BUITENLANDSCHË BERICHTEN. *•5-# m ii m «T2 m «^2 O ■TJ" MSL A H* Bij de Geestbrug werd een oppassend 27- jarig jongman, P. J. J. In 't Hout genaamd, te Voorburg wonende en daarheen uit I)en Haag terugkeerende, aangeroepen door een hem onbekend persoondie onder toevoeging van eenige verwijtingenplotseling bout portant een tweeloops met hagel geladen jachtgeweer op hem afschoot en hem deerlijk in buik, heup en rechterarm trof. De dader vluchtte volgens sommigen nadat hij den getroffene had medegedeeld dat hij zich in den persoon vergist had. Den getroffene werd in de nabuurschap de eerste geneeskundige hulp verleend door een geneesheer, terwijl de te Voorburg ge- stationneerde brigadier van de rijksveldwacht Driessen terstond een voorloopig onderzoek ten huize van den gewonde instelde en de brigadier-majoor Goudriaan te 's Gravenhage den dader in zijne woning arresteerde en in tegenwoordigheid van den gewonde bracht. Aanvankelijk ontkende de dader, zekere C. De V.uit 's Gravenhage, die ook als strooper bekend staat, het feit, doch werd door den brigadier-majoor ten slotte tot be kentenis gebracht. Hij verhaalde dat hij in den vooravond op bet Zieken te 's Gravenhage, na een woordenwisseling met een drietal mannen, door dezen was mishandeld en aan het hoofd gewond (werkelijk bleek hij een hoofdwonde te hebben) waarop hij in de nabijheid van de Geestbrug gekomen, in den getroffene een van het drietal meende te herkennen. Dit nu was een noodlottige vergissing. Dader en getroffene kenden elkander wel van aanziendoch tusscheu beiden was vroeger nimmer iets voorgevallen. De dader is naar het huis van arrest te 's Hage overgebracht. De toestand van den verwonde, die later naar het ziekenhuis te 's Hage werd overgebracht, moet voorloopig geen reden tot ernstige bezorgdheid op leveren. Voor de rechtbank te 's-Hage stond gisteren terecht een knaapje, J. M., woon achtig te Loosduinen, dat door onvoorzich tigheid een anderen knaap, v. V., dooreen met hagel geladen geweer verwond had. Den ldden Augustus jl. kwam de jeugdige bekl. met een geladen geweer, waarvan de haan gespannen was, in den tuin van v. B. te Loosduinen en zag daar het knaapje v. V. zitten, wien hij het wapen liet bezich tigen. Aan het geweer ontbrak een schroefje en M. stelde het kind voor, om het vuur wapen gezamelijk in een schuurtje te maken, hel geen v. V. echter weigerde. Het toen zelf willende doenrees bekl. uit zijn zittende houding op, waarbij onge lukkigerwijze het geweer afging en de lading terechtkwam in den linkervoorarm van den jeugdigen v. V.zoodat dit lichaamsdeel nog denzelfden dag moest afgezet worden. De substituut-officier van justitie, mr. De Vos van Steenwijk, eischte 1 maand gevan genisstraf en 50 ets. boete. De beklaagde kou het feit niet loochenen, maar zeide dat het geweer geheel buiten zijn toedoen was afgegaan. Over acht dagen uitspraak. Het jl. Zaterdag op het strand te Scheveningen gevonden lijk van een mans persoon, is gisteren in liet ziekenhuis ge schouwd, naar men zegt omdat op het lichaam teekenen zijn bespeurd die niet op een natuurlijken dood door verdrinking wijzen. Omtrent de benoeming van den heer Iiumme, die te Leiden college gaf en nu hij de Indische Instelling te Delft zal op treden, deelt men mede, dat hij oud Delftsch student is en de eerste president was van het Delftsch studentenkorps. Eergisterennamiddag had aan het Oude Hoofd te Rotterdam eene vreemde ontmoe ting plaats. Een reiziger, die van het Rijn- spoor kwam, en op een zeer flinken neus kan bogenwerd bij dat lichaamsdeel plot seling door een vreemdeling schertsend doch zeer onzacht vastgegrepen. De aanvaller wilde zijn prooi niet loslaten, voor deze hem zijn naam en afkomst had opgegeven. Deze weigerde echter en riep om hulp, waarop hij door een paar voorbijgangers werd ontzet. Toen de reiziger zijn aanvaller om uitlegging wilde vragen, begon deze plotseling in de beleefdste bewoordingen excuus te verzoeken. Hij had zich in den persoon vergist; hij meende een oud vriend voor te hebben van wien hij sedert jaren taal noch teeken vernomen had. {Maasbode.) De weduwe C. Neven te Lekkerkerk mocht op Zondag 10 October het voorrecht smaken den leeftijd van 100 jaren bereikt te hebben. Voor weinige dagen is zij ge- photographeerd, waarbij zij staande is afge beeld. In het vorige najaar dorschte deze vrouw nog mede hennep op den akker. De zucht tot landverhuizing schijnt in Flakkee niet te verminderen. Uit een paar gemeenten gaan in de volgende week weder eenige personen naar Amerika. Alleen uit de gemeente Ouddorp, vanwaar de meeste j landverhuizers afkomstig zijn, vertrokken er dit jaar reeds 90. Het grootste gedeelte der koetsiers van de Amsterdamsche Rijtuigmaatschappij, die Zaterdag hun taak gestaakt hadden, heeft Maandag het werk hervat. Reeds verleden week had de direclie, met het oog op de lagere inkomsten der koet siers, de pacht eenigszins verlaagd. liet poütiefonds en het brandweerfonds te Amsterdam hebben elk f 1000 ten ge schenke ontvangen uit de nalatenschap van nu wijlen den heer Aug. Bjar. De vereeniging tot verbetering der klein kinderbewaarplaatsen aldaar heelt een Jegaat van f2000 ontvangen uit dezelfde nalaten schap. Zondagavond woedde boven Alkmaar enn kort, maar hevig onweder. De water molen van K. Baltus brandde geheel af. Ge lukkig bleef de woning, op eenigen afstand staande, gespaard. Ook sloeg de bliksem in de nieuwe cel lulaire gevangenis, zonder evenwel brand of persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Door de steeds stijgende prijzen der wol, hebben de fabrikanten te Veenendaal de sajet met 10 cent per kilogr. moeten opslaan. De voortvluchtige kantoorbediende D. v. d. S.uit Nijmegen, die zich onlangs met een bedrag van f 15,800 ten nadeele van de firma A. Noorduyn en Zoon aldaar uit de voeten maakte en te Parijs werd gevat, is thans door de Eransche regeering uitgeleverd en naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. Naar arnleiding van de onlangs in deze courant medegedeelde veronderstelling, als zoude de schaarste aan gouden tientjes ver oorzaakt zijn door speculatie, wordt ons medegedeeld, dat in de maand September jl. ten kantore van den ontvanger der regi stratie en domeinen te Doesburg is betaald voor drie duizend vijfhonderd gulden succes sierecht louter met gouden tientjes. Het blijkt dus hieruit, dat geen speculatie geest, maar een te groote liefde, om de ont vangen gouden tientjes te houden en niet weder uit te geven, oorzaak is, dat ze zoo weinig circuleeren. {Arnh. Cl.) Uit Deventer wordt aan de N. B. Cl. gemeldDe overvloed van aardappelen is in deze omstreken zoo groot, dat de beste winteraardappelen voor f 2 per hectoliter door de boeren te koop worden aangeboden. Zondagavond ziju in de Waterstraat te Deventer een 25tal huzaren slaags geweest met eenige burgers, waarbij eerstgenoemden van de sabel gebruik maakten. De politie met een en ander in kennis gesteldmaakte spoedig een einde aan de vechtpaitij. Later bleek, dat een der huzaren een stuk van het linkeroor miste en een burger licht in het aangezicht en in den nek gewond was. Te Oldebroek is de landbouwer H. Van 'iHul, terwijl hij zich door een akker met gras naar huis begaf, met zijn been in een zeis geraakt, die daar was blijven liggen. Ongelukkig was een slagader van zijn been doorgesneden, en voordat men geneeskundige hulp had kunnen halen, was de man over leden. Te Stadskanaal verneemt men weder van landverhuizing naar Amerika. Een paar ouders aldaar zullen hunne beide zonen, die er reeds een goed middel van bestaan ge vonden hebbenderwaarts volgen. Ook een persoon uit de aangrenzende gemeente Gas- selte zal met hen op reis gaan. Zaterdag klommen te Zuid-Scharwoude twee jongens in een hoogen boom. De een kwam op een dooden tak, met het noodlottig gevolg, dat deze brak en de jongen viel en met het hoofd op een steen terecht kwam, zoodat hij kort daarna overleed. Uit Schiermonnikoog wordt aan de N. B. Ct. van 10 October gemeld: Heden werd hier door den heer Hazeu, architect te Groningen, aanwijzing gedaan op het terrein voor het nieuw te bouwen badhuis. De aanbesteding heeft plaats den 14den dezer. Eene extra-boot van Zoutkamp bracht een veertigtal aannemers uit Groningen en fries land aan. H*t gebouw zal bevatten 58 logeerkamers, eene gezelschaps-, eene eet- en eene biljart zaal. Eene nieuwigheid, minder aanbeve lenswaardig voor een badhotel, is, dat het front naar de landzijde gekeerd is en, op een tiental na, al de logeerkamers op die zijde uitkomen, dus voor het grootste ge deelte van den dag aan de brandende zonne hitte zullen blootgesteld zijn en het uitzicht op zee missen. Voor gedep. staten van Groningen ver scheen Vrijdag een milicien uit de gemeente Ten Boer, lichting 1886, om geneeskundig te worden onderzocht betreffende eene toe gebracht* zelfverminking, die volgens het oordeel der militaire autoriteit hem ongeschikt maakte voor den dienst. Die verminking bestond in het gedeeltelijk gemis van den wijsvinger van de rechterhand. De genees kundigen, die bedoelden milicien onder zochten, waren van gevoelen, dat het ge deeltelijk gemis van den vinger hem niet verhinderde den dienst waar te nemen. Ge-, dep. staten, die zich met dat advies ver- eenigden, hebben bedoelden milicien derhalve geschikt geoordeeld voor den dienst. Uit Groningen wordt gemeld dat prof. Hofstede de Groot, die dezer dagen 84 jaar werd, voor het oogenblik buiten gevaar is. Prof. Ranke wordt wat beter. Naar men verneemt, bestaat er plan tot het bouwen van een hotel van den tweeden rang op de duinen te Vlissingen, niet ver van liet dit jaar geopende Grand Hotel des Bains. De ouderhandelingen daar over moeten reeds ver gevorderd zijn. Het is zeker wel zeldzaam dat tot op heden te Kloetmge nog geene huwelijksakte in het register voor 1^86 is ingeschreven. Sedert de invoering van den burgerlijken stand (1811) is zoo iets aldaar nog niet voorgekomen. [M. Cl.) Omtrent den brand i:i de sigarenfabriek van den heer E. Van Scliayk te Woeusel valt nog het volgende te vermelden. De brand ontstond geheel onverwacht. Een half uur te voren (12 uurj had het werk volk de fabriek vei laten. De patroon zat toen nog op het kantoor een nieuwsblad te lezen, toen hij plotseling tot de treurige ontdekking kwam, dat de fabriek in brand stond en reeds dikke rookwolken daaruit opstegen. In korten tijd waren zes spuiten op het terrein aanwezig. De brandweer kweet zich met beleid van hare taakwaaraan het behoud van een gedeelte der fabriek dan ook te danken is en waardoor de heer v. S. in staat is, zijne honderd werklieden binnen enkele dagen weer aan het werk te zetten. Ook konden nog veel tabak en allerhande materieel gered worden. 's GK.I Vfc\ Door Z. M. is aan J. A. Van der Stok, met ingang van 1 November 1886, opzijn verzoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Groot-Ammers. Door Z. M. ziju benoemd tot off. van justitie bij arrond.-rechtbank te Amsterdam, mr. A. Looyen, tbans advocaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden; en tot ad vocaat geneiaal bij het gerechtshof te Leeu warden, jhr. mr. E. Van Panhuijs, thans off. van justitie bij de arrond.-rechtbank te Heerenveen. Door Z. M. zijn, voor het tijdvak van 13 October 1886 tot en met 12 October 1887, tot lector aan de rijks-universiteit te Utrecht benoemd: W. 11. Cox, arts, adsistent in het zie kenhuis te Utrecht, tot het geven van on derwijs in de ziektekundige ontleedkunde, dr. H. Zwaardemaker Czn.off. v. gez. 2de kl. gedetacheerd aan het militair hospitaal te Utrecht, tot het geven van onderwijs in de ziektekunde; en is voor gemeld tijdstip aan J. M. Clinge Doorenbos, adsistent voor de pathologie aan genoemde universiteit, op gedragen het geven van onderwijs in de ziektekundige ontleedkunde. Door Z. M. is aan den Oost -Indischen hoofdambtenaar J. li. Schuylenburg, gewe zen inspecteur, chef der administratie van de in- en uitvoerrechten en accijnsen in Nederlandsch-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's lands dienst, met toe kenning van pensioen. Ingevolge machtiging des konings worden, met ingang van 25 October a. s, de monitors BloedhondTijger en Wesp bui ten dienst gesteld en de commandeereude officieren dier bodems, respectievelijk de luit. ter zee 1ste kl. J. Dalen, J. J. Stooker en J. R. Eek, eervol van het door hen gevoerde bevel ontheven. De rechtbank heeft gisteren den Rus M. R., die verleden week terechtstond we gens diefstal van bankpapier en andere voor werpen op de passagiersboot de Volharding tusschen Amsterdam en Leiden, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. LAimiü UEfllCIITEV. Door Z. M. is J. W. Veen Valek, ontvanger der invoerrechten en accijnzen te Dordrecht, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Schiedam. In de zitting op heden van de tweede kamer der staten generaal werden o. a. aan genomen de ontwerpen omtrent de invoering van bronzen pasmunt ten behoeve van Su rinarne en Curasao. Een adres van de Lim burgers omtrent het spoorloos verdwijnen van een meisje is aan den minister van justitie verzonden. Met 38 stemmen tegen 30 werd besloten morgen het voorstel Borge- sius, omtrent de arbeidsenquete, te behan delen. Bij de tweede kamer der staten-gene- raal is ingekomen een ontwerp van wet tot regeling van het aandeel der geldmiddelen van Nederl.-Indië in de ten behoeve dier middelen door het rijk in het jaar 1883 ter leen opgenomen gelden. Het onwederdat Zondagnacht woedde, bracht in velschillende streken schade aan. In de gemeente Nieuwe Niedorp werden drie vrouwen door den bliksem getroffen, toen zij uit de kerk kwamen. Een bleef da delijk dood, de tweede kwam er met ge schroeide kleederen, de derde met een voor eenigen tijd pijnlijk oog af. Te Koedijk en Oudorp werd ook eenige schade toegebracht. Te Marrum is gistermorgen de bliksem geslagen in de boerenwoning van J. Kramer, en binnen een uur tijds geheel afgebrand. im:k teleciKaaf. ST. PETERS BURG, 12 October. Het officieuse Journal de 81. Pélersburg ziet in de telegrafische berichten uit Sofia over de aldaai plaats gehad hebbende gewelddadig heden eene rechtvaardiging van Rusland's meening, dat de verkiezingen voor de So- branje hadden moeten worden verdaagd totdat de hartstochten bedaard waren. Men zal nu des le meer de verklaring van Rusland be grijpen, dat het de nieuwe Sobranje en de besluiten van dit lichaam niet erkent. SOFIA, 11 October. Van de 590 afge vaardigden die benoemd moeten worden zijn er 420 (520?) op de hand van het regentschap, 20 belmoren tot de partij van Zankoff, terwijl van 50 verkiezingen de uit slag nog onbekend is. Men weet nog niet, of Karaveloff gekozen is. De Russische agent heeft aan de regee ring drie schriftelijke nota's overhandigd. In de eerste wordt, op last van generaal Kaul- bars, eene scherpe afkeuring uitgesproken over de circulaire der regeering, die den vreemdelin gen verbood, zich met de verkiezingen te bemoeien. In de tweede worden de verkie zingen onwettig verklaard. In de derde wordt heftig geprotesteerd tegen de aanvallen, waaraan het Russische consulaat van de zijde der menigte heeft blootgestaan. Daar deze nota's (eerst) aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden waren medege deeld, was de regeering voornemens ze niet aan te nemen. NEW-YORK, 11 Oct. Uit het maan- delijksch rapport van het departement van landbouw blijkt, dat de met tarwe bezaaide oppervlakte zeven en dertig millioen acres be draagt, de gemiddelde opbrengst ongeveer 12} schepel per acre is en de oogst dit jaar die van 1885 met bijna honderd millioen schepel over treffen zal Haver: opbrengst 261, oogst zeshon derd millioen schepel. Garst: opbrengst 22 oogst zes millioen schepel. Roggeopbrengst 11 oogst zes en twintig millioen. Maïsop brengst 22, oogst zestienhonderd vijitig millioen. De gemiddelde stand van de tarwe is 80 pCt. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Koningin Emma, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde te Padang den Oden Oct. GEMENGDE BERICHTEN Een vreeselijk ongeluk is op den in aan bouw zijnden spoorweg van Mont de Marsan naar Saint-Sever gebeurd. Door een zand- storting werden zes werklieden begraven. Vier werden gedood; twee zwaar gewond. Onder hen was slechts een gehuwd. BELGIE. Er is in België geld bijeengebracht om in loco een onderzoek in te stellen be treffende de uitvoerbaarheid en het nut van een spoorweg in de Congo. ENGELAND. Bij het oproer in het kamp van Al- dershot werden 45 soldaten door de mili taire politie in hechtenis genomen en ge raakten 20 poiitie-beambten verwond. Alle soldaten, die aan het oproer hebben deel genomen, werden naar Southampton gediri geerd, om daar aan boord van de Pretoria naar Natal te worden ingescheept. Louis Lemaire, de Fransche visscher, die beschuldigd is zich van een bijl bediend te hebben in het jongste gevecht tusschen Eransche en Engelsche visschers te Rams- gate, is Zaterdag voor den politierechter verschenen. Deze heeft boete opgelegd aan verscheiden Engelsche visschers, die na de vechtpartij in staat van dronkenschap zijn bevonden. Geenerlei mededeeling is nog tusschen de Engelsche en Eransche gouver nementen ter zake deze voorvallen gewisseld.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2