NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. eLe Courant verschijnt <1 age 1 ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABOS WEMELT: Maandag 1 November 1886. N°. 257. ADVERTENTIE!»: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per summer 10 ('ent. 200° Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakersstee<r 6. NTAD8NIEUW8. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 37 tot 77 volwassen personen en 6 tot 8 kinderen. Gedurende de afgeloopen week werd alhier aangifte gedaan van 1 geval van roodvonk. Geen sterfgevallen aan besmette lijke ziekten kwamen voor. Bij de door het bestuur der Stedelijke Werkinrichting gehouden aanbesteding voor de levering van levensmiddelen, zijn deze gegund tot de navolgende prijzen: Rund- vleesch f 0.64, rundvet f 0.54, aardappelen f 0.04, groenten f 0.04, gort f 0.1296, rijst f 0.113°, groene erwten f 0.1390, capucijner erwten f0 14, bruine boonen f0.136°, koffie f 0.90, cichorei f 0.195°, siroop f 0.12, peper f 1, alles per kilogr.j zoetemelk f 0.0649, karnemelk f 1.49 de 100 liter. Aan den bootsman in bet vaste corps H. H. W. Aalstius den Appel, gedetacheerd bij de kweekschool voor zeevaart, is uitge reikt de zilveren medaille voor 24 jaar eer lijken en trouwen dienst. UNIV EKSITEIT. Toegelaten te Leiden tot het eerste gedeelte arts-examen de heer C. Bakker, caud.-arts. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 31 October. Geboortedag (1705) van Gan- ganelli (Clemens XIV). 1 November. Geboortedag (1636) v. Boileau. Rubinstein heeft een aanbod, om 100 concerten in Amerika te geven voor 250,000 Mark, van de hand gewezen. Het verschijnen van een nieuw dagblad te TJtrecht, onder redactie van mr. P. Brooshooft, is nog onzeker. Een Eagelsch blad brengt zijn lezers in herinnering, dat de tijd nabij is waarop het kopyrecht van Robert Schumann's werken verloopen zal zijn. Dat recht voor kunst arbeid duurt in Duitschland 30 jaren en Schumann stierf in 1856. Inhoud, 16de jaargang, n°. 21, van De Huisvrouw. Liefdewerken. Hygiënisch allerlei. Door dr. S. Sr. Coronel. Iets uit het leven van keizerin Elisabeth. Mode! Door IJ. M. //Scheeve rug". Door Hk. Albers. Berichten uit de vrouwenwereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton. //Een lastig geval". Door Otto Roquette. (Vervolg.) Advertentiën. BINiNENLANDSCHE BERICHTEN. In de Staatscourant van heden is op genomen eene kennisgeving van den minister van financiën, betreffende het aantal loten in de 322ste staatsloterij, verstrekt aan iederen collecteur en voormalige gedelegeer den van de 1ste klasse dier loterij. In de Staatscourant van heden is op genomen het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen bedoeld bij art. 1 van het koninklijk besluit van 29 Aug. 1885, N°. 25 Indisch Staatsblad) n°. 249.) Aangemeld hadden zich 10 Candida- ten, van welke 2 in het MaleischJavaan9ch en Soendaneesch4 in het Maleisch en Ja- vaansch3 in het Maleisch en 1 in het Javaansch wenschten geëxamineerd te wor den. Een der candidaten berichtte echter op den dag dat het examen begon, doorziekte verhinderd te zijn daaraan deel te nemen, een tweede bleef weg zonder opgave van redenen. Van de 8 geexamineerden werden 7 toegelaten, 4 overeenkomstig art. 10 al. 1 van het reglement, en 3 na stemming. De niet geslaagde werd afgewezen na stem ming. De Stct. nü. 255 bevat een vanwege het ministerie van koloniën openbaar ge- maakten staat van nalatenschappen, berus tende bij de weeskamers te Batavia en Ma kasser, waarvan de saldo's, als minder dan f 250 bedragende, door de daarop recht hebbenden kunnen worden opgevraagd en ontvangen in Nederland bij het ministerie van koloniën. Volgens bij de regeering ingekomen bericht, zal bij gelegenheid van het 50-jarig regeeringsfeest der koningin van Engeland, van Mei tot October 1887, te Manchester eene tentoonstelling worden gehouden van kunst en nijverheid. Behalve de afdeeling //schoone kunsten", omvattende de schilder-, beeldhouw-, gra veer- en etskunst, lithographic en photo graphic, draagt deze tentooustelling eeD in ternationaal karakter. Tot het bekomen van inlichtingen worden belanghebbenden verwezen naar de volgende adressen, aan welke het prospectus voor de tentoonstelling is toegezonden: //het hoofdbestuur der vereeniging tot be vordering van Fabrieks- en Handwerksuij- verheid in Nederland, te 's Gravcnhage" z/het bewind der vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen te 's Graven- hage" ,/het hoofdbestuur der Nederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid te Haarlem." Naar men van goed ingelichte zijde schijnt te weten heeft de hoofddirecteur der posterijen en telegraphie plannen beraamd om eene belangrijke hervorming bij het per soneel in te voeren. Zoo zullen van de 9 lijninspecteurs 4 op wachtgeld worden ge9teid of met andere werkzaamheden aan de controle belast wor den. De overige zullen, ter vereenvoudiging van den dienst, met de vijfpostinspecteurs, hunne bureaux in dezelfde gebouwen hou den. Een zesde inspecteur voor beide dien sten zal in het Noorden worden aangesteld. De tractementen der directeuren van den vereenigden dienst zouden worden vastgesteld op f 600 tot f 35U0 'sjaars, behalve vrije woning. De commiezen en telegrafisten, met beide diensten vertrouwd, verkrijgen den titel van commies bij de posterijen en telegraphie en eene bezoldiging over vier klassen verdeeld van f 900—f 2200 's jaars. Ook zullen de examens dan worden afgenomen voor „sur- numerairs bij de posterijen en telegraphie." In de titels en tractementen der direc teuren van afzonderlijke post- of telegraaf kantoren komt vooreerst geene verandering. Uit Woubrugge wordt gemeld: Door 33 kiezers voor den gemeenteraad is bij adres aan den raad verzocht, terug te komen op zijne ongunstige beschikking ter zake van de telephoon. Thans is op 26 October goedgunstig op dat adres beschikt, zoodat de hoop op eene aansluiting van Woubrugge met Alfeu nog niet is vervlogen. De 16 jarige dochter van de wed. Van Rijssel te Hazerwoude, zou Donderdag na een ongesteldheid van 14 dagen, op aanraden van den doctor eens van de buitenlucht pro fiteered Na het middagmaal gebruikt te hebben, zou zij in den tuin naar de bloemen gaan zien. Toen een kwartier daarna daar een buurvrouw passeerde, vond deze het meisje ineengehurkt op den grond; bij onder zoek bleek, dat zij had opgehouden te leven. De doctor kon slechts den dood constateeren. De commissaris van politie, belast met het beheer der 2 de afdeeling te's Gra- venhage, verzoekt te worden bekend ge maakt met de verblijfplaats van Willem Amoldus Jacobus Ju, 35 jaren, geb. te Leiden, koopman in galanteriën, gestalte klein en tenger, haar donkerbruin, mist den rechterarm. Hij zwerft vermoedelijk in de omstreken van Leiden rond Zijn drie jeug dige kinderen heeft hij in hulpeloozen toe stand te 's Gravenhage achtergelaten. Het bericht, als zou een perceel in de Spuistraat te 's Hage reed9 zijn aange kocht voor den bouw van een Eden theater enz., blijkt eenigszins voorbarig te zijn ge weest. Althans het boven- en benedenhuis van dat perceel zijn nog voor geruimen lijd verhuurd met de bedoeling evenwel om in 't benedengedeelte een bierhuis en restau rant te vestigen. (Vad) Uit Rotterdam wordt aan het Hbl. i. d. 29 Oct. gemeld: Hedenavond is de stoom tram, die om 7 uur van Schiedam naar Rotterdam vertrok op den Nieuwen Delfts- havensclienweg in botsing gekomen met een tilbury, waarin zich een boer met zijn vrouw en zoontje bevond. Bij onderzoek is geble ken, dat bedoelde boer, die de tilbury zelf reed, onder den invloed van sterken drank verkeerde en vlak voor de stoomtram ver keerd uithaalde, terwijl hij bovendien geen enkel licht op had. Het paard heeft doodelijke wonden be komen, terwijl de tilbury ten deele i9 ver brijzeld; doch de menschen zijn met den schrik en lichte kwetsuren vrijgekomenzoo dat zij het ziekenhuis een uur later hebben kunnen verlaten. Onder de gegeven omstan digheden is deze afloop gunstig te noemen, daar alles toch te water was geiaakt. In de Frans Halsstraat te Amsterdam is Woensdagavond een brutale diefstal ge pleegd. De dief of dieven schijnen een ruit van de straatdeur te hebben stukgeslagen om op die wijze de deur te openen, waar schijnlijk was hun bekend dat er niemand thuis was. Toen de bewoner om elf uur terugkeerde, gaf hij der politie kennis, dat f 600 aan bankpapier was ontvreemd, met eene waarde aan sieraden van f 300. Reeds voordat de bewoner thuis kwam, had de politie, aan wie was medegedeeld dat de deur openstond en niemand thuis was, een onderzoek in de woning gedaan. Een twee tal agenten had zich er heen begeven en vonden de grootste wanorde in het huisraad, dat door elkander stond. Een koffer stond open en daarnaast lagen eenige kleeding- stukken verspreid. Naar men aan het Utr. Dagblad schrijft heeft bet bestuur der Vereeniging van deurwaarders bij de verschillende rechts- collegiën in Nederland in een buitengewone vergadering alle deurwaarders bijeengeroepen tegen morgen, 's middags 12 uur te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen ter bespreking van de circulaire vau den minister van justitie, waarin deze het wenschelijk oordeelt alle exploiten aan rijksveldwachters op te dragen. De Utrechtsche commissie voor het vieren van den 70sten jaardag van onzen koning heeft haar plan om eene algemeene vereeniging voor het houden van nationale feestdagen op te richten, teruggenomen. Omtrent de kinderen, die onlangs te Arnhem wasgoederen op eene bleek gestolen hebben, deelt men aan de Arnh. Cl mede, dat vau het viertal de oudste 16 jaar is, een is elf en twee andere nog jonger. Zij hebben geen moeder meer, en hun vader die over de Duitsche grenzen werkzaam is, kwam slechts eenmaal per week over en kon bij zijn heengaan slechts 50 cent aan de kin deren achterlaten om daarvan de week rond te komen. De verzoeking moet dan wel sterk zijn geweest. Zij zijn thans naar het huis van arrest op de Beek overgebracht. De heer J. Van 't Lindenhoutdirec teur der weesinrichting te Neerbosch, zal gedurende de wintermaanden in verschillende plaatsen des lands mededeelingen doen over zijn reis naar Amerika. Te Druten is gisteren door de politie aangehouden F. R.die vprdacht wordt van de kerkdiefstallen welke dezer dagen te Deest en Neerbosch werden gepleegd in de Roorosch- Kalholieke kerken aldaar. Hij is met de hem vergezellende vrouw naar Nijmegen overgebracht. Men schrijft aan de AL R. Ct. uit Eist: Naar men beweert, kan een mensch het zonder eten eenen vrij langen tijd uit houden. Dat dit bij een dier ook het geval kan zijn, bleek onlang9 bij den landbouwer G. De Graaf, in het dorp Elder, alwaar men een varken, dat als vermist beschouwd werd, onder eene karvracht strooisel pakte. Veertien dagen later, toen het strooisel werd opge ruimd, kwam het varken, wel eenigszins vermagerd, levend te voorschijn. Van de vermissing was reed9 bij de politie aaigifte gedaan. B. en W. van Deventer hebben den gemeenteraad voorgesteld zich tot de staten- generaal te wenden, met verzoek om subsidie van rijkswege voor de hoogere burgerschool voor meisjes aldaar. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Drente: De naderende November, alhier algemeen bekend onder de benaming H Aller- hillegen" die de intrede des winters aanduidt beeft hier evenals elders de landlieden aan gespoord tot spoed bij hunne veldarbeidzaam- heden. Thans is alles volbrachten de huis moedertjes, die bij het te veld gaan" hare dochters of meiden heel wat te beredderen vonden, vlijen zich weer aan het oudvader- landsch spinnewiel neder. Van wol en vlas wordt door haar bet garen gesponnen waarvan de dorpswevers het „voorlaoken, viefschaft, grof, (linnen) schoedegoed (schorten)," enz. weeft. Het spinnen was in deze provincie zoo algemeen dat er het rijmpje van toepas sing was: Woar de vrouwlue niet denkt an 't spinnen. Zu je kaasten en kisten ledeg vinnen. Echter hebben de vette jaren die nog in het geheugen liggen, onze huismoederljes eene leelijke poets gespeeld. De hooge veeopbreng sten brachten weelde, waardoor de manufac- lurier zooveel binnenbracht, dat het spinne wiel vergeten werd. Dorpswevers, zich zeer goed bewust, hoe echt Drentsch hun ambacht was, koesterden de vrees dat dit echt Drentsche ambacht zijn tijd had uitgediend, en ruilden de spade voor de weefspoel. Doch er is een tijd aangebroken waarin men denkt aan „de dagen van ouds", aan het ,/rien1' (bereiden) van jakken, rokken, schorten enz. voor de vrouwen zoowel als aan de hemdrokken voor de mannen, alles eigen productie. Er*ordt thans weer druk gesponnen, want behalve de „stukken" en de „half stukken" garens door de boerin wordt ook nog door dorps- 8pinters veel „in draad" gebracht. Eene spinster verdient per dag op eigen kost 30 35 cent. Gaat zij bij den boer aan huis spinnen, zoo mag zij zich ook in het ver blijdende teeken van de laatste jarennl. loousverhooging verheugpn, want het dagloon dat vroeger benevens den kost 10 cent was, is thans tot 15 cent gerezen! Üf alle spin sters hiermede genoegen hebben genomen wordt betwijfeld, want zulke spinsters hadden vroeger, vooral in de slachtmaand, emolu menten, die wel eens liet dubbel van het daggeld bedroegen. Tot de bedrijvigste dorpelingen behooren

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1