zoek. Eene vrouw uit het huis vloog iu nachtgewaad naar de katoenfabriek en waar schuwde den nachtwaker dat er brand was. Deze gat daarvan terstond kennis aan de inmiddels uit hun slaap gewekte heeren Felix en Carl Driessenboven het kantoor naast de fabriek woonachtig, die onverwijld eenig goed aanschoten en met behulp van een man de spuit der nog fabriek naar buiten en naar het terrein sleepten, nadat gebleken was, dat voor het blusschen met hun extincteur de brand zich reeds te zeer had uitgebreid. Het in werking stellen der voor dicht aan 't water gelegen panden zeer practische spuit was het werk van een oogen blik en spoedig zag men den heer C. Dries sen den straal op de vlammen richten. Alles was zóó vlug in zijn werk gegaan, dat door de betrekkelijk geringe uitbreiding van den brand de inmiddels aangerukte spuiten n°. 5 en n°. 7 onverrichter zake konden inruk ken. Behalve personeel van de brandweer de bovengenoemde spuitende brandladder en politie was ook de schutterij op het ter rein aanwezig Ongetwijfeld hebben de heeren Driessen door hun krachtdadig optreden groo- ter onheil voorkomen. Naar de oorzaak vat den hedennacht plaats gehad hebbenden brand wordt door de politie onderzoek gedaan. D. is intus- schen voor den dag gekomen. MUZIEK, LETTERE* Etf KlIKST. Sterfdag (1764) van W. Hogarth, beroemd schilder en graveur. Damas deelt in zijn heden verschenen Haagsche[ii) Omtrek mede, dat zijn tweede bundel binnen enkele dagen het licht zal zien Naar De Portefeuille verneemt, koes teren de professoren der Amsterd. Universi teit het plan om eene verzameling bijeen te brengen van hun eigen afzonderlijk versche nen werken (voor zoover deze ontbreken in de Bibliotheek der Universiteit) en die aan genoemde boekerij ten geschenke aan te bieden bij gelegenheid van het eerstvolgend lustrum. Voor de bibliotheek kan dit een groote aanwinst zijn, daar vele hoogleeraren tot nu toe verzuimden een exemplaar hun ner werken aan deze instelling te schenken Mevr. Beersmans treedt Woensdag te Brussel in het Vlaamsche theater als De borah op. Naar wij vernemen zullen in den loop van dit seizoen in den koninklijken Fran- schen schouwburg eenige gast-voorstellingen worden gegeven door de beroemde zangeres mevrouw Albaui en den gevierdeu tooueel- speler Coquelin. Fides De Vries is door Mayer van Londen voor eenige Fransche voorstellingen aldaar geëngageerd. Julius Stinde zal half Nov. een nieuw Buchholz-deel „Frau Wilhelmine" in het licht geven. Becque schrijft een stuk, getiteld ^Blanche Bienvenu" aux Camélias" een moderne «Dame BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. Vrijdag had op de Maas te Botterdam tusschen twee schepen een belangrijke aan varing plaats waarbij o. a. het volgende plaats greep: Een der lieden van het scheepsvolk werd door den schrik plotseling krankzinnig en wilde zich in de rivier wer- Men wist hem tegeu te houden, en nadat hem door dr. Hellegers de eerste zorgen waren gewijd, is hij naar het Zie kenhuis vervoerd. Ter jaarvergadering van den Neder- landschen SchaatsenrijdersbondZaterdag te Amsterdam gehouden bleek uit het verslag, lat de sympathie voor den bond toeneemt. Het getal donateurs steeg van 145 tot 166, dat der leden van 113 tot 122. De ont vangsten beliepen f 1415, de uitgaven f1179 De aftredende bestuursleden, Kolff, Salverda en Salis werden herkozen. Besloten werd Pieter Bruinsma van alle wedstrijden uit te sluiten waar de bond invloed heeft. Een internationale hardrijderij zal dezen win ter te Slikkerveer gehouden worden. Donderdagavond had te Loosdrecht nabij de halte de Gooische boer, op den Gooischen stoomtramweg, een treurig onge val plaats. Een persoou uit Blarikum ge raakte onder den in beweging zijnd en trein tengevolge waarvan het bovengedeelte vai zijn hoofd werd verbrijzeld en hij aanstonds een lijk was. Te Buren is op 21 dezer ter aarde besteld het lijk van een der laatste strijders van Waterloo, H. Van Doorn. Geboren in 1798, nam hij reeds op 15 jarigen leef tijd dienst iu de vaderlandsche gelederen De begrafenis had plaats onder begeleiding van de muziek van de dd. schutterij uit Tiel Dezer dagen werden zekere D. en M. twee vogelhandelaars uit Nijmegendoor het Landgericht te Kleef ieder tot 8 dagen ge vangenisstraf veroordeeld, wegens het van gen van zangvogels op Pruisisch grondge bied. Aan de Pruisische vogelen wet wordt dus blijkbaar krachtig de hand gehouden. Ten einde zeker te zijn, dat genoemde per sonen zich niet aan de hun opgelegde straf zouden onttrekken, waren zij in preventieve hechtenis gesteld. Onze wetgeving laat zoo iets niet toe maar belet den vreemdeling alleen over de grenzen te komen, wil hij de uitvoering eener veroordeeling ontgaan. Volgens een bericht in de Zutf. Ct. moet zich het volgende staaltje van oplich terij in Rij sen hebben voorgedaanDezer dagen kwam de vrouw van een polderwerker in een schoenwinkel, om een paar laarzen voor haar man te koopen. Zij verzocht ééne laars, die haar man van pas scheen, mee te mogen nemen, opdat haar man die zou aan passen. Zij zou dan terugkomen om de andere laars op te halen en dan te betalen. Later ging zij naar eene anderen schoenmaker en deed daar evenzoo; maar nu nam zij een laars voor het rechterbeen mee, en bij den eersten een voor het linker. Alzoo had haar man een paar nieuwe laarzen zonder dat het haar iets kostte. Hoe gehecht sommige personen aan dieren kunnen zijn, waardoor zij zelf hun positie zouden veigeten, bleek te Zevenaar k:; aanldimsl, van dpn trein danken had aan het van heinde en ver aan gebrachte nieuws, dat hij nauwkeurig wist mede te deelen, of aan den raad, bij onge teldheid van menschen of vee gegeven. Langen tijd vonden dezen lieden uit het slijpen van intsseu enz., het soldeeren en het maken van eene stootmuziek op een zoogenaamde //hortfort", waarbij het bedelen de kroon op hun werk zette, een ruim be staan. Thans moeten zij eenigen handel uitoefenen èn door werkzaamheden in hunne behoeften voorzien. Ook zij hebben den goeden ouden tijd" achter den rug. Hunne liefde voor bovengenoemde maaltijden blijft hun eigen. NR. Ct.) Bij den landbouwer De B.onder Vrouwbuurt (Friesland), is de kokende in houd van een koffietrekpot op een zuigeling van twee maanden terecht gekomen, met het noodlottig gevolg, dat de kleine na hevige pijnen 's nachts bezweken is. Te Lerseke doet zich het zonderlinge verschijnsel voor, dat ondauks den woning nood, die oorzaak is dat in aanbouw zijnde huizen lang voor hunne voltooiing reeds verhuurd zijn, en ondanks de hooge huur prijzen, in publieke veiling komende woon huizen toch weinig opbrengen. Zoo werden gisteren weer drie huizen, slechts een paar jaar oud, samen voor slechts f 1900 ver kocht. Als men weet, dat deze samen minstens f5, doch waarschijnlijk f6, huur per week doen en dat menalweer ten ge volge van gebrek aan woningen, zeer weinig over achterstallige huur hoort klagen, dai kan men gemakkelijk berekenen dat hier huizen te koopen eene voordeelige geldbe legging is. Toch schijnen weinigen er aan te willen. (JU. Cl De officier van justitie te Breda heeft door middel van strooibiljetten, plakkaten en advertenliën een beroep gedaan op hen die eenige inlichtingen omtrent den laatsten diefstal kunnen geven. Tevens wordt door hem f 150 belooning uitgeloofd, wanneer die inlichtingen tot ontdekking der daders leiden. In het Liesbosch bij Breda is eene vrouw iu bewusteloozen toestand gevonden. Na in het gasthuis te Breda te zijn opge nomen, bleek het eene dienstbode te zijn die drie weken geleden haren dienst aldaar had verlaten en sinds dien tijd rondzwierf. Gedurende het onstuimige weder der laatste dagenwerd in een waterplas te 's Grevelduin Capelle (N.-Brabhet zooge naamde Wiel, het bijzondere verschijnsel waargenomen, dat de visschen aanhoudend boven water kwamen, zoodat men ze zonder moeite kon scheppen. Het water, dat bij onstuimig weder daar altijd van kleur ver andert, was ditmaal bijna vuurrood. jongens binnen den tijd van vijf jaren het leekenouderwijs zal moeten ingevoerd zijn. - Het Journal des Débats meent, dat het Engeland niet zal gelukken, de Egyp tische aangelegenheden te ontrekken aan de controle der groote mogendheden. Engeland vertraagt het terugtrekken zijner troepen uit Egypte, in de hoop, dat óf de Europeesche verwikkelingen, waartoe het zelf aanleiding tracht te gevenóf binnenlandsche onlusten in Frankrijkaan de Engelsche regeering eene gelegenheid zullen geven, om zich voor goed in Egypte te nestelen. Het artikel sluit met de woorden„Groote natiën maken zich somtijds groote Illusiën. Mevr. Dieulafoy, die met haren echt genoot eenige jaren in Perzië heeft doorge bracht ter opsporing van oudheidkundige schatten en die haren gemaal, het hoofd der zending, op zeldzame wijze behulpzaam is geweest in zijne taak en het Louvre verrijkt heeft met eenige oud-Perzische beeldhouw werken heeft van de regeering het ridder kruis van het Legioen van Eer ontvangen. De minister Goblet heeft het zelf haar over- Voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen zi jn bij het heden gehouden examen voor 12 plaatsen 80 aspiranten. Het op 3 November e. k. van Am sterdam vertrekkende stoomschip der maat schappij //Nederland" zal Atjeh in plaats van Padang aandoen, en door het stoom schip dat den lSden November van Am sterdam vertrekt, zal mede Padang worden aangedaan. In verband daarmede zal met het eerst genoemde stoomschip, zoowel rechtstreeks als langs den weg van Marseille, eene brie venmaal worden verzonden naar Atjeh, en met het laatstgenoemde eene brievenmaal voor Padang. Aan het einde der Vrijdagavond te Bodegrave gehouden raadsvergadering werd den lieer dr. W. H. Kapteijndie gedurende 25 jaren onafgebroken lid van den raad d*zer gemeente geweest is, door den voor zitter, mede namens de leden van den raad, als bewijs van achting en vriendschap een prachtige zilveren beker met toepasselijk inscriptie overhandigd. Door de Haagsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren J. W., die zijn drie kleine kinderen in onverzorg- den toestand in zijne woning heeft achter gelaten. De kinderen worden nu verpleegd door het Burgerlijk Armbestuur. De vader schijnt de gemeente verlaten te hebben. Door den raad der gemeente Nieuw- veen is in zijne jongste vergadering benoemd tot plaatselijk geneesheer aldaar, in de plaats van wijlen den heer VV. A. G. Kapteijn, de heer A. C. Van Beest, te Loenen op de Vel uwe. aan 't station bij aankomst van den trein uit Cleve. Vier dames, daarmede aange bracht, waren vergezeld van eeu hondje, dat hier niet meer in de coupé le kl. mocht worden mede genomen. Op allerlei wijze trachtten zij echter haar doel te bereiken, door zelfs f 12 (20 Mark) te willen geven; niets mocht echter den spoorwegbeambte het hart vermurwen; het beestje werd in den bagagewagen geplaatst. Een der dames echter het zich hierdoor niet afschrikken, ook zij die anders le klasse reisde, nam daarin plaats. Met heel veel moeite moest men haar daaruit verwijderen. Het zou ech ter voor veel passagiers, die uit Duitschland hier aankomen, een gerief zijn, als het me- denemen van honden in de coupé werd toe gestaan, en het denkbeeld zou niet kwaad zijn, als de ruimte het toeliet, een enkele coupé in eiken trein beschikbaar te stellen voor reizigers met honden. De groote schapenmarkten te Barne- veld zijn voor dit jaar weer geëindigd. Buim 2000 stuks werden aan de gezamelijke markten (10 12) aangevoerd. De schapenteelt werd de laatste jaren op de Veluwe belangrijk minder. Bij de bruilofts- en begrafenismaal tijden die in de kleine dorpen en gehuch ten van Drente nog niet overal zijn afgeschaft, neemt nog naast de gasten de ongeuoodigde scharenslijpersvrouw hare plaats in. Vroeger zag menvooral in het najaar en den voor- winter, bij veertigtallen de scharenslijpers langs de dorpsstraten macheeren. Dit is thans verminderd, wijl vele dier lieden thans woonwagens hebben. De scharenslijpersbond vond langen tijd bij den Drentschen land bouwer eene gulle ontvangsthetwelk hij te GRAVE* RAGE. Door Z. M. is D. F. H. G. Van Iterson benoemd tot burgemeester der gemeenten Asperen en Heukelum. Door Z. M. is bepaald, dat in den loop van het jaar 1887, voor den tijd van vijf jaren, zullen worden gedetacheerd: bij het leger in Ned.-Indië, de 1ste luitt. R A. Jackson, van het reg. grenadiers en jagers, VV. Carbentus, van het 4de, en J Stroeve, van het 5de reg. inf.alsmede de kapitein C. B. Van Steenes, van het lste reg. vest.- art.; bij het leger hier te lande, de na te noemen officieren van het Indische leger, als: bij liet 2de reg. inf., de ltite luit. 11. L. A. Wichers; bij het 3de reg. inf., de lste luit. J. J. Verlinden; bij het 5de reg. inf., de lste luit. 11. J. Matthes; allen van het wapen der inf.; alsmede bij het lste reg. vest.-art., de kapitein A. W. Segboer, van het wapen der art. De minister van oorlog zal op 28 dezer geen audiëntie verleenen. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. BELGIË. De regeering heeft het ontwerp voor de conversie der openbare schuld van Brussel bekrachtigdzoodat die maatregel thans voor goed is vastgesteld. De graaf van Parijs bevindt zich te Brussel, waar hij enkele dagen zal vertoe ven om van daar naar Engeland terug te keeren. Bij gelegenheid van de op 31 dezer te Charleroi te houden manilestatie van werkliedenverenigingen, is de burgerwacht opgeroepen en zal het garnizoen met paar denvolk versterkt worden. V R A\' KR IJ K. De beraadslaging over het wetsont werp op het lager onderwijs is Zaterdag in de kamer van afgevaardigden voortgezet. Verschillende artikelen werden aangenomen, o. a. art. 18, strekkende om te bepalen dat in alle scholen van lager onderwijs voor In Parijs is Donderdagnacht de pro clamatie van prins Napoleon van 1883 aan geslagen, maar door de politie afgescheurd. Een der aanplakkers werd gearresteerd. Le National mtldt uit Lafère Chara- penoise (Marne) van 22 October: dat twee landloopeis, Pruisische onderdanen, Essinger en Mentzel genaamd, in hechtenis genomen zijn. Essinger verklaarde Frankrijk te be reizen, om plattegronden van forten en we gen op te nemen en deze aan de Duitsche regeeriug te zenden; voor eiken brief werd hem een postwissel van 25 fr. gezonden. Op eeu plaats, door Mentzel aangewezen, werd inderdaad onder diens papieren een van Thorn verzonden brief gevonden, waarin de toezending van 25 fr. gemeld werd. ITA LIE. Het onder bevel van admiraal Marengo in »le haven van Messina gestationneerd eskader heeft bevel ontvangen, zich voor eene reis naar het Oosten gereed te maken. Het bezoek van den keizer van Oos tenrijk te Florence wordt officieus tegenge sproken. DU1TSCH LA* D. Uit Weenen is te Berlijn bericht ont vangen, dat graaf Beust gisterenochtend in zijn kasteel Altenburg, nabij Weenen, is overleden. Liebknecht, de bekende socialist, die zich thans in Noord-Amerika bevindt, heeft een schrijven gericht aan een vriend in Duitschland, aan hetwelk openbaarheid is gegeven. Daarin constateert hij, als tegen spraak op vele berichten, in Duitsche bla den opgenomen, dat hij zich niet bemoeit met de Amerikaansche politiek; dat hij niet véér, maar tegen de anarchisten partij koos; dat hij de staatkunde van Von Bismarck in Noord Amerika niet bestreed, hetgeen hij ook ounoodig zou rekenen, omdat hij dit naar hartelust in den rijksdag kan doen; dat zijne zuster, mevrouw Aveling, die hem vergezelt, niet heeft gezegd, dat het socia lisme tot daden van schrik en geweld moest overgaan. Ook hij, Liebknecht, liet zich in kalmen geest uit. Ten slotte beweert Liebknecht, dat hij schitterende resultaten op zijne zending verkrijgt. Het zal wat wezen als het voor de heeren komt! OOITEHRIJF K. In politieke kringen wint het denk beeld veld, dat Rusland wel Bulgarije zal bezetten, doch slechts na voorafgaand over leg met de mogendheden. De Turksche ge zant te Sofia bad een langdurige conferentie met generaal Kaulbars en eischte daarna opnieuw verdaging der Sobranje. Waar schijnlijk volhardt de Bulgaarsche regeering in hare weigering. RIILAIVD. Het gerucht omtrent een aanslag op het leven van den Czaar wordt officieel te gengesproken. Het paleis te Gatschina, waarheen de Czaar van Rusland vertrokken is, om er als gewoonlijk de wintermaanden door te brengen, biedt zulke uitgestrekte ruimte, dat er niet alleen plaats voor den keizer, de keizerin en hun gevolg is maar ook voor de broeders van den keizer en het geheele vorstelijke gezin. Een gedeelte der aparte- menten wordt gebruikt voor de bureau's der mini3terieele beambten. De kamers, be woond door keizer Nicolas en de keizerin, zijn onveranderd gebleven. Overal hangen portretteu der keizerlijke familie van Duitsch land en vindt men geschenken van keizer Wilhelm en de zijnen. De speelzaal is eenig in baar soort en geschikt voor alle soorten van wintergenoegens. Er is eeu tooneel, waarop dikwijls de hofdames en grootvorsten voorstellingen geven. Er zijn schommels!

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2