de arrbtenaren te danken ia, dat de collecties niet door vocht te gronde gaan, daar er in de galerijen niet kau gestookt worden, waar door bovendien het werken in die galerijen voor een 7-tal maanden in het jaar voor de gezondheid bedenkelijk wordt, enz. enz. Wat de bewuste berichtgever met be trekking tot de geschiedenis van het Ethnogra- phisch Museum zegt, zou het vermoeden wetti gen dat hij niet in Leiden tehuis behoort, of zich niet genoeg bij den Directeur of verdere beambten bij het Ethnographisch Museum heeft ingelicht. Dr. (uiet Prof.) Leemans werd niet in 1859 in de plaats van Dr. von Siebold tot Directeur van dat Museum benoemd het Museum von Siebold werd niet van dien tijd af, in zekeren zin eene ondeiaf deeling van het groote Oudheidkundig Mu seum, maar de Directeur van dit laatste werd door de Regeering uitgenoodigd om zich tijdelijk met het beheer van het Japansch Museum te belasten; die tijdelijk, en buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, door hem aanvaarde betrekking bleef van jaar tot jaar voortduren, ook toen het Japansch Museum, op zijn voorstel tot een alge meen Rijks Ethnographisch Museum werd uitgebreid, totdat in lb8l hij het niet mogelijk achtte, na die tijdelijke waarneming gedurende tweeëntwintig jaren!, zich langer met de menigvuldige verplichtingen en werk zaamheden, van het beheer van het Ethno graphisch Museum te blijven belasten, en hij zijn eervol ontslag vroeg en verkreeg uit die nevenbetrekking. De. Lkkmans, Directeur van 's Rijks Museum van Oudheden. De. Jkntink, Directeur van 'b Rijks Museum vau Natuurlijke Historie. Ingekomen is een verzoek van de firma Ver kou w en Stokhuyzen en J. L. Creyghtondie het gedeelte Raainland waarop ze eene petro leuui bergplaats hebben vóór 1 Jan. e. k. moe ten ontruimen, om die ontruiming eerst te mo gen doen plaats hebben vóór primo Mei e. k. aangezien ze geen geschikt ander ter- reiu konden vinden. De commissie van de stedelijke gasfabriek is overtuigd dat reeds met primo Maart de bouw der nieuwe bergplaatsen geëindigd kan zijn en geven mitsdien in overweging slechts een uitstel te verleenen tot primo Maart e. k. In dien zin te besluiten geven burg en weth. deu gemeenteraad in overweging. Evenmin als bij de commissie van fabricage bestaat er bij burg. en weth. bezwaar tegen de door de firma De Vries en Stevens ge vraagde vergunning tot het leggen van een buizenleiding van hare kalkblusscherij aan de gedempte Koolgracht n°. 9 naar de Oost- dwarsgracht. Burg. en weth. geven derhalve den gemeenteraad in overweging tot de in williging van het verzoek te besluiten ouder de in het rapport der commissie van fabri cage omschreven voorwaarden. Onder overlegging van de daarop betrek kelijke stukken deelen burg. en weth. mede dat ook hij hen geen bezwaar bestaat tegen de inwilliging van het verzoek van mej. J. M. W. Van Schaik, om ontslag uit de be trekking van tweede onderwijzeres aan de leerschool, verbonden aan de kweekschool voor onderwijzers, tot welk verzoek zij ge noodzaakt is geworden door haren zeer on- gunstigen gezondheidstoestand. Burg. en weth. geven dan ook den raad in overweging haar dat ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Januari a. s. Burg. en weth. geven den raad in over weging: 1°. aan C. J. Endert, wegens vestiging in de gemeente met 1 September jl.resti tutie te verleenen vau betaald schoolgeld over de maanden Juli en Augustus tut een bedrag van f 9. Door adressant is voldaan voor één leer ling der meisjesschool 2e klasse f8, voor één leerling der jongensschool 2e klasse hoogste afdeeling f 1.50 en voor twee leerlingen der leerschool f6, te zamen f 13.50. afwijzend te beschikken op het ver zoek van O. II. Van Tongeren, omdat is gebleken dat adressant zich met 1 Septem ber heeft gevestigd onder de gemeente Oegst- geest en eerst met 30 September binnen die gemeente, terwijl krachtens de betrek kelijke verordening alleen restitutie kan wor den verleend aan ouders die tusschentijds de stad metterwoon verlaten of zich in de gemeente vestigen. Bij burg. en weth. bestaat geen beden king tegen de inwilliging van het verzoek van J. Kuiper, firma J. Parmentier Zoon om een hardsteencn stoep te doen leggen op den openbaren gt meentegrond vóór het per ceel Mare n°. 3, mits die stoep niet meer dan één meter buiten den gevel uitspringe. Burg. en weth. bieden den raad eene voor dracht aan, ter benoeming van eeue derde onderwijzeres aan de meisjesschool 1ste kl. ter vervulling van de vacature, ontstaan door de benoeming van mej. H. Westdijk tot 2de onderwijzeres aan die school. Die voordracht luidt als volgt: lste mej. J. C. C. Van Kempen, te Haarlem. 2de Marie Blanken, te Leiden, en 3de u A. L. Mijners, le Weespercarspel. Burg. en weth. leggen den raad over de navolgende stukken, betrekking hebbende op eene voorziening in het plaatsgebrek op de scho'en 3e klasse, als: 1°. brief van de plaatselijke schoolcom missie dd. 12 Juni jl.; 2°. rapport van de commissie van fabri cage dd. 14 September met het daarbij ingezonden advies van den gemeente-architect. 3°. brief van de plaatselijke schoolcom missie dd. 23 September; 4°. advies van den districts schoolopziener te '8 Gravenhage dd. 3D September jl.; 5°. brief van burg. en weth. aan den districts schoolopziener dd. 11 October jl 6°. een nader schrijven Vuil den districts schoolopziener dd. 16 October jl. Naar aanleiding van een en ander geven butg. en weth. den raad in overweging te besluiten: lste dat ter voorziening in plaatsgebrek op de scholen 3de klasse zal wurden opgericht een verplaatsbaar huiplok;ial, waarvan de kosten zijn geraamd op f 75U0. 2de het college van dagelijksch bestuur te machtigen de beslissing van den minister van binnenlandsche zaken in te roepen, wanneer de districts-schoolopziener mocht weigeren zijne goedkeuring te verleenen aan het bestek. Burg. en weth. geven, met verwijzing naar hun rapport van 27 Sept. jl., deu raad in overweging het verzoek van J. A. Bientjes om terugbetaling van schoolgeld voor zijn pupil F. Salberg vau de haud te wijzen. Onder overlegging van een voorstel van het hoofd der school 8e klasse u°. 2 tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan die school en van het daaromtrent in gewonnen advies van de plaatselijke school commissie geven burg. en weth den raad in overweging te besluiten dat het onder wijzend personeel aan de school 3e klasse n°. 2, met een derden onderwijzer of eene derde onderwijzeres wordt vermeerderd. Voor het geval hiertoe wordt besloten stellen zij voor tot de benoeming van een derden onderwijzer aan genoemde school op eene jaarwedde van f 540 over te gaan, terwijl daaivoor na overleg met den arron- dissements-schoolopziener worden voorge dragen 1°. J. J. Van Bostelen, te Oegstgeest; 2°. A. J. J. Verbrugge alhier en 8°. A. Van Bielen, te Noordwijk. Vermits de eerstvoorgedragene reeds sedert eenigen tijd belangeloos aan dè school werk zaam is achten burg. en weth. het billijk dat, wanneer deze mocht worden benoemd, tevens worde bepaald dat de benoeming ge acht wordt te zijn ingegaan op 1 November jl. Voor het behoud van het kostbaar Gobe linbehangsel in de vergaderkamer van burg. en weth. is het dringend noodig dat daar aan eenige herstellingen worden verricht. De commissie van fabricage, gesteund door de commissie van het stedelijk museum, stelt voor de herstelling op te dragen aan de juffrouwen Knoll en Van der Kaay, oud- leeilingen der rijksschool voor kunstnijverheid, die te Amsterdam een atelier voor kunst- naaldwerk hebben opgericht, en tot de herstel ling bereid zijn tegeu betaling van f 350. Een en ander zou met kosten van afnemen, verzending, uitstoomen en ophangen, eene uitgave vorderen van f400. Burg. en weth stellen den raad voor overeenkomstig het advies dier commissiën te besluiten. Naar aanleiding van een schrijven van commissarissen der bank van leening geven burg. en weth. den gemeenteraad in overwe ging hun te machtigen om aan de regeering voor te stellen de tarieven van de rente en van het administratieloon wederom voor een termijn van drie jaren te bestendigen. Burg. tn weth. deelen den raad mede dat bij hen geen bezwaar bestaat tegen de in williging van het verzoek van L. Driebergen, om met ingang van 1 Januari 1887 ont slagen te worden uit zijne tegenwoordige be trekking van tweeden onderwijzer aan de school der 3de klasse n°. 2. Zij geven der halve den raad in overweging hem dat ont slag eervol te verleenen met ingang van ge noemd tijdstip. Het onderzoek der rekening over 1885 van het college van vrouwen-kraammoeders heeft bij de commissie van financiën tot geene bedenkingen geleid, weshalve die commissie den raad in overweging geeft die rekening goed te keuren het bedrag der ont vangsten op f2318,62s en dat der uitgaven op f 2236.01*, zoodat het dienstjaar 1885 oplevert een batig slot van f82.6), onder bepaling dat in de eerstvolgende rekening verantwoording van dit saldo zal behooren te worden gedaan. Burg. en weth. leggen den raad eene voor dracht over, ten benoeming van eene derde *2 mm mu u A. tw onderwijzeres aan de openbare schoo1 der 2de klasse voor jongens en meisjes (leer school bij de kweekschool voor onderwijzers) op eene jaarwedde van f 550 en zulks ter ver vulling der vacature ontstaan door de be vordering van den onderwijzer M. H. Lein tot 2den onderwijzer aan «tie school, als: lste mej. A. J. Cremer, 2de J. A. Doesburg Lannoy, en 3de mej, J. C. Blok. tlVZlEK, KETTEltEV KV KUVST. Sterfdag (1859) van Prudens Van Duyse. (1862) v Lud. Uhland. De maatschappij Caecilia zal op Don derdag 18 dezer in den stads schouwburg haar zeven-en-uegentigste groot instrumentaal concert geven; de gewone donateurs-repetitie zal op Dinsdag 16 Nov., des middags te één uur, plaats hebben. De heer Daniël De Lange zal voor het eerst als directeur van het Caecilia-orchest optreden. De blinde violoncellist Virgillio Placidi uit Milaau zal deze maand in Odéon te Am sterdam een muziekuitvoering geven. Mogen we de builenlandsche bladen gelooven dan is de heer Piac di niettegenstaande zijne blindheid, een kunstenaar vau den eersten stempel. Zola en Busnach schrijven voor het nieuwe /Théütre de Paris" een drama ge trokken uit ,/Le Ventre de Paris", liet stuk zal in het voorjaar worden opgevoerd. BINN ENLANÜSC1IE BERICHTEN. De 's rijks middelen hebben in de maand Oct. j.l. opgebracht f 10,429,070.08 Jtegen f 11,064,722.05over Oct. 1885 De opbrengst der eerste tien maanden in dit jaar beliep f 89,759,173.44.;, tegen f 87,156,023.62* in i8S5 en tegen f 88,460,178.30 raming over 10 maanden. Z. M. de koning, beschermheer van den Nederlandschen Weeroaarheidsbond heeft aan het centraal-comité van dien bom! laten weten, dat 11D. geen bezwaar heeft tegen het houden van een nationale schiet wedstrijd bij gelegenheid der herdenking van het 20-jarig beslaan van dien bond in 1887. De kapitein C. W. Van Suchtelen, dezer dagen uit O. I. teruggekeerd, is in gedeeld bij het 4e regiment infanterie en daarbij voorloopig als overcompleet gevoerd. Aan hem is een verlof van twee uiaauden verleend. Uit Aden wordt gemeld, dat een over eenkomst is getroffen oui de Prins Hendrik", die nog steeds vol water aan den grond zit, voor 1500 pd. st. in veiligheid te brengeD. Het voor de Samarangsche Handels compagnie gezochte bedrag eener Obligatie- leening is niet volteekend. Men vermoedt, dat tiians surseance van betaling zal worden aangevraagd. (llbl Voor de arrondissements-rechtbank te 's Ilage stond gisteren terecht een Delftsche arbeider, 55 jaren oud, waarvan 26 iu de gevangenis doorgebracht. Hij werd beklaagd wegens diefstal van druiven in den nacht van 4 op 5 Oct. Bekl. ontkende, maar de subst.-officier, mr. 11 ulsholf, achtte de schuld van bekl. volkomen wettig en overtuigd be wezen. De hoogst ongunstige antecedenten van bekl. leidde ZEA. er toe het maximum van straf te vorderen. Ilij requireerde 4 jaren gevangenisstraf. Mr. J. 11. Audries, bekl.'s verdediger, achtte noch het wettig, noch het overtuigd bewijs geleverd. Pleiter zag met vertrouwen de viijspraak voor zijn cliënt te gemoet. Uitspraak heden over 8 dagen. Naar wij ver lemen hebben zich een aantal ingezetenen van 's Gravenhage ver eenigd om het plan tot het houden eener Kunstriijverheids-teiitoonstelling op nieuw op te vatten. Daartoe is bereids in eene ver gadering in beginsel besloten. Men wenscht de tentoonstelling op nieuw te doen uitgaan van het llaagsche departemeut van nijverheid. De man van de dezer dagen plotseling overleden bewoonster van de Bagijnenstraat te 's IIage is gisteien langdurig in verhoor genomen door den rechter commissaris. Omtrent deze zaak deelt het D. v. Z.-H. en 'e Gr. nog mede: Hoewel II. ontkent, schuld te hebben aau den dood zijner vrouw, verdenkt ineu hem echter, dat hij door ver- worging een einde aan haar leven heeft ge maakt. Vooreerst toch hebben de overburen gezien, dat 11. zijne vrouw weinige oogen- blikken voor haar dood bij het hoofd vast greep, waarop eene worsteling volgde en moordgeschreeuw is gehoord. Vervolgens heeft de geneesheer, die geroepen was om eene verklaring van overlijden te geven, dit geweigerd en het afleggen van liet lijk ver boden, omdat hij in den nek sporeu van gepleegd geweld meende te bespeuren. Deze outdekking, in verband met de omstandig heid dat hij vrouw H. meermalen wegens bekomen verwonding geneeskundig heeft be handeld, gaven hem aanleiding de aandacht der politie op dit voorval te vestigen. Het verbod tot het afleggen van het lijk is door II. bovendien overtreden, en reeds dadelijk waren door hem maatregelen genomen voor eene spoedige teraardebestelling, dieevenwel door de tusschenkomst der politie is ver hinderd. M. II. is ongeveer 50 jaren oud en was 24 jaren met de overleden vrouw gehuwd. Gisterenavond is hij naar het huis van arrest overgebracht. Gisteren heeft in het gasthuis eene con frontatie met de doode plaats gehadwaarna tot de gerechtelijke schouwing werd over gegaan. Als eene bijzonderheid wordt aan de N. R. Ct. medegedeeld, dat in het krank zinnigengesticht te Rotterdam zich een per soon bevindt, die op 16 November 1826 als patient aldaar werd opgenomen en alzoo den 16en dezer den dag zal belevendat hij 60 jaren lang onafgebroken iu dat gesticht werd verpleegd. Uit de woning van eene onlangs te Amsterdam verdronken vrouw is een schat te voorschijn gekomen: f 1297, die, door eene verpleegde uit 't Oude-Vrouwenhuis aan hare vriendin te bewaren gegeven nu onder berusting van den huismeester zijn gekomen. Een postzegel van Nieuw-Brunswijk OConnell, 5 cent, bruin (prachtexemplaar)] hetwelk in het D v. Z-11. en Gr. te koop werd aangeboden voor twee honderd vijftig gulden, is door mejuffrouw Cornelia 11. Mingelen verkocht. Zekere D.uit Gent wilde, na te Huisen tabak te hebben afgeleverd, Woens dagavond huiswaarts keeren. Waarschijnlijk door het schichtig worden van zijn jong paard, viel hij met zijn wagen om, en kreeg eene diepe wonde in de holte van de knie, waaruit hij hevig bloedde. Eenige men- sciien, die den slag van de kar tegen een boom gehoord hadden, kwamen aanloopen en brachten hem naar het huis van een zijner in de nabijheid wonende bloedver wanten en riepen dadelijk geneeskundige hulp in, die ook spoedig verleend werd. Hij was intusschen geheel bewusteloos en toen de geneesheer kwam reeds een lijk. Op ver klaring van den dokter was het hevige bloed verlies de oorzaak van zijn dood. Toen de eerste tram van Sneek op Jou re Dinsdagmorgen bij de Westerbrugsloot kwam, lag de brug daarover nog openge draaid. Gelukkig werd dit door den ma chinist gezien zoodat hij nog tijdig kon stoppen, liet bleek, dat de brugwachter nog te bed lag. Cilt.lVEXIIACJE. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen LeeuwA. W. Carrière, referendaris bij het departement van justitie. BUITËNLANÜSCHË BERICHTEN. BELGIË. In de gisteren gehouden zitting der kamer van vertegenwoordigers werd de lieer Delandsheer benoemd tot voorzitter, en de lieer ïaclt tot eersten onder-voorzitter. De lieer D'Oullremont bood een voorstel aan, strekkende tot invoering van den per soonlijken militairen dienst, ouder zekere voorwaarden. Fit V VK It IJ K. De heer De Freyeinet verkondigde in de gisteren door de kamer van afgevaar digden gehouden zitting, met zeer bewogen stern, dat de heer Paul Hert, resideut-geue- raal iu Annam, overleden is. Ten teeken van rouw werd de zitting na deze mededeeling opgeheven. OlllTSCH L AtV D. De Kiln. Zeil. meent, dat de Duitsche rijkskanselier niet lang in de hoofdstad zal blijven, maar binnenkort naar Friedriclisruh zal vertrekken. I*KR TELEGRAAF. TIRNOVA, II Nov. De Sobranje ont ving mededeeling van het antwoord van prins Waldemar, en ging daarop tot aan staanden Zaterdag uiteen. ROilE, 11 Nov. Van overstroomingen wordt melding gemaakt in de vlakten van Piemont, waar de Po buiten hare oevers is getreden. ST. PETERSBURG, 12 Nov. Het offi- cieuse Journal de Sl. Pétershourg aegt, in eene bespreking van Lord Salisbury's rede, dat Engeland de verantwoordelijkheid voor het behoud van den vrede in het Oosten op Oostenrijk afschuift. Daar lord Salisbury de politiek van Engeland afhankelijk maakt van die van Oostenrijkzou zich waarschijn-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2