taling van schoolgeld kan dc heer Verster niet meegaan met de uitlegging die burg. en weth. aan de bepalingen daaromtrent geven, en hij meent dat met ouders ook wel voogden bedoeld zal zijn. Wilde men zegt hij de wet naar de letter opvatten dan zijn 't ook niet altijd de ouders die 't verzoek doenmaar wel eens de vader of de moeder alleen. De voorzitter meent dat men met die strenge opvatting van 't begrip ouders te ver gaat; nog nooit kwam wel een wetgever op de gedachte het in anderen zin op te vatten dan hier bedoeld. De heer Was gaat met den heer Verster meê en ziet in 2 slechts een lapsus calami en meent dat ook df&r wel voogd zal worden bedoeld. Ook de heer Andreae schaart zich aan de zijde van den heer Verster. De Voorzitter zegt dat 't wel degelijk zijne bedoeling is geweest pupillen uit te sluiten Ouders en kinderen zegt hij behooren bij elka&r wat de onderlinge belangen be treft; niet zoo pupillen en docenten b. v. bij wie die pupillen toevallig inwonen. De heer Was moet den voorzitter doen opmerken dat 't wellicht diens bedoeling kan geweest zijn en dat hij den voorzitter bij die bewering op het woord gelooft, doch dat van die bedoeling, voor zoover spreker heeft kunnen nasporen, nooit in vroegere discussiën gebleken is. Aangezien 't den voorzitter blijkt dat daar omtrent verschil van gevoelen bestaat stelt hij voor de behandeling van dit punt tot later uit te stellen. Dit voorstel wordt vol doende ondersteund en aangenomen. Nu worden zooals gemeld punt 1215 zonder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Bij de behandeling van punt 13, lil. Verzoek van regenten van het gereformeerd minne- of arme oudemannen- en vrouwen huis, om een stoep te leggen aan de Lange- straat, verklaart de heer Juta buiten stemming te zullen blijven. We verzoeken onze lezers in het verslag van den gemeenteraad in ons nummer van gister in de 3de kolom van bladzijde 2 3de alinea van onder, waar als spreker na den lieer Juta genoemd wordt //De heer Van der Hoeven", daarvoor in de plaats te lezen „De heer Fockema Andreae". Bij het remonte-depot te Millingen is met den veterinairen dienst belast de paar denarts 2e kl. J. Van de Velde, van het 2e reg. veld-artiilerie alhier. In een logement te Leiden heeft zich eenigen tijd opgehouden een persoon, 4(5 jaren oudongehuwdlaatstelijk ontslagen uit het krankzinnigengesticht te 's Gravenhage. Zaterdag jl. heeft hij heimelijk dat logement verlaten. Hij wordt verdacht van diefstal van geld ten nadeele van een medelogé, zoo ook van dekens ten nadeele van den loge menthouder. De commissaris van politie te Leiden verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. Gisternacht omstreeks 12 uur ont stond in de keuken van het pand n°. 11 aan den Nieuwen Rijn bewoond door den heer H. een begin van brandhetgeen echter met emmers water door de bewoners zeiven is gebluscht. JtlUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1815) van A. L. Lesturgeon, dichter. Het monument ter eere van mevrouw Boosboom-Toussaiut wordt door den heer Bart van Hove gemodelleerd. Mogen wij de N. Roll. Cl. gelooven, dan zou het bestaan in eene nis, waarin de Muze staat, in de lin kerhand eene omfloerste lier, en in de rech terhand palmtakken houdende. Patti is nu reeds voor een kunstreis door Amerika in 1888 geëngageerd. Op voorstel van het bestuur van den Parkschouwburg is besloten te liquideeren, aangezien de November-rente der hypothe ken niet kan betaald worden. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De heer Verniers van der Loeff is tot voorzitter der commissie voor de parlemen taire enquête omtrent den arbeid benoemd. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram, zijn Zr. Ms. schroef stoomschepen 1ste en 4de kl. Zilveren Kruis en Sommelsdijkrespectievelijk onder bevel van den kapitein ter zee 11. J. Weys en den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, in den voormiddag van 14 dezer, van de reede van Tessel naar zee vertrokken. SlCl.) Naar men nader verneemt, is de re geering voornemeus de officieren van gezond heid le kl. bij de zeemacht W. Schutte en W. Meyboom en den officier van gezond heid 2e kl. bij de landmacht M. Straub naar Berlijn te zenden, ten einde zich aldaar in het laboratorium van prof. Kocli prac- tisch te bekwamen in de bacteriologie. De luit.-kolonel der cavalerie lJssel de Schepper, te Venloo, heeft non-activiteit aangevraagd. (2V. R. C.) De Middelb. Cl. meldt, dat de heer M. B. G. llogerwaard, hoofdingeneur van den prov. waterstaat in Zeeland, bedankt heeft voor de hem aangeboden betrekking in Japan. Wij laten hier eene opgave volgen van de tractementen der afgevaardigden in ver schillende landen: De leden onzer tweede kamer krijgen 20U0 gulden per jaar. De Fransche senatoren en afgevaardigden hebben 22 francs daags en vrij reizen op alle staatsspoorwegen. In België ontvangt ieder lid der Volks vertegenwoordiging 420 francs per maand. De leden van den Deensche Landsthing ontvangen ongeveer 9} gulden Ned. munt daags. De Portugeesche pairs en afgevaardigden hebben 833 gulden jaarlijks. In Zweden trekken de leden van den land dag f 836 voor eene zitting van vier maan den, inaar voor eiken dag afwezigheid moeten zij f6.75 boete betalen: een uitmuntend denkbeeld. De leden van den Zwitserschen bondsraad hebben 12.50 francs, de leden der staats raden van 7.50 tot 12.50 francs.daags. In de Vereenigde Staten hebben de ver tegenwoordigers der Staten en de afgevaar digden duizend dollars plus eene schadever goeding van een franc per mille voor reiskosten. In Noorwegen trekken de leden van het Storthing eene schadeloosstelling van bijna f8j daags gedurende de parlementszitting die gewoonlijk zes weken duurt. In Italië worden de senatoren en afge vaardigden niet betaald, maar zij hebben recht op vrije reisbiljetten voor alle staats sporen en op andere voorrechten en pri vilegiën. In Spanje worden de leden der Cortes evenmin betaald maar zij hebben sommige vrijstellingen. De Grieksche senatoren trekken eene maan- delijksche toelage van 500 francs en de volksvertegenwoordigers 250 francs. In Oostenrijk is de parlementaire toelage evenals in Frankrijk 25 francs. De leden van de Engelsche en Duitsche parlementen daarentegen krijgen volstrekt geen tracteraent en hebben ook geen recht op -eenig privilegie. [Maasbode.) Het gerechtshof te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de crimineele zaken jl. Donderdag behandeld. liet veroordeelde: 1°. B. S.sjouwer te Rotterdam, beschul digd van diefstal bij nacht van twee bossen rotting van een vaartuig te Gouda, tot 6 maanden gevangenisstraf; 2°. C. A. S., zee man te 's Hage, en W. O., koffiehuisbe- diende te Helder, ter zake van: de eerste, valschheid in een bon afgegeven aan den tweede door de afdeeling Rotterdam van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen; en de tweede, het desbewust gebruik maken van het valsche stukden eerste tot 5 en den tweede tot 6 maanden gevangenisstraf, en 3°. P. Jasperse, arbeider te Veere, wegens poging tot moord op de dienstbode zijns vaders, tot 7 jaren gevan genisstraf. Het voornemen om een kookschool te 's Gravenhage op te richten, zal thans wer kelijk tot uitvoering worden gebracht. Het bestuur, uit dames en heeren samengesteld, van deze eerste Nederlandsche kookschool, heeft zich geconstitueerd en de statuten der vereeniging zullen weldra in druk verschijnen. Gisterenmiddag stegen in tegenwoor digheid van een beperkt publiek de onver schrokken luchtreizigers L'hoste en Gebroe ders Mangot op het terrein van de nieuwe gasfabriek aan den Loosduinschen weg te 's Gravenhage met twee ballons op en wel met VExploraltur inhoudende 500 M2. en tEclaireur met een inhoud van 380 M2. gas. De opstijging met een derden ballon werd achterwege gelaten wijl de belangstelling verre van groot bleek. Gedurende de vulling der beide luchtsche pen werden proefballons, waaronder som mi gen in lachwekkende gedaanten, zooals een schaap en een geudarme, opgelaten. Zij kondigden den aëronauten aan dat de op- stijging veilig kon plaats hebben daar zij over de stad in de richting van Leiden zouden drijven. L'hoste was voornemens, wind en weder dienende, naar Amsterdam te zweven. Een algemeen hoera weêrklonk toen ten half vijf beide ballons even na elkander werden in vrijheid gelaten. Een kreet van bezorgdheid ging uit de menigte op toen eerst een der gebroeders Mangot en dadelijk daarna L'hoste zich op den rand van den mand vertoonden en zelfs, zich vasthoudende aan den rand, op een been staande de me nigte toejuichten. L'hoste hield dit geruimen tijd vol. De ballons bleven op gelijke af standen statig voortdrijven. De ballon van L'hoste, hoewel later opgelaten, dreef spoedig den anderen voorbij. De reis werd door geene lief hebbers mede gemaakt. Ten 6 ure precies zijn de beide ballons tegelijkertijd tusschen de gemeenten Alphen aan den Rijn en Oudshoorn nedergedaald en werd het anker geworpen op 10U meters afstand van een breed water. De reizigers werden welwillend geholpen bij de nederda- ling door verschillende personen en heusch ontvangen door den burgemeester van laatst genoemde gemeente, den heer Bloem. Een landsman van hen, de het r Grosset, koopman te Alphen, noodigde de aëronauten uit tot eeu bezoek in zijne woning. De nederdaliug. geschiedde zonder eenige moeilijkheid. Ten 5.15 zweefden de ballons boven Leiden op eene hoogte van 1850 meters. Het was zoo stil in de lucht, dat de reizigers ge makkelijk met elkander eeu gesprek konden voeren, hetgeen hun in staat stelde de reis route te bepalen. Zij zeggen nimmer zulk een schoon panorama le hehben bewonderd als op hun tocht boven Leiden. Zij zagen de Noord- en Zuiderzeeën, de verschillende kanalen eu de steden DelftRotterdam Den Haag en Leiden. Ware er een weinig minder mist geweest, dan hadden zij Haarlem en Amsterdam ook kunnen zien. Bij het ondergaan van de zon hadden de reizigers hinder van een vochtige koude. L hoste en zijne collega's zullen hier niet meer opstijgen. Zondagavond sloeg te Oudorp de bliksem in een arbeiderswoning, vernielde al de breek bare waar in een kast welke glas en aar dewerk bevatte, en baande zich, een ruit verbrijzelend, een weg naar buiten, zonder verder eenig letsel aan een der inwonenden te hebben veroorzaakt. Een daad van beleid en van tegenwoordigheid van geest worde hierbij vermeld. De omtrent 12jarige zoon der bewoners, voor brand beducht, lichtte zijn driejarig broerlje van het bedje, waar liet reeds een gerusten slaap genoot, ten einde bij mogelijk levensgevaar, het dadelijk op een \eilige plaats buiten 'thuis te bren gen. Gelukkig, was de voorzorg niet noodig. De bliksem heeft gisteren nacht bij een kort on weder den spits van den Haag- schen toren geraakt, maar is langs den bliksemafleider in den grond geslagen aan de westzijde van den toren, alwaar de straat gedeeltelijk opgebroken en de ondergrond omgewoeld werd. Uit Wateringen wordt aan de N. R. Cl gemeldGisteren nacht heerschte boven deze gemeente een zwaar onweder. De bliksem sloeg in de kap van een der watermolens van den Wateringveldschen polder en ver oorzaakte brand, die gelukkig intijds door den watermolenaar werd ontdekt en gebluscht, zonder belangrijke schade te hebben veroor zaakt. Ook in deD naburigen Plaspoelpolder is de bliksem in een watermolen geslagen en heeft brand veroorzaakt, die wel gebluscht werd, maar toch is de schade daar aan kap en wieken grooter. Gisteren voormiddag is de bliksem geslagen in de landbouwschuur van J. J. te Kruisland, gem. Steenbergen, tengevolge waarvan deze met den zich daarin bevinden den oogst en de landbouwgereedschappen is verbrand. Alles was verzekerd, doch beide laatstgenoemden zeer laag. In den nacht tusschen Woensdag en Donderdag heeft ook boven het eiland Schouwen een zwaar onweder gewoed, dat zich tot driemaal toe herhaalde. De blik sem sloeg in bij den wagenmaker De Roo te Serooskerke. Het onweder, dat gisteren nacht boven het eiland Walcheren woedde, heeft te Ga- pinge vrij wat schade aangericht. Daar is de bliksem geslagen in den torenspitsheeft een deel der leien van het dak erg bescha digd en onderscheidene dikke balken gespleten en vernield, terwijl in den muur van de kerk een gat is geslagen. De verwoesting was zoo groot dat heden morgen hier en daar stutten mossten worden aangebracht om grooter onheil te verhoeden. De gemeente Gapinge is niet gelukkig met haar toren, dit is reeds de derde maal dat die door de bliksem wordt getroffen. De beschreven vaderen van Gapinge hadden steeds bezwaar een bliksemafleider te voteeren; zouden zij misschien nu er toe overgaan? Te Zoutelande is tot tweemaal toe de bliksem in den molen geslagen. MCl De rechercheurs der Amsterdamsche politie, Pan horst en Peters, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt in de zaak van den horlogediefstal door Bot en Lavertu, hebben van den horlogemaker Verheijen ieder een gouden remontoirhorloge ten geschenke ontvangen. Na goedkeuring hunner superieu ren hebben zij het geschenk dankbaar aan vaard. In eene door den gemeenteraad van Amersfoort vastgestelde politieverordening is o. a. aan tappers verbodendrank te schen ken aan politieagenten en brandweerlieden in functie en aan verpleegden in liefdadige inrichtingen. Van de Weesinrichting te Neerbosch zullen reeds in het a. s. voorjaar eenige weezen naar Amerika vertrekken, voorna melijk naar de kolonie Orange-City. De heer Van 't Lindenhout heeft aldaar goede plaatsen voor ben gevonden. Als eene bijzonderheid meldt men aan De Tijd uit Lunteren, dat aldaar het huis van wijlen G. v. R.bij publieken verkoop voor afbraak, slechts f5 heeft opgebracht. In Drente bestaan ten platte lande nog tal van oude gebruiken. Zoo is het in de gemeente Norg gewoonte, dat de jonge lingen en corps des avonds jonggehuwden bezoeken, om hun de eere wijn aan te bieden, waarvoor een versierde karaf en een glaasje worden medegenomen, en om een gift in geld te ontvangen, welke aan drauk wordt geofferd. Dezer dagen huwde een 7Ojarig weduwnaar, en toen deze uit beginsel weigerde, de gift te geven, begon een waar bombar dement; meer dan 30 glasruiten werden ver brijzeld en de hekken omvergeworpen, zoo dat de politie tusschenbeide moest komen om een eind te maken aan dit van mid- deleeuwsche bekrompenheid getuigend schouw spel. Eene hartverscheurende ramp had in den voormiddag van Maandag den llden October op het Wad plaats. Vijf arbeiders uit de gemeente Warffum, nl. F. Postema, J. Kiuin, Chr. De Haan, J. Bos en G. v. d. Ploeg, benevens een zoon van eerstgenoemde hadden zich naar de Noordpolderzijl begeven, van waar de voogd van het eiland Rottumeroog hen met eene flinke boot zou komen afha len. Wegens de wilde buien, die er woeien, had de voogd zijn vertrek van het eiland uitgesteld hetgeen de arbeiders deed denken, dat hij niet meer zou komen, waarom zij, sleuneude op de ervaring van F. Postema, die tallooze malen over het Wad was gekomen, besloten zeiven de reis te ondernemen. Met eene boot kleiner dan die, waarmede de voogd hen zou afhalen, staken zij van wal. Luidens de berichten van andere lieden hadden zij, naar de zwaarte der boot, te veel zeil bijgezet. 1 )oor eene rukvlaag werd het vaar tuig op zijde gegooid met het noodlottig gevolg, dat allen te water geraakten. J. Kluin verdween onmiddellijk; de overigen trachtten zich wel te redden, doch slechts een hunner gelukte het door zwemmen de boot te bereiken, waaraan hij zich geruimen tijd wist vast te klampen. Het was de zoon van F. Postema, die zijn vader in de golven zag verdwijnen zonder hem te kun nen helpen. De vijf arbeiders, allen vaders van gezinnen, hebben er het leven bij ver loren. De jongen, die zich met moeite ten geruimen tijd aan de boot had weten vast te houden, werd eindelijk uit zijn benarden toestand gered door den bakenzetter, die, nadat de hagelbui over was eu hij het zeil niet meer zagvermoedde dat de boot moest vergaan zijn, en zoo spoedig mogelijk daar heen koers zette om te redden wat nog te redden was; helaas, slechts één van de zes opvarenden. (P. O. C.) Dinsdag 11. is door zekere mej. S., te Breda, een kind ontvoerd van den ho telbediende P., die gescheiden leeft van zijne huisvrouw. De ontvoerster heeft het kind persoonlijk naar Rotterdam gebracht, om het onder de hoede der moeder te stellen. Van deze ontvoering is dadelijk kennis gegeven aan de rijkspolitie, door wier tusschenkomst het kind reeds weder aan den vader is te ruggegeven. Vrijdag 11. werd de voerman H. Kesler uit Aken, die steenkolen brengt in de te Lemiers gem. Vaals gelegen fabrieken, door vijf personen: drie mannen en twee vrou wen, op den weg tussclien Lemiers en Vaals aangesproken, met bet verzoek, op zijne kar te mogen plaats nemenhetgeen hun echter door K. werd geweigerd. Bij zijn naar huis keeren vond K. voornoemd gezel schap weder, liggende in het gras langs den weg. Nauwelijks hadden zij den voerman bespeurd, of het vrouwvolk begon hem uit te scheldenen de hen vergezellende kerels, hiermede nog niet tevreden, sprongen op hem toe en brachten hem onderscheidene messteken toe. Onder de daders behoort ook een persoon te Gulpen woonachtig, die on middellijk de vlucht heeft genomen, doch door de politie ijverig opgespoord wordt. Vier der boosdoeners zijn door de Duitsche

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2