NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Feestdagen. ABOFiNEfüEftT: Vrijdag 5 November 1886. N°. 261. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. 1 eze Courant verschijnt dageIijksbehalve op Zou- en Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. Prijs |ier \uiiniier 10 ('ent. 200e Jaargang. AOVF. R TEN Tl EN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepiuakerssteeg: 6. Stiiils-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN, brengtn ter algeineene kennis dat, ingevoUe art. II van liet koninkl besluit van 9 November Ie51 Staatsblad n". 142) in verband met Zijner M.ijesleils besluit van 11 Augustus 1859 (Slaatsbliul n°. cO), op Zalerdag den 27en No.embera. s.'s middags te twaalf uren op bel raadhuis eene vergade ring van kiesgerechtigder, zal worden gebon den om de plaatsen aan te vullen van de heeren J. ZAALBERG JCz. P. L. C RIUËSSEN, H. C. IIARTEVELT en W. F. VAN IIARTROP Tz. die met bet einde dezes jaars als leden van de kamer van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, doch ingevolge art. 7 van eerslgemel.) besluit op nieuw benoembaar zijn; dal de lijst van kiesgerechtigde, waartegen bezware kunnen worden ingebracht bij bel Gemeerde- bestuur, gedurende acht dagen, le rekenen van den dag der aankondigingIer Inzage ligt op de secretarie dezer gemeente en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoernilen dag geschied van 12—2 uren des namiddags, waarna de bus geledigd wordt en de stemop neming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leitlsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KXNTER, llurgemeesler. E. KIST, Secretaris. leides, 25 October 1888. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Bremzen Ier algemeene kennis dal door AN- TIIONIE VAN TELLINGEN W. F. zn. een verzoekschrift is ingediend om vergunning lol verkoop van sleikeu drank in hel klein in hel perceel Aalmarkt No. 17. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lriilsc/ie Courant. Buigemeesler en Wellioudeis voornoemd, DE KANTER, Rurgemeesler, E. KISTSecretaris. Leiden, 4 November 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; brengen Ier algemeene kennis dai hel brusje over de Rijnsburgersingelslootaan den Maredijk, wegens herstelling gedurende 14 dagen, aanvangende 4 November voor voer- en rijlu.uen paarden en vee zal zijn afgesloten Burgemeester en Weihouders voornoemd DE KVNTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leipen, 4 November 1886. n t a ii s n i e ii w h. Gisterenavond hield prof. Martin op Nijverheid alhier eene voordracht over de resultaten zijner reis naar de West-Indische koloniën, voor zoover die resultaten prac- tisehe waarde voor de industrie bezitten. Uitgaande van de geologische formaties op de eilanden Aruba, Curagao en Bon .ire ging spreker op de beide hoofdproducten, het goud en de phosphoritennader in. Op Curasao en Aruba bevinden zich zei spreker o. a. de goudbevattende kwart- sen in den vorm van gangen in Dioriet- en Diabasgesteenten echter bevindt zich 't goud daar slechts in microscopische vormen, terwijl het in het verweerde gesteente in grootere stukken is gevonden geworden. Op het eiland Bonaire ontbreken de goudbevat tende formaties geheel. De phosphaatrijke gesteenten vindt men hoofdzakelijk in sommige streken van de kusten van Aruba en Curasao, en zijn ont staan door het afzetten van Guano door de zeevogels op de zich daar bevindende kalk- riffenwaardoor de koolzure kalk langzaam in phosphorzure kalk veranderd is. Deze phosphaten zijn der ontginning waardig; van nog een ander phosphaat sprak de heer Martin, dat echter om de geringe dikte waarin 't voorkomt niet de moeite van ont ginning zou loonen De op het eiland Cur.iQao gevonden malachiet en het kopprlazuur hebben voor de industrie geen waarde. Op het vaste land van Suriname zelf zijn de onderzoekin gen door dichten plantengroei en andere hindernissen slechts uit te voeren langs de stroomen waarheen met een klein vaartuigje te komen is. Met meêgebrachte voorwerpen en schetsteekeningen lichtte spreker zijne belangrijke rede nader toe. Gisteren werd te water gelaten van de werf der Koninklijke Nederlandschc Grof smederij een paviljoen tjalkschip, bestemd voor de vaart tusschen Zaandam en Leiden en gebouwd voor rekening van schipper P. Van Heijningen te Zaandam. Ongeveer 5 uur werden hedenmiddag door de paardentram alhier in de Paarden- steeg een schaap van eene langsgedreven kudde, de beide achterpooten bijna geheel afgereden. Men weet hoe moeilijk het vaak is, zijn voertuig door zulk eene verspreide kudde heen te brengen. niIZIEK, LETTEREN EN Kl\8T. Naar men verneemt hreft de „Kon. Nationale Zangschool voor Handwerkslieden" te 's 11 age het besluit genomen, den 70sten verjaardag van Z. M. onzen koning met luister te vieren, door het orgauiseeren van een groot vocaal- en instrumentaal concert. Verschillende bekende artisten moeten daar toe reeds hunne medewerking hebben toe- Bij den uitgever W. J. Thieme en C®. te Zutfen verscheen de eerste aflevering van „De wereld vóór de schepping van den mensch" door dr. B. C. Goudsmit bewerkt naar Camille Flammarion, de schrijver o. a. van „Les éloiles" en „Astronomie populaire". In 20 afleveringen zal het aangekondigde werk compleet zijn. Steeds heeft het hier behandelde onderwerp, het onstaan der aarde en van de levende wezens, de aandacht van het publiek getrokken. Voor hen nu die op gemakkelijke wijze aan hun weetlust daaromtrent willen voldoen, biedt bovenge noemd werk in populairen vorm ge schreven en met een zeer groot aantal gra vuren voorzien eene uitstekende gelegen heid aan. Voor eene uitmuntende uitvoering van druk en gravuren, heeft de firma Thieme zorggedragen. In December a. s. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat De Gids werd opgericht. Aan oud-redacteuren is voor bet dan ver schijnende noirnner eene bijdrage gevraagd. Men zegt dat mile. Van Zandt weer aan de „Opéra-Comique" te Parijs zal wor den verbonden. In de te Parijs verschijnende Revue Scientifique van Charles Richet, komt deze week als eerste artikel de Eransche vertaling voor der redevoering, door prof. Donders bij de universiteitsfeesten te Heidelberg over Graefe, Helmholtz en den vooruitgang der ophlalnaologie gehouden. Blijkens een telegram uit Berlijn, is de heer Emile Wauters, te Brussel, be noemd tot eerelid der Müncheuer academie van beeldende kunsten. Wereldtentoonstelling van Brrcelena (Spanje), September 1887April 1888. Voor inlichtingen zich te wenden tot den afgevaardigden commissaris van Belgie en Holland, Regnessenstraat, 3, Gent. Te München komt meer en meer in zwang, de voorgevels van huizen met fresco's te versieren. Verleden week werden twee beschilderingen van dezen aard voltooid. Den 25n October is te Philadelphia een standbeeld van Schiller onthuld. Aan de tweede kamer der staten-ge- neraal is opnieuw een adres gericht door dr. A Luyten, zich beklagende, dat hij, met machtiging van de arrondissements rechtbank te Amsterdam, zonder reden in het krank zinnigengesticht te Zutfen geplaatst is geweest, en dat hijna op last van de arr. rechtbank te Zutfen die over de verlenging van zijn verblijf in bet krankzinnigengesticht te be slissen had, daaruit ontslagen te zijn geen voldoening van den minister van binnenland- 8che zaken heeft kunnen verkrijgen. De heer Luyten verzoekt, dat door de kamer een onderzoek worde ingesteld. Te rekenen van 15 dezer is het tele graafkantoor op het station der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Warmond ook belast met de ontvangst en afleveriug van aankomende telegrammen. De 25ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 101,492 866, zijnde de opgave van 625 locale comitë's. De Arnh Cour. vestigt nogmaals de aandacht van belanghebbenden op het f. it, dat nog maar tot het einde dezer maand de gelegenheid openstaat om effecten te doen te doen zegelen voor 1/5 van het bij de wet van 81 Dec. 1885 bepaalde zegelrecht. Van af 1 December zal het halve en na 1 Maart 1887 het volle zegelrecht zijn ver- FEU1LLET0N. 50.) „Hij vreest mij geld toe te vertrouwen, ofschoon ik mij meester heb gemaakt van iets, dat hem nog meer waard moest zijn." Den volgenden morgen begeleidde Dora haar echtgenoot naar New-York en begaf zij zich naar een der voornaamste hotels, om met Donna Juanita kennis te maken. Nita ontving haar in een rouwgewaad, d:it haar prachtig stond. Hare dichte prachtige lokken hingen los op hare schouders, zij droeg een morgentoilet en eene muls bedekte ten deele haar schoon voorhoofd. Hare ma nieren warpn volmaakt, hare gfiScaiedenis werd met eene min of meer bevende stem herhaald, en Dora's hart door deze onver beterlijke tooneelspeelster stormenderhand in genomen. Nita nam de uitnoodiging, om eenigen tijd op „Hoogland" door te brengen, aan, en de avondtrein voerde hen alle drie daarheen. VEERTIENDE HOOFDSTUK. de slag valt. Brandon ontving de gast beleefd maar koel. De eerste maal dat Nita MenJoza in stilte kon spreken, verklaarde zij hemdat de oude een beer was, met wien niets zou aan te vangen zijn. „Des te erger voor hem," was het cynieke antwoord. „Als hij weigert, door u en mij te worden beaeerscht, zal hij de gevolgen van zijne eigenzinnigheid moeten ondervinden. Wij moeten en zullen een middel vinden, om het bestuur van zijn vermogen in onze handen te krijgen. Als gij hem kondet over halen, om u als huishoudster te nemen, zou het u niet moeielijk vallen hem waanzinnig te maken, en dan sluiten wij hem m een gekkenhuis op. Dat is minder gevaarlijk dan de andere weg. Zij haalde de schouders op. „Hij zal dat nooit doen, daar ben ik zeker van. Nog nooit heb ik met zulk een onge- likten beer te doen gehad. Ik zal mij ge noodzaakt zien, hem aan uwe goede zorg over te laten en u de wraak voor mijne versmaadde tooverkunsten over te dragen." In weerwil van deze verschriKkelijke woor den, die Nita op vroolijkeu toon uitsprak, lacht# Mendoza. Dora, die juist aankwam, vroeg opgeruimd: „Waarom lacht gij zoo, Carlos? Gun mij *ook een aandeel in uwe pret." „Het was slechts eene vaardigheid van mij, waarom Carlos Lichte, maar die de moeite niet waard is, om herhaald te worden. Ik leerde hem een nieuw middel, om oude schulden te betalen, en hij lachte mij er oui uit, hoewel ik in allen ernst sprak." „Gij zijt zeer lief, Dora, maar ik heb geen andere schuldendan mijne verplich tingen jegens uw vader, en ik kan niet denken dat ik hem die ooit kan goed maken." „Zeker kunt gij dat, als gij mij altijd zoo gelukkig maakt, als nu. Meent gij, dat hij ooit meer van u verlangen zal?" „Gij kleine, verliefde gans!" riep Nita lachende uit. „Spreekt gij zoo tot uw inan, met wien gij rteds twee maanden gehuwd zijl? Gij zult hem geheel en al bederven, en hij zal u als belooning, later met voeten treden. Ik ken de mannen beter dan gij, en Carlo9 is niet beter dan de rest." Dora verbleekte. „Gij oordeelt alleen naar uwe eigene, treurige ondervinding," ant woordde zij, „maar naar de lichtvaardigheid te oordeelen, waarmede gij er over spreekt, zou ik deuken, dat gij uw leed niet zoo diep gevoelt. Ik vrees volstrekt niet, dat Carlos ooit zoo met mij zal handelen als zijn broeder met u. Het zou mijn dood zijn, als hij mij niet meer beminde." „Kuin, kom, Dora, wees niet zoo ernstig. Spreek niet op zulk een tragischen toon. Ik wilde u alleen een weinig plagen, 't Is waar, mijne lotgevallen hebben mij wel wat ver hard, maar als ik de zaken niet een weinig lichter opgevat had, lag ik reeds lang in het graf. Dat echter zulk een lief duifje als gij, mij mijn ongeluk voor de voeten kon det werpen, had ik niet gedacht, en daarop treft het mij des te dieper." Nita bracht haar zwartgeranden zakdoek aan hare oogen en ging weg. Dora volgde haar, om het gesprokene weer goed te maken, terwijl Mendoza verheugd het prachtige schouwspelerstalent van Nita gadesloeg. In de eerste week van haar verblijf was Nita betooverend lief geweest; toen zij echter bemerkte, dat hare pogingen op Brandon schipbreuk leden, liet zij dikwijls vrijen loop aan haar onstuimig karakter. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1