novoe Vremja" en de ^Novost^') zijn tot gevan genisstraf veroordeeld, twee wegens laster, twee wegens het bespreken van voor de autoriteiten minder welkome onderwerpen. BI LGARIJ E. De regeering heeft van den koning van Denemarken kennis gekregen, dat hij onder de tegenwoordige omstandigheden in de verkiezing van prins Waldemar niet kan bewilligen. Na het antwoord van den koning van Denemarken hebben de leden van den regee- ringsraad, welke onmiddellijk bijeengekomen zijn, als hunne meening uitgesproken, dat zij geen ontslag moeten nemenmaar aan liet bewind moeten blijven, totdat, de macht van het geweld de overhand zal heb ben behouden. Karavelotf zal vervangen worden door JewkolF. De Subranje zal heden gesloten worden. De regent-ministers zullen morgen ol Maan dag naar Sofia vertrekken en het is moge lijk dat de gewone kamerzitting dan te Sofia zal bijeengeroepen worden. De heeren Stamboulolf en Moulkou- roft' hebben hun ontslag als leden van het regentschap genomen, doch de Sobranje ver koos hen weder en voegde hun Jevkoö' toe, ter vervanging van Karaveloff. Zij benoemde verder eene deputatie, zarnengesleld uit Gre- koft', Staïloff en Kaltcheff, om zich naar de mogendheden te begeven. De Sobranje ging daarna voor onbepaalden tijd uiteen. Toeu te Varna het bericht kwam van de verkiezing van prins Waldemar, werd de stad gevlagd en geïllumineerd. De be volking is kalmde Russische kanonneer boot is niet teruggekeerd. Daar generaal Kaulbars van den Rus- sischen consul te Pnilippopel vernam, dat wegens den staat van beleg de prefect niet verantwoordelijk was voor het incident der arrestatie van Kavas, eischte hij het ont slag van den commandant der brigade en van den plaats-commandant, en verlangde dat het garnizoen militaire eer zou bewijzen aan de Russische vlag. Hij stelde verder een termijn tot 17 dezer voor antwoord. EGYPTE. Uit Cairo wordt gemeldEen uitge breid rapport van sir Ev. Baring zal met de post van morgen naar Londen worden verzonden. Hij doet daarin geen voorstel, maar laat het aan de Engelsche regeering over te bes'issen, of het mogelijk is de coupons vervolgens te betalen zonder korting. ANEKIHA. Het groote Vrijheidsbeeld in de haven van New-York is, naar men bericht, sedert Zaterdag der vorige week niet verlicht, omdathet congres vergeten heeft, de noo.lige gelden daarvoor toe te staan. Het uit Chicago van den 12en dezer aan de Engelsche bladen gezonden bericht, dat de werkstaking onder de slachters reeds geëindigd zou zijn, is onjuist. De aanvoer ders der werklieden en de Knights of Labour hebben verklaard, dat er in den toestand nog geen verandering is gekomen. Intus- schen zegt een later telegram, dat er in de pakkerijen reeds weder een 6009 man wer ken en dat vele anderen, onder wie enke len der stakers, zich om werk hebben aan gemeld. PER TELEGRAAF. LONDEN, 15 Nov. De ochtendbladen zijn over 't algemeen van oordeel, dat- de rede van KalnoKy eene waarborg is voor het behoud van den Europeescheu vrede. PETERSBURG, 15 Nov. Het Journal de Sl. Pelersbourg is niet ingenomen met Kaluoky's rede. Twee aangrenzende rijken, die een goede verstandhouding wenschen, zijn het aan elkaar verschuldigd de weder- zijdscbe belangen op vriendschappelijke en bil lijke wijze te beoordeelen. En hoe denkt Kalnoky zijn beschouwin gen in overeenstemming te brengen met de heerschende meening over de eigenaardige positie, die Rusland tegenover Bulgarije inneemt Het blad zal zijn oordeel verder opschorten ora de gemoederen niet te verbitteren. De reden van lord Salisbury, welke het blad thans in haar geheel heeft gelezen, wordt eicueens scherp gecritisterd. De Pelersb Neuzeit. en de Novosli keu ren ook Kalnoky's rede af en meenen, dat haar dubbelzinnige toon onmogelijk een goe den waarborg kan bieden voor het behoud van den vrede. KON ST ANTI NO PEL15 Nov. Men verzekert, dat de Porte bericht zou hebben ontvangen van bevelen tot mobilisatie van het Krimleger. De TurKsche gezant te St. Petersburg is belast met het inwinnen van inlichtingen daaromtrent.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2