De majoor J. C. Wilbrenninck wordt van het 2e bij het 3e reg. huzaren over geplaatst, en zal belast worden met het com mando over de veld-escadrons van dat re giment te '8 Ilage. Volgens telegram uit Londen, te Am sterdam, bij de Vereeniging van Assuradeuren, is het Nederl. stoomschip Prinses Marie van Batavia naar Amsterdam te Lissabon binnengeloopenoorzaak onbekend. Volgens particulier telegram zou de Prinses Marie lek zijn. Ilbld Door het bestuur der Martha stichting te Alfen aan den Rijn is besloten dat de nieuw gebouwde inrichting tot opneming van £00 verwaarloosde jongens en meisjes den 17den dezer feestelijk zal worden ge wijd aan zijne toekomstige bestemming. Men meldt ons dat het afdanken van werkvolk aan de Ned. Stoombranderij en Distilleerderij te Oud-Delftshaven volkomen juist was, doch, gelukkig, van zeer korten duur is geweest. Gisteren toch is het werk volk weer aangesteld, naar men zegt ten gevolge van eenige belangrijke ingekomen orders. (Ilhl.) Aan het Tolhuis tegenover Amsterdam wordt Maandag e. k. eene tentoonstelling geopend van voorwerpen, opgevischt van het wrak der Lutine. De opbrengst is ten voordeele van het Willem Barendsz-fonds. De Arasterdamsche bladen behelzen de arresten van terechtstelling en acten van be schuldiging tegen 23 personen, beschuldigd van deelneming aan de ongeregeldheden op de Lindengracht enz. in de maand Juli 11. Tegen 13 hunner heeft de instructie vol doende bezwaren opgeleverd om hunne te rechtstelling te bevelen ter zake, dat zij in den namiddag en in den avond van Zondag 25 Juli terwijl zich op de Lindengracht en in de naburige straten eene volksmenigte had verzameld, meer dan twintig personen sterkmet steenenzichtbaar tot aanval op de politie, gewapend, uit welke menigte voortdurend moedwillig met steenen werd geworpen op de agenten van politie, die ter plaatse aanwezig waren om de orde te hand haven en de telkens opdringende menigte uiteen te drijven die politiemacht gewel- dadig hebben aangetast en zich tegeu deze, waar zij handelend optrad, feitelijk en ge- weldadig hebben verzet en, met het doel hen te treffenéén of meer steenen in de richting der politie-beambten geworpen. Ten gevolge van de Maandag 26 Juli plaats gehad hebbende ongeregeldheden zullen 10 personen terechtstaan, van wie negen be schuldigd worden van weêrspannigheid door aantasting en wederstand, gewelddadig en feitelijk gepleegd jegens bedienende beamb ten, handelde ter uitvoering der wetten en de bevelen van het openbaar gezag, ge pleegd door meer dan twintig gewapende personen; één daarenboven van beleediging door gebaren van bedienende beambten in de uitoefening van hunne bediening; een ander daarenboven van feitelijk en geweld dadig verzet tegen bedienende beambten in functie. De tiende wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de misdaad van weder- spanuigheid door aantasting enz. Allen zijn gedagvaard om te verschijnen in de open bare terechtzitting van het gerechtshof te Amsterdam op Woensdag 1 December, des voorm. te half elf uur. De bedelaars hebben een nieuw mid del ontdekt, om uit de handen der politie te blijven. Zij begeven zich daartoe op de perrons der stations en geven daar aan de reizigers met leedwezen te kennen, eenige centen voor hun reis tekort te komen; welke reis na tuurlijk in verband staat met het bekomen van werk. Zijn de centen in hun handen dan ver dwijnen ze en in vele gevallen liefst in een der kroegen in de nabijheid van het station. De politie kreeg de lucht van deze in dustrie en zond er een paar rechercheurs op af. Den eersten den besten keer liep er al een in, die de rechercheurs aansprak om een paar centen ter completeering der reis kosten, die 45 ct. moesten bedragen. Aan het bureau gebracht, bleek het dat hij slechts in het bezit van 3 centen was. Door de rechtbank werd de man wegens bedelarij aan den openbaren weg tot 12 da gen hechtenis veroordeeld. (J. Cl.) Donderdag waren te Krommenie drie werklieden, een vader met twee zoons, bezig met het omhalen van een boom. Door de verkeerde richting, die de boom bij het vallen namgeraakte een der zoons daaronder, zoodat hij eenige oogenblikken daarna aan de bekomen kneuzingen overleed. liet bericht in de dagbladen voorko mende omtrent het examen voor telegrafist der 2de kl. ia onjuist, zegt de Arnh. Ct. en zij voegt er het volgende bij: Onder het hoofd fUitsluiting van tele grafisten der 3de kl. van het eerstvolgend wtd jêB2 m mm mm mrz mm maz examen voor telegrafist der 2de kl." zegt. een beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid, dd. 15 Juni jl. „Naar aanleiding van art. 10, alin. 1 der beschikking van 12 Febr. 1881, n°. 73, afdeeling telegraphie, gelijk dit werd gewij zigd bij punt 3 der beschikking van löNov. 1885, n°. 13, afdeeling telegraphie, wordt den belanghebbenden bericht, dat tot het onder zoek naar bekwaamheden van leerlingen-tele grafist, dingende naar den rang van telgraffct der tweede klasse, die in den loop van dit jaar of in het begin van het volgende jaar (1887) zal plaats hebben, geen telegrafisten der derde klasse zullen worden toegelaten". Dit besluit werd tot heden niet opgeheven. Te Nijmegen wordt in den laatsten tijd druk gebouwd. Op dit oogenblik zijn er niet minder dan een 45-tal grootere of kleinere heerenhuizen, burgerwoningen en andere gebouwen, 7 villa's, een paar boer derijen, benevens een aantal arbeiderswo ningen in aanbouw. Het D. v. Ned. heeft een bericht ont vangen over een te Harderwijk gehouden aanbesteding van geriefelijkheden ten dienste der manschappen, die naar Oost-Indië ver trekken; daaronder komt ook voor een per ceel: ijzereu handboeien met slot en sleutel; zonder twijfel een groote geriefelijkheid! Dezer dagen trok een transport, be geleid door de rijksveldwachtte Zevenaar ieders aandacht. Twee personen uit het na burige W., beiden zeventigers, hadden hout gesprokkeld (bijeenverzameld), waarvoor zij drie dagen hechtenis moesten ondergaan, waartoe zij naar Arnhem werden overgebracht en op wei ken tocht zij den nacht in hel Passantenhuis aldaar moesten doorbrengen. Hun kommervolle toestand was zoozeer op hun gelaat te lezen, dat een bakker hun uil zijn mand een brood toestak't welk gretig werd aangenomen. Een van hen moest zelfs de behulpzame hand worden geboden bij hel instijgen in den waggon wegens zijn gebrek- kigeu toestand. Uit Bennebroek wordt aan de N. R. Ct. gemdd: Hedennacht had er op den huize ^Middendorp", bewoond door den heer v. L.diefstal door middel van inbraak plaats. De dief (aan de voetstappen in den tuin te zien, was hij alleen) heeft zich doormiddel van eene ladder ingang verschaft tot de slaap kamer. Hij nam de kleederen van den be woner mee, doch liet die, na er het geld uilgenomen te hebben, in den tuin achter. Het blaffen van een hondje heeft hem waar schijnlijk het hazenpad doen kiezen. Ook op de Glip werd bij zekeren I). ingebroken en werden eene nieuwe jas en een paar schoenen ontvreemd. - Door 32 Twentsche fabrikanten is een adres aan de tweede kamer gericht, om deze te doen opmerken, dat de ondergang der suikercultuur op Java, die nu jaarlijks on geveer 35 millioen onder de bevolking brengt, fzonder twijfel den achteruitgang en stilstand van een groot deel der Twentsche fabrieken zou ten gevolge hebben." Adress. betoogen daarna, wat h. i. ter voorkoming van dat dreigend gevaar moet gedaan worden, en verwachten dit hunnerzijds omdat de Neder- landsche katoen-industrie, in onze O. I. be zittingen niet meer beschermd, thans reeds groote inspanning moet aanwenden om de concurrentie tegen Engeland vol te houden. Volgens officiële becijfering zullen in de provincie Drente nog bijna 40 onder wijzers moeten worden aangesteld, om hun aantal in overeenstemming te brengen met de bepaling, dat met 1 Jan. e. k. de grootste helft van het personeel op de scholen moet aanwezig zijn. Te Donkerbroek is een volwassen man overledenwiens doodnaar de geneesheer vermoedt, een gevolg is van een adderbeet waartegen te laat hulp werd ingeroepen. Van 25 Aug. jl. tot 10 Nov. zijn te Bolsward 308 gevallen van mazelen aange geven; daarvan zijn genezen 201 patiënten en 6 overleden. Te Nootdorp neemt de mazelen epi demie toe; gelukkig is ze nog al van goed aardiger) aard. De openbare school is voor- loopig gesloten, om dat in het gezin van den hoofdonderwijzer eveneens de ziekte is uitgebroken. Ook het roodvonk begint zich |thans in Friesland te openbaren. Maandag 11. werd de kwartiermeester B., van de mailboot Willem, Prins van Oranje, te Queenborough floor de Engtdsche douanen aangehouden, omdat hij 2 kilo tabak hij zich had, waarvoor hem eene boete van 2.5. (fl. 27) of eene gevangenisstraf van 5 dagen opgelegd werd, Hij verkoos het laatste. Uit Fijnaart wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Hedenmorgen is nabij deze ge meente, op de Mark, nabij de Stampergatsche brug, een vaartuig geladen met suikerbieten mm wlj r«sr ran* en bestemd voor Zevenbergen, door het on klaar raken van de lijn waarmee het werd voortgetrokken, omgeslagen. In het voor onder bevond zich de, 21 jarige vrouw van den schipper met een kindje van 8 maanden, welke beiden zijn verdronken. Nadat een gat onder in het vaartuig was gemaakt, werden beiden er levenloos uitgehaald. Te Maastricht werd tot nu toe, vol gens Hel Centrumdoor hondenwagens, be spannen met 4 honden, vuilnis en a9ch opgehaald. Met veel moeite is eindelijk in den raad besloten hiervoor paarden aan te schaffen. GK1VE\II,I(RK. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van Lekkerkerk R. Blok secretaris dier gemeente; van Wormer, C. Wildschut; van Rijssen, 11. J. Van Opstal), secretaris dier gemeente en van Waalre, J. Peels. Door Z. M. is aan J. De Bruyn Hz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Balgoy. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1887, benoemd tot directeur van het postkantoor te Maastricht E. E. L. Lein- weber, thans directeur van het postkantoor te Zaandam. Door Z. M. is, met ingang van 1 Januari 1887, benoemd tot directeur van het postkantoor te Gulpen D Snijder, thans commies der posterijen van de 3iJe klasse. Door Z. M. is aan mej. E. W 11. Gutzeit, geb. to Koningsbergen (Pruisen), uiits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischlen voldoet, vergunning verleend tot het geveu van middelbaar on derwijs hier te lande. Door Z. M. is de heer dr. N. J. Hoorweg, gewezen directeur van het gym nasium Willem III te Batavia, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toe kenning van pensioen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. El* t U. De Daily Ne toe verneemt uit Kopen hagen, dat de koning van Griekenland zou verklaard hebben afstand te zullen doen van den troon, indien prins Waldemar de ver kiezing tot vorst van Bulgarije aanneemt. Hij zou daardoor oneenigheid met zijn broeder in de toekomst willen voorkomen. l)e Weener correspondent van de Times meent, dat elke candidatuur beter ware geweest dan die van prins Waldemar, althans indien hij als be stuurder even méégaand en toegevend van karakter is als zijn broeder koning George. Rusland wenscht nog steeds de benoeming van den prins van Mingrelië, een officier bij het Russische leger, tot vorst van Bulgarije. Deze bevindt zich thans in den Kaukasus, en heeft op de hem gedane voorstellen nog niet geantwoord. Wat de Sobranje betrelt, haar voornemen zou zijn prins Alexander van Bultenberg te herkiezen, indien prins Waldemar weigert. Uit Pieter Maritzburg (Zuid-Afrika) wordt aan den Tunes geseinddat zoowel de Boeren als de Zoeloes weigeren hunne goedkeuring te hechten aan de conventie, waarbij een deel van het vroegere Zoeloe- land aan de nieuwe republiek en het overige aan üe kolonie Natal wordt toegewezen. rilAKKKlJH. De berichten omtrent de overstroo mingen in Frankrijk zijn zeer ongunstig. Valiabrègues staat geheel in het water, liet dorp Codolet bij Uzès is geheel overstroomd. Dicht bij Beaucaire is de rivierdijk bezwe ken. De spoorweglijn van Crest naar Die is bij Saillant afgebroken, llet dorp Beaumont is overstroomd. De dijken van de Drac be zweken over een uitgestrektheid van 200 meter; de vlakte van Moirans staat onder water. Meer dan 40 pachthoeven moesten door de bewoners worden verlaten. Bij Laury heeft de Durance een breedte van 300 meter. Tusschen Rivas en Voiron is alles vernield. Te Sorgues vermelden 220 grondeigenaars een schade van 600,000 frs 5 huizen moesten in het belang der ot enbare veiligheid woiden afgebroken. Te Entragues moesten wegens overstrooming van het kerkhof de dooden met ongebluschte kalk worden verbrand. In het airondissement Arlee vreest men het ergste; de regen houdt aan. Ook te Nizza blijft het steeds geweldig regenen, gepaard met storm en onweer; de schade is zeer groot. In Noord-ltaliëeveneens. Detineer Maggiore staat buitengewoon hoog en de Po is buiten haar oevers getreden. Volgens be richt uit Genua brak de brug Albenge en storUe daardoor een goederentrein in het water, 5 personen kwamen om. Naar aanleiding van de overdreven bewondering van den jockey Fred. Archer door geheel Engeland, merk le Moniteur üniversel het volgende aan,Toen het Ro- meinsche keizerrijk den roem der wapenen verliet voor de zenuwschokkende toeren van het hippodroom, aan de koetsiers in groene en blauwe overrokken de toejuichingen ver spilde, waarmede in vroeger tijden de over winnende generaals begroet werden, zeidemen, dat het keizerrijk, in verval was. Heeft onze lijd, op het stuk van hansworsterij Lts aan dat tijperk te benijden? Onlangs is hij Antibes het graf van een danser ont dekt, dat als opschrift droeg: Sallavi et placuiik heb gesprongen en men heeft mij toegejuicht. De Engelschen, zegt het blad, kunnen iets dergelijks op het graf van den jockey Archer schrijven. SPANJE. Barcelona wil, gelijk reeds vroeger gemeld is, nog vóór Parijs eene wereldten toonstelling hebben, die alles zal omvatten: handel, nijverheid, landbouw, scheepvaart, vissekerijkunstmatige vischteelt, fraaie kun sten, onderwijs, elextriciteit, enz. Het regle ment is thans verspreid. De tentoonstelling zal geopend worden den 15den September 1887 en minstens zes maanden en hoogstens acht maanden duren. De tentoonstellingsge bouwen zullen met de open ruimten eene oppervlakte beslaan van 300,000 vierkante meter. Geen der ingezonden voorwerpen kan zonder vergunning van liet bestuur véér het einde der tentoonstelling door den in zender weggenomen worden. De exposanten zullen huur te betalen hebben voor de hun afgestane ruimte. PORTUGAL. De ministerieele bladen melden, dat de onderhandelingen tusschen Portugal en Duitschland over de afbakening der grenzen in Zuid-Afrika zeer spoedig tot den gewensch- ten uitslag zullen voeren. Duitschland toonde zich daarbij zeer toegevend jegens Portugal. In Opper Bei ra is Donderdag een schok van aardbeving gevoeld. Z WITSEKLAIV U. In den nacht van 8 op 9 dezer is in Zwitserland ontzettend veel sneeuw gevallen. DUIT8CII LAX D. Prins Luitpold, de Beiersche regent, zalzoodra de keizerin van Duitschland uit Coblenz is teruggekeerd, dus in het begin van December, een bezoek brengen aan de keizerlijke familie te Berlijn. De koning en de koningin van Saksen zijn naar Nizza vertrokken. Zij reizen onder de namen van graaf en gravin Teek. Een officieus schrijven uit Berlijn aan de te Weenen verschijnende Politische Cor- respondenz zegt, dat vorst Bismarck naar Berlijn gekomen is, om een rechtstreeksch verkeer tusschen hem, den rijkskanselier en de vertegenwoordigers der vreemde mogend heden mogelijk te maken, hetgeen in de ge geven omstandigheden even nuttig als noodig kan zijn. De heer Von Bismarck zal, naar men verneemt, de opening van den rijksdag niet bijwonen. Te Hamburg zijn de socialisten met de politie slaags geraakt, bij gelegenheid van de begrafenis van twee metselaars, ge- rlood bij het instorten van een in aanbouw zijnd huis. Meer dan 60U0 personen sloten zich bij den stoet aan, waarin men roode banieien en kransen met roode linten op merkte. De polilie wilde deze emblemen niet op de begraafplaats toelaten. Ten slotte wierp zich de menigte op de agenten en ontrukte hun een krans, die op den zerk gelegd werd. Op eene sommatie van den chef der politie ging de menigte uiteen. Men vreest voor wanordelijkheden bij de terugkomst van Liebknecht uit Amerika, die op het laatst dezer maaud te Hamburg wordt verwacht. Uit Caïro wordt aan de Kölnische Zeitung geschevendat de quaestie der ont ruiming van Egypte door de Engelsche troepen weder op den achtergrond is getreden. Weliswaar geeft Frankrijk zich nog steeds de moete, om de Porte en den Khedive gunstig te stemmen, maar graaf De Monte- bello ondervindt het te Coustautiuopei en graaf d'Aunay te Cairo, dat op dit oogen blik voor Frankrijk de wind niet uit een goeden hoek waait. Moekthar-pacha moet den Franschen zaakgelastigde ronduit hebben geantwoord, dat de Porte over Egypte alleen met Engeland onderhandelen wil. O ÜSTE HIJ K. Aan de Pol. Corr. wordt uit Tirnova onder dagteekening van 12 Nov. gemeld: Heden zond generaal Kaulbars eene nota aan de Bulgaarsche regeering, waarin hij de invrij heidstelling van de aanleggers der samenspan ning te Burgas, de Russische officieren Nabolow en Zalewski, verlangt om hen naar Rusland terug te zenden. Wegens de bestaande ca- pitulatien is de regeering geneigd, hierin te bewilligen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2