geb. in 1885 en aan L. Boer en J. Roose boom voor kuiskalveren geb. in 1886. Bracht deze tentoonstelling veel menschen op de been, ook van elders, niet minder was dit het geval wegens de heden juist te gelijk invallende najaarspaardenmarkt. De landbouw-afdeeling, die nimmer het belang der plaats zelve voorbijziet, had ook nu weder getracht, het bezoek der paarden markt te bevorderen en had te dien einde prijzen in geld uitgeloofd voor de schoon ste merriën met haar laatste veulen ter markt aanwezig. De aanvoer was veel aanzienlijker dan vorige keeren. Er was echter weinig handel. De keurmeesters, de heeren Boele, van Linschoten, en Bijman, van Lier, hadden ook hier eene moeielijke taak te vervullen. Op den bepaalden tijd werden eindelijk de zeer schoone veulen-merriën met hare res pectieve veulens van de lijn genomen en gemonsterd. Prijzen werden toegekend aan de paarden van de heeren Coia en Van Dam, beiden van Bodegrave. Met aantal vreemdelingendat gedu rende den loop van dit jaar in de verschil lende hotels zoowel te 's Hage als te Scheve- ningen heeft gelogeerdbedraagt 32,055 te gen 22,766 in 1885. Uit Scheveningen wordt aan de N. R Ct. gemeld: De wind die gisteren en hedennacht reeds hevig woei, ging dezen morgen tot eenen storm over. Voorzichtigheidshalve werd den werklieden aan het Kurhaus ge last naar beneden te komen, en aan hen die beneden waren, zich te verwijderen. Nauwelijks waren de werklieden van die zijde vertrokken, of een geweldige rukwind sloeg eenen 35 a 40 meter hoogen muur naar beneden, aan de landzijde, zoodat geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. Enkele werklieden hadden hun gereedschap niet kunnen bergen, dat nu onder het puin bedolven ligt. In den nacht van 8 op 9 en in dien van 9 op 10 October is door middel van buiten- en binnenbraak diefstal gepleegd op het buitenverblijf „Bosch- en Landzicht", gelegen aan den Zandvoortschen straatweg onder de gemeente Bloemeno'aal. Verschil lende voorwerpen worden vermist, o. a. een zestigtal flesschen wijn. Als verdacht van dezen diefstal of medeplichtigheid daaraan, is aangehouden en naar het huis van arrest te Haarlem overgebracht G. J. G oud 19 jaren, zonder middel van bestaan en zon der huisvesting. Gisteren voormiddag is de locaaltrein van de Oosterspoor, welke te 10.5 te Hil versum aankomt, even voor het station in aanraking gekomen met eene aan een wissel stilstaande machine. De machinist van den trein schijnt het gevaar vooraf bemerkt te hebben, want hij remde, doch kon voor het bedreigde punt niet tot stilstand komen. De trein ontving een hevigen schokzoodat de reizigers heen en weer werden geslingerd doch allen met den schrik vrij kwamen. De beide machines zijn eenigzins beschadigd. In de R. K. kerk te. Neerbosch werd gisterennacht ingebroken. Een in de nabij heid van die kerk slaande burrie werd door de dieven vermoedelijk als ladder gebruikt om door een der ramen, hetwelk vernield werd, naar binnen le klimmen. Vier offer bussen, twee houten en twee ijzeren, wer den door de dieven geledigd, terwijl drie zilveren vazen werden medegenomen. Uit Renkum meldt men aan het D. v. Z.'ü. en Gr.: Doordien in het bui tenland de steenen aanmerkelijk in prijs zijn geslegen, komt er thans tegen belangrijk verhoogde prijzen op de steenfabrieken langs den Rijn ook meer vraag, en zijn er van het nieuwe fabrikaat aanzienlijke partijen verkocht. Gisterennacht te 2^ ure is bij den heer M. C. Van Arendonk te Herwijnen ingebroken door middel van het openschui ven van een raam. Door het gerucht dat de inbreker, terwijl hij zicb in eene der kamers bevond, veroorzaakte, werd de heer v. A. gewekt, die onmiddellijk opstond, en eenen man ijlings door een raam zag vluchten achterlatende zijnen hoed, en een pakje waarin een boezeroen. De dief, vermoedelijk een landlooper, heeft nog inderhaast medegenomen eene la- kensche jas en broekwaarin f 5en eene zijden parapluie. Het is der politie nog niet gelukt den dader of de daders op te sporen. De milicien B van het garnizoen Middelburg, is door den krijgsraad in het lste militaire arrondissement veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, wegens dron kenschap, weerspannigheid en beleediging van amiitenaren in iunctie. Voor het bezi gen van beleed i gen de woorden omtrent den persoon des konings in het openbaar waarvoor hij ook voor dien krijgsraad te rechtstond werd hem geene straf opge legd. ups m mm mm mz: mm mes Zoo ergens, dan is het in de omstre ken van Eindhoven waar jaarlijks duizenden zangvogels geslacht worden. Eiken morgen ziet men een groot aantal personen, met kooien en netten gewapend, de velden in marcheeren, om 's avonds volgeladen terug te keeren. Het zijn voornamelijk de vinken, die een gewilde buit zijn; zij worden mei honderden gevangen, om verzonden te worden. Dat deze vangst niet onvoordeelig is, blijkt hieruit, dat men, indien het eenigszins medevalt, tot 6 dozijn vinken kan verschalken, waarvoor 45 ct. per dozijn gemaakt wordt. Hedenuamiddag tegen half zes uren zijn iu zuidoostelijke richting van deze ge meente twee luchtballons gezien op onge veer 1300 Meter hoogte, in dalende bewe ging, vermoedelijk in den Meerburgerpolder neerkomende. Voor weinige uren waren zij aan de gasfabriek te Den Haag opgestegen. Door Z. M. zijn benoemd tot betaal meester te Hoorn, de heer H. A. Sijpkens, surnumerair voor den dienst van 's rijks schatkist en tot commies bij het kabinet des konings mr. R. baron Van Zuylen van Nijevelt, thans adjunct-commies bij het departement van tinancien, aan wien een eervol ontsiag uit laatstgemelde betrekking wordt verleend. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn verschillende bij de kamer ingekomen adressen, houdende klachten over het beheer der gestichten De Kruisberg, en Veenhuizen I en LI, in verband met han delingen van den inspecteur der gevange nissen, aan den minister van justitie ver zonden met verzoek om inlichtingen. De behandeling van het ontwerp, hou dende wijziging m het Wetb. van Burgerl. Rechtsv., is wegens ongesteldheid van den minister van justitie uitgesteld. Aangenomen werd het ontwerp houdende regeling van de ten uitvoerlegging van de door Schuttersraden uitgesproken veroordee lingen, nadat een amendement van den heer De Vos van Steenwijk, om het binnentreden van woningen door beambten met de ten uitvoerlegging van vonnissen belast te be perken, met 34 tegen 26 stemmen was ver worpen. De kamer is daarna tot 4 Nov. e. k. ge scheiden, tenzij voor dien daium urgente wetsontwerpen van kolonialen aard mochten inkomen. In de eerste zitting na het recès zal de beraadslaging plaats hebben over het ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op het gedistileerd. De rechtbank te 's Hage gaf heden uog geen eindvonnis in de zaak van de piano-onderwijzeres te Leiden, beklaagd van diefstal van een diamanten ring uit de wo ning waar zij les gaf. In verband met den toestand van over spanning waarin zij ter terechtzitting ver keerde, hare overigens gunstige bekendheid in de stad van hare inwoning en het feit, dat zij zich met den ring aan de hand ver toonde in de woning van den commissaris van politie, waar zij les gaf, heeft de recht bank een nader onderzoek bevolen. Dit zal plaats hebben 18 October a. s., waarbij als getuigen zullen worden geboord de heeren Van der Maaren, commissaris van politie te Leiden, en dr. Donkersloot, als deskundige. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 14 October. Het officieuse Journal de St. Petersbourg zegt, dat de Bulgaarsche verkiezingen hebben plaats gehad te midden van ongeregeldheden en partijtwisten. Vele kiezers zijn verhinderd hunne stem uit te brengen. Welke waarde kunnen de besluiten der nieuwe Sobranje hebben tegenover de verklaring van Rusland, dat het noch deze vertegenwoordigde verga dering, noch hare besluiten wil erkennen? GEMEENTERAAD. Zitting van Donderdag den 14deu Octo ber 1886 des namiddags te 2 ure. Aanwezig waien de heeren: Driessen, Kaiser, Vos, De Goeje, Was, Zaulberg, Nijkamp, Verster, Van der Hoeven, Le Poole, Van Reenen, Fockema Andreae, Land, Alma, Zaayer, Du Rieu, Juta, Bool, llartevelt, De Fremery en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving: de heeren Van Hoeken, Cock, Knappert en Bredius. De notulen worden gelezen, goedgekeurd en gearresteerd. De voorzitter doet mededeeling van de volgende Ingekomen stukken. Missive van den heer P. Du Rieu Jr., houdende kennisgeving dal hij de benoeming tot lid-conservator van het stedelijk museum aanneemt Begrootingen dienst 1887 van dc stads bank van leening, de plaats, schoolcommissie ma mm «t_j :tsm /m -me* - en het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis. Verslag omtrent de gemeente-instelling tot opleiding van U.l. ambtenaren over den cursus l885->6. Verzoek van de dames ÜesertineVan Wessem, Wed Duboislloogcnslraaien en A. E. C. Ter MeerSliege om ontslag als regentessen van het R. k. Wees- en Uude- liedenhuis. Idem van J. M. Scheller, om het gebruik van hel gymnastieklokaal van de school 3de kl- n°. 3 gedurende twee avonden per week lot liet geven van gymnastiekonderwijs. Idem om liet gebruik of den eigendom van het stuk grond voorbij de llaagbi ug aan hel Haagsehe trekpad Idem van den directeur der Leidsehe zoutkeet en van dc firma De Vries en Stevens, om den eigendom van grond verkregen door het dempen van de hooigracht en gelegen achler de zoutkeet en de pakhuizen van laatstgenoemde. Idem van de firma De Vries en Stevens tot liet leggen van een buis ter verkrijging van water, over de Gedempte Koolgruehl. Voordrachten ter benoeming van een derden onderwijzer aan de Jongensschool lste kl en 2 derde onderwijzers aan de school 4de kl. n\ I. Dat op Dinsdag 16 November a. s. eene verkiezing zal plaats hebben van een lid van den gemeenteraad tengevolge van liet door den lieer J. 11. Donner genomen onlslag en dat in hel slembureau zilling hebben iu bel hoofdbureau de lili. mr. C. Cock en 11. J. Bool en in het hulpbureau inr. J Bredius voorzitter en de lib. dr. VV. N. Du Rieu en J. J. Van Masijk lluyser van Reenen. Aan de orde wordt gesteld punt 1 van de agenda nl. voorstel betrekkelijk de regeling der jaarwedde van den leeraar in het Bataksch enz. aan de O. 1. instelling en de aanstel ling van een onbezoldigd lector. De heer Juta vraagt het woord. Hij nam zich steeds voor den bloei van de inrichting nu zij er eenmaal is te bevorderen voor zoover een raadslid dat verplicht is. Hij kan echter aan dit voorstel zijne stem niet geven. Wel hoopt hij dat de optimistische verwachtingen van burg. en weth. zullen worden verwezenlijkt, maar hij deelt ze niet. We zien telkens, zegt hij, dat leeraren, die zonder bezoldiging werden aangesteld, later niet zonder bezoldiging voor de in richting konden behouden worden. De inrichting neemt af in leerlingenaan tal en de kosten nemen steeds toe. Spreker vreest dat de publieke opinie eindelijk de zaak moede zal worden. Hoewel hij zeer loffelijk acht de pogingen van burg. en weth. om de inrichting tot een hoogen trap van bloei te brengen, acht hij tevens den inge slagen weg gevaarlijk voor de toekomst. Zijns inziens blijft van 't wetenschappelijke van de inrichting weinig over wanneer het toenemend aantal leervakken aanleiding geeft tot effectbejag en klaarmaken voor examens. Wanneer nu later in Delft een leeraar in het Balineesch wordt aangesteld, moet men dan hier daartoe óók overgaan De tegenw oordige leeraar in het Bataksch volgt eenvoudig de orders der regeering door zijn heengaan op. Waarom zou dit vertrek nu zooals burg. en weth. zeggen een ongunstigen indruk maken; en maakt dan dat van den heer Uutnrae ook geen ongun stigen indruk. Was een voorstel in den raad gekomen om door meerdere toelage den heer liumme te behouden, dan had hij volgaarne daaraan zijne stern gegeven. De heer Van der Hoeven wil hetgeen hij nn gaat zeggen niet beschouwd zien als eene stem tegen het behoud der instelling. Het besluit van den raad, waarbij tot het behoud der instelling besloten werd, moet worden geëerbiedigd en uitgaven, die voor den bloei noodig zijn moeten niet worden geweigerd; maar spreker wilde gaarne eerst onderzoeken of die uitgaven gerechtvaardigd zijn. De belooning dient toch in overeenstem ming te zijn met het te geven aantal les uren; minder dan 1U00 gulden kan in dit geval wel niet worden gegeven, maar nu doet zich de vraag voor of het Bataksch van zóóveel belang is voor onze inrichting dat we ons eene uitgave van zóóveel geld mogen getroosten. Toen de heer Harmsen werd aangesteld om de examencommissie bij te staan voor het Maleisch werd er bijge voegd dat door hem ook nog in eene an dere taal onderwijs kan worden gegeven. Nu is de vraag: zou van Bataksch toen gezwegen zijn als het belang van die laai hier zóó overwegend was. Maar, hoe Took zij, waar is de grens bij de aanstelling van bezoldigde leeraren in die talen, waarvan er nog zoovelen zijn. Het in beginsel toestaan van die uitgaven is een gevaarlijke stap voor de toekomst. Wanneer nu nog slechts de som der college gelden eenigszins in overeenstemming was met de uitgaven dan was dat nog iets an. ders; verwachting heeft spreker daarvan evenwel niet veel, en hij zal tegen het voor stel van burg. en weth. moeten stemmen. De heer Zaaijer heeft lang geaarzeld of hij zijne stem zou geven. Nu echter heeft die aarzeling opgehouden en zal hij zijne stem aan het voorstel onthoudenniet echter zonder eerst dit te motiveeren. Toen 't vorig jaar na heftigen strijd tot het behoud der inrichting besloten werd was medewerking van elk raadslid plicht. Maar er is een grens en wel van finau- lieelen aard. Ook spraken burg. en weth. van gepaste zuinigheiddoch ieder ziet in hoe rekbaar dit is. Het finantieele offer komt spreker voor te zwaar te zijn. Gaarne wil hij aannemen dat de verdiensten van den tegenwoordigen titularis zeer groot zijn, maar is een leeraar in die taal zóó onmisbaar; hij meent dit in ontkennenden zin te moeten beantwoorden. Hij meent tevens niet dat de aanneming van dit voorstel vermeerde ring van het aantal leden zal tengevolge hebben. Ook vreest spreker dat spoedig weer nieuwe offers zullen worden geëischt. Er is u. 1. een nieuw voorstel ingediend tot het benoemen van een onbezoldigd lector aan de instelling, maar er is geen groote scherpzinnigheid toe noodig om in te zien dat. later ook aan den nu te benoemen leeraar toelage zal worden verleend, liet finanlieel bezwaar wordt daardoor nog grooter. Spreker moet zijne stem aan h*t voorstel onthouden. De lieer Verster zal eveneens zijne stem niet geven. Spreker vraagt den voorzitter inlichting omtrent de phrase over den ongunstigen indruk die het niet aannemen van het voorstel zou maken. Alleen begrijpt hij die phrase wanneer ernstige pogingen zijn gedaan om den heer Hu mme te be houden. Trouwens er wordt ook in Delft reeds les gegeven in het Bataksch, zoodat ook die rede tot behoud van een leeraar iu die taal krachteloos wordt. Voortzetting van liet verslag der discus- siën morgen Punt 1 in stemming gebracht wordt aau- genomen met 15 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Nijkamp, Land, Juta, Verster, Fockema en Zaaijer. Nu is aan de orde n°. 2 van de agenda nl. verzoek van II. C. liumme om ontslag als leeraar aan de O. I. instelling, dat zon der discussie of hoofdelijke stemming wordt aangenomenen wel het ontslag te verleenen eervol an met ingang van 1 November a. 8. Punt 3. Benoeming van een onbezoldigd lector aan meergemelde instelling. Met al- gemeene stemmen wordt benoemd de heer L. W. Th. Schmidt. Punt 4. Benoeming van een leeraar in de Javaansche en andere inlandsche talen aan voormelde instelling; wordt met alge- meene stemmen benoemd de heer J. F. Van der Pant. Punt 5. Benoeming van eene tweede on derwijzeres aan de meisjesschool lste klasse; benoemd wordt met 20 stemmen mej. H. Westdijk; een stem werd uitgebracht op den heer VV. J. Jong. Punt 6. Idem als voren aan de meisjes school 2de klasse; benoemd met 20 steramen inej. C. J. Lobman; een stem op mej. S. tl. E. Prins. Punt 7 Idem van een derden onderwij zer aan de school 4de klassen0. 1. Benoemd werd de heer W. J. Jong met algemeene stemmen. Funt 8. Amendement van mr. F. Was op het voorstel tot wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor liet gymnasium en de hoogere burgerscholen, en genoemd voorstel. Het amendement werd aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren Driven, Le Poole, Van Reenen, Zaayer, Du ^tieuBool, De Fremery en de voor zitter. De dus gewijzigde verordening wordt zon der hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 9. Voorstel betrekkelijk de overne ming door de gemeente van de Haverzak- zaklaan. Zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Punt 10. Idem tot uitbreiding van het onderwijs in de handwerken aan de herha- lingscliool; zouder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Funt 11. Verzoek van J. A. Bientjes, om terugbetaling van schoolgeld. Op voorstel van den voorzitter werd de behandeling van dit punt uitgesteld. Punt 12. Idem van D. Smit, om een buis te leggen naar de Oostdwarsgraclit; wordt zouder discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen. Funt 13. Idem van regenten van het gereformeerd minne- of arme oude mannen en vrouwenhuis, om een stoep te leggen aan de Langestraat; wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Punt, 14. Idem alsvoreu van J. Kret aan de Oude Heerengracht. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2