NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Dinsdag 9 November 1886. N°. 264. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Rostelooze Vaccinatie. DE BRUID EENS EERLOOZEN. ourant I ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Hummer lü Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteea: 6. 200« Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid bestaal tol koste looze vaccinatie en rcvacclnatle voor onvermogenden in hel lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags te een our. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K \NTER Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LKli'EN, brengen bij deze Ier ken nis van de kiesgerechtigden, dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n° 85) de verkiezing van èen lid van den Ge meenteraad, Ier vervulling van de vacature, ontstaan ten gevolge van het door den lieer J. II. DON NEK genomen ontslag, die in 1887 moest allieden, zal plaats hebben op Dinsdag, den lflen November aanst. van des morgens negen lot des namiddags vier uien. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsrhe Courant. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris, Leiden, 25 October 1886. ÜTADINIEUWI. In de maand Oct. 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 143 kinderen, als: 76 zoons en 67 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweeling- en een drieling geboorten; overleden 75 personen (van welke 7 elders woonachtig), als: 11 mannen, 20 vrouwen, 29 zoons en 15 dochters; daar enboven als levenloos aangegeven 5. Ge huwd 29 paren. Bij de op heden gehouden openbare ▼erkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ87, 18.50, f'ó 90 en ƒ1.90, laagste prijzen ƒ86, ƒ18.ƒ8.70, en ƒ1.85. Ten raadhuize alhier is heden in het openbaar aanbesteed: de levering van papier, schrijf- en bureaubehoeften ten dienste der plaatselijke secretarie, de levering der school- behoeften ten dienste der openbare lagere scholen en de levering der licht- en brand stoffen ten behoeve van deze gemeente. De gunning is aangehouden. Tegen zekeren A. K. is door de poli tie alhier proces-verbaal opgemaakt, die ten nadeele van de dekenwasschers aan de fabriek van de firma Gebroeders Van Wijk C°. eenige door particulieren ter wassching ge geven dekens verkocht heeft; zoomede tegen eene ongehuwde moeder, die 4 weken gele den hare minderjarige kinderen in hulpe- loozen toestand alhier heeft achtergelaten en zulks naar aanleiding van artikel 255 van het nieuwe Wetboek van Strafrecht. Benoemd tot hoofd van een der open bare scholen te De Beemster, de heer L. Driebergen, onderwijzer te Leiden. We kunnen geen reden vinden aan deze voor eene betere gegeven opmerking, plaats te weigeren. „liet orgel in de H Petruskerk alhier is, met zijne talrijke registers een erkend mu zikaal kunststuk doch, volgens kenners, zou het den staligen kerktoon niet bezitten, eene eigenschap, die billijkerwijs van een kerkorgel mag verwacht worden. Nog giste ren bleek deze opmerking niet ongegrond, toen de mis van Mr. Henri Viotta zeer ver dienstelijk gezongen werd. Dit in menig op zicht zoo wegsleepend meesterstuk van stijl en modulatie, kwam tot ztjn waarde door het enthousiasme en den reinen zang van het goed bezette koor, waarbij een woord van lof aan den bekwamen organist niet mag onthouden worden. Mocht deze ten aan zien van het orgel, door meer dan eene ken ner van muziek gemaakte opmerking op goede gronden weersproken kunnen worden, aan de waarde van het prachtig instrument wen- scben wij niets af te dingen." De onderofficiers-vereeniging „Door vriendschap vereenigd" hield Zaterdagavond hare eerste buitengewone vergadering in dit seizoen. Eene tooneelvoorslelling zou ge volgd worden door een bal. Te acht uur zaten leden cn genoodigden, onder wie men verscheidene officieren opmerkte, gezellig aan tafelljes te wachten op de dingen die komen zouden. Het scherm ging op en de president der vereeniging verscheen ten tooneele om de aanwezigen welkom te heeten, de vergade ring te openen en een zacht oordeel te ver zoeken over wat er op de planken zou komen. En wie zou ook zonder dat verzoek niet zacht oordeelen, waar de vertooners zich alléén ten doel stelden zich zelf en anderen te vermaken. En dat hebben ze gedaan, uitmuntend zelfs en wat wil men nu meer. Het eerst werd daarna 't scherm opgehaald voor „Het Keizerrijk op de flesch of Napo leon op den hooizolder"; kluchtspel met zang in 2 bedrijven door A. A. Van der Stempel. De meeste vertooners waren voor 't eerst op de planken, 't stuk zelf was niet heel geschikt om er eer meê in te leggen. Maar pret hebben we gehad en Bram was een leuke vent. „Het kind van den huize" was veel beter qua stuk, en ook beter qua uitvoering, maar we hadtien hier oude bekenden voor ons. Er werd in dit stuk werkelijk gespeeld en notaris Clopin met zijn neusgeluid werd door den heer B uitmuntend vertolkt. Flageole de heer De B. was ook best, en zijne krachtige en goede stem kwam hein bij het voordragen der bevallige coupletten flink te stade. De toejuichingen na die c >upletten waren zeker niet minder dan die na de voordracht van Bram in 't eerste stuk. En Decius, de zoon van den notaris, vertolkt door „de oude bekende". Die oude bekende, de heer L tegenwoordig burger, speelt altijd goed, en we hoorden achter ons zeggen „'n mensch moet al lachen als je dien vent op ziet komen" en hij kwam op en een oorver- doovend applaus heette hem welkom. Er kwam ook nog een vrouwenrol in 't stuk voor. Gillette, de nicht van Clopin; geen onaardige verschijning op 't tooneel. 't Is lang niet alles, mejuffrouw Van U, zoo voor 'teerst voor zooveel menschen; en dat na slechts zoo korten tijd voor studie; zij, wie de rol was toebedeeld, was immers ver hinderd P Maar we hopen u een volgenden keer weêr te zien. Te half twaalf was de tooneelvoorstelling afgeloopen en om twaalf uur was alles voor 't bal in gereedheid en inviteerde de mu ziek die we zeker, ook om hetgeen we bij de tooneelvoorstelling boorden, niet ver geten mogen de danslustigen voor de promenade. Er werd veel en flink gedanst en er heerschte de op die avondjes bekende gezellige toon. 't Was reeds ochtend toen de laatsten er pas „genoeg vat) hadden", maar 't wa9 nog donker buiten, dus zóó laat was 't nog niet. Maar daar kan men zich in dezen tijd van 't jaar wel eens in vergissen. Men schrijft ons: Geheele bedden met heliotropen bloeien en geuren nog als in het midden van September, en waren de bego nia's niet opgenomen, zij zouden nog een pracht van bloemen ten toon spreiden. Eéne degelijke nachtvorst knakt de dahlia's; fier en ongerept bloeien zij thans nog met eene menigte bloemen. De zomer heeft lang ge duurd en verscheidene dagen doen nog niet, wat de temperatuur betreft, aan den herfst denken. Van daar dat er zoovele voorbeel den van vruchtdragende en opnieuw bloeiende pruimen-, appelen- en perenboomen zijn voor gekomen, welke vruchtbaarheid dan ook door velen onder de wonderen der natuur wordt gerangschikt. Had de felle wind van de vorige week niet het geboomte gedund, voor den tijd van het jaar zou het houtge was nog met dicht gebladerte getooid zijn; de meeste kastanjes en beuken hebben ech ter nu het blad verloren. Wat het wetland betreft, aanhoudende regen zou noodzaken het vee naar den stal te halen, maar ge brek aan voedsel niet; het weiland is nog zoo groen als in April, aangenomen dat in Grasmaand daarvan zoo hoog kan worden opgegeven. Veld en akker verschaffen nog allerlei tuingroenten, waarbij de invloed van het gunstige weer niet heeft ontbroken. Al leen de suikerbieten en de late bloemkool zijn niet best geslaagd, omdat bij het poten en lang daarna de legen uitbleef, waaraan de vruchten groote behoefte hadden om te gedijen. MU1IEK, LETTEREN E\ KUNST. Geboortedag (1818) van Iwan Tourgenieff. Van Schubert's tot hiertoe onbekend gebleven en niet uitgegeven werken is Heft l (10 variatiën voor piano) verschenen bij Wijnberger en Hofbauer te Weenen. Van Hay dn heeft Carl Banck bij Kistner te Leipzig zes symphonieën uitge geven, die tu8sehen 1761 en 1776 gecom poneerd werden en tot hiertoe onbekend bleven. Onze landgenoote Stella Bolle heeft FEUILLETON. 58.) Hij is sedert een jaar mondig, en zijn lomperd van een vader had niet bet recht, u het beheer over de nalatenschap mijner zuster twee jaren langer toe te vertrouwen, dan de wet voorschrijft. Op Nieuwjaarsdag moet ik uwe brieven in mijn bezit hebben en tevens het onoin- stootelijke bewijs, dat het eigendom van mijn neef geeue vermindering heeft onder gaan, sedert het onder uw beheer is. In zaken ben ik onverbiddelijk, en ik hoop, dat gij nauwkeurig aan mijn verlangen zult vol doen. Als gij met Frits, in plaats van met mij te doen hadt, zoudt gij alles tot zijn bestwil schikken. Met achting „Thomas Lilburnb." Toen Brandon alleen wasstreek hij het gekreukelde papier weer glad en las het langzaam over, telkens weer op nieuw, met eene uitdrukking op het gelaat, die duidelijk bewees, dat de slag hem zwaar had getroffen. Er bleven hem slechts eenige weken over om pogingen in het werk te stellen, uit de schipbreuk nog iets voor hem en zijne dochter te redden. 11 ij moest de zaken goed uit zoeken, om, nadat Frits Graham tiet zijne had ontvangennog eenige duizenden over te houden, om hen voor armoede te behoeden. Hij dacht er in de verte niet aan, dat Men- doza voor Dora een steun kon zijn, Brandon liet zich niet langer door hem misleiden, noch door zijne betuigingen van onderdanigheid, noch door zijne innemende persoonlijkheid. Het werd hem bang om liet hart, als hij er aan dacht, wat zijn kind van zulk een echtgenoot had te wachten. Hij opende eene geheime lade in zijn schrijftafel, haalde het pakket er uit, dat hij van den stervenden boekhouder had gekregen en begon te rekenen en te tellen. Na aftrek van het aan Fredrik Graham over te geven vermogen, bleven hem niet meer dan vier duizend dollar. Toen hij tot de veischrikkelijke uitkomst kwam, begaven hem zijne krachten. Met het gezicht in zijne handen verborgen, weende hij bittere tranen, zooals slechts de grootste menschelijke smart ze kan te voorschijn roepen. „Zoowel ik als mijne dochter moeten zwaar boeten voor mijne zonde," zuchtte hij ge durende die hevige foltering. „Als de glans van den rijkdom mij niet had omringd, zou die ellendeling zich niet meester hebben ge maakt van mijne dochter, zou ik den schoon zoon gekregen hebben, dien ik wenschte. Het kon niet anders, of Doia moest zulk een oprechten, goeden en edelen man lief krijgen, zoodra zij hem nader leerde kennen, en Frits zou nooit eene verantwoording van mij geëischt hebben. Maar ik wandelde liever langs verborgen paden, opdat de menschen mij voor rijk hielden en door dien ijdelen glans heb ik haar en n.ij in 't verderf gestort." Uren verliepen onder dit wanhopig na denken, tot een zacht kloppen aan de deur hem deed opschrikken eu Dora schuchter vroeg, of zij mocht binnen komen. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. voorbereiding tot het einde. Brandon raapte haastig de papieren bijeen en schoof ze weder in de verborgene lade, trachtte toen een meer opgeruimd gezicht te zetten, en verzocht Dora, binnen te komen. „Carlos heeft mij gezegd, dat gij niet wel waart, en dat gij hier al langer dan twee uren geheel alleen zat. Hij vreest, dat de verre wandeling in het nattekoude weer u geen goed gedaan heeft," zeide Dora op be zorgden toon. Brandon lachte ongeloovig. „Dan schijnt uw echtgenoot toch beiang in mijne gezondheid te stellen, hoewel het vrijlang geduurd heeft, voor hij u van mijn gevaarlijken toestand kennis gaf. Maar het is beter zoo; ik moest mij eerst voorberei den, voor ik u eindelijk mededeel, wut gij al lang hadt moeten weten. Doe de deur dicht, Dora, want ik wil niet hebben, dat iemand ons stoort, en ga hier bij mij zitten. Veischrikt over het doodsDleeke gelaat van haar vader, bevreesd door zijne vreemde handelwijze, gehoorzaamde Doia werktuige lijk; zij kreeg een laag stoeltje en zette zich, evenals in hare kinderjaren aan zijne voeten. Zij nam zijne hand vast, die vochtig en koud als marmer was. „O, papa, kom bij het vuur, gij zijt koud en schijnt wezenlijk erg verkouden te zijn," riep Dora, hevig verontrust, uit. „Het was beier voor mij, kind, dat ik reeds lang dood was, maar niet voor u. Slechts om uwentwil hecht ik aan het leven." Hij liet zich door haar naar den haard leiden en teiwijl hij zijne verstijfde handen aan het kolenvuur warmde, zeide zij: Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1