BINNENLANDSCHE BERICHTEN. J. LangezaalD. Van der Linden, A. Nieu- wenliuizenA. Nieuwenburg, J. Room, A. BernardG. F. Laleber, II. G. Dc Nie, P. J. Christiaanse, N. Sliva en D. A. Pillekers. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DL KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, Ut) October 1686. NTADülltlIEVWI. De 2e luit. W. D. A. Ophorst, van de le comp 2e bat. 4e reg. inf. te Leiden, zal van 16 Nov.31 Dec. a. s. den wapen cursus te Delft, en van 3 Jan.31 Maart 1887 den cursus bij de normaalschietschool te 's Hage bijwonen. Naar we van goed ingelichte zijde vernemen ontbreekt 't vrouw Taffijn op de Uiterstegracht, die onlangs zoo ruim ge zegend werd, lang niet aan stoffelijke blijken van belangstelling, 't Zal dan ook waar er zóó'n gezin in eenmaal verschijnt vol strekt niet misplaatst zijn. Hedenmorgen te 12 uur ongeveer passeerde de landbouwer R. uit Wassenaar bet Kort Rapenburg. De man, die zich reeds eenigen tijd onwel gevoelde, werd hier weder zóó onwelwaarbij hein een stroom bloed uit den neus vloeide, dat hij bij de apothekers Q. er. D. inging, een glas water vroeg en op een stoel ging zitten om niet weer op te slaan. Door een inmiddels ont boden geneesheer werd de dood geconstateerd. Na verkregen vergunniiig heeft de famielje het lijk naar Wassenaar vervoerd. Men deelt ons mede, dat zich hier ter stede een koopman ophoudt, die onder allerlei schoonklinkende woorden het goed geloovige publiek tracht goederen te ver- koopen, o. a. vingerdoekjes, theedoekjes, zakdoeken enz. en daarbij zelf voorgeeft een der bedienden te zijn uit het magazijn dat thans in het Hotel den Burcht uitgepakt is. Is eenmaal de koop gesloten over bovenge noemde artikelen en de kooper of koopster alsnu denkt de goederen in zijn of haar bezit te nemendan kan de koopman daaraan niet voldoen omdat het monsters zijn, maar zegt daarop dat hij zal zorgen dat de goe deren in den loop van den dag aan huis zullen gebracht worden. Wat hij wèl dade lijk kan leveren tegen contante betaling is eene hoeveelheid linnen, die hij tegen een spotprijs van de hand doet, welk linnen blijkt van eene slechte qualiteit te zijn. Of de koop van het linnen gelukt of niet, de koopman komt zijne belofte niet na om de ge kochte goederen later te bezorgen, waaruit blijkt, dat het hem alleen te doen is om slecht linnen voor veel geld te verkoopen. Tevens is hij vergezeld van een persoon, die er geheel en al op uit is het publiek honig om den mond te smeren en het zoo doende iu den val te laten loopen. Ook leggen beiden eene buitengewone brutaliteit aan den dag om de woningen binnen te dringen. Ieder zij dus op zijne hoede! MUZIEK, LETTEREN E\ KUNST. Geboortedag (1741) van Angelica Kauffmann. Donderdag zullen te 's Gravenhage twee aftredende bestuursleden van het concert Diligentia zich aan een herkiezing moeten onderwerpen. Voorstanders van Verhulst heb ben een samenkomst gehouden om oppositie- candidaten te stellen. Men wil daardoor prole8teeren tegen de wijze waarop Verhulst door het tegenwoordig bestuur is behandeld. Men verwacht Donderdag dus strijd en woe- ling. De bariton Maurice De Vriès is ver bonden aan een opera-gezelschap, dat, te beginnen met 6 Nov. e. k.te Londen voor stellingen gaat geven. Zondagswet. Bij het ontwerpen van bepalingen ter be vordering van Zondagsrust, thans in een voorstel aan de tweede kamer ter overwe ging aangebodenging de minister van ju stitie uit van de overtuiging, dat onveran derde instandhouding der veranderde, bijna buiten toepassing gelaten Zondagswet van 1815, ook in verband met de hedendaag- sche begrippen en toestanden, niet weusche lijk is. De eischen van het tegenwoordig maat schappelijk leven dulden z. i. niet een vol strekt verbod van openbaren arbeid. Eenvoudige intrekking van de wet van 1815 acht hij daardoor echter niet gerecht vaardigd, en zou voet geven aan de valsche bewering, dat Nederland een godsdienstlooze staat is, met een heviger strijd der partijen, zeer ten nadeele voor openbare orde en rust als gevolg. In vervanging der tegenwoordige Zondags wet door nieuwe bepalingen ligt volgens "brc m mm mm mzz mm k: den minister derhalve een middel tot ver betering van den slechten toestand. De beginselen, waarvan daarbij is uitge gaan, zijn: tegenover de kerkgenootschap pen dat ue staat niet te zorgen heeft voor de waarneming van godsdienstige en kerke lijke plichten door de burgers, maar alleen aan de leden der kerkgenootschappen de on gestoorde uitoefening van den eeredienst heeft te waarborgen; en tegenover den mensch, dat hem de mogelijkheid niet ontnomen wordt door machtigen en dat hij in de gelegenheid is tot het genieten van rust na volbrachten arbeid. De mensch kan niet altijd door, dag in, dag uit arbeiden Een dag rust is nu en dan noodigom het verlorene te herwinnen. De maatschappij heeft er belang bij, dat die noodzakelijke rustdag worde in acht genomen. En nu acht de minister het een staats- plicht, het individu te hulp te komen in het zich verzekeren van een rustdag, waar voor de Zondag, ook hls kerkelijke rustdag, de aangewezen dag is, wegens de gelijktijdige rust van allen. Zooals gezegd is, is één verbod van allen arbeid aan ieder, gedurende den geheelen Zondag, niet het doel dezer wet. Art. 1 beperkt zich lot een verbod op Zondag arbeid te verrichten in of voor eenig bedrijf of beroep, in dienst of tegen loon van anderen, buiten gebouweu en afgesloten plaatsen, en daarbinnen indien die arbeid aan den openbaren weg zichtbaar of hoorbaar is. Andere werkzaamheden zijn in den regel niet van dien aard, dat zij hinder toebren gen aan de algemeene Zondagsrustterwijl ook het andere doel van deze wet, verzeke ring van een wekehjkschen rustdag aan den arbeider, die zelf niet bij machte is die voorwaarde met goed gevolg te bedingen, een wijdere strekking van het verbod niet noodzakelijk maakt. Art. 2 bevat uitzonderingen, óf noodza kelijk óf in ieder geval niet hinderlijk voor anderen Zondagsrust, o. a. voor goederen vervoer te water en in het algemeen voor openbare middelen van vervoer. De Zondagsrust van anderen wordt er ook niet ernstig door gestoord, wat wei het ge val is met particulier goederenvervoer door de straten eeuer gemeente per vrachtwagen; dit laatste valt dan ook niet onder de uit zondering van dit artikel. Art. 3 bevat vrijstelling voor arbeid in of voor eenigen tak van openbaren dienst. Voorgesteld wordt het onmiddellijk hoofd van den betrokken diensttak te doen beslis sen maar tevens met het oog op uitgebreide takken van staatsdienst, zooals b. v. de pos terijen en de telegraphie, den minister, onder wiens departement een tak behoort, de be voegdheid toe te kennen, algemeene vrijstel ling te verleenen en voorschriften vast te stellenbij de vrijstelling door zijn ambtenaren te geven, in acht te nemen. Art. 4 verschaft de mogelijkheid tot vrij stelling ook voor anderen arbeid dan die in openbaren dienst wordt verricht. Verkoopingen op Zondag worden verboden, insgelijks het drijven van handel op zicht bare op hoorbare wijze. Heeft men het een of ander noodig, dan kan men zich dit in den gesloten winkel aanschaffen. Alleen met het oog op spoedig aan bederf onderhevige waren zou een algemeen verbod wel wat te ver gaan, en tevens is het voor velen, die van den Zondag een dag van uitspanning maken, wat op zich zelf niet is af te keuren, zeer lastig buiten gebouwen geen ververschin- gen te kunnen bekomen en vermindert dit hun genot. Daarom is bet verbod niet uit gestrekt tot eet- en drinkwaren. Opeubare vermakelijkheden en geraas makende spelen mogen binnen den afstand van 200 meter van een gebouw bestemd tot openbare godsdienstoefening niet plaats hebben. Ten einde verstoring der Zondagsrust door misbruik maken van sterken drank tegen te gaan, wordt verboden op Zondag vóór 12 uur *8 middags in voor het publiek toegan kelijke localiteiten sterken drank toe te dienen of te leveren beneden 2 liter. Door het strafbaar stellen van personen die overtredingen in hun woning toelaten, wordt voorko'f en dat werkgevers, die er belang bij hebben 's Zondags hun fabriek of werk niet te doen stilstaanhunne arbeiders tot het verrichten van diensten overhalen, onder beloften van eventueele boeten te zullen betalen, en bij recidive opgelegde hechtenis geldelijke vergoeding zullen geven. Door dit artikel toch loopen de patroons gevaar zelfs veroordeeld te worden, zelfs tot hechtenis. Straffeloosheid wordt gewaarborgd, indien bijzonderen omstandigheden Zondagsarbeid noodzakelijk mt>ken en zóó onvoorzien zijn, dat de tijd ontbrak om vrijstelling te vragen. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- mcz mm m.j mm a. tw '■n- stoomschip lste kl. Zilveren Kruis, onder bevel van den kapitein ter zee D. J. Weys, in den namiddag van den 27sten dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord van dieu bodem was alles wel. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland stellen provinciale staten voor: aan de ge meente Leiderdorp in de kosten van verlaging en beweegbaarmaking der brug in den Lagen Rijndijk over de Doeswatering te verleenen een subsidie van hoogstens f 3200. In hun verslag aan provinciale staten over den stand van de voorgenomen vaartsverbe teringen in Zuid-Hol land, deelen gedeputeerden dier provincie o. a. mede: De geheele verbetering van de Vlaardinger- vaart, begroot op f 65.000 heelt f 63996.87 gekost. De nieuwe sluis aan den Leidschendam zal, naar alle verwachting met of kort na I Januari des volgenden jaars in dienst kunnen worden gesteld. In verband hier mede hebben gedep. staten voorgesteld het personeel voor de bediening der sluis te ver meerderen met 1 hulpsluiswachter op eene jaarwedde van f 700 en twee sluislnechts ieder op eene wedde van f500. Het langzaam volloopen der sluisput op II Sept. jl. ontstond doordien het water onder de fundeering van het oude oostelijk sluishoofd zich een weg wist te banen. Nadat het binnendringende water afgeleid was, kon reeds op den 14en het metselwerk worden hervat. Daar de Hollandsche spoorwegmaatschappij steeds in gebreke blijft tot de opruiming van de onvoltooide brugwerken in de Zijl over te gaanzal van wege de provincie dat werk in het voorjaar opgeruimd worden. De tweede kamer is tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen aanst. Donderdag 4 November, des namiddags te 1 uur. Bij de administratie der marine wordt met 1 Januari eene promotie verwacht. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren den schilder uit Middelburg, die in de vorige week wegens diefstal met geweld pleging terecht stond, veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Den arbeider uil j Barendrecht, die op valsche papieren in dienst wenschte te treden bij het leger in Oost-Indië, werd ter zake van valschheid in authentieke en publieke geschriften 8 maanden gevangenisstraf opgelegd. Woensdagavond werd in de groote zaal van het gebouw Diligentia" te 's Gra venhage ter gelegenheid van de 51ste alge meene vergadering van de „Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank", eene openbare bijeenkomst gehouden. Zij werd gepresideerd door den voorzitter van het hoofdbestuur, jhr. L. J. De Jonge, oud-lid van de tweede kamer. De minister Heemskerk, benevens de ka merleden Gildemeester en Beelaerts van Blokland, behoorden tot de aanwezigen. De zangvereeniging „Excelsior", een uit dames en heeren bestaand zangkoor, dat steeds onder leiding van den directeur, den heer Plette, op uitstekende wijze gewijde muziek ten gehoore brengt, leidde de ver gadering in. Verschillende sprekers traden op, o. a. de heeren Montagne, Van der Poel, Moelier en dr. Robijns. De huishoudelijke vergadering had gisteren plaats. De residentie zal met eene onderne ming voor ontspauuing en publieke vermi- kelijkheid worden vermeerderd. Men ver neemt tochdat de kapitale behuizingen in de Spuistraat, waarin de magazijnen van de Bon Marché gevestigd zijn geweest, voor eene aauzienlijko som onderhands zijn aan gekocht door eene combinatie, welke zich ten doel stelt het uitgebreid terrein, dat door de gebouwen aan de Spuistraat, de achtergelegen perceelen en nitgestrekten tuin wordt gevormd, te bebouwen en in te rich ten in den geest van het bekende Café Krasnapolsky te Amsterdammaar tevens daaraan te verbinden een schitterend Eden- theater, waarin zoowel 's winters als 's zo mers voorstellingen van verscheiden aard zullen worden gegeven. Reeds spoedig zal aan dit plan uitvoering worden gegeven. Gisterennamiddag half zes is te 's Hage een jeugdig dochtertje van een winkelier in de Vleerstraat door een tramwagen over het hoofd gereden. Het kind was terstond een lijk. Onder beschuldiging van onwilligen manslag stond gisteren voor de rechtbank te Rotterdam terecht M. W. D.32 jaar oud, zonder beroep, wonende aldaar. Uit het zeer langdurig getuigenverhoor bleek, dat bekl. in de maand Augustus jl. inwoonde ten huize van de familie T. aldaar, waar zich ook eeti ongeveer driejarig meisje van eene der dochters van T. bevond. Dit meisje, waarvan ook bekl. veel scheen te houden, was zooals alle kinderen, wel eens ondeugend. Zoo ook op den 14en Augustus jl.toen het tegen de grootmoeder zeide„stoute moesje". Bekl. moet toen gezegd hebben, „wacht, dat zal ik ze wel eens afleeieu," was toen naar hare kamer gegaan en teruggekeerd met eene flesch met spiritus, had vervolgens van dat vocht iets op het schortje (van het kind gedaan, en dat toen, volgens verkla ring van den moeder van het kind en hare zuster, met een lucifer aangestoken, waar van het gevolg was dat het kind op eens in brand stond. De vlammen waren echter spoedig gebluscht, doch het meisje had aau het gelaat en de handen eenige brandwond- jes bekomen. Eerst naar het ziekenhuis ter verpleging overgebracht, werd het daaruit we der eenige dagen later teruggehaald, en na door eenige geneesheeien thuis te zijn behandeld en ook na de behandeling van het kind met zalf, door de moeder gehaald in een rouwwinkel op de Blaak aldaar (in strijd met den wil dier geneesheeren), overleed het kind den 3Len Augustus d.a.v. Beklaagde bekent eenige spiritus op het schortje van het kind te nebben gegoten, maar ontkent het te hebben aangestoken, zeggende dat zulks ge daan is door de moeder van het kind. Omtrent de oorzaak van den dood kunnen de deskundigen, met de schouwing van het lijkje belast, geen stellige verklaring afleg gen. De dokter, die het kind heeft behan deld, nadat het het ziekenhuis had verla ten, meende dat bloedvergiftiging de ver moedelijke oorzaak was en hield dit zelfs voor waarschijnlijk, tenzij de lijkopening positief andere oorzaken van den dood bad aangegeven. Alle deskundigen zijn het daar over eens, dat bloedvergiftiging bij het leven, zelfs kort na den dood bij lijkopening geen symptomen behoeft achter te laten. Bij de lijkopening was ook een symptoom gevon den, dat zich bij stuipen wel voordoet, maar niet behoeft voor te doen. Het O. M. hield de aanklacht vol en vorderde veroordeeling tot 3 maanden hech tenis. De verdediger, mr. Tels, hield bekl. wel moreel aansprakelijk door het begieten met spiritus, maar uooit strafschuldig, vermits niet bewezen was, althans volstrekt niet overtuigend, dat bekl. de lucifer had gebracht bij de spiritus en den daardoor ontstanen brand had veroorzaakt, daar toch de beide daaromtrent gehoorde getuigen, zoowel in den loop van het geding als ter terechtzit ting verklaringen, met andere strijdende, hadden afgelegd. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op gisteren over 8 dagen. Uit Werkendam wordt gemeld, dat tot voor enkele dagen de slagers aldaar zeld zaam eenstemmig waren om het varkens- vleesch, niettegenstaande de daling der prij zen, op dezelfde hoogte te houden. Nadat een der slagers zijnen begunstigers tegen verminderden prijs geleverd had, maakten de overige bij bekkenslag bekend, dat zij het spek voortaan tegen 28 ets. zouden leveren. Een van hen biedt zijne waar zelfs voor 26 ets. aan. Gisterennamiddag te ruim 4 uur is eene hevige brand uitgebroken in de kleer- bleekerij van J. Snijders, gelegen aan de Amsterdamsche Vaart n°. 20 te Haarlem, ontstaan op een droogzolder, alwaar de op gehangen kleedingstukken in aanraking zijn gekomen met de fel brandende kachel. De bleekerij en het daamaastgelegen woonhuis zijn geheel uitgebrand. De politie met haar slangenwagen benevens de brandweer hebben den brand gebluscht en de belendende per ceelen behouden. De schade is belangrijk, maar alles verzekerd. In de algemeene vergadering der leden van de vereeniging voor kadaster en land meetkunde, op Maandag 8 November e. k. en zoo noodig op den volgenden dag, te Amsterdam in het gebouw der maatschappij voor den werkenden stand te houdenzullen o. a. worden behandeld: Voorstellen tot wij-4 ziging van de statuten en tot het zenden van een adres aan de regeering en aan de vertegenwoordiging nopens de aanstelling van landmeters 4e klasse. Verder moet de verkiezing plaats hebben van een bestuurslid iu de plaats van den heer J. T. Hessels, die volgens rooster af treedt. Op den eersten dagzal de heer I. Boer Hz. een voordracht houden over: „De verjaring in verband met de bewijskracht eener kaart." Bij een bewoner der Weteringschans te Amsterdam werd dezer dagen diefstal ge pleegd; twee bankbiljetten, een van f200 en een van f 100, die te zamen in een en veloppe waren gesloten, werden ontvreemd. Het vermoeden viel dadelijk op de 19- jarige dienstbode, deze ontkende eerst ten stelligste, doch aan het beleid van de re chercheurs Brand en Hofsteede was te dan ken, dat zy ten slotte bekende.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2