onrler zijne leiding werkzaamontving de jubilaris als aandenken eene pendule in den vorm van een vuurtoren met draaiend licht. N. R. Ct. Volgens telegram uit Londen, bij de vereeniging van assuradeuren ontvangen, zijn de stoomschepen Prins Hendrik, kapt. Heemskerk, van Batavia naar Amsterdam en Hubbock, van Sydney naar Londen, ter reede van Aden in aanvaring geraakt. Eerst gemeld stoomschip zonk en het laatste is zwaar beschadigd. De Prins Hendrik werd aan stuurboord ingeloopen en ligt met den vloed onder water. Men hoopt het schip echter leeg te pompen. Al de opvarenden zijn gered. Een vechtersbaas van Zwaagwesteinde maakte 't op de Veenwoudster kermis zóó grof, dat drie politie-agenten genoodzaakt waren hem te arresteeren. Bij de cel ge komen, wist hij zich los te rukken, sprong in de vaart, zwom er door en ontkwam zoo. Als eene bijzonderheid deelt men aan liet U. I). mede, dat op het kippenhok, staande in den tuin van den heer Huinck, aan de Bezembrug te Utrecht, zich gisteren morgen eene slang, van circa een meter lengte, bevond, die in den afgeloopen nacht daar verschenen is, zonder dat men weet van waar. De onwelkome gast werd ter stond naar het Zoölogische Kabinet op de Hoogt overgebracht. De politie te Tiel heeft in de afge- loopen kermisweek aangehouden: 1 soldaat van een der regimenten infanterie, wegens desertie, en 8 personen, allen in de politie bladen gesignaleerd en wier opsporing werd verzocht; 5 van deze, tot geldboeten of eenige dagen hechtenis veroordeeld betaalden de boeten, daarbij te kennen gevende, geen trek te hebben, om 2 dagen op water en brood te zitten. Toen de bepaling nog niet bestond, dat de twee eerste dagen gevangenisstraf op water en brood moesten worden doorgebracht, was het aldaar eene zeldzaamheid dat aan gehouden gesignaleerden de opgelegde boeten betaalden. De beruchte F. R. en zekere vrouw K.beiden verdacht van kerkdiefstal te Neer bosch en Deest en 11. Donderdag te Üruten aangehouden, zijn als zonder behoorlijke legi timatiepapieren en middel van bestaanden volgenden dag eenvoudig over de grenzen des rijks via Beek naar Pruisen uitgeleid, omdat het voldoende bewijs van den door ben vermoedelijk gepleegden diefstal niet kon worden geleverd en zij, bij confrontatie, door degenen die hen vóór het plegen van den diefstal in de nabijheid der kerken zou den hebben gezien, niet werden herkend. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen is over de maand October te Wageningen gevallen 56 5 m.M. regen, tegen 166 m.M. over dezelfde maand van 1885. Werd dezer dagen in een bericht uit Zevenaar een aardig staaltje medegedeeld van het laf verwennen van een hondje, welks eigenaresse liever met hem in den beesten wagen dan zonder hem in een 1ste klasse wagen zat, thans deelt men ons een ver haaltje mede van een kat, die, nog meer verwend dan hel hondje, als fijnproever en lekkerbek menig mensch evenaarde, zoo niet overtrof. Bedoelde kat, wier eigenaar in Antwerpen woont, is zoo kieschkeurig uitgevallen, dat ze steeds de fijnste 11 ol- landsche roomboter onder haar eten krijgt; indien men 't waagt haar te misleidendoor boter van minder goede hoedanigheid er onder te mengen, straft poesje deze stoutig heid met een volstandig weigeren van alle voedsel. Onlangs heeft men beproefd haar deze kieschkeurigheid af te leeren en gal haar daarom gewone in plaats van roombo ter te genieten; doch de poes weigerde en hield dit vier dagen vol, zoodat men, voor de gezondheid van 't lieve dier beducht, haar als voorheen de boterham met fijne Hol- landsche roomboter besmeerde. (Standaard.) Zondagavond had er te Deventer tusschen ruim 50 huzaren in eene tapperij eene hevige vechtpartij plaats, waaraan de politie en de patrouille 's nachts een einde maakten. Een der vechterbazen ontving een messteek in de zijde, hetgeen eerst ontdekt werd door zijn hevig kermen, toen hij al onder de wol lag. Hij werd naar de infir merie ter verpleging overgebracht. Nog nooit was, fnaar menschen-heu- genis" de aanvoer van vee op de Leeuwarder markt zoo groot als jl. Vrijdag. Er waren niet minder dan 6318 stuks vee aan de lijn. 12 Nov. vervalt de halfjaarlijksche pacht in Friesland. Vandaar dat de boeren geld moeten maken en dus al hun vee naar de markt brachten. GRAVENI1AGE. Door Z. M. zijn benoemd tot burgemeester der gemeente Coevorden J. W. Van der Lely; der gemeente 't Zandt dr. N. Wes K3EC JE JBOE «Si «A3 Bt *33 tendorp Boerma; en is goedgekeurd dat de burgemeester van üterleek, J. Blom, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Door Z. M. is benoemd tot subst- officier van justitie bij de arrond.rechtbank te Groningen mr. H. J. Van der Poel Hid- dingh, thans subst.-officier van justitie bij de arrond.-rechlbank te Zutphen. Door Z. M. is, met ingang van 1 December 1886, benoemd tot schoolopziener in het district Hoorn W. J. Bonte, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zaltbommel en schoolopziener in het arrond. Geldermalsen, uit welke beide betrekkingen hem, met ingang van denzelfden dag, eer vol ontslag wordt verleend. Door Z M. zijn benoemd tot hoofd ingenieur van den waterstaat 2de kl.W. J. S. J. Blom, thans ingenieur 1ste kl., en tot ingenieur van den waterstaat 1ste kl., P. Wr. Van der Sleyden, thans ingenieur 2de kl., en is de ingenieur P. W. Van der Sleyden, met intrekking van het hem ver leende onbepaald verlof, in actieven dienst hersteld. Door Z. M. is de luit.-kolonel G. J. IJssel de Schepper, belast met het bevel over het 2de reg. huzaren, op zijne aan vrage, op non-activiteit gesteld, in afwach ting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Door Z. M. is den heer A. B. Reintjes, laatstelijk adj.-ingenieur 1ste kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java, thans met verlof in Europa, op zijn verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen. De minister van financiën zal op 4 dezer geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. BELG1E. Aan eene deputatie van ingenieurs, die hem een adres overhandigde, merkte de koning van België op, dat hij bij zijne Afrika-ondernemingen toch steeds zijne plich ten tegenover Belgie in het oog had gehou den. Het land, dat in den beginne zijne bedoeling niet op prijs had gesteldbegreep die tegenwoordig beter, wat bleek uit het feit, dat zich een uitsluitend uit Belgen zamengestelde maatschappij had gevormd om den Congo spoorweg te bouwen. Het was altijd zijn doel geweest voor den handel en de industrie van Belgie nieuwe afvoerkana len in Afrika te openen. Gisterenmiddag is de eerste minister raad gehouden sinds de verdaging van het parlement voor de vacantie. Voordat de ministers bijeenkwamen, had graaf Hatz- feldt (de Duitsche gezant) een langdurig onderhoud met lord Salisbuiy. De ministerraad duurde drie uren. In den loop der zitting verwijderde zich de minister van buitenlandsche zaken, lord Iddesleigh, voor eene conferentie met de gezanten van Turkije en Italië. In eene gisterenavond te Londen door den sociaal-democratischen bond gehouden meeting is besloten, oudanks het verbod, te volharden bij het besluit om op 9 dezer een optocht te organiseeren, omdat op den brief, gisteren door het bestuur van den bond aan het hoofd der politie gezonden, geen antwoord is ontvangen. De Standard verneemt uit Sofia, dat de partij van Zankoff de zittingen der So- branje bijwoont, maar Karaveloff afwezig is. Het voorlezen van Karaveloff's naam ver wekte gesis en uitroepen als: dood aan den verrader! Groote verslagenheid heerscht in de regeeringskringen, die inzien, dat Bul garije geheel geïsoleerd staat tegenover een gewetenloos Rusland. De regeering is tot elke concessie aan Rusland bereid, behalve dat Bulgarije gemaakt zal wordeu tot eene Russische provincie, dan liever eene dade lijke bezetting, welke het Bulgaarsche be stuur trouwens ducht. De Bulgaarsche iegee- ring heeft in eene circulaire de aandacht der groote mogendheden gevestigd op de aan wezigheid van de Russische fregatten te Varna, en het geloof uitgedrukt, dat de Russische regeering daarmede bedoelt troe pen te doen landen en het land te bezetten. Kaulbars heeft opnieuw aan de regeering eene nota gezonden, waarin hij hare uit- noodiging afwijst om speciale gevallen van mishandeling van Russische onderdanen aan te geven; Kaulbars verklaart de verlangde opgaaf onnoodig, dewijl bedoelde gevallen aan de Bulgaarsche regeering wel bekend zijn, maar de Russische commissaris wil nieuwe gevallen van geweldpleging afwach ten, alvorens de diplomatieke betrekkingen af te breken. De Bulgaarsche regeering heeft afgezien van de zending eener Bul gaarsche deputatie naar St. Petersburg. 4C3 MJB ECJ C3AL. /EL. JEM' T. Renten Office verneemt, dat aan de Bulgaarsche regeering de raad is gegeven, zich onvoorwaardelijk aan den Czaar te onderwerpenten einde de Russische bezet ting te voorkomen, onder verklaring, dat zij tegen den bestaanden toestand niet is opgewassen en de onderteekenaars van het Berlijnsche tractaat verantwoordelijk stelt. Met betrekking tot de Egyptische quaestie verneemt Reuters Office, dat, on danks het drijven der Fransche pers, de Engelsche regeering uit aanmerking dat hare zedelijke verplichting tot handhaving der openbare veiligheid in Egypte door alle mogendheden erkend is zich niet zal laten afbrengen van de tot dusver door haar gevolgde politieke gedragslijn, en het land niet zal overlaten aan wanorde en de mogelijkheid eener nieuwe omwenteling. Depêches uit Kaboel melden, dat een der Afghaansche stammen, die der Ghilzais, tegen den emir Abdurrahman, den bondge noot van Engeland, in opstand is gekomen om te protesteeren tegen de hoog opgedre ven belastingen. De opstandelingen hebben een regiment troepen van den emir, dat een convooi met waarde escorteerde, aangevallen en geslagen. Mushki Aluin, een zeer be kende mullahstaat aan het hoofd der opstandelingen. De Daily News verneemt uit New- York, dat de kansen van den arbeiders- candidaat Henry George bij de verkiezing van een mayor zeer verminderd zijn, en dat de meeste werklieden zich van hem alkeeren. Een onderzoek, door een reporter van de Evening Post ingesteld, bewees, dat in negentien van de twintig door hem be zochte fabrieken de werklieden tegen deze candidatuur zouden stemmen. De arbeiders vreezen, dat de verkiezing van Henry George het kapitaal zóó zou intiinideerendat het bouwen zou ophouden en de fabrieken zou den worden geslotenzoodat duizenden van werk zouden zijn verstoken. Terwijl veer tien dagen geleden liet aantal op Henry George uit te brengen stemmen nog op 7U0U0 werd geschat, rekent men thans, dat hij er niet meer dan 20000 zal ver krijgen. F RA* Kit IJ K. De acte van schenking van het kasteel te Chantilly, met de daarbij behoorende vaste goederen en kunstverzamelingen aan het Instituut, is thans in haar geheel open baar gemaakt. Daaruit blijkt dat de vaste goederen eene oppervlakte hebben van 9057 hectare; dat de jaarlijksche uitkeeringen wegens door den hertog van Aurnaie aan vele gestichten en openbare inrichtingen toe gekende jaargelden, de kosten van bestuur, de grondbelasting, de assurantiepenningen, enz., die het Instituut moet overnemen, eene som bedragen van 240,000 fr.dat hierbij komt eene jaarlijksche som van 240,000 fr. wegens rente en aflossing eener leening (of hypotheek) van het Credit fon- cier, welke leening echter in 1934 gekweten zal zijn. Hiertegenover staat aan verschillende opbrengsten een jaarlijksch bedrag van om streeks 600,000 fr., zoodat er ruim 150000 fr. overblijft voor het onderhoud der gebouwen en der verzamelingen, tot aankoop van nieuwe boeken en het verstrekken van hulp aan behoeftige letterkundigen en kunstenaars, gelijk door den hertog bij zijne schenking bepaald is. De raad van state heeft nog te beslissen, of hij de schenking goedkeurt. De zoon van den Turkscben minister van buitenlandsche zaken is te Parijs aan gekomen, belast met het overbrengen van liet grootkruis der Chefkatorde aan mevrouw De Freycinet. De gemeenteraad van Milaan zond 10.000 frs. voor het Institut-Pasteur. Reeds zijn 105 Italianen met goed gevolg behan deld naar de methode van Pasteur. Na een maand te Parijs te hebben vertoefd, is Ismail Pacha naar Napels ver- tiokken. Hij is van plan spoedig weer Parijs te bezoeken. Le Courier de Ildvre bevat onder het opschrilt ^aanslag op den graaf van Parijs" het volgend telegram uit. Londen in den nacht van den 29en October. In den loop van den avond hadden de bedienden een man met een verdacht uiterlijk om het kasteel zien rondzwerven. Te een uur in den nacht zag de prins bij het schijnsel van eene nachtlamp een man, die op handenen voelen naar hem toekroop. De prins maakte toen eene beweging en de indringer nam de vlucht. De kerel was door middel van een ladder, welke tegen het raam van de stu deerkamer van den hertog van Orleans ge zet was, binnengedrongen. PORTUGAL. Over de ongeregeldheden in Mozam bique melden officieele Portugeesche berich ten het volgendeKoning Muzilla heeft met 30.000 inlanders den 26 Oct. koning In- hambane aangevallenwerd tweemaal afge slagen en op den 23en door 16 000 Por- tugeezen en inlanders, onder bevel van den generaal-gouvernenr van Mozambique en Europeesche officieren der marine, overwon nen. De Portugeesche troepen verdreven de opstandelingen uit het gebied van den ko ning lnhambane. Door den gouverneur is de oprichting van een bijzonder expeditie corps bevolen. Uit Lissibon wordt een corvet met. versterkingen gezonden. ITA LIE. De minister van oorlog zal zes millioen meer op de loopende begrooting aanvragen voor het veranderen van de gewor.e geweren in repetitiegeweren. Voorts zal hij veertig millioen op de aanstaande begrooting aan vragen tot uitbreiding der cavalerie. De rivieren van Opper-Italië wekkendoor aanhoudend wassen, groote ongerustheid. De correspondent van II Diriito te Cet- tmje telegrafeert, dat hij gemachtigd is, het bericht, betreffende de candidatuur van den erfprins Danilo van Montenegro voor den Bulgaarschen troon, te logenstraffen. DUITSCII LAND. De prinses Galitzin, die uit Dresden werd vermist, is teruggevonden. In een aanval van krankzinnigheid had zij die stad verlaten en was te voet naar Thorn gegaan. Men vond haar daar in lompen en uitgeput van vermoeidheid. Zij zal nu in een ge sticht te Warschau wordeu verpleegd. R IILAXD. De gezondheid van den Russischen kroonprins is beter. De geneesheeren raden een verblijf te Nizza aan, doch waarschijn lijk gaat de prins naar de Krim. Don Jaime wordt thans buiten gevaar geacht. BCLGARIJ F. De Bulgaarsche agent te Konstantino- pel heeft in last ontvangen, den Russischen gezant Nelidoff te polsen over eene schik king, bestaande in de vorming van eene gemengde regeering, welke uit alle partijen zou zijn zamengesteld. Men wenscht te weten of Rusland daartegenover de Bul gaarsche Sobranje en de benoeming van een vorst zou erkennen. De Sobranje zet inmiddels haren arbeid voort. Grovieff en Bendreff zijn gisteren in vrij heid gesteld. AMERIKA. De plechtigheden ter inwijding van Bartholdi's reuzenbeeld: //de Vrijheid, de wereld verlichtende", hebben, gelijk kortelijk reeds vermeld is, verleden Donderdag trots regen en nevel plaats gehad, overeenkom stig het dezer dagen in hoofdzaak medegedeeld programma. Men rekent, dat wel een mil lioen roenschen de optochten te New-York hebben bijgewoond. De stad was met Fran- sclie en Amerikaansche vlaggen versierd. De optocht te land bestond uit 30,000 men- schen, waaronder de troepen, de brandweer, tal van Fransche weldadigheidsvereenigingen en andere corporatiën, ook van elders. Aan den optocht van schepen op de Hudson namen 137 stoombooten in twee reeksen deel. Langzaam stoomden zij naar Liberty Island, waar de oorlogschepen zich reeds bevonden. President Cleveland, die met zijne ministers en de Fransche gedelegeerden op het Madisonplein den optocht te land zag voorbijtrekken, voer vervolgens meê naar Liberty Island. Hier was alle beschikbare plaats dooreen zeer aanzienlijk publiek bezet. De plechtig heid begon met muziekgevolgd door een gebed, waarna de heer De Lesseps eene aanspraak hield en het beeld door liet senaats lid Evarts aan de Vereenigde Staten werd overgedragen. Het beeld werd nu onthuld en saluutschoten dreunden van de schepen en forten, te zamen van 500 kanonnen, terwijl naar Amerikaanschen trant al de stoomfluiten krijschten en al de bellen geluid werden een geraas zooals nooit te voren de trommelvliezen der New-Yorkenaars op de proef had gesteld. Toen het rumoer ophieldnam president Cleveland het beeld in naam der Unie aan en voer Je nog de Fransche gezant met twee anderen het woord. Het geheel werd be sloten met het bekende gezang ythe Old Hundredth" en nieuwe saluutschoten. Onder wijl had de regen niet opgehouden en was het weder steeds guurder geworden. Des avonds zou het beeld electrisch worden ver licht. De president en de ministers zijn onmiddellijk na de plechtigheid naar Was hington teruggekeerd. Het gevaarte verheft zich 305 voet boven het water eo is uit zee van verre te zien.. Het beeld zelf, waarvan reeds vroeger meer dan óens beschrijvingen zijn gegeven, is,, gelijk men weet, 151 voet hoog.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2