NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e i e Courant v e r s c h ij n t ABONNEMENT: Vrijdag 29 October 1886. Nü. 255. a s e I ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteejf 6. STADSNIEUW I. Ter zake bedelarij is proces-verbaal op gemaakt tegen en op heden naar bet huis van arrest te 's Gravenhage overgebracht een manspersoon, genaamd J. D., alhier niet te huis behoorende. Met verzoek daarvan eerst heden mel ding te maken werd ons door de commissie der volksbijeenkomsten het volgende gemeld. Elk jaar word den kinderen van onver mogende ouders met bet St. Nicolaasfeest een feest bereid en worden hun versnape ringen aangeboden door genoemde commissie, daartoe door giften in staat gesteld. Een en ander werd voor de kas te be zwarend en om 't nu ook dit jaar den klei nen niet te laten ontbreken aan wat ande ren in vorige jaren genotenbesloot de commissie hare kas te versterken door ten voordeele van die kas den 3den December een concert te geven in de stadsgehoorzaal met belanglooze medewerking van het strijk orkest van het 4de regiment alhier. Ook mej. G en de heer E. D. verklaarden zich gaarne bereid hunne gewaardeerde krachten aan genoemd doel te besteden. Op ruimen steun rekent de commissie en we hopen dat die hoop zal verwezenlijkt worden. Het beoogde doel verdient iedeis medewerking ten volle. Bij inteekening bedraagt de entrée voor een heer f 1terwijl 5U cent per stuk dameskaarten daarbij genomen kunnen worden. Bij het vijftigjarig ambtsfeest van drie ambtenaren bij de indirecte belastingen, de beeren mr. A. De Wit, J. P. De Vassjr en Jhr. J. Stern, bewaarders der hypotheken en van het kadaster resp. te Den Haag, Am sterdam en Arnhem, ontving ieder dier heeren vanwege de vereeniging van hypotheek-be waarders in Nederland een album met cal- ligraphische opdracht. De albums werden namens genoemde vereeniging aangeboden door den heer A. "Van Eek, bewaarder der hypotheken en van het kadaster alhier, ter wijl de calligraphische opdracht werd ver vaardigd door den heer J. P. F. Kosters, calligraaf alhier. Bij de gisteren te Amsterdam van wege het departement van koloniën gehouden aanbesteding waren minste inschrijvers voor nerceel 17 de firma Van llartrop en Zoon voor f 1049.40, voor perceel 19 de firma J. Scheltema Jz. voor f 1101.49 beide te Leiden. Bii het heden te 's Gravenhage gehouden akte examen zijn toegelaten als onderwijzeres de dames L. F. Darlang en J. M. Dijkman van Leiden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1590) van Coornhert. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seintHet gisteren door de heeren Van Groningen en Messchaert in de Berliner Singakademie gegeven concert is zeer goed geslaagd. Alle tot nu toe verschenen ver- slageu laten zich gunstig uit ovpr den voor uitgang van den heer Van Groningen en over de voortreffelijke school welke de heer Mes schaert blijkt te hebben doorloopen. Ambroise Thoinas, directeur van het conservatoire de musique et de declamation, vraagt, als het gerucht waarheid spreekt, zijn pensioen. Men zegt dat Reyer hem opvolgt. De viering van den 70sten verjaardag van den geschiedschrijver P H. Witkamp zal Zaterdag a. s. in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam plaats hebben. De afd. voor wis- en natuurkundige wetenschappen der Kon. Academie van Weten schappen zal op Zaterdag den 30en October e. k., eene gewone vergadering houden. Gedurende de maand Sept. is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 524,445.63* en terugbetaald f 312,089.36, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 182,356.27*. Aan het einde der maand Aug. was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 8,057,782.276, zoodat liet gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Sept. 1886 bedroeg f 8,240,138.55. In den loop der maand Sept. werden 2617 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 776 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 132,999 in omloop waren. Door mevr. de wed. ÏI. Hollander Czn.» te Amsterdam, is ten behoeve van 's Rijks Museum van Schilderijen aldaar, in bruik leen afgestaan het portret van den kunst schilder Hendrik Hollander Cz., geboren te Leeuwarden 7 Augustus 1823, overleden te Amsterdam 1 Juni 1884. In den loop van dit jaar werd in de gemeente N. een huis door brand vernield. De eigenaar en bewoner had y vergunning" voor den verkoop van sterken drank in de linker voorkamer van dat huis. Bij den her bouw werd de localiteit tot drank verkoop ech ter ingericht in de rechter voorkamer, en toen de eigenaar nu een nieuw afschrift van het vergunningsbesluit verzocht, om dit volgens art. 13 der drankwet op te hangen, wezen burg. en weth. dat verzoek van de hand, hoofdzakelijk op grond, dat geen bevoegd heid bestaat om door wijziging een uver gunning" op een andere localiteit toepasse lijk te maken, daar dit gelijk stond met het verleenen van een nieuwe, wat het reeds overschreden maximum niet gedoogde. De belanghebbende kwam in ho iger beroep bij gedep. staten en deze waren van oordeel dat het verzoek had ingewilligd moeten wordenvermits het nieuwe gebouw was opgetrokken op de grondslagen van het verbrande, alzoo de localiteit moest geacht worden dezelfde te zijn gebleven, en in deze de omstandigheid niets afdoet, dat de localiteit in het gebouw is verplaatst van links naar rechts. De Gemeentestem,dit geval besprekende, schaart zich aan de zijde van burg. eu weth. Ter aanvulling van het bericht omtrent de samenkomst van afgevaardigden der kerke raden van Leiderdorp, Reitsum, enz. diene, dat Woensdag 10 November de vergadering alleen opengesteld is voor hen, die tot bij woning verlof vroegen en ontvingen. Don derdag 11 Nov. hopen die afgevaardigden te Leiden eene dergelijke vergadering als te Leeuwarden op nader te bepalen plaats eu uur samen te roepen waartoe gereformeerden uit alle Hervormde gemeente toegang hebben. Woensdagavond zal er te Leiderdorp en Don derdagavond te Leiden een bidstond wegens de schuld en den nood der kerkeu gehouden vi orden. (Sld In de gemeente Stompwijk hebben de mazelen opgehouden epidemisch te heerschen. De door den raad der gemeente Bos koop vastgestelde begrooting voor 1887 be draagt in ontvangst en uitgaaf f 20.414.30}. De hoofdelijke omslag is vastgesteld tot een bedrag van f 2800. Op de groote najaars-veemarkt te Woer den was de aanvoer ongekend groot. Niet minder dan ongeveer 3000 stuks waren aan gevoerd. De handel was redelijk. Naar de Avondpost uit goede bron verneemt, zal 1 Juni 1887 het nieuw te bouwen Kurbaus met Kurzaal en op 15 Juni d. a. v. het hotel gereed zijn. Echter zal alles dan slechts ruw afgewerkt wezen, terwijl met de verfraaiing tot na afloop van het badseizoen zal gewicht worden. In den afgeloopen nacht werd er in de hofstede van den heer P. H. Kleinjan te Roon op drie plaatsen ingebroken. De dieven hebben echter slechts weinig mede genomen. De heer A. Koene te Rotterdam zal zijne kostelooze spijsverschafflng aan behoef tige schoolkinderen ook dit jaar weder voort zetten. Te beginnen met Maandag 1 Novem ber zullen de kostelooze maaltijden weder aanvangen. (AL R Cl Op vijf plaatsen zijn Maandag te Rot terdam door de maatschappij voor tijdaanwij zing electriscbe uurwerken aangebracht, die uit één perceel door een hoofduurwerk ge dreven, den middelbaren lijd van Amsterdam aangeven. Zij zijn op lantaarn; alen geplaatst en voorzien van dubbele transparanten, waar- tusschen 's avonds licht ontstoken wordt. Uit Nijmegen schrijft men aan het Hbl. dd. 26 October: In den laatsten tijd kwam het alhier wederom meermalen voor, dat niet alleen op de botermarkt, maar ook aan de huizen der ingezetenen iels als zuivere roomboter werd te koop aangeboden of ver kocht dat later bleek niets als een of ander vet met boterkleursel en veel zout te zijn, waarin zelfs geen sporen van natuurboter aanwezig waren en waarvan de waarde met die van wagensmeer gelijk stond. liet is dubbel raadzaam vooral niet aan de huizen van als boeren en boerinnen gekleede per sonen die men niet kent, boter te koopen, want men kan er haast zeker van zijn, dat men dan bedrogen is. Van dergelijke be driegerijen zijn reeds een paar kleine winkeliers eu eenige particulieren slachtoffers geworden. FEUILLETON. 45.) Het rijtuig wachtte op het bepaalde uur voor de deur, en beiden sloegen den weg in naar den terneergebogen man, die hen in zijne eenzame woning wachtte. Brandon bad des middags het schrijven van Mendoza ontvangen, waarin deze hem mededeelde, dat zij 's avonds hoopten terug te komen. Tegelijk had hij alle brieven ge kregen, die Dora gedurende hare vlucht ge schreven had. Als verontschuldiging voor het achterhouden dier brieven schreef Mendoza: ylk was bevreesd, dat gij onzen schuilhoek zoudt ontdekken, en den grooten invloed, dien gij op uwe dochter hebt, gebruiken om haar over te halen, den echtgenoot te verlaten, dien gij, zooals ik weet, nooit tot uwen schoonzoon gekozen zoudt hebben. Gij kunt mij streng veroordeelen, mijnheer Bran don, maar ik bemin Dora met geheel mijn hart, en indien gij uwe dochter verstooten hadt, zoude ik onvermoeid gewerkt hebben, om door bet inspannen van al mijne krach ten haar een aangenaam leven te verschaffen. ylk heb meer dan een bedrog moeten plegen, om Dora te overreden," schreef Mendoza verder, ymaar zij heeft mij verge ven, en ik hoop dat gij hetzelfde zult doen, zoodra gij ziet, dat het mijn hoofddoel is, om haar gelukkig te maken. Vroeger had ik de eer uwe achting te bezitten, en ik hoop dat, in weerwil van alles, wat geschied is, het mij zal gelukken, de oude plaats in uw vertrouwen en in uwe hoogachting te veroveren." Brandon doorliep slechts vluchtig het dicht beschreven papier, waarin Mendoza zijne betuigingen van hoogachting, enz. had ver meld, om tot de brieven zijner dochter over te gaan. Hij wa9 er zeker vandat hierin geen holle phrasengeene koude opeensta peling van woorden te vinden waren, maar de eenvoudige, naakte waarheid, als klanken uit het hart voorkomende. Hij moest Men doza als schoonzoon aannemen; maar de gedachte pijnigde hem, dat zijn eenig kind, zijn lieveling, de vrouw van zulk een man was. Al die betuigingen van hoogachting zouden spoedig op de proef worden gesteld, en de beklagenswaardige vader voorzag te goed, wat hiervan het gevolg zou zijn. Menige traan stroomde over het papier, toen hij de uitstortingen van Dora's kinder lijke liefde las, de schildering van haar geluk en haar vurig smeekendat bij hen zou vergeven, en haar echtgenoot weer aan zijne zijde terugroepen. Zij had ook haar vrees bekend ten opzichte van Frits Graham, en zij verzekerde over eenkomstig de waarheid, dat niets haar zou bewogen hebben, om in 't geheim te vluch ten, ware het niet de angst geweest, dat haar veder haar zou dwingen, om Frits te huwen." Misschien had zij gelijk," dacht Brandon, umisschien bad ik werkelijk getracht, haar te dwingen. Zoowel voor haar als voor mij, stond alles op het spel. Als de vrouw van Graham zou haar altijd eene eervolle positie en eene goede behandeling verzekerd zijn, maar deze man, aan wien zij zich zoo licht zinnig heeft overgegeven, is harer onwaardig Zij zal zijn laaghartig karakter spoedig ge noeg leeren kennen en wat zal er dan van het trotsche, hooghartige kind worden?" Zoo zat Brandon uren lang te mijmeren. Hij dacht er over na, wanneer en op welke wijze hij Mendoza zou mededeelen, dat de vader zijner vrouw volstrekt geen rijk man was, maar slechts de bestuurder van het vermogen van een ander, dien hij het over een jaar moest teruggeven. Om zich zeiven gedurende eenige oogen- blikken eenige afleiding te bezorgen, zocht hij zijne huishoudster op om haar mede te deelen, dat zijne dochter en haar echtge noot des avonds zouden aankomen, en dat zij voor een feestmaal zorgen moest. yDat was eene aangename tijding," zeide de opgewonden oude vrouw. Ons huis geleek wel een graf, nu juffrouw Dora er niet meer in rondsprong en zong. Ik zal een heerlijk souper voor de jonge vrouw in gereedheid maken. Ik heb er altijd op gerekend, bij haar te blijven, als zij de meesteres van dit huis is, nu Brandon verwijderde zich, ten einde den woordenstroom der praatzieke oude vrouw te stuiten. De laatste woorden troffen hem diep. Dora had altijd de hoop gekoesterd, eenmaal de heerscheres van die liefelijke plek ce zijn, waar zij het grootste gedeelte baars levens had doorgebracht. Nog eenige maanden en zij waren allen uit dit paradijs verbannen, waarin elke boom, elke struik hem aan de vroolijke kindsheid zijner doch ter herinnerde, zijne dochter, wier welzijn het eenige doel van zijn veelbewogen leven vormde. (Wordt **r*olgi.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1