in de opera te Luik met succes gedebuteerd als Anna ii> La Dame blanche"; ^LeCaid" zal haar 2e debuut zijn. Er is nu te Londen een nieuw vak blad, The Journalist, verschenen, dat uit sluitend bestemd is voor dagbladschrijvers. Alsof die niet al genoeg couranten te lezen hadden Zoo had men indertijd in Duitschland de, Journalistische Mitlheilungeneen weekblad dat ongeveer een jaar geleefd heeft. Als hoofdredacteur der Java-Bode is met 1 Oct. opgetreden de heer H. Bartels, die reeds sedert 30 Maart, toen de heer Van Daalen naar Londen vertrok, de be trekking waarnam. Toen Vogels monument voor de strij ders der citadel van Antwerpen onthuld werdmocht hijop een afstanddaarvan getuige zijn. Toen Koelmans en Vogels gedenkteekenen, voor Leidens ontzet, werd onthuld, ont vingen anderenniet de artisteneene onder scheiding. Zoo is het ook gegaan bij het beeld van Jan van Nassau. En is zoo ook bij het monument van Hugo üe Groot. In Nederland is de commissie die een beeld doet verrijzen meer eere waard dan de kunstenaars die het schiepen. Maar, als een bouwmeester gelijk Ch. Gamier, belangeloos een geniaal ontwerp schenkt voor een deel van het monument, zooals hij deed voor dat van Hugo De Groot, zou het, dan, als men beeldhouwer geen on derscheiding waardig keurt niet, al ware het alleen welstaanshalve, plicht zijn dezen daarvoor eene erkenning te betoonen? (Ned. Speet Een Raphael, te Lausanne ontdekt, is voor 200.000 francs het eigendom ge worden van mevrouw Arnaud De l'Auriège. BINNENLANDSCHE BERICHTEN De vroeger medegedeelde hoofdpunten, door de commissie voor de arbeids-enquête opgesteld, zijn toegezonden aan de kamers van koophandel, de werklieden-fereenigiugen en verschillende andere maatschappijenge nootschappen en vereenigingen op nijver heids- en onderwijsgebied. In een bij de schets gezonden brief wordt verzocht om zakelijke inlichtingen, waartoe de werkkring dier vereenigingen ze in slaat stelt, en om mededeelingen van daarin niet vermelde ouderwerpen, zoo zij binnen den kring van het onderzoek vallen. Ook wordt eene op gave der personen gevraagd, die naar het oordeel der vereenigingen in aanmerking komenom te worden gehoord. Antwoor den worden ingewacht liefst voor 20, uiter lijk voor 30 November. De Staatscourant bevat het verslag aan den minister van binnenlandsche zaken, omtrent het 7e internationale congres van Oriëntalisten te Weenen. Zij die op 1 December a. s. in aan merking weuschen te komen voor de be trekking van machinist voor de stoomver- warming en gasverlichting in het rijksge sticht voor krankzinnigen te Medemblik, voorloopig voor den tijd van een jaar, op eene belooning van f 1200, kunnen zich in persoon vervoegen bij den geneesheer-direc teur van gemeld geslicht vóór 15 dezer, des namiddags tusschcn 2 en 4 uren. Aan de Polytechnische school te Delft is vacant de betrekking van adsistent voor de natuurkunde en voor de practische oefe ningen van hen, die voor adjunct-ijker stu- deeren. Zijdie voor deze betrekking op eene jaarwedde van f 120U in aanmerking wenschen te komen, worden uitgenoodigd zich vóór 15 November a. s. schriftelijk aan te melden bij den directeur van voormelde inrichting. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. Ms. schroef- stoomschip 4de kl. Sommelsdijk, onder be vel van deu kapitein-luitenant ter zee J. F. M. Lange, in den namiddag van den 5deu dezer te St. Vincent aaiigekomen. Aanboord was alles wel. (St.-Cl.) liet bericht, dat de Paus voornemens was onderhandelingen aan te knoopen met de Nederlandsche regeering over de benoe ming van een Nederlandsch gezant bij het Vaticaan, was afkomstig van den Moniteur de Home. Thans verklaart dit blad, dat het door een correspondent verkeerd onder richt was. Het zou de wensch geweest zijn van eene partij in Nederland, aan de kamer een voorstel van die strekking te doen, maar vooruitzicht op het tot stand komen van de zaak was er niet. Een telegram van kapt. llbery, van het stoomschip Hubbuck, uit Aden, dato 5 Nov., vermeld als volgt: Waarschijnlijk is de uitspraak van het otficieele onderzoek WLué W32 m n mm ma o omtrent de aanvaring met het stoomschip Prins Hendrik in het voordeel van de Hub buck. Een eindonderzoek is gehouden en certificaat afgegeven. Vertrekt hedennamid- dag naar Londen. Inhoud van het u Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen en Han delsartikelen", 3de jaargang, n°. 4. De op sporing van vervalschingen in de liuDhou- ding. Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Oct. Uittreksel uit het overzicht van de Inspec teurs voor keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam. (Maand September) Weten schappelijke Berichten. Korte Berichten. Hygiëne en Industrie. Gezonde lucht Feuilleton (Volksdranken, enz.) III.Een fabriek van gedroogde groenten en vruchten. Nikkelgereedschappen voor de huishouding. Salicylzuur ter conserveeriug. Practisch Allerlei. Vraagbord. De begrooting der gemeente Veur voor 1887 is door den raad vastgesteld in ont vangst en in uitgaaf op f 6830.19}. Door het ontstaan eener vacature als onderwijzer aan de openbare school te Veur werd den raad de gelegenheid aangeboden om de jaarwedde van f 550 tot f 450 terug te brengen. Te Dordrecht kwam Zaterdag een vrij groote troep Zigeuners aan met beslemming naar België. De politie wist deze ongeuoode gasten spoedig te verwijderen. In eene zeer volle zaal, zoodat zelfs zeer velen buiten stonden te luisteren en onder welk publiek vele welgekleede jonge- dochters, ja moeders met zuigelingen waren op te merken, trad Domela Nieuweuhuis gisteren in het Volkspark te Amsterdam als spreker opmet eene rede over de onbekwaam heid onzer regeering, waaraan tegemoet kon worden gekomen door eene nieuwe regeering tengevolge van algemeen stemrecht verkre gen. Deze rede kenmerkte zich ook weder door het stellen van schrille contrasten over den overvloed der rijken en de armoede der arbeiders, in welke ellende geen coöperatie, geen philantropie, geen verhooging van het zedelijkt peil, geen wetten verbetering kon den brengen zoolang de kapitalisten bleveu bestaanwat zij te zamen vormden het kwaad. Spreker vond aanleiding om de werklieden op te wekkendat mocht «n zij voor enquête commissie naar den toestand der arbeiders worden geroepen, daar niet angstvallig ie verschijnen, doch vrijmoedig den treurigeu toestand bloot te leggen, opdat die com missie daardoor een kijkje gegeven wierd in den onhoudbaren toestand. De Standaard, die ook eens wegens zijn tweeslachtig oordeel over de socialisten in Nederland gehekeld werd, deed in andere gevallen weder dienst om door citaten de bewering des sprekers te staven, dat onze regeering onwillig is aan de buitengewoon ongunstige omstandig heden door buitengewone middelen te hulp te komeu en onbekwaam is, zoowel op staat kundig als economisch gebied. Ten slotte betoogde spreker dat men, nu alles zoo slecht was, het toch wel eens met algemeen stemrecht kon beproeven, om daarna uit de vreedzame betoogingen der Belgische mijn werkers en van de stemming voor bet lord- mayorschap in New-York te toonen, dat zijue partij aller»ege krachtig vooruitgaat. De voorzitter Penning maande aan om geen sterke dranken meer te drinkenomdat van van eiken borrel van 5 centen, drie aan de schatkist komen. Hij deelde mede dat mevrouw Douwes Dekker ter vergadering was, en op zijn uituoodiging hief rte menigte een fleve Douwes Dekker" aan. Hij ver zocht haar voorts de hulde en dank dezer bijeenkomst over te brengen, voor hetgeen haar man voor de volkszaak had gedaan. Na de pauze trad student Pino weder met den inleider in debat. Nli. Cl.) Zaterdagavond te 7.50 is trein 88 van Amsterdam naar Utrecht te Abkoude aan een groot gevaar ontsnapt. De seinpaal, voorbij het station geplaatst, was door eeu hevigen rukwind uit den grond geslagen m lag dwars over den weg. Bij tijds werd dit gelukkig nog ontdekt. De trein kwam hier door 20 minuten te laat aan. De heer C. Croll heeft, als mondeling gemachtigde van den heer F. Domela Nieu weuhuis, voor de som van f5215 aange kocht een huis, met schuur en erf en een perceel bouwland te Beemster, groot i h. 31 a. en 10 c. Uit Groenloo schrijft men aan de Arnh. Cl. Te Belt rum en Ter borg heeft zich een zonderling ziekteverschijnsel voorgedaan. Enkele leden van het huisgezin van den heer 11. te Beltrum en een paar familieleden uit Terborg die te Beltrum vertoefd had den werden voor eenige weken aangetast door een ziekte of lamheid, die 't gebruik van bijna alle zintuigen deed verloren gaan. Voor de oogen weigerden hun dienst en de ledematen waren verlamd, geen eten kon «3» WLJ ~wn. "PRH" TT. naar binnen worden gekregen en loopen ging uiterst moeilijk. Enkele doctoren waaronder de leden van den geneeskundigen raad van deze pro vincie konden geene opheldering geven, totdat eindelijk ontdekt werd, dat de pa tiënten allen van een zelfden pruimenboom hadden gegeten en ttengevolge van die ont dekking bemerkte men, dat de boom in quaestie was samengegroeid met een soort van palmboom, waardoor een schimmelplant was ontstaan, die de vruchten vergiftig maakte. De patiënten zijn nog verre van hersteld, al neemt de ziekte eenigszins af. Donderdagavond werd de kapper F. N. G. te Assen in zijn woning aangevallen en hem een messnede over den arm en een messteek in den schouder toegebracht. Zijn vrouw, die eerst om halflien tehuis kwam, waarschuwde de politie en deze trof deu man aan, reeds zieltogend door bloedverlies. De vermoedelijke dader van het feit is ge vangen genomen. Onder de reizigers, die Zaterdagoch tend met de mailboot Willem, Prins van Oranje, der maatschappij Zeeland, van Queen- boro te Viissiugeu aankwamen, bevonden zich Z. D. H. de groothertog van Hessen en gevolg, die met den aansluitenden expres- trein en over Keulen de reis naar Darm stadt voortzetten. '•lUKAVEKUlGE. Door Z. M. is aan den 1 sten luit. A. Van der Hoeven, van het 3de regiment vesting artillerie, gedetacheerd als leeraar aan den artillerie cursus, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit deu militairen dienst. BUimLAiNDSClIE BEBlCiim. BELG1K. De troonrede zal niet in een ontwik keling treden van de economie van 't wets voorstel nopens de levende strijdkrachten, maar zich bepalen tot de erkenning dat ver beteringen in de tegenwoordige militaire or ganisatie noodzakelijk zijn. liet gouvernement zal het ontwerp-d'Oultremont op de agenda laten hetwelk den persoonlijken dienstplicht wil invoerenzoodat der kauier een beslis sing over dat voorstel blijlt voorbehouden, terwijl het ministerie inmiddels zich in den toestand kan iuwerken en later dan nog ko men kan met een combinatie, waarvoor een meerderheid in de kamer zou kunnen worden verkregen. Het aantal werkstakers in het district Charleroi is reeds tut 13U0 geklommen. Met Kerstmis zal te Charleroi een groot werk lieden-congres worden gehouden. Kft Aan de Standard wordt uit St. Pe tersburg gemeld, dat onder de candidaten voor den Buigaarscheu troon ook voorkomt de gemediatiseerde vorst van het vroegere vorstendom Mingrelië, in den Kaukasus, doch dat hij geweigerd heeft. Onder de candidaleu voor den troon moet de Russische hertog van Leuchtenberg vele aanhangers hebben. FR A. ft KRIJ K. De heer Raoul Duval, die onlangs het plan heeft opgevat tot het vormen eener nieuwe partij, onder den naam van yrepu- blikeinsche rechterzijde," hield in de zinnig van de kamer van afgevaardigden van Zater dag eene redevoering, waarin hij eerst het budget gispte en daarna eene uituoodiging richtte tot alle partijen der kamer, om zich aaneen te sluiten tot het voeren eener goede politiek. Hij deed verder een beroep op de linkerzijde om in den schoot der republiek alle mannen van toewijding en goeden wil te ontvangen, en op de rechterzijde om zich te verzoenen met het woord urepubliek," dat zij slechts uit vooroordeel ducht. Hij verbond zich de republiek te dienen, indien zij werkt voor de welvaart des lauds. Zijne rede werd door de linkerzijde her haaldelijk toegejuicht, maar lokte van de rechterzijde rumoer en protest uit. De tentoonstellingscommissie heeft na eene warme discussie met 21 tegen 11 stem men besloten 1.5UU,U0U fr. toe te staan voor den toren van Eiffel. O UHTEft HIJ ft. In biitwoord op de redevoeringen van de twee voorzitters der delegatiën, zeide de keizer, dat de betreurenswaardige verwikke lingen in Bulgarije, die verledeu jaar aau- vingeu met de omverwerping van net gou vernement te Plnlippopolis, opnieuw aan leiding geven tot emsiige bezorgdheid. Wel is waar waren de vereenigde pogingen der mogendheden er in geslaagd de bewe ging te localiseeren en den weg te bereiden tol herstel van den wettigen staat vau zaken, maar de jongste gebeurtenissen te Sofia lok ten eeu nieuwe, gevaarlijke crisis uit, waar van de out wikkeling en de naar ik hoop vredelievende afloop, voegde de keizer er bij, al de aandacht van mijn regeering geniet. Die pogingen zullen niet gestaakt worden, voordat een eindregeling in de Bul- gaarsche quaestie waarvan de tot stand- koming met medewerking der mogendheden moet plaats hebben, is bereikt, die in het zelfstandig vorstendom een wettigen toe stand zal doen geboren worden, welke reke ning houdende met de rechtmatige wenschen der Bulgaren, evenzeer beantwoordt aan de eischen der bestaande tractaten en aan de belangen van Europa. Onze uitnemende be trekkingen met alle mogendheden, ging de keizer voort, en de verzekeringen van vre delievende bedoelingen, die wij van alle gou vernementen ontvangen, laten de hoop be staan, dat, ondanks den moeilijken toestand in het Oosten, men er in slagen zal, met handhaving der belangen van Oostenrijk- li ongarije, aan de monarchie en geheel Eu ropa, de weldaden des vredes te blijven ver zekeren. BULGAKIJ F. De Sobranje heeft tot heden het ant woord op de rede van het regentschap uit gesteld, omdat zij met dit stuk nog niet gereed was De verkiezing van den vorst, waartoe men nog steeds besloten is, wordt daardoor dus voor twee of drie dagen ver traagd. De insurgenten van Burgas schijnen de stad te willen verlaten. De regeeringstroepen zullen haar waarschijnlijk hedenavond bezet ten. Men gelooft niet, dat daarbij botsing zal plaats hebben. Twee compagniën zijn Burgas binnenge trokken zonder tegenstand te ontmoeten. De Pope en de officieren die den opstand aan stookten hebben de vlucht genomen. Eenige anderen zijn gevangen genomen, doch bloed is niet gestort. Te Pliilippopel hebben twee Russische on derdanen, na eene poging om de bevolking in de omstreken tot oproer aan te zetten, de wijk genomen in de woning van den tolk van het Russische consulaat. De prefect vroeg daarop instructiën om hen in hechte nis te doen nemen. Het autwoord was, dat hij den Russischen consul moest verzoeken, hem naar de bedoelde woning te vergezel len, om die personen te arresteeren. Ten gevolge van eene poging der boeren in de omstreken van Pliilippopel om in opstand te komen, is geheel Rumelië in staat van beleg verklaard. AH1EKIHA. Naar thans uit Chicago gemeld wordt, hebben 1500 werklieden in de slachterijen (zoogen. beef killers) het werk gestaakt, ten einde eeneu arbeidsdag van 8 uren te verkrijgen. PER TELEGRAAF. TIRNOVA, 7 Nov. De Sobranje heeft gisterenavond in eene geheime zitting be paald dat in het antwoord op de openings rede aan het regeutschap dank zal betuigd worden voor zijne leiding der zaken gedu rende hare afwezigheid, onder verklaring dat zij tot het verkiezen van een vorst zal over gaan. Guerkoff is voornemens als minister van financiën af te treden. PARIJS* 8 Nov. Bij de verkiezing van een lid voor de kamer van afgevaardig den in het departement van de Aisne is gekozen de republikein Regant met 52506 stemmenop den conservatief Desjardins waren 50956 stemmen uitgebracht. TIRNOVA, 7 Nov. Daar de regeering aan de vertegenwoordigers van de verschil lende mogendheden heeft verzocht, de kabi netten te raadplegen over een candidaat voor den Buigaarscheu troon, kunnen er eenige dagen verloopen eer het antwoord komt. Het is echter niet onmogelijk, dat voor stellen betreffende de verkiezing reeds wor den gedaan in do vergadering van morgen, in welke over het adres van antwoord op de troonrede der regenten moet worden ge stemd. LAATSTE UKRICHTEft. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen: te Haarlemmermeer, J. R. Nieuwenhuysen thans ontvanger der directe belastingen in voerrechten en accijnzen te Brielle; teNieuwer- AinstelG. VV. F. G. Calleufels, thans te Woerdeu en bij den waarborg en de belas ting op de gouden en zilveren werken be noemd: C. R. Van der Esch, commies stempelaar te 's Hertogenboschtot gelijke betrekking te 's Gravenhage; R. J. De Ruiter, aide-essayeur te Utrecht, tot commies stempelaar te 's ilertogenboscb. Door Z. M. is aan den heer W. K. F. Zwierzina, hoofdcommies bij bet depar tement van finaucien, op zyn verzoek eervol

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2