NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ASOftlftSEftlEAlT: Woensdag 13 October 1886. N°. 241. AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. ourant «ze (oii ra ut verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Slimmer 10 Cent. 200. Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenl contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheeptnakerssteeg; 6. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis van belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lot koste looze vaccinatie en rcvacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Stads-VVaas op eiken Woensdag, des namiddags te een our. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Algemeene politie verordening van den 6en November 1879. waarbij wordt bepaald dal ten minste Iwee maal in hel jaar, en wel eens in bet voor-en eens in het najaar, op kennisgeving van Bur gemeester en Weihouders, schuorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uil aan de bedoelde reiniging van schoorsteenen en stookplaatsen gevolg te geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, 7 October 1886. STADSNIEUWS. Onder overlegging van het verzoek van den heer H. C. Humme, om ontslag als leeraar in de Javaansche taal aan de gemeen telijke instelling voor de opleiding van O.-I. ambtenaren alhier, geven burg. en wetli. den raad in overweging het gevraagd ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 No vember a. s. Tevens stellen zij voor ter vervulling van de vacature tot de benoeming van een leer aar in het Javaansch en andere inlandsche talen over te gaan, waarvoor na overleg met den directeur der instelling en het curatorium door hun wordt aanbevolen de heer D. F. Van der Pant., laatstelijk leeraar in het Javaansch aan het gymnasium Wil lem III te Batavia. De commissie van financiën heeft geene bedenkingen tegen het voorstel van burg. en weth. tot uitbreiding van het onderwijs in de vrouwelijke handwerken aan de herha lingsschool voor meisjes, weshalve zij den raad in overweging geeft tot beschikbaar stelling van de benoodigde gelden ad f 50 per jaar te besluiten. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt zal de onlangs opgerichte Leidsche Zangvereeniging haar eerste vergadering houden op Vrijdag a. s. 's avonds te 8 ure. Dat het aan deelneming niet ontbreekt blijkt uit het aantal leden dat reeds nu 70 bedraagt. Hebben zoo schrijft men ons de heeren courantiers storing in den damp kring verwacht en daarbij de zwaluwen be trokken? Hoe gemakkelijk valt het dan te bewijzen dat veler natuurbeschouwing bin nenskamer gehouden wordt. Eerst waren de spreeuwen naar verre landen afgereisd, maar dat wisten bij kruit en lood! de tuin ders wel beter. Daarna volgden de zwalu wen, maar toch pas de vorige week en on der de gewone omstaudighede». Het was doodeenvoudig tijd om te gaan, evenals het dan tijd wordt dat de vink in het hout valt, pimpels en meezeil fluiten en het rood borstje begint te zingen. Eerlang komen de sijsjes ook, die op de rijpe zaden van den els neerstrijken. Zoo wisselen de jaargetijden met het komen en gaan der vogelen af, die echter evenmin zomer of winter brengenals dezen medenemen, Begint het te winteren dan trekken de sijsjes af naar de duinstre ken bleekt het voorjaar aan dan vertoont zich de leeuwrik met blij geschal op zijn zootje en dan komt de lijster in het hout aardige deuntjes fluiten. Ook de kievit, die om zijn eieren wel het meest geliefd wordt, fladdert welhaast over het groenende weiland. Wat later volgt de nachtegaal, wiens ge zang nooit te versmaden is; en eindelijk keert de zwaluw uit het verre zuiden terug. Dan staat de zon reeds in de Tweelingen; de natuur herleeft met blad en bloem willen we hopen groei en bloei zijn aan gebroken en het loopt al mooi naar Juni. Op den ooievaar valt geen pijl te trekken Hij komt van den Nijl in Maart, soms vroeger, aanzetten en vindt zich teleurge steld door ijs en sneeuw. Het sterkste be wijs gaf hiervan dit voorjaar. Op het hard bevroren weiland was niets te halen, de sloten lagen dicht, de schepen klotsten tegen de ijsschollen, de warme haard werd opge zocht en niemand dorst zijn neus buiten de deur te steken. Zoo verliep de eene week na de andere, en de ooievaar, die als lente bode" zoo hoog staat aangeschrevenhad een dwazen stap gedaan, die hem slecht bekwam. Als de vogel praten kon, zooals in den ouden tijd of in de sprookjes, dan zou hij dit volmondig erkend hebben. Door Z. M. is benoemd: bij de dd. schutterij te Katwijk, tot off. v. gez 8de kl. dr. L. V. Hoog; tot auditeur bij de schut tersraad, mr. D. Van Riessentot lste-luit. A. Hakker, thans 2de-luit.tot 2de-luit. E. G. C. De Groot vaD Embden, thans schutter. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. De bekende Le Couppey heeft na 58 jarigen dienst zijn ontslag genomen als leeraai in het pianospel aan het Conservatoire te Parijs. Hij wordt opgevolgd door Alph. Duvernoyden componist van „La Tempête," een pianist van naam. Het Dagblad van Limburgvóór eenige dagen in de plaats gekomen van den Cour- rier du Limbourgheeft opgehouden te ver schijnen. Behalve een blijspel //Die Weisheit Salomons" schrijft Heyse twee „Einakters", getiteld „Zwiss hen Li pp' und Kelchesrand" en „Eine Dante-Lektüre." De orkest-directeur Julius Langenbach, ook hier te lande welbekend, is te Bonn plotseling overleden aan een beroerte. Volgens de Nazione, heeft dr. Arthur Pakscher in de „Bibliotheca Laurenzianna" te Florence een nieuw handschrift van Pe- trarca's gedichten gevonden. Dit handschrift is nog kostbaarder dan dat van het Vaticaan, daar het door den dichter geheel eigenhan dig geschreven is. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo vpn 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 18,525.589,87 en bij de betaalmeesters ƒ1,511,286,35®. Te zamen 20,036,876,22®. In de afgeloopen week slaagden in het eerste gedeelte van het notarieels staatsexa men, de heeren: J. C Paap te Voorschoten, P. A. Van der Scheer en N. A. Van Ko nijnenburg te 's Gravenhage, J. C. L. Esser te Tilburg, H. G. A. A. Van Duijl te Nij megen, A. Evenhuis te Groningen; en in het tweede gedeelte, de heeren: J. Meulen- berg te Middelburg, A. H. Swerms te Fra- neker en D. Baggerman te Heeren veen. Voor het landmeters examen hebben zich dit jaar drie candidaten aangemeld. Naar het Hbl. verneemt hebben de van verschillende zijden aan de regeering ingediende adressen, ter bekoming van wij zigingen in de algemeene voorschriften voor de aanbesteding van rijkswerken voorloopig deze uitwerking, dat op uitnoodiging der regeering zoowel bij den waterstaat als bij de genie wordt overwogen, welk gevolg zonder nadeel voor de rijks belangen, aan die adressen zou kunnen worden gegeven. De 23ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 100,295.26® zijnde de opgave van 575 locale comité's, waaronder Nieuw Vennep met Abbenes f 344.86 en Katwijk a. d. Rijn f 87.88. Een zeldzaam jubiló zal den 279ten October aanst. bij de registratie gevieid worden. Van de omstreeks 230 ambtenaren waaruit het personeel van dezen tak van dienst bestaat, vieren dien dag niet minder dan drie, en wel de oudste ambtenaren, hun gouden dienstjubiló, nl de heeren mr. A. De Wit, J. P. De Vassy en jhr J. Stern allen hypotheekbewaarders, resp. te 's Hage, te Amsterdam en te Arnhem. (^a^) De luit.-kolonel J. M. G. Randhare, van het wapen der cavalerie, heeft gevraagd om op pensioen gesteld te worden. De hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Zeeland, de heer Hoo- gerwaard, heeft van de Japansche regeering aanzoek ontvangen om als hoofd van den waterstaat daar te lande op te treden. Een moordaanslag bracht in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. de gemeente Voorburg in rep en roer. FEUILLETON. 34.) Ik beloof u, om precies met het ontbijt terug te zijn, en met u naar New-York te gaan." „Ik vertrouw u op uw woord, dus ga maar een half uurtje wandelen Met een glimlach keerde Dora zich om, maar zij gevoelde zich vernederd, door de list, die zij had moeten gebruiken. Haar hart was zoo open en eerlijk, dat zij elke valschheid verafschuwde en slechts met tegen- ziD tot dit bedrog kon overgaan. Langzaam ging zij naar de rots, die over de rivier hing. Eene groep berkenboomen verhief zich op de kruin. In de schaduw daarvan noodigde eene uit hoomtakken sierlijk ge vlochten bank als liet ware tot rusten uit. Hier had Dora uren lang gezeten, terwijl Mendoza op een rotsblok aan hare voeten zat, nu eens hartstochtelijke gedichten voor lezende, die door zijne vreemde uitspraak eene nieuwe bekoorlijkheid voor haar verkre gen; dan weer naar haar opziende en met zijnen magnetischen blik hare aandacht boeiende als de slang het onnadenkende vogeltje, terwijl hij met eene bijzondere wel sprekendheid de prachtigste tafreelen ophing van eene vroolijke, zonnige toekomst, die haar wachtte, als zij zijne vurige liefde kon beantwoorden. Dat zulk een ervaren man, als Brandon, zulk een blind vertrouwen in den jongen avonturier stelde, is slechts daaruit te ver klaren, dat hij de kuust verstond om ieder omtrent zijn karakter te misleiden, uit zijn sterken als een magneet werkenden wil en uit zijn vermogen, om de gemoedsstemming en de behoeften van anderen tot de zijnen te maken, zoolang dit met zijne belangen strookte. I)ora haalde haren brief te voorschijn en verborg dien zorgvuldig onder de bank. Zij had gedurende de wandeling door den tuin bloemen geplukt, die zij over de plek uit spreidde, waar zij haar antwoord aan Men doza verborg, om hem het zoeken er naar gemakkelijk te maken. Vervolgens ging zij naar den rand van de rots en keek in de verte zonder echter op het prachtige panorama te letten, dat zich voor haar opdeed. In de verte zag zij het spoorwegstation, dat door het heldere zonne licht duidelijk te herkennen was. Een man liep voor het gebouw op en neer. Dora kon niet onderscheiden of het Carlos wasmaar uit zijne rustelooze bewegingen maakte zij op, dat het haar beminde was. Zij bleef staan, in de hoep zijne opmerkzaamheid te trekken, en een of ander teeken van hem te krijgen. Hare hoop werd niet beschaamd. Het wuiven van een zakdoek begroette haar, en zij haastte zich dien groet te beant woorden. Zij was zeer opgewonden, toen zij aan het ontbijt verscheen. Haar lot was nu beslist, want zij had zelve aan Mendoza het middel aangegeven, om aan de waakzaamheid van mevrouw Bell te ontkomen. Voor het eerst overviel haar eenige onru9t voor de toekomst. Toen zij eens met haar vader over zulke ontvluchtingen praatte, had deze gezegd: „Zulke huwelijken zijn zelden gelukkig. Het is alsof de godin der wraak de ondankbare dochter vervolgt, die hare kinderlijke plichten vergeet om slechts naar de stem van een onbezonnen hartstocht te luisteren." Waarom kwamen deze woorden haar nu te binnen? Haar vader had ze uitgespro ken, toeu hij in eene New-Yorker courant las, dat de dochter van een aanzienlijk man met den koetsier was ontloopen, om hem te huwen. Maar in haar geval was het wat anders, meende Dora, zij had een beschaafd man van goede familie tot haar echtgenoot gekozen, een man, die met den beste op een lijn kon worden gesteld. „Wij moeten gaan, Dora," zeide mevrouw Bell, „het rijtuig wacht reeds, en wij moe ten ons haasten, indien wij den volgenden trein nog willen halen." Terwijl mevrouw Bell haar hoed opzette, snelde Dora naar hare kamer om met be vende hand de weinige kltinodiën, die zij bezat, bijeen te zoeken; eene kleine met brillanten omzette broche, een ook met edel gesteenten versierd gouden horloge eu een diamanten ring van groote waarde. Zij had niet veel geld tot hare beschikking, want hare gouvernante kocht alles voor haar wat zij noodig had, eu betaalde dit van eene geldsom, die Brandon met dat doel tot hare beschikking had gesteld. Bevreesd telde zij de som, die zij van haar zakgeld had bespaard, en was zeer verheugd, toen zij zag, dat dit bijna 100 dollars bedroeg. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1