BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. WLé "K .W IB 00 WW W3 Gisterenavond had in de Pieterskerk e*n openbare dank- en bedestond plaats bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Zondagscholen in Nederland. Ds. De Wolff opende met gebed en het laten zingen van Ps. 89: 1 deze bijeen komst en sprak naar aanleiding van Matth. 18: 3138 over het ontstaan en den toe nemenden bloei der Zondagschool, welker stichting door wijlen dr. Capadose thans in dankbare herinnering werd gebracht. De heer Truyt, agent der Ned. Zondag school-'Vereeniging, hield daarop eene toe spraak tot de ouders naar aanleiding van Joh. 1: 3543 o, terwijl ds. Evelein, vóór het dankgebed, ten slotte de onderwijzers en onderwijzeressen opwekte tot den arbeid der liefde, wijzende op het heerlijke doel en de ernstige verheven taak van dat werk. De Christ. Zangvereeniging //Zingt den Heer" bracht eenige toepasselijke liederen ten gehoore; de collecte biacht op ƒ27.60. Naar wij vernemen beeft het bestuur der 3 October-Vereeniging van heden tot Zaterdag bij den heer Blankenberg op de Mare de pbotographie met kleuren van het Arnerikaansche schild ter bezichtiging ge steld voor de leden der 3 October-Vereeni ging. Deze photographie, vervaardigd door den heer Goedeljee, zal aan the Holland Society worden aangeboden als een aanden ken van het feest van 4 October 1886. Naar we vernemen zal de onlangs tot leeraar aan de muziekschool alhier van de Maatschappij voor Toonkunst benoemde heer Oscar Eberle zijne medewerking verleenen bij de concerten der Leidsche Trio-Ver- eeniging. Bij het heden te 's Gravenhage ge houden akte-examen voor onderwijzer zijn toegelaten de heeren C. Huge en M. W. Karstens van Leiden.! Men deelt ons het volgende mede: De dag van heden was voor de R. K. parochie van de H. Maria Geboorte te Rijpwetering (dekanaat Leiden) zeer feestelijk. Haar pas toor, de weleerw. heer Henricus Klauwers herdacht zijn 50-jarige priesterwijding tege lijk met zijn 40-jarig herdersambt aan ge noemde parochie. Een dubbel feest derhalve dat met ingenomenheid werd begroet, ge tuige de algemeene deelneming der parochi anen, ook door het versieren der kerkhet aanbieden van geschenken, de belangstelling, ook door het uitsteken der vlaggen van on- roomsche broeders. De plechtige mis werd door den jubilaris opgedragen met assistentie van verscheidene geestelijken als een dank offer aan God voor de genoten weldaden. En pastoor Klauwers mocht dankbaar zijn voor den zegen op zijn herderlijk ambt hem door de Bron van alle Goed geschonken. Hoevelen van het oude geslacht alhier zullen zich nog den jubilaris herinneren, die van het jaar zijner priesterwijding lot 184-6 kapelaan was bij den weleerw. heer Arnol- dus Te Mey, pastoor aan de kerk van de H. Maria Hemelvaart. Volgens de „Aan- teekeningen in het Bestek van eene nieuw te bouwen kerk met toren te Leyden", vau dezen pastoor „werd de eerste grondsteen gelegt door mij, mijn Capellaan de WelEw. Heer Klauwers en den heer N. Swarte aannemer op den 7 mei 1838". Ook pas toor Klauwers bouwde in 1866 te Rijpwe tering een nieuwe kerk met toren, naar het plan van den architect Th. Molkenboer. Nog wordt de nagedachtenis van pastoor Te Mey levendig gehouden om zijn bemin- nelijken eenvoud, liefderijkheid en innige godsvrucht. Zijn voormaligen kapelaan zal men eenmaal om dezelfde eigenschappen ge denken. JV1UZIKK, LETTEREN EN KUNST* Geboortedag (1804) van prof. Schlegel. Brahms is uit zijn optrekje aan het Thuner meer naar Weenen teruggekeerd. Hij heeft een groot aantal nieuwe werken voor zang en instrumenten ontworpen of voltooid, o. a. een Sonate voor viool en liederen. De heeren Friedrich Gernsheim (piano), Willy Hess (viool) en Oscar Eberló (violon cel), allen uit Rotterdam, zullen den aan staanden winter in de voornaamste plaatsen van Nederland concerten geven (kamermuziek- soirées). Dvoraks nieuw oratorium „St. Lud- rnila" is voor het eerst te Leeds uitgevoerd en vond veel bijval. De Utrechtsche rederijkerskamer „Jan Van Beers", zal 1 Dec. a. s. haar 25-jarig bestaan feestelijk herdenken. Het gemeentebestuur van Bayreuth heeft besloten op het graf Liszt een gedenk- teeken op te richten zijner waardig. Van de overbrenging van het lijk naar Weimar of Pest is nu geen sprake meer. Zondag is op het Vintimille-plein te Parijs het standbeeld van Hector Berlioz onthuld. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 17,879,150,44 en bij de betaalmeesters 1,770,217,77». Tezamen/19,649,368,21*. Door den minister van waterstaat enz. is uitgemaakt, dat visitekaartjes, ook wan neer daarop de naam geschreven is, als drukwerk kunnen verzonden worden. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip Sommelsdijk onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, in den namiddag van den 16den dezer te Harwich aangekomen. Aan boord was alles wel. (St -Ct Door een aantal machinisten le kl. der marine is dezer dagen aan de minster opnieuw een adres ingediend, waarbij door hen op lotsverbetering wordt aangedrongen. Zooals bekend is deed de minister ten vorigen jare toezegging, een onderzoek te zullen in stellen, of 'took mogelijk en wenschelijk zou zijn op ramschepen, monitors en kruisers, aan het hoofd van het machinekamer-perso neel, officieren-machinist te plaatsen. Van den uitslag van dat onderzoek werd niets vernomen, zoodat bovenbedoeld adres 's ministers aandacht opnieuw op deze zaak zal doen vestigen. Nader vernemen wij, dat het uitzen den van den officier van den gezondheid le kl. bij de zeemacht dr. W. Schutte naar Berlijn, ten einde zich aldaar practisch te bekwamen in de bacteriologie, niet zal plaats hebben. (V. R. C.) Naar men verneemt, zou de luit.- kolonel F. Ypeij benoemd worden tot kom- mandant van het 2e reg. huzaren, terwijl de luit.-kolonel F. J. baron Van Heeckeren van het 2e bij het 8e reg. huzaren te 's Hage zou worden overgeplaatst. Het stoomschip Noord-Holland, te Southampton aangekomen om schade aan boo ten en verschansing te repareeren, zal binnen vijf dagen de reis vervolgen. Passagiers en troepen wel. Een groote voorraad winkelgoederen lag gisteren in de zitting van de arrondisse- ments-rechtbank te 's-Hage, voor de pre sidentstafel opgestapeld. Een jeugdige dienstbode, als juffer gekleed, G. D. geheeten, had zich van dien voorraad weten meester te maken langs oneerlijke wegen. Valschelijk, zonder daartoe last te hebben, op naam van verschillende dames en zonder betaling, had zij zich door win keliers doen afgeven stukken thibet, dames hemden en onderlijfjes, dameskousen en damesborstrokken, alle welke goederen bij dit meisje in beslag werden genomen. Voor deze reeks van oplichtingen5 in getal stond zij gisteren terecht. Bovendien werd haar nog ten laste gelegd diefstal van een rol lakeneenige photographieën en envelop pen, postzegels en papier, tijdens zij tegen loon in dienst was bij den heer v. H. De beklaagde bekende de feiten, met uitzonde ring van de ontvreemding van postzegels. Na de vordering van den subst officier van justitie, mr. baron De Vos van Steen- wijk, tot veroordeeling van beklaagde tot een jaar gevangenisstraf en f 0.50 boete, beval de, voor zooveel het tweede feit be trof, toegevoegde verdediger mr. Van de Kasteele het meisje, met het oog op de verleiding, waaraan zij in den winkel van haren dienst, waar zooveel schoons geëtaleerd was, was blootgesteld en haar onbesproken verleden, in de toegeeflijkheid der recht bank aan. De daarna behandelde aanklacht wegens diefstal van een paar laarzen uit den post van de deur aan een schoenwinkel in de Torenstraat tegen den sjouwer G. J., liet zich zeer eenvoudig aanzien. De zuster van den winkelier had de vetlaarsen zien weg nemen door een man, in wien zij dezen bekl. meende te herkennen, nadat de schoen maker eerst op straat een ander persoon bij vergissing als den dader had gegrepen. De beklaagde zelf verklaart zich schuldig, zeg gende de schoenen voor fl.50 aan een on bekende op den Scheveningschen weg te hebben verkocht. Hij had zich den volgenden dag zelf bij de politie als den dief aangegeven. Het O. M. vroeg één maand gevangenzet ting. De advocaat mr. W. Stortenbeker, ambtshalve toegevoegd, die een droevig ta fereel ophing van beklaagde's wederwaardig heden in het leven, waarbij in den laatsten tijd kwam de onmogelijkheid om werk te vinden, betwistte in de eerste plaats dat bekl., wiens eigen aanmelding bij de politie blijkbaar wees op een verlangen om voor den winter in de gevangenis onder dak te komen, zich wederrechtelijk de laarzen had toegeeigend. Verder outwikkelde pleiter als zijne diep gevestigde overtuiging, geput uit de raadselachtige omstandigheden iu dit ge ding waargenomen, dat niet beklaagde maar een ander de dief was, en de man wegens zijn armoedigen en behoeftigen toestand de daad voor zijne rekening had genomen. On middellijk na de treffende pleitrede van zij nen verdediger, nam bekl. zijn aanvankelijke bekentenis terug cu gaf hij thans opdat hij in de Torenstraat loopende, een man de laarzen zag stelen en dat hijzonder het i gestolene toen of later in zijn bezit te heb- ben, zich als den dief bij de politie aan- meldde. Hij dacht hiermede den geheimzinnigen sluier te hebben opgeheven. Waarom hijin plaats van dadelijk zich eerst den volgen den dag aangaf dit kon hij niet ophel deren. De getuige, die bekl. voor den dief her kende, bleef daarbij, onder bijvoeging dat een overbuur, die het wegnemen eveneens gezien zou hebben, wellicht meer licht zou kunnen ontsteken. De rechtbank heeft nog een nieuw getui genverhoor bevolen in zake den laatsten dief stal uit een winkel aan de Toienstraat. liet O. M. vorderde tegen twee knapen, beiden reeds op jeugdigen leeftijd tot vrij zware straffen veroordeeld, voor ieder één maand gevangenisstraf wegens het plukken van druiven en appelen op het afgesloten en door middel van inklimming bereikte erf achter de villa „Zandvliet", aan het Be- zuideuhout. De rechtbank veroordeelde in hare straf zitting van gisteren ieder tot 14 dagen ge vangenisstraf, maar bracht, overeenkomstig de conclusie van hun verdediger, mr. P. Van Meurs, den tijd van drie weken, wel ken de jongens in voorloopige hechtenis hebben doorgebracht, geheel in mindering van de opgelegde straf. Mitsdien werd hunne onmiddellijke in vrij heidsstelling bevolen. Aan de „Louisa-stichting" te 's Hage is, door wijlen mevr. de wed. Tak, te Schie dam, een soui gelds vermaakt, tot een zui ver bedrag van f 35,000. Alle goederen, op het buitenverblijf Bosch en Landzicht ontvreemdin de duinen onder Bloemendaal verborgen, zijn terug gevonden. De trein die gisteren namiddag te 2 u. 25 m. van Alkmaar naar Amsterdam vertrok, is bij het station Heiloo gederail leerd. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, daar door de tegenwoordigheid van geest van den machinist, die het ge vaar zag aankomen, spoedig werd geremd. De passagiers vervolgden hunne reis met een anderen trein, doch kwamen 45 minuten later aan dan gewoonlijk. De oorzaak van het ongeval is onbekend. De weg was ver sperd, daar de trein over de beide rails stond. In den nacht van 11. Zaterdag op Zon dag zijn te Hoorn door middel van buiten- braak ten nadeele van de gebroeders Bossert aldaar ontvreemd 50 gouden en 27 zilveren horloges. Een netgekleed heer, die zich voor schapenkooper uitgaf, vervoegde zich zoo wordt aan de Midd. Ct. geschreven Donderdag 11. bij den landbouwer L. W. te Camperland, die 20 schapen te koop had. De diertjes schenen den koopman bijzonder le bevallen. Hij had er althans een goeden prijs voor over en bood ongevraagd f80 staangeld aan. L. W. achtte dit laatste overbodig, doch liet zich eindelijk vermurwen de f 80 aan te nemen. De koopman haalde daarop een van plakzegel voorzien beschreven stuk papier tevoorschijn, onder de woorden „ziehier een bankje van f 300; geef me daar f 220 van terug en de zaak is in orde L. W. echter meende, dat de gewone bankjes er anders uitzagen en maakte bezwaar dit buiten-model in ontvangst te nemen. „Hij zou maar liever zonder de f 80 den koop voor geklonken houden." En zoo geschiedde het. Men was overeengekomen, dat het wollige twintigtal zou worden afgeleverd aan 't Cat- sche veer. Onder hevigeu wind en zwaren regen toog Vrijdagnacht te 2 uur de herder met zijn kuddeke op naar 't veer van Cats en deed zich en de zijnen overzetten. De schaapjes schenen nu evenwel voor den gullen kooper alle aantrekkelijkheid verloren te hebben, ten minste hij liet niets van zich hooren. Minder welgemoed dan ze gekomen waren keerden de teleurgestelden huiswaarts, 'tls echter moeilijk aan te nemen, dat L W. er beter aan toe was geweest, als hij de f 80 had ontvangen. De vereeniging voor „Algemeen Stem recht" te Sneek heeft, tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gesteld mr. P. J. G. Van Diggelen, omdat deze verklaard heeft mede te willen werken tot wegneming der belemmeringen in de Grond wet, die de invoering van een Algemeen Stemrecht in den weg staan. '«GRAVENHAGE. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw mr. S. M. S. De Ranitz, off. van justitie bij de ar - rond.-rechtbank te Arnhem. Door Z. M. is aan den heer J. B. P. L. Seiler, practiseerend geneesheer te Para maribo, vergunning verleend tot aanneming van het ordeteeken der vierde klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is aan mr. F. L. Ram- bonnet Fzn.op zijn verzoek, met ingang van 1 December e. k., eervol ontslag ver leend als notaris te Kampen. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken is voor het tijdvak van 20 October 1886 tot en met 31 December 1887 benoemd tot ad- sistent voor de scheikunde aan de rijks-uni versiteit te Groningen, A. Lam, doctoran dus in de scheikunde aldaar. Door Z. M. is aan Heinrich Kappe- ler, geboren te Früllikon, kanton Zürich vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. De luit. ter zee lste kl. W. G. Van Nes, de luit. ter zee 2de kl. P. D. Hol- zapff'el en de off. v. gez. 2de kl. bij de zee macht W. M. Mertens, allen behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. gaffelschoener Argusde eerste als commandant, worden met den 1 sten Novem ber a. s. op non-activiteit gesteld; terwijl de luit. ter zee 2de kl. G. C. D. baron Van Hardenbroek, mede behoorende tot de rol van genoemd wachtschip, met dien datum wordt overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De heer J. Saunders, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Cephalonia, is als zoodanig door de Grieksche regeering erkend. F RAM KR IJl H. De kamer van afgevaardigden hield zich gisteren bezig met de interpellatie over de werkstaking te Vierzon. De regeering verklaarde alle verantwoor delijkheid voor de genomen maatregelen te aanvaarden. Twee motiën van vertrouwen en twee van afkeuring waren voorgesteld. De heer Sarrien, minister van binnen landsche zakenverklaarde zich met de motie van vertrouwen te vereenigen, doch ver langde tevens de prioriteit voor de motie van den heer Camélinat, waarbij het op treden der gewapende macht wordt betreurd* Daar evenwel eene motie om tot de een voudige orde van den dag over te gaan al tijd de prioriteit heeft, werd deze in stem ming gebracht en door het opheffen der handen met meer dan drievierden der leden aangenomen. In de couloirs der kamer werd gisteren verzekerd, dat de minister Sarrien, tegen over deze stemming der kamer, besloten was af te treden. Ook zouden de heer Baihaut, minister van openbare werken, en de heer Develle, minister van landbouw, het voorbeeld van den heer Sarrien volgen. Evenwel gelooft men, dat in de openbare zitting der kamer aanleiding zou kunnen gevonden worden, op het misverstand tusschen de kamer en den heer Sarrien terug te komen. DUITSCH LAM D. Baron Mayer Carl Von Rothschild, te Frankfort a. Main aan eene beroerte over leden, was de eerste Israëliet, die lid werd van het Pruisische heerenhuis. Ook heeft hij een tijd lang Frankfort in den Duit- schen rijksdag vertegenwoordigd, doch de politiek had voor hem weinig aantrekkelijks. Mayer Anselm Von Rothschild laat eene wereldberoemde verzameling na van kunst werken en zeldzaamhedendie op vele mil- lioenen geschat wordt. Menig kostbaar stuk uit Nederland heeft den weg naar deze ver zameling gevonden. R I SLAND. De groothertog Nicolaas, oudste zoon van den Czaar van Rusland en vermoedelijk troonopvolger, is aangetast door eene long aandoening, welke wordt toegeschreven aarf het gure klimaat en de vochtigheid te Pe terhof. De lijder is echter niet gevaarlijk ziek en zal, naar men vermoedt, te Gat- schina spoedig genezen. Anders zal de kroon prins eenigen tijd in bet zuiden van Rusland doorbrengen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2