BUITEKLANDSCHE BERICHTEN. scliuldigd. Dewijl geene effecten verkocht, beleend of als onderpand gegeven kunnen worden zonder van zegel te zijn voorzien is het in ieders belang nog van het ver laagde recht gebruik te maken. Volgens telegram uit Aden van den gezagvoerder van het stoomschip Hubbuck was hij in aanvaring geweest met het stoom schip Prins Hendrik, waardoor laatstge noemde tot op de waterlijn werd doorge sneden en aan den grond werd gezet. De oorzaak der aanvaring was dat de Prins Hendrik achteruit ging dwars over zijn boeg. De schade van de Hubbuck is niet zeer ernstig en kan het stoomschip de reis voort zetten. Een officieel onderzoek wordt gevor derd. b Volgens Surveijers report zijn er aan boord van het te Aden aangevaren stoom schip Prins Hendrik verscheidene plaatsen voor en achter van het bovendek ontzet. Drie balken in bet groote voorluik zijn ge broken. Het dek is met laag water en spiingtij tien duim boven. Vermoedelijk zal men acht dagen bezig zijn om het lek tijdelijk te kunnen dicht maken. De opening is ongeveer 24 voet lang van het bovenschip tot onder. Het is twij felachtig of liet schip de druk van de uit zetting der lading zal kunnen weerstaan. In den tuin van het stations-koffie huis te Warmond staan drie perenboomen welke voor de tweede maal in dit jaar vruchten dragen. De bloesem heeft zich ontwikkeld uit de nieuwe zomerloten, ter wijl de vruchten bijna (ot wasdom zijn gekomen. De heer Jacques Hendrix, boofd der school te Koelofarendsveeu, is benoemd tot leeraar in de Volapück. Door den krijgsraad in het le militaire arrondissement is een grenadier, beschuldigd van valschheid in geschrifte en het des be wust gebruik maken van het valsche stuk, veroordeeld tot één jaar militaire gevange nisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht- of als militair ge- emplooieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. In de verloopen maand werd teSche- veningen in 11 keeren 108.4 n>M. re»en afgetapt, den 14n viel er 29.7 inM.; in October van het vorige jaar was de hoeveel heid regen 208.2 mM. De heerschende winden waren de Zuiden-, Zuidoosten- en Oostenwinden. Den l3n in den namiddag werd een onwedcr waarge nomen, dat met tusschenpoozen tot in den nacht aanhield. y j De kamer van koophandel en fabrieken te Delft heeft besloten een schrijven aan de administratie der H. IJ. S.-M. te richten daarbij verzoekende, door het doen laten loopen van een locaal-trein tusschen Leiden en Rotterdamkooplieden en andere belang hebbenden te Leiden, 's Hage, Delft en Schiedam woonachtig, in de gelegenheid te stellen op Dinsdagen vroegtijdiger de Rot- terdamache markt te bezoeken. Gisterenavond is een schuitje, gemeerd liggende aan andere vaartuigen in de Maas te Rotterdam, door een golfslag gezoiikeu. Eene vrouw is met het schuitje in de diepte verdwenen; de overige opvarendenman en dochter, zijn gered. De man echter moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Sedert een dag of veertien is de han del in diamanten te Amsterdam leveudiger dan in de laatsle jaren het geval was. Alle geslepen waar wordt met graagte opgekocht, naar men zegt, voor Japan en China via Amerika. De groote afzet doet natuurlijk den aanvoer van ruw toenemen, en de be werking daarvan komt der nijverheid ten goede. De klovers, snijders en slijpers heb ben volop werk of spoedig werk te wachten. De vraag naar Japan slaat zeker in ver band met liet vroeger vermelde bericht, dat de keizer aldaar diamanten sieraden heeft besteld, en dat de voorname lieden het voor beeld volgen. Het bestuur der IJsclub te Loosdreclit heeft, met het oog op mogelijke ongeluk ken, eenvoudige, doelmatige reddingstoe stellen (o. a. ecue lange lijn, voorzien van kurken en looden kogel; een slok met beu gel enz.) aangeschaftwelke toestellen in de teut der club op de hoofdbaan zullen wor den neergelegd, dat ze des noudig aanstonds tot het verleenen van hulp kunnen worden gebezigd. Uit Barneveld wordt aan de N. R. Cl. gemeldDe varkensslachterij aan het station van den Oosterspoorweg te Barneveld, is sedert de vorige maand weer in werking en wordt thans uitgebreid; ook zal dour beplanting langs den straatweg aan de thans zoo kale heide een beter aanzien worden gegeven. De verzending van geslachte var- itens naar Engeland nam de laatste jaren verbazend toeen hoewei de prijzen zeer w a wc m mm mm mz mm laag zijnis het toch voor de landbouwers in dezen omtrek van veel belang, dat deze slachterij alhier is gevestigd; daarom was het ook geen wonder, dat de Voortliuizer maatschap terstond genegen was, het be- noodigde terrein tegeu zeer billijke condities af te staan. - Te Heerde zijnbij gelegenheid der jaarmarkt ongeregeldheden voorgevallen. In eene tapperij aldaar was tusschen eenige polderwerkers twist ontstaan, die tamelijk hoog hep. Toen de politie zich iu de zaak mengde en een der heftigste ruziemakers wildee medeiieinen, ontstond er zulk een ver zet van de zijde van het publiek, dat de politie van de sabel moest gebruik maken om de menigte uiteen te drijven. Enkele personen werden gewond. koor de betrekking van majoor-com- mandant van de dd. schutterij te Deventer, waaraan thans een toelage van f 400 ver honden is, dagen verscheiden sollicitanten op. Naar de Zu>. Cl. verneemt, zal spoedig een benoeming volgen uit militaire speciali teiten. Uit Wij he wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Er worden in deze streken weinig hazen geschoten. Dat deze wildsoort thans zoo schaarsch is, schrijft men hieraan toe, dat in het voorjaar veie jongen door hel aanhoudende koude en regenachtige weder omgekomen zijn. Ook plegen de kraaien, die hier in verbazend aantal aanwezig zijn, eene groote slachting onder de jonge lang- ooren aan te richten. Men besteedt thans voor de hazen f 1.75 k 2.25, voor de jom-e patrijzen f 0.90 k f 1, en voor de oude f 0.60 k f 0.70. Bij een landbouwer in de gemeente Ha vel te is met goed gevolg jenever aange wend tegen de varkensziekte, welke in die streken in den laatsten tijd veie offers eischte Driemaal daags werd een maatje .bitter'' ingegeven en op den zesden dag dezer be handeling waren alle. aangetasten hersteld Een tweede geval gaf dezelfde uitkomst Een varken, eveneens lijdende aan de ziekte sloeg men over, en dit dier alleen stierf. Het detachement infanterie uit Leeu warden, dat sedert twee maanden te Zwolle is, zou eergisteren derwaarts terugkeereu maar zal, volgens bekomen bevel, wegens het te Leeuwarden heerschen van roodvonk voorloopig nog tot medio December te Zwolle blijven. Te Bolsward heerschen sedert eenigen lijd de mazelen zeer sterk, in de laatsle 4 weken zijn opgegeven als daaraan lijdende respect. 93, 58, 46 en 54 paliëuten, zamen 231. In den begimme herstelden de patiën ten spoedig, maar bij het koude wetr komen nu cu dan gevallen met doodelijken afloop voor. r Uit Heerenveen schrijft men: In Friesland zijn de werkzaamheden in de bos- schen weer aangevangen. Tal van arbeiders zijn dagelijks bezig met houthakken en tak- kebosschen maken. Over het algemeen laten hoedanigheid en boeveelheid niets te wen- schen over. Vooral de berk is dit jaar voor deehg, zoowel vau lengte als van dikte. Tegen C. 13., logementhouder te Ter- neuzen, die een drietal bankbiljetten en een spaarboekje, bem door zijne dienstbode trr bewaring gegeven, ten eigen bate beeft aan gewend, is door het openb. min. bij de arrond.-rechtbank te Middelburg geeLcbt: 1 jaar gevangenisstraf, benevens liet ver lies, gedurende vijf jaren, van onderschei den burger- en burgerschapsrechten Zondagochtend kwam te Vlissingen binnen het keizerlijk Russische stoomlorpedo- vaartuig Reval, commandant Michael Nevi- nesky, komende van Havre en Duinkerken. Na eenigen proviand en water te hebben in genomen, veitrok bet binnendoor naar Am sterdam. Het vaartuig is in Engeland nieuw gebouwd en op weg naar Kroonstad. Het trok door ziju bijzonderen vorm zeer de aan dacht, had zijn schroef middenscbeeps, en zijn diepgang, voet, was daardoor op die plaats belangrijk meer dan aan den voor- eu achtersteven. Het liep een vaart van 20 mijlen. De verschansing, als men het zoo noemen kan, hing vol met zwemgordels; zeker een bewijs, dat de equipage iu zee bij slecht weder zulk een vaartuig niet vei lig acht. In de „davits" zag men een eigen aardig gebouwd bootje; het was in 't mij den van twee scholten vooizien, zoodat liet, wanneer de verbindingsstukken losgemaakt waren, als iwee booijes gebruikt kon wor den, daar elk gedeelte achter door het schot waterdicht is. (MM. Ct) -- Zekere Renders Van Acht, te YVoen- sel, die gisteren het paard van zijn buur man, dat met de kar op hol was gegaan, wilde tegenhouden, kreeg een der°burries van den wagen met zulk eene kracht tegen de borst, dat hij bewusteloos werd wegge dragen en korten tijd Jater een lijk was. fln» wj -mns. /m. r*wr nr. Bij de algemepn heerschende malaise in zaken maken de valkeniers te Val kens- waardde hoeren Mallen Zonendit jaar wel een gunstige uitzondering. Immers, in nog geen maand tijfis zijn door hen 26 stuks valken, havikken en smellekens gevangen. Sinds verscheiden jaren geroepen, gingen er meermalen twee maanden tijds mede heen om het gewenschte aantal te bemachtigen, ja, het gebeurde zelfs, dat de vangst niet voldoende bleek om aan alle aanvragen te voldoen, terwijl het seizoen verstreken was. Wijl dit jaar de aanvrage die van vorige jaren overtrof, is door hen een nieuwe lobhut opgericht onder onder de gemeente Weert, aan de Belgische grens, die dan ook bijzonder goede diensten heeft bewezen; liet meerpiideel der vogels is daar gevangen. Daar dit jaar door een volledige africhting of dressuur, waaraan zelfs door een paar Engelsche lieeren wordt deelgenomen, deze valken langer onder behandeling van den valkenier blijvenmogen wij lieeren vogel liefhebbers gerust tot een bezoek uitnoodi gen, wijl de heer Mallen steeds gaarne be reid is zijn collectie door lieeren bezoekers te laten bezichtigen. Het grootste gedeelte dezer valken is voor Engeland bestemd, terwijl de overige naar Frankrijk moeten worden gezonden. Tijd Uit Maastricht wordt, aan het Centrum geschreven: Het gebeurt maar al te vaak, wanneer de wetgever een nieuwe wet maakt, dat zij de tegenovergestelde uitwerking heeft. Zoo is bij de wet op den verkoop van ster ken drank verboden in een gecombineerde affaire sterken drank te tappen; maar wat is nu het geval? Men heeft van het gewoon winkellokaal een klein plaatsje voor den ver koop van sterken drank afgezonderd, ter helft van de gewone deur, dikwijls niet groo- ler dan twee of drie vierk. M., uitkomende op de openbare straat. In dit lokaaltje ziet men aanhoudend mannen en vooral vrouwen uit den lageren stand achtereenvolgens een wippertje nemen, zonder door iemand gezien te worden, daar in zulke lokaaltjes de gordijnljes zorgvuldig zijn neergelaten. Vroeger was men huiverig om in een openbaren winkel of gewoon schenklokaal binnen te gaan. waar men door iedereen ge zien kon worden, maar door deze verande ring is men beveiligd voor het oog ran anderen. Hier treft men zulke lokaaltjes in massa aan. '«GRAYEWHAGC;. Door Z. M. is aan P. De Zwaan, burge meester, tevens secretaris der gemeente Wijk aan Zee en Duinverlof verleend om tot 24 October 1892 te Beverwijk te wonen. Door Z. M. is, met ingang van 16 November 1836, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Naaldwijk J. A. Valentijn, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Klundert. Door Z M. zijn de twee commissiën, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 13 Januari 1885 n°. 5, tot behartiging der belangen van de Nederlandsche kunstenaars ter ten toonstelling van schoone kunsten te Ant werpen in 1885, ontbonden en de commis saris-generaal en de leuen dier commissiën eervol uit hunne betrekking ontslagen, met dankbetuiging voor de door hen bewezen diensten. De adelborst 1ste kl. C. J. Van der Hegge Spies, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 6den dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroel'stoomschip Koningin Emma der Nederlanden. Onderscheidene officieren, in werke- lijken dienst, op non-activiteit of gepensio neerd, dingen naar de betrekking van com mandant der brandweer. BELG1E. Naar men verneemt, moeten in de vergaderiug der glasblazers te Charleroi sol dalen hunne instemming met de denkbeel den der arbeiders hebben betuigd. Een onderofficier verzekerde, dat het leger niet op het voik zou schieten, indien het daar toe bevel ontving. De soldaten vergezelden daarop de üentsche socialisten naar het sta tion onder het zingen der Marseillaise. K\ ÜELA U. Het hoofd der politie te Londen heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij wordt medegedeeld, dat elke optocht en zamen- scholing, behalve natuurlijk de lord-mayor- stoet, op 9 November zal worden belet. Allen winkeliers wordt daarin uitdrukkelijk aangeraden hunne winkels te sluiten en, indien zij geen luiken hebbenhunne ramen met planken te beschermen. Gisteren heeft de heer E. Stanhope, minister van koloniën, eene deputatie ont vangen welke hem de annexatie van Zoeloe- land kwam vragen. De minister antwoordde, dat eene schikking is getroffen tusschen sir A. E. llavelock, gouverneur van Natal, en de Boeren. Volgens deze overeenkomst zal Engeland het beschermheerschap voeren over het oostelijk gedeelte van Zoeloeland (het zoogenaamde reserve-gebied), terwijl de nieuwe Bóeren-Republiek het westelijk gedeelte van Zoeloeland zal behouden. Overeenkomstig de instruclien der Porte heeft Rustem-pacha in den laatsten tijd zijne vertoogen bij lord Iddesleigh, minister van buitenlandsche zaken, over Egypte langza merhand opgeschort, en spreekt hij daar over thans in het geheel niet meer. Over den jongsten inval der Pondons in Xesibenland is bij het departement van koloniën te Londen de volgende depêche ontvangenDen 2den Oct. vielen de Pon- dos in vijf afdeelingen in Xesibenland en verbrandden daar 50 hutten. De Xesiben trokken na een bloedigen strijd terug en wisten hun vee nog te redden. Des avonds van den rooftocht trokken de Pondos weer af. Aan beide zijden waren dooden en ge kwetsten gevallen. De Pondos hebben zich thans weer verstrooid. De Kaapregeering koestert het vertrouwen dat verdere vijande lijkheden niet zullen plaats hebben, maar mocht een nieuwe aanval gedaan worden, dan zullen de Xesibes beschermd worden en de Pondos worden teruggeslagen." Naar de Times uit Tirnova verneemt, circuleert er, ondanks het verzet der regee ring, een* hulde-adres aari Alexander onder de leden der Sobranje, die het ijverig tee kenen. Daarin spreken de adressanten hun leedwezen uit, dat de gewezen vorst niet herkiesbaar is. De meerderheid der leden wil Karavelofl" afzetten, maar dringt aan op Stamboeloff s en Mutkurotf's aanblijven. Op Johannes-eiland, bij Nienw-Gui- nea, zijn eenige paarlvisschers, Engelschen en inlanders, vermoord. In den afgeloopen nacht hebben 900 insurgenten een aanval gedaan op de stad Minhla en op verschillende punten brand gesticht. De schade is aanzienlijk. Aan the Times wordt uit Peking van den 18en October geschreven, dat de Fran- sche legatie een buitengewonen ijver ont wikkelt, om de Chineesche regeering over te halen tot het erkennen van Frankrijk's protectoraat over de Christenen in China. In ruil zouden aan China over zekere twist punten, de zaken van Tonkin betreffende, concessien worden gedaan. De Chineesche regeering schijnt een willig oor aan deze voorstellen te willen leeuen. Het huwelijk des keizers, dat eerstdaags zou plaats heb ben, is twee jaren uitgesteld. FKAXKHIJ K. De minister van oorlog zal, naar men verneemt, 400 millioen aanvragen voor de vernieuwing der uitrusting van de vestin gen en van het leger. Met het toestaan van dat crediet in termijnen zou hij geen ge noegen nemen. Op verzoek van de Spaansche regee ring heeft, volgens den Figarode Fran- sclie minister-president De Freycinet buiten gewone maatregelen genomen ter bewaking van de grens aan de Pyienceën. De pre fecten der aan Spanje grenzende districten hebben strenge insiruclieu ontvangen. Ieder persoon van Spaansche nationaliteit, die niet van de noodige papieren is voorzien, zal genoodzaakt worden het Fransche grondge bied te verlaten. In geval van tegenstand zullen de plaatselijke besturen de gendar merie ter hulp kunnen roepen. Op 31 October waren er in Frank rijk 2490 personen behandeld volgens de methode van Pasteur, waarvan 1726 Fran- schen of Algerijnen, 191 Russen, 165 Ita lianen, 107 Spanjaarden, 80 Engelschen enz. Van de 1726 stierven 12, meest kin deren die aan het hoofd waren gebeten, of personen die te laat in behandeling geno men waren. Le Francais geeft het volgend verhaal van den zoogenaamde» aanslag op den graaf van Parijs. Dinsdagavond hadden de bedienden een man met een verdacht voorkomen in bet park opgemerkt, doch hadden zich daarover niet verontrust, omdat hij zijns weegs ging. In den daarop volgenden nacht zag de gravin, die mtt sliepbij het licht liarer nachtlamp, de deur liarer kamer open gaan en een man binnenkomendie op zijn kuiën en handen in het minder verlichte gedeelte der kamer naar een tafel kroop, waarop kostbaarheden Jagen. De gravin maakte dadelijk alarm en wekte den prins. Deze stond op en greep ee i revolver; maar de indringer was reeds gevlucht en had de deur met een meubel stuk gesloten, zoodat elke vervolging in die richting onmogelijk was. üp dezelfde wijze barricadeerde hij de deuren der andere ka-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2