NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sleze Con ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfJNEfflEfclT: Woensdag 20 October 1886, N". 247. AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. ÜE BREID EENS EERLOOZEN. - Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per utiimer 10 t ent. 200e Jaargang. Van i6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg O. Aan «le geabonneerden op «le Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 252 268 der Ingekomen Stukken met dit nuiumer verzonden. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat tot koste- looze vaccinatie en revacclnafie voor onvermogeuden in het lokaal der Stads-VVaas op eiken Woensdag, des namiddags le een nur Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op arl. 201 der Algemeene politie verordening van den 6en November 1879, waarbij wordt bepaald, dal ten minste twee maal in hel jaar, en wel eens in bel voor-en eens in hel najaar, op kennisgeving van Bur gemeesler en Wethouders, schuorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uil aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg le geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, 7 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis le. dal het brugje in de Oude Hceren- graclit nabij de Zwemplaats, van aansl. Donderdag 31 October af, gedurende veertien dagen, voor de passage met rijtuig zal zijn afgesloten, 2e. dat de vaart door l»et Levendaal op Donder dag 31 October aanst. van de zijde van den Zoeterwoudschen Singel zal af gesloten zijn. Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 October 1886. 9TADSAIIEUWI. Onder overlegging van daarop betrek kelijke stukken deelen burg. en weth. den geuit en teraad mede dat zij zich kunnen ver eenigen met het rapport der commissie van fabricage op het verzoek van P. Gestman tot het in eigendom bekomen van de per- ceelen 8 en 9 van den bouwgrond aan het Plantsoen tegen een koopprijs van twee gulden de centiare of een gedeelte van per ceel 9 af te nemen ten einde te strekken tot verbreeding van het vroeger door hem in eigendom afgestaan perceel n°. 8. Zij geven derhalve den raad in overweging over eenkomstig de conclusie van genoemd rapport afwijzend op het verzoek te beschikken. De commissie van fabricage had in haar rapport de volgende redenen blootgelegd: lste dat de prijs van drie gulden per centiare voor de overige perceelen bouw grond langs de gedempte Binnenvestgracht is verkregen en in verhouding tot den ge wonen prijs van bouwgrond binnen deze ge meente reeds zeer laag is; 2de dat de grootte der perceelen 8 en 9 volgens een bij het rapport overgelegde schetsteekening voldoende is om daarop vier heerenhuizen te bouwen en voor open plaat sen en tuingrond nog ruimte overblijft 3de dat de schetsteekening der te bouwen huizen het bewijs levert, dat het uitzicht niet zoo beperkt is, als requestrant in zijn request opgeeft, als bezwaar tegen een bil lijk te berekenen huurprijs. De pachters def tollen H. L. Feun van die aan de Haarlemmertrekvaart Rijnsburger- vliet, en H. Feun van dien aan het War monderhek vragen schadevergoeding voor minder ontvangen tolgeld wegens de her stelling van de Kwaakbrug. Burg. en weth. vinden tot het toestaan van bovengenoemde verzoeken reden, voor zoover het dat van H. L. Feuy betreft. Deze toch is pachter van den tol in eigendom aan de gemeente 'oebehoorende. De tol echter aan het War monderhek is particulier eigendom zoodat de redenen van billijkheid hier niet van toepassing zijn. Burg. en weth. stellen dan ook dienovereenkomstig voor: 1°. Aan H. L. Feun, pachter van de tol len aan den Rijusburgervliet eeue tegemoet koming wegens geleden schade ad f 4.4 te verleenen 2°. afwijzend te beschikken op het ver zoek van H. Feun, tolgaarder aan het War monderhek. Bij burg. en weth. bestaat evenmin als bij de commissie van fabricage bezwaar om aan J. C. Spaargaren, op diens verzoek, in eigendom af te staan een gedeelte van de sloot en den berm langs zijn erf aan de Haarlemmer trekvaart onder de door de commissie van fabricage vastgestelde voor waarden. Op voorstel van de commissie van fabri cage, stellen burg. en weth. voor te be sluiten tot het doen plaatsen van een ge denksteen in den wal aan de zijde van het Steenschuur, en wel een hardsteenen ge- denkteeken met vergulde letters waarvoor de woorden vooraf worden bepaald en waar van de kosten worden geraamd op f 100, die uit de voor den aanleg van het park toegestane som kunnen worden bestreden. Algemeen verslag van het verhandelde in de sectiën van den gemeenteraad. INKOMSTEN. Opbrengst van bruggelden, enz. In ver band met de opbrengst over de eerste zeven maanden van 1886 ad f4248,80 werd de raming van f 8600 door enkele leden wat hooggeacht, met het oog op de opbrengst van f4564,976 over de eerste zeven maan den van 1885 en van f 8590,376, over het volle jaar. In 't antwoord van burg. en weth. zien we de meening uitgedrukt dat de raming niet te hoog is gesteld, aange zien in vorige jaren de soui van f 8600 nog werd overschreden en 't laatste jaar niet als maatstaf kan worden genomen. Opbrengst schoolgeld aan liet gymnasium. Het aantal leerlingen bedraagt 91 A f 100, 22 A f75, 1 toehoorder A f 50 te zamen dus eene ontvangst gevende van f 10800. Opbrengst van schoolgeld aan de hoogere burgerscholen. Het aantal leerlingen op de jongensschool bedraagt 120 A f 60, 18 A f 45 en 1 A f 25, te zamen dus eene ont vangst gevende van f 8035. Aan de meis jesschool 72 A f 6028 A f 45te zamen eene ontvangst gevende van f 5580. Opbrengst van schoolgeld (lager onderwijs). De wenschehjkhtid werd besproken van de invoering van een schoolgeld voor de kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen, waarvan vroeger meermalen sprake was geweest en waaromtrent, naar men meende, voorbereidende plannen waren op gemaakt. Als antwoord daarop lezen we: Plannen aangaande de invoering van een schoolgeld op de kweekschool waren reeds bij ons col lege in overweging; de uitslag daarvan zal te zijner tijd aan uwe vergadering worden medegedeeld. Ontvangsten bij de commissie van fabricage. Vermits hieronder mede begrepen is de opbrengst van den verkoop van takken van boomenwerd er bij dit artikel de opmerk zaamheid op gevestigd dat onlangs de fraaie ijpenboomen aan den Zoeterwoudschen Singel op eene overdreven wijze en meer dan voor het behoud van de boomen noodig scheen, waren gesnoeid, waardoor het schoon aanzien van dien Singel voor geruiraen tijd was bedorven, terwijl ook op andere plaat sen bij het snoeien van boomen niet de noodige beperking werd in acht genomen. Ten einde te kennen te geven dat men gaarne zou wenschen dat in het vervolg aan deze bezwaren w°rd tegemoet gekomenwerd in overweging gegeven dezen post met een zeker bedrag te verlagen en wederom terug te brengen tot de op de vorige begrooting voorkomende som van f 450. Van andere zijde werd opgemerkt dat juist de hier bedoelde wijze van snoeien noodzakelijk was voor het behoud van de boomendat wel in den eersten tijd na het snoeien de boomen een minder aangenatnen indruk maakten, doch dat deze toestand betrekkelijk spoedig verbeterde, zooals de ondervinding ten aanzien van de boomen o. a. aan de Botermarkt, Nieuwe Rijn, Heerengracht, Hooigracht, en het Rapen burg bij de akademie had aangetoond. Het antwoord daarop luidt aldus: De hier besproken wijze van snoeien geschiedt overeenkomstig advies van deskundigen; zij is bepaald noodig om het behoud van de boomen, te verzekeren, terwijl alleen in rle eerste jaren een minder aangenaam uit zicht daarvan het gevolg is en de toestand al spoedig verbetert. De jongere boomen in de stad worden in den regel pyramidaal gesnoeid, ten einde eenige doorstrooming te geven van licht en lucht. FEUILLETON. 38.) tfHet is niet waar het kan niet waar zijn! Het zoude smaad en ongeluk over haar en mij brengenfluisterde Brandon bijna onhoorbaar. „O mijn God, hij wilde geld geld hebben, en ontstal mij mijn kind! Ik kan het niet gelooven dat mijn lieveling, mijn afgod, mij heeft bedrogen, mij heeft verlaten I" *0 Frits, Frits, waarom kwelt gij mij zoo," riep Brandon plotseling weer uit. „Gij vergist u." Laat mij het zelf lezen. Men- doza is een rechtschapen man, hij is tot zulk een schurkenstreek niet in staat, en mijne dochter zal zich niet uit het vaderlijk huis verwijderen zonder een enkel woord te zeggen, zonder zelfs mijne toestemming tot haar huwelijk gevraagd te hebben." Frits toonde hem zwijgende de courant. Bevende zette Brandon zijn bril op. Hij poogde te lezen, maar de letters dansten voor zijne oogen, en bijna kwaad riep hij uit: Waarom zou ik bet ook lezen! Mijne Dora kan nooit de rol spelen, die gij haar toeschrijft. Maar lees mij die ellendige ge schiedenis eens voor, jongmensch, en zit niet zoo treurig te kijken, alsof de wereld op het punt stond te vergaan." Deze moeielijke taak werd Graham ge spaard. Naast hem hoorde hij plotseling eene hem vreemde stem: //Goeden morgen, mijnheer Brandon. Ik zocht u reeds sedert een uur en hoopte u te vinden, voor gij een der ochtendbladen laast; maar ik zie dat ik te laat kom, om u op de smartelijke tijding voor te bereiden." //O, Berton! zeg toch niet dat gij hier kwaamt, om te bevestigen, hetgeen een el lendige leugenaar in deze courant vertelt. Zoo iets schandelijks kan ik niet gelooven, noch van hem, noch van haar. Ik vertrouwde hen zoo zeker!" z/Mijn goede, oude vriecd, bet doet mij genoegen dat gij den jongeling hoogacht, want op dit oogenblik is uwe dochter on getwijfeld Mendoza's vrouw. Hij heeft slecht gehandeld, dat is waar, maar de liefde maakt veel goed. Men zegt dat bij zeer beschaafd, zeer beminnenswaardig en van goede afkomst is. Het had erger 0Niets kan erger zijn dan het feit, dat zij met een ander gehuwd is dan met hem# dien ik voor haar bestemd had," viel hem Brandon onstuimig in de rede. //Tracht met zulke ellendige gezegdens mij maar niet te tioosten met het verlies dat ik heb geleden. Als die ellendige schurk alles had geweten, zou hij mijn kind niet misleid, en mij on gelukkig gemaakt hebben." ,Maar waar was Fanny Bell?" riep hij na een poos hevig vertoornd uit, „dat zij niet beter voor mijne dochter waakte, die ik aan hare hoede had toevertrouwd. Waarom hebben mijne vrienden te New-York den ellendeling niet vervolgd en hem met ge weld zijn offer ontnomen?" z/Mijn waarde Brandon, wees overtuigd dat alles geschied is, wat slechts mogelijk was. Ik heb er de politie mede in kennis gesteld, ik telegrapheenle u naar Lansching- burg en eerst eenige uren later ontving ik tot antwoord, dat gij waarschijnlijk hier te vinden zoudt zijn. Ook hedenmorgen was ik al vroeg bij de politie, om te vernemen, of er ook berichten omtrent de vluchtelingen waren. Mevrouw Bell ligt, tengevolge van den kommer en het verdriet, dat zij geleden heeft, zwaar ziek in mijne woning. Gij hebt ongelijk als gij haar iets verwijt, want tot voor een of twee dagen had zij geen ver moeden van hetgeen geschiedde, en toen zij het ontdekte, schreef zij het u uitvoerig en zond den jongeling uit het huis. Hij zeide dat hij naar u wilde gaan en wa9 overtuigd dat hij in triomf met u zou terugkeeren en om Dora's hand zou mogen vragen." ,/Ik heb hem niet teruggezien, sedert ik //Hoogland" verliet en sedert drie dagen noch van mevrouw Bell, noch van Dora brieven ontvangen. Als zij werkelijk geschre ven hebben, moeten de brieven onderschept zijn. Meent gij, dal niets in de wereld mij had kunnen terughouden, om mijn kind ter hulpe te snellen als ik maar het geringste vermoeden had gehad van de wijze, waarop Mendoza van mijn vertrouwen misbruik ge maakt heeft? Heeft men niets van hen ver nomen? Is het te laat voor mij om hen te volgen, en mijn arm, verloren kind te redden Berton schudde het hoofd. //Wij hebben geen enkel spoor van hen ontdekt. Op dit oogenblik zijn zij reeds lang gehuwd en na zulk eene vlucht is dit het beste voor uwe duebter." z, Het best," riep Brandon opgewonden uit. tfHet is mijn ondergang en voor haar nog meer dan dat verderf en schande?" Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1