mLé WB2 digd. In die vergadering werd de jubilaris op treffende wijze door den voorzitter toe gesproken j deze wees hem op zijne moeilijke taak en hoe hij die altijd met lust en op gewektheid had vervuld en wenschte hem gezondheid en krachten om die nog lang tot heil der weezen te blijveu vervullen. Om na volbrachte dagtaak eens uit te rus ten boden regenten hem een fraaien armstoel met inscriptie aan. Door den voorzitter werd tevens herdacht, dat de ondervader, de heer J. H. Heere, onlangs mede 25 jaren zijne betrekking in het weeshuis tot tevredenheid van regenten had vervuld. Deze werd daarna aangenaam verrast door een passend geschenk, een zil veren remontoir-horloge, mede met inscriptie, Nu zou men gezamenlijk de zalen van het gesticht rondgaan, om te zien, hoe oud en jong deelde in de vreugde en hoe aan genaam het voor ieder dezen avond gemaakt was. Daar komt men in de jor.genszaal en wordt de jubilaris verrast door eene harte lijke toespraak van een der knapennamens zijne mede-verpleegdengevolgd van een blijvend aandenken, een zilveren inktkoker, als bewijs van de achting en liefde, die zij voor hunnen meester koesteren. Door de moeder was even te voren, namens de weesmeisjes, een keurig album en door den vader, namens de suppoosten, een zilveren servetring den jubilaris ter hand gesteld. Zoo veel bewijzen van toegenegenheid en vriend schap had deze niet durven, niet mogen ver wachten. Met eene hartelijke dankbetuiging en handdruk scheidde men van de jongens, die verder prettig samen waren tot het klokje van gehoorzaamheid hen ter ruste riep. En zoo ook eindigde voorden heer Hueber een dag, welks aandenken hem voorzeker altijd opbeurend zijn zal. Den heeren regenten komt lof toe voor de uitmuntende wijze, waarop zij getracht hebben aan feestvierenden en verpleegden zooveel genot te doen smaken. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt tegen een persoon, die in den afgeloopen nacht, op een hoorn blazende de inwoners deed denken aan brand, bet geen echter niet het geval was. MUZIKK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1777) van Spandaw. Wagner's „Fliegende Hollander'' werd te Rotterdam, nadat deze opera langen tijd van het repertoire was verdwenengisteren avond weder opgevoerd. De hoofdrollen waren in handen van mevr. Mielke, de heeren Bongardt, Behrens en Grüning; zij werden na de 2e acte 3 maal teruggeroepen Het koor kon beter zijn en het decoratief was vrij primitief. De zaal was stampvol. Grieg's heerlijke Suite im alten Style' is door den componist voor strijkorkest be werkt. S. Van Groningen en J. Messchaert geven den 26sten een concert in de »Sing akademie" te Berlijn. Messchaert zal Schu manns ^Dichterliebe" zingen. Bij het huwelijk van Patti en Nicolini bracht de zangeres 4,890,000 fr., haar man 1,106,000 fr. mee. De laatste aflevering van *Onze He dendaagsche Letterkundigen" is geweid aan C. E. Van Koetsveld. Een uitstekend por tret van den grijzen leeraar en letterkundige versiert het werk. Dr. Jan Ten Brink heeft in woorden vol waardeering en hoogachting den langen levensloop en den rijken letter kundigen arbeid van den thans 79-jarige geschetst. Te Pella, staat Jowa, in Amerika heeft zich eene vereeniging van heeren en dames gevormd om de Nederlandsche letter kunde te beoefenen. Reeds heeft de heer Van 't Lindenhout te Neerbosch, de op dracht ontvangen tot aankoop van eene aan zienlijke partij van de belangrijkste werken van onze beroemdste letterkundigen uit deD laatsten tijd. Willem Van Zuylen, de bekende acteur, is ziek, en naar men zegt, is zijn toestand niet zonder zorg. De Pruisische regeering heeft 25,000 Mk. toegezegd voor het gedenkteeken voor Grimm, te Hanau. BINNENLAND8CHE BERICHTEN In de Staatscourant van heden is op genomen een verslag der onderzoekingen, verricht aan de Nederlandsche tafel in het Zoölogisch station van prof. Dohrn te Na pels, van 15 Maart tot 15 Juli 18S6. De heer J. A. Van der Lee, sedert jaren lid van den raad van Aarlanderveen, heeft als zoodanig zijn ontslag genomen. Te Aarlanderveen hebben zich voor bet herhalingsonderwijs 10 leerlingen aange meld. Terwijl Maandagavond in Den Haag eene hoogbejaarde vrouw, woonachtig op het Ledig Erf, naar de kerk washeeft uit hare woning een taschje, waarin hare spaarpenningen bewaarde, met een bedrag van f 70 gestolen. De politie doet onderzoek. Gisteren kwam te Scheveningeu binnen de bomschuit de Jonge Arie van de reederes wed Van der Toorn, met verlies van een der schepelingen. De matroos Aric Gouda uit Egmond aan Zee was den I2den Sep tember 11. onder de Engelsche kust door de giek overboord geslagen en in de golven omgekomen. (Fad.) Omtrent het gobelin-behangsel, dat te Dordrecht zoo duur werd verkocht, verneemt het D. v. Z-U. en 's Gr. nader, dat het gekocht is door den heer Boas Berg, anti quair te Amsterdam, voor de som vau Ö500. Een dag later werd het weder ver kocht aan den heer Weyl, koopman te Parijs, voor ruim f 7000. Uit Numansdorp wordt aan de N. R. Ct geschreven: Het zal niet zoo heel lan; meer duren, of Numansdorp is het schoonste dorp in de Hoeksche Waard. De ligging aan het Hollandsche Diep, de voruT waarin het gebouwd is, de met boomen beplante straten, die vooral bij avond een prachtig gezicht opleveren, de groote, soms overgroote zindelijkheid der bewoners, en de fraaie wandelwegen aan de zijde van het Mollandsch Diep, dat alles bevordert de bekoorlijkheid in hooge mate. Niet min der gunstig werken echter de vele tuinen en boomgaarden, ongeveer 140, mee. „Nieuw- Zwijndrecht" of /,Zwijndrecht 11" zou voor deze gemeente een geschikte naam zijn. Jam mer maardat de tuinlieden zoover van eenige stid verwijderd zijn: zij kunnen de tuinvruchten niet slijten. Nog grooter jam mer is het evenwel, dat ingezetenen er te grif mede ziju akkers in tuinen en boom gaarden te laten omwerpen. Elke arbeider wil wel gaarne een tuin bezitten, en als hem de gelegenheid aangeboden wordt, valt hij er zooals in de laatste twee jaren gebleken is met beide handen op aan. Maar och! te laat ziet hij, dat de pach ten, evenals die van bouw- en weiland, te hoog zijn. O, hij heeft het vooraf zoo netjes met zijne vrouw en zijne oudste zoons zit ten uitrekenen. Dit kon er komen van de uien, dat van de kool, dat van de peen, enz. De overvloed der tuinvruchten, de verre afstand van de stad hebben een schrap door veler rekening gegeven. Vele hebben berouw over de inhuring der boomgaarden van verleden jaar: zij kunnen met de grootste moeite de hooge pacht niet ,bijeenschrabe- len". Denk eens aan, hoe men huren kan, wanneer de verpachter iemand aanstelt, om het bod telkens te verhoogen en het dus op te jagen 1 Na de ongeregeldheden te Amsterdam in de maand Juli meende men vooral in andere steden dat vele politie agenten hun ontslag zouden nemen en het niet ge makkelijk zou vallen, het corps aan te vullen. Volgens het verslag van B. en W. betreffende de gemeentebegrooting is het tegendeel het geval. De mutatien in het politie-corps wordt daarin gezegd zijn in den laatsten tijd niet grooter dan gewoonlijk het geval is. Zoo is, om slechts dit te noemen, sedert de betreurenswaardige onlustei. van de maand Juli aan zeven agenten op ^rzoek eervol ontslag verleend, terwijl dit ia 1 Januari van dit jaar en vóór 25 Juli a* i 21 agenten geschiedde. Het ontslag der z-.ven genoem den werd door één wegens familieomstandig heden, door één wegens ziekte en door vijf anderen gevraagd omdat zij elders eene hoogere of betere betrekking bij de politie of aanverwante takken van dienst konden verkrijgen. Het getal sollicitanten naar de betrekking van agent van politie was daar entegen grooter dan ooit. Terwijl van Januari tot 25 Juli van dit jaar dat getal 856 be droeg, hebben zich van 26 Juli tot 1 Oc tober aangemeld 318 personen, onder wie zeer geschikte en vele, die bij het leger hier te lande en in Indië trouw en eerlijk hebben gediend. Aan een diamanthandelaar te Amster dam is voor f 1900 aan diamanten ontstolen Nog twee horlogedieven uit Hoorn zijn gisteren te Amsterdam gearresteerd. Alle 4 zijn naar Alkmaar opgezondeu. Een der werklieden van de gouden kettingenfabriek te Amsterdam heeft zich schuldig gemaakt aan diefstal van gouden voorwerpen. Omtrent den diefstal, verneemi de A nut. het volgende: De dader is een Duilscber, U. genaamd, die voor eenige weken bij den heer B. Citroen in dienst kwam, doch zich spoedig ziek meldde. Deze werkman nu had buiten weten van zijn pa troon een gouden medaillon met diamanten van eene dame ter herstelling ontvangen, en dit kleinood nu konnu het opgevraagd werd, niet afgeleverd worden. Toen kreeg de heer C. achterdocht en liet een trommel openen, waarin aan U. ter bewerking ge geven voorwerpen moesten bewaard worden. Die trommel bevatte slechts een stuk koper. Hoewel dadelijk van den diefstal aangifte werd gedaan, heeft de politie den dief tot nu toe niet kunnen vatten. Werd uit Steenbergen en Prinsenhage melding gemaakt, dat aldaar, door middel vun inklimming, belangrijke diefstallen plaats hadden van gouden ea zilveren voorwerpen, in den nacht van 18 op 19 dezer zijn te Breda gelijke diefstallen gepleegd. Alstoen zijn bij de heeren H. A. D. Van der Meer Jr. en A. Lips, beiden wonende in de Willemstraat, op dezelfde wiize een groot aantal gouden en zilveren voorw erpen gestolen. Zoo goed als zekei is het«lat men de woning van den heer Van der Meer aan de voorzijde is binnengedrongenhoe men zich echter in de woning van den heer Lips toe gang heeft weten te verschaffen, is voor alsnog onzeker. Al kunnen de ontvreemde voorwerpen en hunue waarde nog niet nauw keurig worden opgegeven, dewijl Int dien aangaande door de justitie en politie inge steld onderzoek nog niet openbaar is gemaakt, zoo wordt toch geschat, dat de heer Van der Meer een verlies van f200 a f300 en de heer Lips een verlies van f 2000 f 3000 heeft geleden, waarbij nog komt, dat zich onder het gestolene menig voorwerp bevindt, waaraan om bijzondere redenen groote waarde wordt gehecht. Ondanks alle daartoe aan gewende pogingen is het nog niet gelukt, den dief of de dieven op het spoor te komen. Toch is het, vooral om de verregaande bru taliteit, waarmede deze diefstallen zijn ge pleegd zeer te hopen, dat men daarin slagen zal; want, zooals zich denken Iaat, verwekt eene zaak als deze bij velen onrust. Behal toch bij genoemde heeren, bij wieu men maar al te goed in zijn boos opzet is geslaagd, heeft men ook getracht binnen te dringen bij de heeren N. J. Erzey en J. C. C. 11 lopen, eveneens beiden in de Willemstraat wonende; doch hierin is men, door welke oorzaak dan ook, verhinderd geworden. (B. C) Omtrent het tabakgewas 1886, 't welk thans overal is geoogst, kan het volgende worden gemeld: Betuwe en Maas-en-Waal zullen tabak leveren van zeldzame schoon heid, die goed branden zal; een groot, breed, sterk blad van bijzonder goede kleur. De planters zullen meer aardgoed dan zandgoed en pluksel opleveren, terwijl bij het best goed weinig uitschot zal zijn. Op enkele plaatsen heeft het bestgoed min of meer hagelschade. Op de Veiuwe vindt men over het algemeen mede eeu groot blad tabak goed van kleur, ligt van soort, vooral wat het aard- en zandgoed betrefthet bestgoed is op vele plaatsen wel groot van blad doch niet zoo zwaar als men wel zou wen schen. Men vindt er echter ook bestgoed dat wat korter van blad is en bijzonder zwaar; dit laatste zal, wegens de bijzondere gunstige weersgesteldheid tijdens de drooging zonder twijfel uitmuntend van lucht worden Zuigers worden er dit jaar veel geplukt aangezien de tabak vroeg van het veld is gekomen en het weder gunstig daarvoor was De handel in tabak is niet levendig waardoor de voorraad tabak, vooral van het vorige jaar, in de 2de hand nog groot is. Uit Tietjerk wordt aan de N. R. Ct gemeld: Nauwelijks is nog den vogelvanger verlof gegeven zijn breed slagnet over de lage lauden uit te spreiden, of reeds klinkt heinde en ver zijn schel fluitje, waarmede hij den argeloozen vogel tracht te lokken. Het heet, en zijn akte zegt het uitdrukke lijk, dat hij den schuwen wilster vangt, die omtrent dezen tijd des jaars meer hooge gelegen streken verlaat en de eentonige vlakten van onze noordelijke provinciën opzoekt. Zoo heet het, maar de practijk is anders. Wel tracht men ook den wilster te vangendoch het ziju vooral de kievitten, w.iar het op gemunt is. De kievit wordt tot de nuttige vogels gerekend, en hij heeft ook volle aan spraak op bescherming. Daarover bekommert de vogelaar zich echter al zeer weinig integendeel, zoolang de poeliers voortgaan met hem voor dien vogel goed geld te geven blijft hij de gewillige leverancier. Een feit is het, dat het aantal kievitten telken jare minder wordt. Geen wonder, in het voorjaar ontneemt men haar de ge legenheid om te broeden, in den herfst De- rooft men haar van het leven. Het eerste feit daargelaten, diendemen, om verdelging te voorkomen, toch zorg te dragen, dat althans dat laatste werd vermeden, wat zou kunnen geschieden wanneer slechts aan han delaars werd verboden, gedoode kievitten van vogelaars af te koopen. Door het omvallen eener petroleum lamp ontstond Woensdagavond brand in de voorkajuit der te Heusden aan den wal lig. genee schroefboot, Geertruida Catharina, varende tusschen Ileusden en Gorinchem. Ofschoon de vlam reeds boven de kajuit itsloeg, is men er in geslaagd, door spoe- i en doeltreffende maatregelen het vuur stuiten. Het buffet is geheel vernield, ook overigens moet de schade nog al aanzienlijk zijn. CJKA.VKNHA.tfE. Door Z. M. is benoemd tot rechter-plaats vervanger in de arrond. rechtbank te Gro ningen mr. Th Haakma Tresling, advocaat en procureur aldaar. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is met ingang van 1 November a. s. aan L. C. Kramer ontslag verleend als opzichter van den water staat 4de kl. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. Te Charleroi wordt tegen 31 October eene socialistische manifestatie op touw ge zet, waaraan 30 35000 personen zullen deelnemen. EN G E LA. N II. De St. James Gazette verneemt, dat de Fransche ambassadeur, de heer Wad- dington, die aanstaanden Zaterdag te Lon den wordt terugverwacht, bij lord Iddes- leigh, minister van buitenlandsche zaken, vertoogen zal indienen tegen de voortdu rende bezetting van Egypte door de Engel- schen. Het blad voegt er bij, dat over dit onderwerp volkomen overeenstemming tus- chen Frankrijk en den Sultan bestaat, en dat de medewerking van Rusland is verze kerd voor eiken maatregel, welken men zou kunnen nemen. Generaal Roberts, opperbevelhebber in Indië, zal wijlen generaal Macpherson op volgen in het bevel over het leger in Birma. De onder-koning van Britsch-Indië zal November een bezoek brengen aan Fransch- fndië. Dit is de eerste keer sedert 1815, dat een dergelijk bezoek wordt afgelegd. Men verneemt, dat geene enkele mo gendheid gunstig denkt over eene bezetting van Bulgarije door Rusland. Ten einde elk voorwendsel uit den weg te ruimen voor eene bezetting, waarvan internationale ver wikkelingen te voorzien zijn, gaven de mo gendheden aan Rusland te kennen, dat zij het eens zijn om aan Rusland de overwe gende rol te geven in de regeling der Bul- gaarsche crisis. Wat betreft haar deel in de gebeurtenissen, welke tot uitkomst heb ben gehad de onafhankelijkheid van Bulga rije en het sluiten van het Berlijnsche ver drag, heeft de handeling der groote mogend heden steeds tot grondslag het Berlijnsche verdrag, omdat daarin de eenige diploma tieke stelling ligt, waar hare gemeenschap pelijke inzichten en hare bijzondere belangen zich kunnen vereenigen. R.VN KRIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft gisteren vijftien artikelen vaD het wetsont werp op het lager onderwijs onveranderd aangenomen. In de couloirs der kamer van afge vaardigden werd gisteren vernomen, dat de afdeelingen eene commissie hebben benoemd tot onderzoek van de voorstellenstrekkende: 1°. eene verblijfabelasting op te leggen aan alle werklieden van vreemden landaard, die zich in Frankrijk bevinden; 2°. dezelfde be lasting uit te strekken tot alle vreemdelin gen; 3°. het gebruik van vreemde werk lieden te verbieden bij alle werkenwelke door den staat, de departementen of de ge meenten worden uitgevoerd. Bijna al de leden der commissie zijn gunstig gestemd voor de twee eerstgenoemde voorstellen doch keuren het derde voorstel af. Te Choisy werd den graaf van Parijs door eene deputatie van werklieden uit Lyon eene driekleurige vlag aangeboden, waarop de wapens van Frankrijk waren geborduurd. DdlTICH LAN D. De Russische gezant te Berlijn, graaf Paul Schoevaloff, die terstond na zijn terug keer uit St. Petersburg een langdurig onder houd heeft gehad met den staatssecretaris graaf Von Bismarck, is gisteren naar deu rijkskanselier, die nog te Varzin vertoeft vertrokken. Groot opzien baart in Brunswijk de inhechtenisneming van den Welfischen agi tator dr. DeJekind; zij werd voorafgegaan door eene huiszoeking. Dr. Dedekind is een grijsaard van 70 jaar; in vroeger tijd heeft hij eens verscheidene maanden lang in de gevangenis doorgebracht wegens belcedigiug van den koning van Pruisenin den laat sten tijd gaf hij weder veel brochures uit en dreef ijverig Welfische propaganda.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2