NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. e z e Courant verschijnt <1 a e I ij k sbehalve op Zou- e n ABONNEMENT: Donderdag 11 November 1886. N°. 266. 200e Jaargang. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BRUID EENS EERLOOZEN. Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 Cent. 1.25. 1.60. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel O.tO. Bureel: Scheepiiuikerssteeg: 6. STADSNIEUWS. Hedennacht overleed te Arnhem in den ouderdom van ruim 73 jaren de heer mr. J. Van Outerei, gedurende een reeks van jaren een algemeen geacht inwoner onzer gemeente. Mr. Johan Van Outerengeboren te Leiden den 14den Februari 1813, promoveerde aldaar op 3 Juli 1835, op een academisch proefschrift, getiteld „Actione Civili ex delicto" en vestigde zich daar ter slede als advocaat. Den 23sten Juli 1845 benoemde Z. M. hem tot rechter in de arrond.-rechtbank te Leiden, en bevorderde hem den 14den De cember 1862 tot president van dat college. Den 11 den November 1845 werd hij be noemd tot lid der commissie van admini stratie over de gevangenissen te Leiden en den 9den Januari 1875 tot vice president in die commissie uit welke betrekking hem door den Koning den lOden Juni 1884, eervol ontslag werd verleend. Hij was van 19 November 1861 tot bij de periodieke aftreding in 1874 lid van den Leidschen gemeenteraad voor welke betrek king hij daarna niet meer in aanmerking wenschte te komen. Hij werd den 26sten October 1881 benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij gele genheid der rechterlijke organisatie legde hij den 14den Mei 1877 de betrekking van president van de arrond.-rechtbank neder. UNI V EllSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. K. Hummel, geb. te Maassluis, na verdediging van zijn acade misch proefschrift, getiteld: „Art. 1230 B. W."; daarna de heer A Th. J. Schade van Westrum, geb. te Ubbergen, na verde diging van zijn academisch proefschrift, ge titeld: „Verbintenissen met strafbepaling. Aanteekeningen op de Artt. 1340 1348 B. W." MUZIEK, LETTEI1E\ E\ Kll\ST. Sterfdag (1862) van Jacob Geel. Aan Paul Haase was de betrekking van leeraar aan het conservatorium te Keulen aangebodenmaar een aanzienlijke verhooging van zijn tractement deed hem besluiten te Rotterdam te blijven. Te Harlingen is een dames-zangver- eeniging opgericht onder den naam Euphonia", die onder de leiding van den heer Y. C. Van Althius haar oefeningen houdt. Len dertigtal dames zijn reeds toe getreden. In het gansche land bestaan niet meer dan vier dergelijke vereenigingen. Naar wij vernemen, zal het bekende letterkundig tijdschrift "Nederland" met 1 Jan. verschijnen onder redactie van Fiore della Neve (mr. M. L. G. Van Loghein). De tegenwoordige redacteuren, de heeren H. J. Schimmel, prof. Jan Ten Brink, Broms en Smit Kleinetreden met genoemden datum af. Fidès en Maurits De Vries hebben te Londen in „Faust" veel succes behaald. De Engelsche bladen zijn vol Jof. Mile Van Zandt bevindt zich sedert eenige dagen te Parijs om zich weldra naar Cannes te begeven, waar zij den winter zal doorbrengen. De artiste neemt in herstel toe, maar liet is nog onbepaald, wanneer zij weder zal optreden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomscbip 4de kl. Sommelsdijk onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, den 5den dezer te St. Vin cent aangekomen en in den voormiddag van den 9Jen dezer weder van daar vertrokken ter voortzetting der reis. Aan boord was alles wel. [St.-Cl.) De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, die in 1886 te 'sGravenhage belast is met het af nemen van de examens van apothekersbe diende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 Staatsblad n°. 222), zal zitting houden te 's Gravenhage op Donder dag 11 dezer en volgende dagen. In bijvoegsels tot de Staatscourant van heden zijn opgenomen de verslagen van de in 1886 gehouden eindexamens van de hoogere burgerscholen met vijljarigen cursus, voorafgegaan door een overzicht van de sa menstelling der examen coramissiënvan den duur en den uitslag der examens. H. M. de koningin heeft aan den état- major van Zr. Ms. stoomschip Koningin Emma der Nederlanden HDs. portret in fraaie lijst geschonken. Naar het llbl. verneemt, vindt het gerurht betreffende de Samarangsche llan dels Compagnie, gisteren in de N. B. Ct. vermeld, daarin zijnen grond, dat de ven nootschap op het oogeublik bezig is met pogingen tot kapitaalsvergrooling om even- tueele 111 oeielijk heden te voorkomen. Zij denkt daarin eerstdaags ie zullen slagen. De begrooting der gemeente Voorburg voor 1887 bedraagt in ontvangst en uit gaaf f23,813 27 J. De hoofdelijke omslag, die voor het loopende dienstjaar f3195 be droeg, is uitgetrokken tot een bedrag van f 2300. In de op 21 November a. s. te 's Flage te 'houden vergadering der Zuid-Hollandsche Gymnastiek-oiiderwijsvereeniging zal door de daartoe benoemde commissie verslag worden uitgebracht over de samenstelling der No menclatuur en over het ontwerp program voor het examen gymnastiek M. O. Verdej^ zal worden behandeld: de Reigen en het gebruik daarvan bij het gymnastiek onderwijs; voorstel van het bestuur omtrent de voorwerkersklasse in Zuid-Holland; de nadeelen van stof en slechte ventilatie in gymnastieklokalen; middelen ter voorkoming van stof en verbetering van ventilatie; en, het bevel bij het gymnastiekonderwijs. Een der beruchtste personen uit de donkere holen in de Bagijnestraat in Den Haag is gisterenmiddag harer waardig op het veld van oneer gesneuveld. Maria 11., beter in hare omgeving bekend als „de vuurdui- velin", is met eene kruik jenever voor den mond bezweken. Dagelijks bijna doorloopend beschonken, was zij ook gisterenmiddag weder zoo door den drank beneveld, dat zij buiten machte was zich op de been te houden. Nochtans had zij kracht genoeg om eene in hare na bijheid staande kruik jenever te grijpen en voor den mond te zetten, waaruit zij een slok nam, die haar den adem kostte. Met eene hevige stuiptrekking stikte zijn in den alcoholischen drank. [D. v. Z. en }s Gr.) Eenige maanden geleden maakte een klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank te Rotterdam zich schuldig aan vervalschingen gepaard met verduistering van gelden, wel ker bedrag op f 5000 werd geschat. Thans is gebleken, dat de som ongeveer f 25000 beloopt. De reden, waarom de gerechtelijke behandeling der zaak zoolang is uitgesteld, is, dat de heer griffier zwaar ziek is ge worden, vermoedelijk van den schrik, daar hij aansprakelijk is voor de schadedie door zijn klerk is aangericht. [Maasbode.) Den 21 sten dezer zullen de Rotter- darasche Zouaven het 25-jarig bestaan van het regiment pauselijke Zouaven feestelijk herdenken. Het feest zal worden geleid door mgr. Sacré, oudsten aalmoezenier in het pauselijke leger, thans deken van Ant werpen. Door onze koningin is op de tentoon stelling van kunstnaaldwerk in het gebouw der internationale kunstvereeniging te Am sterdam o a. aangekocht een prachtig vuur scherm van Chineesch borduursel, vervaar digd door de dames Knol en Van der Kaaij atelier voor kunstnaaldwerk. Een twaalfjarige knaap werd Maandag te Amsterdam op het A mstelveld door straat jongens uit louter baldadigheid, met petro leum besprenkeld en in brand gestoken. Zijn hoofdhaar, wenkbrauwen en wimpers boette hij bij deze schandelijke handeling in. Naar het llbl, verneemt heeft mr. Ph. A. Haas Az. te Amsterdam een request om gratie van verderen straftijd ten behoeve van Jeanne Lorette aan Z. M. den koning ingeleverd. Maandagavond kwam in de le Anje liersdwarsstraat te Amsterdam bij een var kenslachter een man, die zoo hij zeide een stuk worst wilde koopen» Toen de slachter zich omwendde om het gevraagde le krijgen, greep de man een stuk vleesch en stak het in zijn mond. De winkelier bemerkte de beweging en zag om, waardoor de ander zoo schrikte dat het stuk vleesch hem in de keel schoot. Hij zou er aan gestikt zijn, als een nabijwonend apotheker geen hulp verleend had om het vleesch te verwijderen. Toen Maandagavond de Noordwijker boot op hare terugreis van Zaandam te Aals meer aankwam, moesten de kapitein en de FEUILLETON. 55.) „Ik heb een erfgift toe te vertrouwen, Dora, die u altijd heilig moet blijven, als de zaligheid uwer ziel. Wilt gij mij be- looven, het voor uw echtgenoot geheim te houden?" Zij aarzelde eenige oogenblikken. „Mag ik een geheim voor mijn echtgenoot hebben, papa?" „Het betreft hier een bijzonder geval, waardoor gij een stervende rust schenkt. Gij hebt nog nooit een mij gegeven woord ge broken, ik kan u daarom dien laatsten dienst gerust toevertrouwen. Leg uwe hand op mijn hart, kiud, en voel eens hoe onstuimig het klopt." llij bracht hare hand op zijn hart en Dora werd nog bleeker dan te vorentoen zij het hevige kloppen voelde. „O papa," zuchtte zij, „sedert wanneer duurt deze toestand?" Brandon antwoordde rustig: „Ik lijd reeds sedert jaren aan eene hart kwaal, en ben daarom genoodzaakt, mij van elke bezigheid te onthouden en heb dat ook gedaan, zoodat ik hoopte tamelijk oud te worden. Maar ik heb in den laatsten tijd te veel geleden eD nu ziet gij er de gevol gen van." Dora weende hartstochtelijk. Eerst toen zij bemerkte, dat haar vader opgewonden en ongeduldig werd, onderdrukte zij hare tranen. „Ik beloof u, alles te zullen doen wat gij van mij verlangt, papa," zeide zij. „Ik zal uw geheim bewaren, er moge geschiedde wat er wil." „Ik dank u, Dora. Nu wil ik u zeggen, wat ik van u verlang Ik kan elk oogeublik sterven en ik heb den moed niet om u mede te deelen, wat er dan volgt. Gij zult het spoedig genoeg vernemen, mijn arm kind?" „Dora, ik heb in mijn leven een groot, zwaar misdrijf gepleegd, dat ik op mijne eigene wijze wilde goedmaken maar al mijne pogingen leden schipbreuk. Nu komt de vergelding, en nog spoediger dan ik verwacht had. Het betreft eene geldzaak, zooals gij wel geraden zult hebben, en mijn goede naam is verloren, als den man, dien ik benadeeld heb, geen recht geschiedt. Hij is het echter niet, die mij op de pijnbank brengt, maar een ander, die in hem veel belang stelt, staat achter hem. Indien ik wist dat deze zaak aan de wereld bekend werdkon ik niet gerust sterven. Beef zoo niet, kind, dat hindert mij." „Ga voort, papa," was het zachte ant woord. „Ik ben in ieder geval bereid, om, als ik kan, u te helpen." „Arm kind, arm slachtoffer!" vervolgde Brandon„gij weet niet wat gij door deze belofte op u neemt, maar gij moet ze hou den, om uwentwil moet gij mijne eer voor den smet bewaren. Ik heb geen bedrog op het oog, dat bezweer ik u. Ik meende het middel in mijne hand te hebben, hem ko ninklijk voor het tijdelijk gebruik van zijn vermogen te beloonen. Luister goed, Dora en onthoud elk woord, wat ik u zeg. In mijn schrijftafel is eene lade, die niemand kan vinden, die het geheim niet kent. Ik zal u later, zien, hoe ze opengemaakt wordt, en als ik voor den rechter word geioepen, zooals ik vrees, zult gij er een pak papie ren in vinden. Ik kan deze wel dadelijk zenden aan hemdien ze loebehooren, maar ik wilde liefst nog wat tijd winnen, om mijue eigene aangelegenheden z<5<5 te rege len, dat ik u in de toekomst voor gebrek behoed." Brandon's vei haal was niet duidelijk ge noeg om Dora te doen begrijpen, in hoe verre de andere recht op zijn vermogen had. Toeu haar vader ophield, zeide zij: „Toon mij, hoe de veer van die lade in beweging gebracht wordt. Ik begrijp uwe wenschen volkomen en zal ze stipt uitvoeren." „En gij zult geen menschelijk wezen iets van het geheim openbaren, tot de tijd is aangebroken, dat gij het moet mededeelen?" „Zeker niet, zelfs aan Carlos zal ik niets zeggen." „Juist voor hem zou ik het verborgen willen houden," zeide Brandon met iets wat naar bitterheid zweemde in zijne stem; „maar ik ben met mijne orders nog niet gereed, Dura. Indien mij binnen twee weken iets oveikomt, moet trij mijn rechtsgeleerde, dr. Talrey uit New-York onmiddellijk doen ont bieden en in diens tegenwoordigheid de lade openen, waarin de papieren en mijne laatste beschikkingen l'ggen. Hij moet de stukken en den verzegelden brief, die er bij ligt, on middellijk aan den belanghebbende zenden." „Ik zal alles stipt uitvoeren, papa," zeide Dora, maar mijn hart zou breken, als gij mij du reeds werd outuomen." [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1