NIEUWS- EN A I) VERT KN TI EBLAI) VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 8 November 1886. N°. 263. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden l.fiO. Prijs |ier Viiiiiiner 10 tent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepiuitkersstee»; 6. STADSNIEUW' H. Door de anti revolutionaire kiesver- eeniging nNederland en Oranje" en de ^Roomsch Katholieke kiesvereeniging" is al hier als caudidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad op 16 dezer, de heer C. W. Wüstenhoff Jr. alhier. Te Leiden is tot arts bevorderd de heer J. De Groot, doctorandus. Toegelaten tot het eerste gedeelte de heer H. J. M. Boonacker, doctorandus. Tot correspondeerend lid van de Royal horticultural Society" te Londen, is benoemd de heer H. Witte, hortulanus aan 's rijks academie-tuin alhier. Tot leden der commissie voor het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenscheu te verkrijgen in wis- en natuur kundige wetenschappen, Nederlandsche taai en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staatswetenschappen, boekhouden, schoon schrijven of gymnastiek zijn voor het jaar 1886 benoemd de heeren dr. P. Van Geer, dr. K. Martin en dr. J. Ten Brink, hoog leeraren aan de rijks-universiteit te Leiden. Gedurende de afgeloopen week zijn al hier 2 gevallen van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomeuen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 68 tot 78 volwassen personen en 8 tot 8 kinderen. Op 24 November a. s. zal alhier in de Stads-Gehoorzaal de vijfde algemeene ver gadering gehouden worden van de Neder landsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust. Als punten ter behandeling zijn vastge steld: Mededeelingen vanwege het hoofdbe stuur omtrent den toestand en de werkzaam heden der vereeniging; rekening van den penningmeester over het afgeloopen jaar; verkiezing van vier leden voor het hoofdbe stuur; verslag namens het hoofdbestuur aan gaande het onderzoek van den toestand van koop en verkoop op Zondag in Nederland, verslag namens het hoofdbestuur aangaande het onderzoek naar den Zondagsdienst der maatschappijen van vervoer; mededeelingen vanwege het hoofdbestuur omtrent het ant woord van ZEx. den minister van waterstaat enz. op het adres, betreffende het bestellen van brieven op Zondag; voorstel van de afd. 'sGra- venhage de afd. 's Gravenhage, overtuigt van den grooten invloed der vrouw teil gunste of ten nadeele der Zondagsrust, wenscht, dat de algemeene vergadering de vraag be- spreke, welke middelen kunnen aangewend worden, om de vrouw meer handelend te doen optreden; voorstel van de afd. Gronin gen de algemeene vergadering drage aan het hoofdbestuur op, een strooibillet samen te stellen, waarin het wenschelijke van Zon dagsrust voor den winkelier wordt uitge drukt, dat door de winkeliers bij hunne waren ingepakt kan worden, en het voorstel van de afd. Leidenbespreking van het wetsontwerp, houdende maatregelen tot be vordering van Zondagsrust. De vergadering zal besloten worden met eene openbare sa menkomst des avonds waarbij de heeren H. C. Lohr en dr. A. J. Th. Jonker van Rot terdam als sprekers zullen optreden. MUZIEK, LETTEKEV K\ KUAST. 8 Nov. Sterfdag (1674) van John Milton. De heer Henri Tibbe, leeraar aan de mu ziekschool te Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst", die inej. Christine Nilsson op hare kunstreis door Nederland zal accompagneerenzal op het tweede concert van de Maatschappij voor .Toonkunst alhier, in Januari te geveu, als pianist optrtden. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Afd. Rotterdam12 Nov. 7} u.zaal h Harmonie". Paulus, F. Mendelssohn-Bar- tholdy. SolistenMej. L. Yon Dötscher (Berlijn), sopraan; mej. 11. Vcrmehren (Dus- seldorp), 2de sopraan; de heer dr. G. Gunz (Hanover), tenor; de heer E. Ilildacli (Dresden), bas; en 2 dilettanten. Directeur: De heer F. Gernsheim. De Meierijsche Ct. meldt, dat de jonge heer Piet Madlener van Eindhoven, thans nog geen zeventien jaar oud, is aangesteld als leeraar in de muziek aan het gymnasium te Katwijk, waar hij onderricht geeft op de piano, violoncel, clarinet en fluit. Tot organist in de Nieuwe Kerk bij de Ned. Ilerv. gemeente te Arnhem, in plaats van den heer G. J. Gerbrands, is benoemd de heer Joh. Mmtels, thans orga nist bij die gemeente te Elden. Er is sprake van, dat Charles Gounod tot lid der Académie gekozen zal worden. De beroemde componist van Faust schijnt echter niet aan deze eer te denken. De violoncellist De Munckde pianist Ilenri Tibbe, onze landgenoot, en de Zweed- sche tenor Bjorksten vergezellen Christine Nilsson op haar kunstreis door ons land. De uitgever S. C. Van Doesburgh alhier heeft van C. Van Nievelt's #In Bonte Rij" eenen tweeden druk in het licht gegeven. De rolverdeeling van Faust in den Parkschouwburg is gewijzigd. De verdeeling i9 thans als volgt: Faust de heer Verbeyn, Mephistopheles de heer Oielio, Valentijn de heer Leeuwendal en Wagner de heer Van Dijk. Zondag en volgende dagen treedt mevr. Van Opliemert-Schwencke als Mar- garetha op. Inhoud, 16de jaargang, n°. 22, van De Huisvrouw. De subsidiën. Kinderwa gens. Door dr. S. Sr. Coronel. Duitsche scl^iijfsters. Het feest van de rozenkonin- gin in Vörisvör bij Budapest. Door L. Voorschriften voor de keuken. Recepten voor vischgerechten. Ingezonden. De overwinnares. (Een sprookje.) Gedachten. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton. //Een lastig geval". Door Otto Roquette. (Vervolg.) Advertentiën. TlN'iN KNLANDSCHE BERICHTEN. Onder de verschillende punten, die in het voorloopig verslag over de oorlogsbe- grooting de meeste gedacatenwisseling uit lokten, behooren de legersterkte, die volgens sommigen onrustbarend achteruitging, waar voor verschillende redmiddelen worden aan bevolen, o. a. de verlenging bij de wet van den diensttijd der lichting van 1882 met éen jaar; de oprichting van drie compagnieën artillerie, voor de pantserforten, die door verscheidene leden als te kostbaar of ook als in beginsel verkeerd werd afgekeurdde oprichting der militaire school te Haarlem, over de noodzakelijkheid of wenschelijkheid waarvan zeer verschillend werd gesproken, terwijl vrij algemeen de overhaaste invoering dezer nieuwigheid met het budgetrecht der kamer in strijd werd geacht. In een afd. vond het ernstig afkeuring, dat de groote manoeuvres dit jaar niet waren doorgegaan; op de opheffing der pupillenschool werd mede in de afd. aangedrongen; men vroeg naar 's min/s voornemenbetreffende de wet op de militaire akademie, die vóór 1 Sept. 1887 moet worden herzien. De Uaagsche correspondent der Zaan- landsc/ie Courant wijst op de herziening, die de verordeningen der gemeenteuwaarin strafbepalingen voorkomen, zullen moeten ondergaan in verband met het nieuwe Wet boek van Strafrecht. Hij geeft in overwe ging, dat gemeenten, die in elkanders on middellijke nabijheid liggen, zich zullen be ijveren zooveel mogelijk eenheid in die ver ordeningen te brengen, opdat niet hier is verbodenwat weinig schreden verder geoor loofd is. Ook zouden de gemeenten in haar gemeenschappelijk belang handelenindien zij elkaar hare politie agenten, die toch in den regel onbezoldigde rijksveldwachters zijn, bij voorkomende gelegenheden tijdelijk konden afslaan. Voor het surnumerairs-examen voorde posterijen, datjl. Zaterdag eindigde, hadden zich aangemeld 63 adspiranten, waaronder 28, die voor de tweede maal er zich aan onderwierpen. Er waren slechts 12 plaatsen. Geslaagd zijn de heeren: Bentinck, Hoefer, Engels LangeraadDusait, Neujean, 't Hooft Verschoor, Stortenbeker, de drie laatstgenoemden te 's-Gravenhage; Brakke; Van Os, te Monster; Snijders en Lute. Volgens telegram uit Aden, dato 3 Nov., bij de reeders van het stoomschip llubbuck ontvangen, wordt een officieel onderzoek gehouden in zake de aanvaring met het Nedeil. stoomschip Prins Hendrik. Het stoomschip llubbuck is nagezien en met verslerkingsplaten voorzien. Het zal waarschijnlijk den 5den Nov. vertrekken. De sergeant S., van het reg. grena diers en jagers, die met zeer gunstig ge volg het examen voor 2e luitenant der inf. heeft afgelegd, begon zijne militaire loop- EEU1LLET0N. 52.) Maar wat helpt het ons zoo iets te hopen? Wij zitten in hetzelfde schuitje en moeten samen roeien of samen verdrinken." rDat is eene onomstootelijke waarheid, en ik zal wel oppassen, dat ik u de middelen niet verschaf, om deze vervelende plaats te verlaten, zoolang ik genoodzaakt ben om hier te blijven en den gehoorzamen zoon en liefderijken echtgenoot moet spelen. Bah het verveelt mij al lang, en zoo nu en dan heb ik een gevoel, alsof ik mij zeiven voor een spotprijs heb verkocht." Nita keek eens rond door de met alle weelde ingerichte kamer, liet hare blikken toen uit het venster op het prachtige land schap dwalen en zeide: zyDie spotprijs ziet er toch zoo kwaad nog niet uit. Ik zou wel willen, dat ik even gemakkelijk een rijken echtgenoot kon krij gen, als gij eene rijke vrouw. Die onuoozele oude wil mij niet als huishoudster." z/Geef het nog niet op, Nita. Probeer het nog eens, voor wij er toe hesluiten, hem op eene andere wijze onschadelijk te maken." /,Daar gij voor hem om genade smeekt, zal zij hem verleend worden." De beide saamgezworenen hadden zich, voor de wisseling hunner gedachten, in de bibliotheek opgesloten. Plotseling werden zij gestoord door het binnentreden van Brandon. Frederik Graham had hem sedert zijne aankomst bij Lilburne slechts een enkele maal geschreven, en hem medegedeeld, dat de toestand van zijn oom, veel verbeterd was, zoodat deze binnenkort zelf het beheer zijner zaken weer op zich kon nemen. Dat was twee maanden geleden. In koorts achtige spanning zag Brandon een volgend bericht uit Louisiana te gemoet. Nu had hij dit in de hand. Bleek als een doode, met de grijze haren verwilderd om zijn hoofd hangende, met oogen, die van opgewondenheid schitterden, strompelde hij voorwaarts Nita stond vlug op, en bood hem den gemakkelijkeu stoel aan, waarop zij gezeten had. z/Neem deze stoel, mijnheer Brandon. Gij zijt geheel uitgeput van de wandeling in dat slechte weer, en hebt eene verfrissching noodig. Zal ik met mijne eigen handen eens een heerlijk warm glas punch voor u klaar ma ken?" Een teedere blik vergpzelde deze vraag. vIk zal u niet lastig vallen, Donna Juanita. Ik dacht dat er niemand in de kamer was. Vergeef mijals ik onbeleefd schijn maar ik heb gewichtige zaken, die ik litfst alleen afdoe, zoodat ik u en Mendoza verzoeken moet, de kaui3r te verlaten." Kan ik u ook behulpzaam zijn, mijnheer Brandon?" vroeg Mendoza eerbiedig, ,/lk ben geheel tot uwen dienst." *Gij?" riep Brandon bijna op ruwen toon. z/Neen, ik dank u, het is eene zaak, die ik alleen moet afdoen. Gij zult later ver nemen, wat er van de zaak is." Zijne stem was nauwelijks hoorbaar. Hij viel op den stoel neer, legde het hoofd op tafel en hield deu brief, die hem zoo had doen verschrikken, nog in de neerhangende rechterhand. Mendoza en Nita gingen zeer bezorgd weg. Zij vreesden, dat er iets geschied was, waar door het vermogen, dat zij gezworen hadden te zullen verdeelen, zeer verminderd was. „Ik hoop maar, dat hij niet gespeculeerd heeft, en nu bericht heeft gekregen, dat alles mislukt is," mompelde Mendoza. #Ik zoude duivelsch worden, als ik die kinderach tige vrouw moest behouden zonder geld." Neen, eene mislukte speculatie had Bran don niet zoo diep terneergeslagen. De achting en sympathie zijner vrienden zouden daar door niet verloren zijn gegaan, maar bet verlies van vermogen en eer bedreigden hem gelijktijdig Niemand had ooit aan zijn goe den naam getwijfeld; nu zou het aan de wereld bekend worden, hoe onrechtvaardig hij zijn pupil behandeld had. Frits Graham's oom eischte, dat Brandon hem zoo spoedig mogelijk rekenschap zoude doen. Hij schreef: Mijnheer 1 Ik schrijf u dit buiten mede weten van mijn neef, die van geene bewijs gronden, dat hij slecht behandeld is, wil hooren. Wat gaf u het recht, Frederik Graham als een arme, van u afhankelijke wees op te voeden, en hem tot voor korten tijd in deze meening te laten? z/Gij gaaft voor uwe handelwijze een schijn baar geloofwaardige reden op, maar ik heb te veel ondervinding, om mij op deze wijze te lateu misleiden. Gij hadt bepaalde be doelingen, met zoo te handelen, en ik eisch van u zoowel verantwoording van de bezit tingen van miju neef, als overgave van zijn vermogen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1