De Arnhemsche politie heeft de daders van den diefstal van waschgoederen ontdekt. Het zijn de veelbelovende jeugdige kinderen B. in K'arendal aldaar, die het gestolene van zekeren verkochten en de opbrengst aan snoeperijen besteedden. Men schrijft aan de Asser Cl. uit De Punt, dd. 25 Oct.: leder, die eens een be zoek bracht aan de Groninger Punt, kent zeker het logement, bewoond door de fa milie Busscher, welke familie door hare humaniteit zich aller achting waardig heeft gemaakt. Zaterdagavondomstreeks 6 uur, arriveerde bij bovengenoemde familie per as een gezel schap van acht personen uit Groningen, voorgevende een molenas uit Assen te moe ten halen; nadat ieder hunner in de gelag kamer een weinigje gebruikt had, vertrok ken ze en klommen op den wagen, waarna ze beleefd verzocht werden om te betalen. In plaats van hieraan te voldoen, werden de zoon en dochter van Busscher getrakteerd op een pak slagen. Ook de oude heer Bus scher moest het geducht ontgelden. De knup pels en strengen werden van de wagens los gemaakt en hiermede werden deuren en ven sters zoodanig gebeukt, dat 57 glasruiten werdeu verbrijzeld; zelfs de roeden bleven niet heel. De bewoners verkeerden in doode- lijken angst, want het scheen op hun leven gemunt te zijn. De zoon en dochter ver weerden zich met de uiterste krachtsinspan ning en met een moed, die alleen de zucht tot levensbehoud kan schenken. Intusschen kwam er hulp opdagen; van de watermachine kwamen twee personen aan rukken met stokken gewapend; ook kwam er van de boerderij van den heer Veldman hulp, terwijl van die zijde tweemaal werd geschoten. Door eeu der zoons van Busscher werd eenmaal geschoten, hetgeen tengevolge had, dat door het knallen der schoten en het gekerm der familie Busscher ook nog hulp kwam opdagen uit Glimmen, welke gewapend was met gewerenvorken en knup pels, waarna de boosdoeners in allerijl de vlucht namen. Terstond werd naar Groningen getele- grapheerd, en toen de onverlaten nabij Gro ningen kwamen, werden ze al opgewacht door eene sterke politiemacht, die hen allen terstond herkende. Algemeen is de verontwaardiging hier in den omtrek, en een ieder hoopt, dat de booswichten voor langen tijd onschadelijk zullen gemaakt worden. De veehouder A. B.te Noordwolde, is door rijks-ambtenaren aardig beetgenomen ofschoon hij-zelf het willicht zeer onaardig zal vinden. Ter onduiking van den accijns had hij in zijn woning een puikbesten pink doen slachten. Terwijl hij nu 's nachts te bed lag, drong plotseling een noodkreet in zijne ooren: Helphelp, een man te water!" Bereidvaardiger in het hulp bieden dan in het betalen van den accijns, staat hij fluks op en vliegt naar buiten. Nauw echter is de deur geopend, of een paar mannen snellen even vlug naar binnen, en vddrdat de man goed weet wat er gaande is, hebben de ambtenaren het geslachte rund benaderd. Hij kon nu niet alken een som gelds storten, om te beletten dat de drenkeling" werd meegevoerd, maar kreeg een proces-verbaal op den koop toe. Zoo ziet men, dat zelfs menschiieveudheid in sommige gevallen ge vaarlijk kan zijn. Te Scherpenzeel heerscht de diphteritis in hevige mate. In 14 dagen stierven aan die ziekte 8 kinderen en 1 vrouw. Een der ingezetenen verloor in één week aan die ziekte zijn vrouw en zijn beide kinderen. Zekere A. Van S. te Scherpenzeel, Dinsdagavond van de ossenmarkt te Venen- daal terugkeerende, viel onder weg uit den wagen, waarin hij met eenige andere per sonen gezeten was. De beide beenen werden hem afgereden, en de man was terstond een lijk. Men is thans druk bezig, met een loods aan de binnenhaven te Vlissingen, van kribben enz. te voorzien, daar deze later als stal gebruikt zal worden voor de schapen, die per spoor uit Duitschland aldaar aan komen om naar Londen, (Deptford market) vervoerd te worden. De lijn wordt door de Kon. Nederl. Stoomb. Mij opgericht en de dienst zal in den loop van December geopend worden. Voorloopig denkt men eene stoomboot in de vaart te brengen en éénmaal per week te varen. MCl.) Maandagavond is te Noordgouwe op zijne buitenplaats Heesterlust" in den ouder dom van 75 jaren overleden de heer mr. C. Van der Lek de Clercq, van Stuvenisse, oud lid van de eerste kamer der Stateu- Generaal en oud-notaris te Zierikzee. GKAVËKIIAGË. Door Z. M. is, met ingang van 1 November a. s.de officier van administratie ma kc m j» mm ca m kj le kl. I. A. Lagaay, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsge breken, op pensioen gesteld en bevorderd tot officier van administratie le kl. de offi cier van administratie 2e kl. J. A. Son- nenberg. De officier van gezondheid le kl. bij de zeemacht J. Hartog, dienende aan boord Zr. Ms. stoomschip Aruba, wordt met den 6en November a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezond heid le kl. bij de zeemacht J. W. Blanken. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenl. zaken is J. P. Strieker Jr., te Wageningen, voor het jaar 1887 benoemd tot adsistent aan de Rijks landbouwschool. GEMEENTERAAD. Vergadering van Donderdag den 28sten October des namiddags te één uur op het raadhuis. Aanwezig de heeren: Le Poole, Van Ree- nen, Alma, Zaaijer, Du Rieu, Juta, Bredius, Bool, De Eremery, Driessen, Was, Kaiser, De Goeje, Vos, Nijkamp, Knappert, Van Hoeken, Cock, Versier, Land, Zaalberg, 11 ar- tevelt en de voorzitter. Afwezig mat kennisgeving de .heerEoc kema Andreae. De vergadering geopend zijnde leest de secretaris de notulen die worden goedgekeurd en gearresteerd. De voorzitter geeft keunis dat zijn inge- gekomen de volgende ingekomen stukken. Ingekomen stukken. Dal op 16 October j.l. heeft plaats gehad de opneming der boeken en kas van den Ge ineenie-onlvangerwaarvan een proees-ver- baal is opgemaakt dat ter inzage in de Leeskamer is ncdergclcgd en iu afschrift gezonden aan de Gepeputeerde Staten. Verzoeken van G. J. Endert en G. II. Van Tongeren, om restitutie van betaald schoolgeld, voor kinderen leerlingen van openbare lagere scholen in deze gemeente. Verzoek van de tirina R. Al. Beulh di Zonen, om vergunning lol liet maken van eene loozing van hare fabriek naar het sladsriool in de Kaiserstraal. Voorstel van de onderwijzers belast met de leiding van het llerhalingsonderwijs lol aanvulling der verordening lol regeling van dat onderwijs. Adres van hel Bestuur der afd. Leiden en Omstreken der iNed. Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst in zake het ver strekken van animale vaccineslof. Bezwaarschrift van J. Van Kampenhout tegen zijn aanslag in de plaats, dir. belasting, dienst 1886. Voordracht ter benoeming van een derde onderwijzeres aan de Meisjesschool le klasse. Aan de orde is punt 1 van de agenda. Benoeming van twee derde ouderwijzers aan de school 4de klasse n°. 1. Benoemd worden de heer J. J. Menkema met 22 stemmen, terwijl 1 blanco briefje in de bus werd gevonden; en de heer A. J.J. Verbrugge met 22 stemmen, terwijl 1 blanco biljet uit de bus kwam. Punt 2. Verzoek van P. K. J. Pabst om terugbetaling van schoolgeld. Niemand verlangt hierover het woord of hoofdelijke stemming zoodat dit punt wordt goedgekeurd. Punt 5. Suppletoire staat van begrooting, dienst 1885, van vrouwen-kraammoeders. Niemand verlangt hierover het woord of hoofdelijke stemming zoodat dit punt wordt goedgekeurd. Aan de orde is nu punt 4 der agenda nl.„Begrooting van de ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1887". De voorzitter geeft gelegenheid tot het houden van algeineeue beschouwingen. De heer Kaiser geeft eene vergelijking tusschen cijfers uit verschillende steden. Hij komt tot de slotsom dat aan het onderwijs wordt besteed het hier achter de steden geplaat ste aantal percenten van hetgeheelc budget; n. 1. Rotterdam 17, Den Haag 18, Gro ningen 17, Haarlem 22, Leiden 88, Zutphen 34, Nijmegen 14, Leeuwarden 25 en Delft 38. WordS nu in Leiden aan de andere be hoeften minder besteed vraagt spreker of wordt er in 't geheel meer besteed Y Spreker kan niet meegaan met de commissie van fi nanciën die hare tevredenheid over deze be groot ing betuigt. Voor onderwijs kan ook volgens hem niet minder worden besteed. Andere uitgaven kunnen ook niet worden teruggedrongen. De heer Bredius had gedacht, dat de cijfers voor de inkomstenbelasting lager konden zijn. Hij schrok wel eenigszius toen nij zag dat het cijfer f 150.UUO bedroeg. Terwijl ieder den druk der tijden gevoelt, moet steeds hoogcr belasting worden opgebracht. Wel is de gemeenteraad bevoegd tot het toestaan van ieder der posten op de begroo ting, doch spreker zal zijne stem uitbrengen tegen elk voorstel dat zijns inziens te hoog is. ma mjm ma kis. m. 'fwr De voorzitter zal in zijn antwoord aan den heer Kaiser kort zijn, In groote ge meenten is het onderwijs nog voor een zeer groot deel in handen van bijzondere inrich tingen van onderwijs. Spreker is 't eens met den heer Bredius dat men de tering naar de nering moet zetten, maar men moet niet vergeten dat na de verlaging van den gas- prijs de ontvangsten ook daardoor minder zijn; het verschil bediaagt zelf in de twee laatste jaren 29,000 gulden. Bestaat voor ieder in dezen tijd eene malaise, daartegen over staat dan toch ook onder meer de ver minderde gasprijs. Gaat spreker de cijfers na die de commissie van financiën in haar rapport over verschillende jaren in vergelij king heeft gebracht, dan is een gezonde vooruitgang van de inkomsten der gemeente niet te ontkennen. Spreker schrijft dit toe aan vermeerdering van welvaart en bevolking beide. De heer Bredius meent dat wel steeds het verschil van gevoelen zal blijven bestaan omtrent wat behoefte en wat luxe is, maar gaarne zal hij zich vereenigeu met iedere besparing. De heer Juta waarschuwt tegen hel trek ken van té gunstige conclusion uit de door de commissie van financiën vergeleken cijfers. Hierbij zijn geen beschouwingen gemaakt. Die zelf te maken is aan ieder overgelaten, maar die gevolgtrekking is zeker te maken dat zich in de laatste jareu in de uitgaven eene uitzetting vertoont. Alen moet niet vergeten dat op vroegere begrootingen eene som van f22ÜU0 voor kwam als rentegarantie aan de duin waterlei dingmaatschappij. De voorzitter antwoordt dat die som die daarvoor uit de belastingen getrokken werd nooit f22000 maar f 11000 bedroeg; Jt was ook billijk dat het later geslacht niet alleen in de lusten er van, maar ook in delasten deelde. De heer Kaiser zou gaarne zeer noodza kelijke werken spoedig uitgevoerd zien en dan zal wel moeten verhoogd worden. Spre ker zou er volstrekt geen bezwaar in zien om de begrooting met een ton le verhoogen. Er bestaat in het particuliere leven zóó veel luxe; hunne uitgaven stijgen steeds en het gemeentebestuur moet maar steeds zui niger zijn om de belasting niet te hoog te doen worden. Spreker somt eene reeks van wei ken op welker spoedige uitvoering zéér gewenscht zou zijn. De voorzitter meent dat de gevoelens over noodzakelijk, wenschelijk en hoogst wensche- lijk zeer uiteeuloopen, maar dat een debat daarover zeer zeker onvruchtbaar zou zijn. Hij verzekert den raad dat hij voorstellen zal doen, wanneer uitgaven hoog noodig zijn. Alsnu wordt de begrooting in behandeling genomen en wel 't eerst de uitgaven volgn. 60. Bij volgn. 69. „Jaarwedde van de sluis wachters, brugwachters en dergelijke" vraagt de heer Van Hoekeu of 't niet mogelijk is bij uit- en aangaan van kerken en fa brieken de bruggen niet te doen openen voor tijdverlies vooral bij fabrieksarbeiders. De voorzitter wil dit gaarne later ter sprake brengen maar gelooft niet dat er wat de fabrieken betreft veel aan te ver anderen zal zijn. Hoofdstuk 1 wordt alsnu goedgekeurd. Bij volgn. 94 (onderhoud van pompen en riolen) vraagt de heer Zaaier of op de pom pen de aanduidingen, dat het water voor drinkwater ongeschikt is, niet duidelijker kunnen worden gemaakt. Hier en daar is 't zelfs onleesbaar. Bij volgn. 95 ontspint zich tusschen de heeren Van Hoeken, Van Reenen eu de voorzitter eene discussie omtrent het al of niet voordeelige van het iu eigen beheer neuien van e kele openbare werken. De heer van Hoeken wenschte geen eigen beheer, maar b. v. uitsluiten bij de aanue- in.ngen van aannemers wier werk blijkt slecht te zijn of verscherpt toezicht bij de aaube- steede werken. De heer Van Reenen acht eigen beheer ook zeer in 't belang der gemeente. De voorzitter blijlt eigen beheer evenzeer 'de voorkeur geven, omdat aanhoudend toe zicht niet mogelijk zou zijn dan door 't aan stellen van veel meer opzichters, wat zeer veel kosten zou na zich slepen. De heer Nijkamp vraagt of het besproeien der straat voor het stadhuis ter beproeving der brandkraneu dient of ter verl'risschiug der straten. In laatste geval zou 't on billijk zijn voor buurten waar óók brandkraneu liggen en waar niet wordt besproeid. De voorzitter antwoordt dat zulks ter be proeving der brandkiauen geschiedt. Hoofd stuk 11 in zijn geheel wordt aangehouden. Achtereenvolgens worden goedgekeuid de hooldstukkeu III, IV en V. Bij volgn. 125 „Kosten voor het vacci- neeren van behoefligen", woidt deze post voor memorie aangenomen om straks den post onvoorzien te verhoogen met f 15U0. Hoofdstuk VI wordt nu goedgekeurd en de heer Van der Hoeven verschijnt ter ver gadering. Ook Hoofdstuk VII wordt aangenomen. Bij volg. 152 „Kosten van de gemeente- apotheek" kan zich de lieer Zaalberg niet vereenigeu met de verhooging van het tractement van den gemeente-apotheker. Hij blijft beweren dat na de nieuwe rege ling de werkzaamheden van requestrant niet vermeerderd zijn, vooral met het oog op de benoeming van een tweeden bediende die zoo wel in de apotheek als in het labo ratorium een goede hulp is. Trouwens inder tijd is de apotheker aangesteld voor alle armen en nu eerst behoeft hij zijn geheelen werkkring waar te nemen. Door de apothe kers waar spreker inlichtingen heeft inge wonnen werd hem verklaard dat de toelage zeer voldoende was en ook dat de recepten in de stadsapotheek duurder waren dan die door andere apothekers goed kunnen gele verd worden. De heer Vers ter zal vóór de verhoog ing van toelage stemmen omdat er wei degelijk vermeerdering van werkzaamheden is geko men. De heer Was kan geen reden vinden om de verhooging toe te staan en vindt 't niet gepast dat de gemeente-apotheker nogmaals met een verzoek komt al is 't dan ook om de helft van de verhooging nadat 't vorig jaar het voorstel met zóó groote meerderheid van stemmen was verworpen. De voorzitter antwoordt dat de commissie voor de gemeente-apotheek de verhooging billijk acht en dat de motieven nu andere zijn dan bij de vorige indiening van het voorstel. De heer Juta heeft evenals de heer Zaal berg bij apothekers inlichtingen ingewonnen ei het resultaat was dat ze de verhooging billijk vonden, en de toelage is toch ook zoo hoog niet. Ook de vermeerdering van werk- zaomheden werd erkend. De heer Was heeft ook apothekers gespro ken, en wel de besten, eu dezen verklaren dat zelfs die tweede bediende wel gemist zou kunnen worden. Het voorstel tot verhooging der jaarwedde nu in stemming gebracht wordt verworpen met 14 tegen 10 stemmen. Bij volgn. 153. „Kosten van verpleging van arme krankzinnigen" vraagt de heer Nijkamp of nu ook naar een lokaal zal worden uitgezien, waarop de voorzitter ant woordt dat naar een en ander onderzoek zal worden gedaan. Hoofdstuk VIII wordt nu goedgekeurd. Bij volgn. 16 t, Rente van tijdelijke geld- leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld" vraagt de heer De Goeje of nu een voorstel daaromtrent kan worden tegemoet gezien, welke vraag door den voorzitter toe stemmend wordt beantwoord. De heer Cock wil protesteeren tegen eene verandering en tegen een terugkomen op het eenmaal genomen besluit. De heer De Goeje wil daarentegen daarop wél terugkomen; het aantal menschtn die werkelijk reclame bedoelen is slechts klein; de meesten denken dat ze, na de oproeping, komen motten. Hoofdstuk IX wordt goedgekeurd. Bij behandeling van volgn. 173, „kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uilsteken van vlaggen" wilde de heer Van Reenen gaarue den post onver minderd zien aangenomen; wel was bij deze 3 Ociober-viering f 3UU overgebleven m de kas der commissie, doch alies werkte ook mede. Zoo b. v. de schenking van de broeders in Amerika en het gunstige weer waardoor in den middag nog voor f 4ÜÜ aan kaarten werd genomen. Ook werden nog geschenken in natura gebracht. Maar bij slecht weer moesten de gasten worden ouder dak ge bracht en dan zou 't wel eens kunnen ge beuren dat de commissie bij het gemeente bestuur aanklopte. Bij volgn. 180, „Toelage aan de eigenaars van den schouwburg" acht de heer Nijkamp het behoud der subsidie het voldoen eener eereschuld aan de aandeelhouders. De heer Bredius annonceert dat hij zijne stem aan de goedkeuring moet onthouden, terwijl de heer Van Hoeken zich niet kan begrijpen dat de schouwburgbezoekers zóó liberaal zijn dat ze anderen laten betalen wat zij genieieu. Het voorstel tot behoud der subsidie in stemming gebracht werd aangeuomen met 20 tegen vier stemmen. Tegen stemden de heeren Cock, Versier, Bredius eu Vau Hoeken. Hoofdstuk X wordt alsnu goedgekeurd; evenzoo hoofdstuk XI. Nu worden in behandeling genomen de inkomsten. Bij volgn. 29 wil de heer Cock er op wij zen dat bij de staatjes omtrent de licht sterkte niet zijn gevoegd de opgaven van de hoeveelheden gas die tot het verkrijgen der gemelde resultaten benoodigd waren. (Jok vond hij de waarnemingen meer practiach

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2