tarwe bloera f0 18, per kilogram, rooden wijn f 0.7 1per liter, smeekolen f 0.68, steen kolen f 0.66, cokes f 0 98, alles per 100 kilo gram, baggerturf f5.00, lange turf f5.00, alles per 1000 stuks, ligstroo f 12.95, per 500 kilogram zand f 0 95, per stère, stal bezems 1' 0.0960, heibezems f 0.08, heiboenders f U.0360, alles per stuk stalen pennen (Perry) f 0.52, gelijnde cahiers f 0.06, per 4 vel, Holtandschc schrijfinkt f 1.25, pijpjes wit eham. krijt f 1.15, ronde griffels f 0.20, per 100 stuks, leien (N° 6) f0 12, per stuk, schakellijm f 0.23, per flesch, pennehouders f0.14, per dozijn, Holl. schoolboeken 14 °/0. MiiziKk, LI;TTKKK\ EN Geboortedag (1467) van Erasmus. Sterfdag (1485) van Rudolph Agricola, eigen lijk Roelof Huysman. De directeur van den kon. Franschen schouwburg heeft geëngageerd als le ténor van de opera couiique de heer Lorent, tot dusver te Bordeaux en als 2e ténor de heer "Vignet. De redactie van het taal- en letter kundig tijdschrift Noord en Zuid loofde een exemplaar van „de complete werken van Vondel" door Van Lennep uit, voor de beste studie over deu invloed van de Duitsche Letterkunde op de Nederlandsche." Op deze prijsvraag zijn, naar Le Fortef. verneemt, drie omvangrijke antwoorden inge komen onder de mottos: 1, „In alle opzichten waar te zijn, is de eerste en ook de moeielijkste plicht van iederen schrijver." 2. „Door invloed gaat zelfstandigheid te loor." 3. „Vielen gefallen is sclilimm." De jury zal daarover denkelijk voor het einde des jaars verslag uitbrengen. Uit Amsterdam wordt geseind: Het bericht omtrent den verkoop van den Park schouwburg wordt hier van bevoegde zijde tegengesproken. BliNN KiNLAiNDSCHË BERICHTEN. De Nederl. Maatschappij voor genees kunde heeft zich met drie verzoekschriften tot de regeering gewend. Het eerste verzoek betreft wijziging der epidemiënwet in dien zin, dat in art. 14 al. 3 dier wet het woord diphtheritis kome te vervallenzoodat aan kinderen uit huis gezinnen, waar diphtheritis heerscht, het bezoeken van scholen verboden is. Het tweede verzoek betreft wijziging der artsen-wet in dien zin, dat het praktisch arts-examen niet tegenover eigen leermeesters kan worden afgelegd. Het derde verzoek geldt wijziging der begrafeniswet in dien zin, dat in Nederland de facultatieve gelegenheid tot lijkverbran ding worde opengesteld. Uit Rijnsburg wordt aan de N. R. C. gemeld De tulpen en crocussen zijn weer aan den bodem toevertrouwd; de gelegen heid om te planten was dit jaar buitenge woon goed; verleden jaar liet dit met de menigvuldige regens veel te wenschen over, waardoor ook bij het rooien de aankweeking gering was; ofschoon de prijzen voor droge bolien besteed laag waren, is er toch veel omgezet, en daar alles weinig opbrengt, is de bollenteelt nog het beste. De bloemkool is wegens qualiteit buiten gewoon slecht te noemenduizende oks hoofden zijn weer ingezouten, doch de ver houding van losse tot vaste soort is veel grooter dan in vorige jaren; en daar het inzouten van bloemkool hier een hoofdbe- staan is, laat zich dit meer gevoelen. De andere koolsoorten, alsmede peen, zijn laag in prijs. Uien zijn goed gegroeid, doch de prijs was mede laag; zooals mede overal waar de tuinbouw wordt uitgeoefend, hoort men hier niet dan klagen, en naar waar heid, het is hier ook voor den arbeidenden stand, met den naderenden winter in het gezicht, treurig gesteld. De zaak van Belderokzal 9 November a. s. door den hoogen raad behandeld worden. Naar de N.R.Ct. verneemt, zal de zaak van den socialist Domela Nieuwenhuis in cassatie bepleit worden door mr. 8. Van Houten, lid van de tweede kamer. De dag voor de behandeling dezer zaak is nog niet door den hoogen raad bepaald. De te Haarlem opgerichte voorberei dende practischc cursus tot het verkrijgen van den rang van officier, wordt bijgewoond door 20 volontairs. Behalve aan den kapitein L. De Vlaming, die met de leiding is heiast, is het onderwijs opgedragen aan de luitenants der infanterie J. H. De Wildt, A. A. Van Schilfgaarde en H. G. Van Tarel. Terwijl men in de groote steden op het oogenblik over stilstand in het bouwvak klaagt, is het opmerkelijk dat in de badplaats Zaudvoort op drie verschillende plaatsen mc m mm wm mi mm «te nieuwe gebouwen verrijzen. Vlak aan zee, halverwege het duin en dicht onder den vuurturen, bouwt de heer Koper eene zeer lage villa, met een heerlijk uitzicht op zee, doch zoo geplaatstdat ze het geheele strand ontsiert. Tegenover het groote badhuis zetteu de heeren Groen twee villa's en aan het noordelijk uiteinde van den Boulevard de Favauge is men bezig eene bijzonder fraaie villa te bouwen Eene Duitsche dame, mejuffrouw Clara Lachmann, laat deze door den achitect Van Noppen te Zandvoort, in Engelschen stijl bouwen. Het welk is nu reeds tot boven de eerste verdieping gereed. De lijnen en afmetingen toonen veel schoons. De voorgevel zal door een hoogen toren ver sierd worden. De bouw wordt uitgevoerd in Groninger steen. (Jlbl.) Op 5 November wordt voor de recht bank te Amsterdam de zaak behandeld van de socialisten Van der Sladt en Fortuijn (verspreiding van een oproerig geschrilt). Het Amsterdamsche Hól. meldt: 8edert eenigen tijd is de geheele vloot van stoom schepen van d? Kon. Ned. Stoombootmaat schappij in de vaart. De zoogenaamde „op leggers", namelijk de schepen die des zomers bij stilte in den handel of staking van sommig vervoer stilliggen, zijn van de meerpalen losgemaakt en verspreid naar alle oorden. Wat dit beteekent voor den stuwer en sjouwerman kan daaruit worden afgeleid, dat de genoemde maatschappijbehalve haar vast personeel, vele dagen een 200-tal losse werklieden in haren dienst heeft. Op de Waal, nabij de fabriek des heeren Terwindt te Erlekom, had Vrijdag morgen een droevig voorval plaats. Een tienjarig meisje wilde een emmer water uit de rivier scheppen, doch bukte te ver voor over en viel in het water. Haar 17 jarige broeder zag bet, b*gaf zich terstond te water en had het geluk haar te grijpen. Het meisje echter klampte zich zoodanig aan haren broeder vast, dat deze niet in staal was zichzelf en zijne zuster te redden. De radelooze vader, die getuige was van dit schouwspel, sprong nu ook te water om zijne beide kinderen te reddeu. Het mocht hem helaas niet. geiukkeu, en hijzelf zou het offer zijner ouderlijke liefde zijn gewordenindien niet spoedig hulp was komen opdagenwaai- door hij nog op het uiterste oogenblik ge red werd. De lij keu van den jongeling en het meisje werden kort daarna opgehaald. De J Jsel bij Kampen is thans zoo laag als in eenige jaren niet is voorgekomen. De scheep- en sloombootvaart wordt daardoor zeer belemmerd. Door deu lagen waterstand van het Zwolsche Diep zijn de booten van Meppel naar Amsterdam v.v. genoodzaakt den koers langs Kampen te nemen. Niet weinig beweging en spanning heeft het volgende voorval te Schoonebeek (Drente) veroorzaakt. Een elftal koeien van den landman H. W. graasden aan het Scboouebeeker diep, bij de Pruisische grens. Door omstandigheden, onafhankelijk van den wil van W., zijn die dieren aan de overzijde van het diep op Pruisisch grondgebied ge raakt, en door een daar ter plaatse op wacht staan Pruisisch ambtenaar, beiast met het toezicht op den invoer, in beslag genomen en naar Neuenhaus overgebracht. Eenige dagen later is het vee, dat er inmiddels niet beter op geworden was, tegen eene borg stelling van 300 Mark aan den eigenaar teruggegeven. De zaak is nu iu handen van de justitie, zoodat zij eerlang in rechten zal worden uitgemaakt. Maandagnamiddag zijn te Maastricht twee werklieden, die met anderen b-zig waren met het wegsteken van grond voor het leggen van l'undeeringen, onder instor tende aarde bedolven geraakt. Beiden wer den er nog levend onderuit gehaald, doch een hunner schijnt nog al zwaar inwendig gekneusd te ziju. Beiden zijn naar het bur gergasthuis overgebracht. 'SÜKAVIÜIIUAÜU. Door Z. M. is mr. J. P. Cau, met in gang van 1 November 1886, benoemd tot schoolopziener in bet arrond. Zierikzee. De luit. ter zee 2de kl. G. C. D. baron Van ilardeubroek, dienende aan bojrd van Zr. Ms. gatt'elschoener Argus, wordt, onder intrekking zijner overplaatsing aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, met l November a. s. op non-activileit ge steld. Ter zijner vervanging wordt met dien datum aan boord van genoemd wachtschip geplaatst de luit. ter zee 2de klJ.H.Coin- raijs. BUITENLAND8CHE BERICHTEN. t UiV K11I.J K. De kamer van afgevaardigden zette gis teren de beraapslagiug over het wetsont werp op het lager ouderwijs voort. «C2 mm «li mm rar*» De zitting werd door verschillende hef tige incidenten gekenmerkt. De rapporteur verweet aan de rechterzijde, dat zij de stemming over de wet vertraagde, waarop de heer üe Mun zeide„dat het hier geen stemming, maar eene executie gold, en dat hij een beroep deed op het land." Voor deze woorden werd hij tot de orde geroepen. De heer Floquet, president der kamer, meende, dat de houding der linkerzijde wer kelijk strekte om de behandeling der zaken te belemmeren Daartegen kwam de rechterzijde heftig op, en te midden van het rumoer protesteerde de heer De Mun tegen het wetsontwerp, dat, naar zijn inzien, tiraniek was en waar van hij „eene aanstaande weerstreving van het gekrenkt geweten" verwachtte. Deze woorden werden door de rechterzijde onstuimig toegejuicht. De minister Goblet antwoordde: „Wij schenden geen beginselen," waarop de heer De Ca.*8agnac zeide: „Gij hebt geen begin selen Deze afgevaardigde werd tot de orde geroepen, en toen hij bleef aandringen, werd de terugroeping versterkt met inschrij ving in het proces-vei baal. De dagbladen deelen ecnen brief mede dd. 23 dezer door prins Victor Napoleon uit Brussel gericht aan de heeren Loqueyssie en Robert Mitchell, directeur en hoofdre dacteur van bet nieuwe blad la Souverai nelé. Hij schrijft daarin o a. het volgende: „De titel, dien gij gekozen hebt. is wel die welke voor een keizerlijk orgaan past, want de zaak des keizerrijks is één met die van de souveremiteit der natie. Zooals keizer Napoleon 111 zeide: het Fransche staatsrecht voor liet stichten van eenen rechtmatigen regeeringsvorm berust op de volksstemming. Daarbuiten is slechts overweldiging aan de ééne, onderdrukking aan de andere zijde. Blijft van deze groote waarheid doordrongen zij moet het programma zijn der keizerlijke partij." De Figaro deelt mede, dat men in diplomatieke kringen eene circulaire van den Russischen kanselier Von Giers aan de mogendheden verwacht. In dit stuk zou de noodzakelijkheid worden betoogd van door tastende maatregelen, om een einde te maken aan den tegenwoordigen toestand in Bulgarije, die gevaarlijk is voor den vrede in het Balkan-schiereiland en door Rusland niet langer kan worden geduld, Het transportschip Tonkin is Zondag nacht op de rotsen van liet eiland Bagau, in de nabijheid van Port-Cros, gestrand. Daar geen lek ontstond, bestaat er geen gevaar. Het schip had passagiers en troe pen aan boord. Z WlTSËltLAi\ 15. De graaf van Parijs verliet Vevey aan het meer van Genève om over Brussel, ter bezoek aan koning Leopold, naar Engeland te gaan. Van daar begeeft hij zich weder naar San Remo. 1I11VSC1ILAA 1». De oudste zoon van den Duitschei) kroonprins, moet wegens het hardnekkig oorlijden, dat zich weer geopenbaard heeft, ziju kamer houden. Te Gonsenheim zijn ziektegevallen voor gekomen, die ineu voor cholera houdt en waarvan eenige met doodelijken afloop. Door de overheid zijn, in overleg met de betrok ken beambten, de noodige voorzorgsmaatre gelen genomen. B II L Cm A 11 IJ E. De Bulgareu schijnen meer geneigd tot verzoening. De bijeenkomst der groote wetgevende veigadeiing zou eenige dagen uitgesteld kunnen worden. De plannen der regeering zijn nog niet bekend. Men gelooft evenwel, dat de vergadering uiteen zou gaan zonder een vorst te benoemen, en alleen de volmacht van het regentschap zou be krachtigen. Oil 1EKENLA NB. De koning en de koningin van Grie kenland zijn te Athene teruggekeerd. LAATSTE BERICHTEN. We ontvingen het rapport van de commissie van financien op üe ontweip-be grooting der gemeente Leiden, dienst 1887, en ontleeiien daaruit het volgende: De commissie van financiën meent in het algemeen hare ingenomenheid te mogen uit spreken met de ontwerp-begrooting voor 1887. Wel is liet bedrag van de uitgaveii liooger dan men zou wenschen en is daardoor het cijfer van den hooidelijken omslag tot het maximum gestegenmaar men moet erkennen dat de uitgaven deels door de wet verplicht of door de omstandigheden noodzakelijk wa ren. Op de uitgaven wordt waar het kan bezuinigd. Wel treft die bezuiuiging vooral de fabricage-werken maar die post is toch reeds f 6000 hooger dan bij de begrooting van 1886. Vergelijkingen met begrootingen van andere gemeenten gaan hier mank aan- g« zien iedere gemeente hare eigenaardige toestanden heeft. De commissie verheugt zich dat niet al- ti J voor buitengewone uitgaven leenii g het eenige middel tot dekking is. Toe te juichen is ongetwijfeld het voornemen omtrent de invoering van schoolgeld op de kweekschool en het onderzoek in zake de conversie quaestie. De commissie meent dat hier terecht wordt gelet ook op de draagkracht van latere be lastingschuldigen. Het getal leerlingen aan de inrichting tot opleiding van Oost Indische ambtenar.n bedraagt thans tien, waarvan drie het on derwijs kosteloos bijwonen omdat ze de les sen reeds 2 jaren hebben bijgewoond. Er wordt aan collegegeld ongeveer f 1000 ont vangen. De post „Huur van huizen" kan met f 35 worden verhoogd door te ontvangen huur van de vereeniging tot beoefening van het Lawn Tennisspel en van J. M. Scheffer. Tegen de verhooging van het jaargeld van den concierge van het raadhuis bestaat geen bezwaar. Er wordt voorgesteld nog f 90 uit te trekken voor verbetering van eender kamers van den Burg. De commissie ver- eenigt zich met dit 7oorstel. Tengevolge van het verleend eervol ontslag aan Th. Plummer als leeraar aan het gymna sium vervait ook de personeele toelage ad f .250 en wordt die post daarmeó verminderd, wegens uitbreiding van bet onderwijs in de handwerken wordt het betrekkelijk artikel met f 50 verhoogd. In vorige jaren werd niet altijd het volle bedrag der jaarwedden van het onderwijzend personeel uitgetrokken nu is dit wel geschied. Gaarne zou de commissie daaromtrent eenige nadere inlichtingen ontvangen. Het artikel „terugbetaling aan het rijk wegens te veel ontvangen vergoeding in de kosten van het lager onderwijs" kan met f310 worden verminderd. De commissie meent dat voor eene na dere regeling van de jaarwedde van den ge meente apotheker wel degelijk termen bestaan. Ook is het bekend dat de administratie van de apotheek en de betrekking van apotheker steeds uitmuntend worden waargenomen. De commissie heeft alzoo geene bedenkingen tegen de verhooging van dit artikel met f 150. Overigens beslaan tegen de begrootingen van den schuttersraad, plaatselijke school commissie en kamer van koophandel en fa brieken bij de commissie geene bedenkingen. De hierboven genoemde veranderingen in aanmerking genomen blijkt dat ongeveer f 1000 minder gevorderd wordt dan de oor spronkelijke raming. Ten einde de plaatse lijke directe belasting met een rond cijfer van f 1000 te kunnen verminderen, wordt voorgesteld den post voor onvoorziene uit gaven met f 115 te verlagen. De begrooting loopt dus nu in ontvang en uitgaaf over f746.573. Nader vernemen wij, dat de regeering in de door haar voorgenomen wet, de Zon dagsrust wil bevorderen o. a. door te bepa len, dat koffie-, wijn- en bierhuizen, drank- localen, tapperijen en andere dergelijke in richtingen op Zon- en feestdagen van den vorigen nacht tot 12 ure des middags moe ten gesloten zijn. PER TELEGRAAF. LONDEN, 27 Oct. Naar de Standard verneemt is Duitschland gepolst over een terugkeer van vorst Alexander naar Bulga rije, voor het geval dat hij weder gekozen mocht wordeu. Bismarck zou, naar beweerd wordt, geantwoord hebben, dat, indien Rus land weigerde, een candidaat voor den Bul- gaarscheu troon, die toch niet voor onbe- paaldeu tijd onbezet kan blijven, aan te wijzen of aan te nemen, het geen recht zou hebben om verder bezwaar te maken tegen den terugkeer van vorst Alexander, vooral daar, naar thans duidelijk gebleken is, de tegenwoordigheid van den vorst niet de wer kelijke of voornaamste hinderpaal is voor een goede verstandhouding tusschen Bulgarije en Rusland. ST. PETERSBURG, 27 Oct. De Staats courant geeft als reden voor het zenden van twee Russische oorlogschepen naar Varna op, dat aldaar eene onwettige inhechtenis neming van Russische onderdaueu heeft plaats gehad. GEMENGDE BERICHTEN Dr. Lousbroso verklaart in een Fransck blad, dat alle socialisten, anarchisteu en communisten krankzinnigen zijn. Volgens dezen geleerde getuigt elke beweging tot omverwerping van bet bestaaude, van krank zinnigheid bij de Itiders. Ook heeft hij ont dekt, dat de meeste levoluties in warme landen en gedurende den zomer plaats vonden.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2